Ολλανδία προβλημααααα....

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
1) Για το αεροπλάνο οπωσδήποτε καροτσάκι ελαφρύ για να μην περιμένεις στο αεροδρόμιο. Θα σου χρειαστεί οπωσδήποτε (στις μετακινήσεις σου στο Άμστερνταμ). Δεν λέει χωρίς καροτσάκι. Μην τολμήσεις και τον έχεις αγκαλιά. Την έβαψες! Ακόμα και να κοιμηθεί πριν την ώρα του το αφήνεις και κοιμάται στο καρότσι. Μην τρελαίνεσαι! Δεν παθαίνουν τίποτα τα "πουλάκια" μας!
Παιδιά δεν έχω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη,αλλά δεν θα συνιστούσα καροτσάκι για να κυκλοφορείς στην πόλη,καλύτερα με μάρσιπο.;)
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Παιδιά δεν έχω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη,αλλά δεν θα συνιστούσα καροτσάκι για να κυκλοφορείς στην πόλη,καλύτερα με μάρσιπο.;)
Amsterdam, αν νομίζεις ότι θα κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη κουβαλώντας ένα παιδί 8-10 κιλά στον μάρσιπο, με συγχωρείς αλλά θα καταριέσαι τη στιγμή που γεννήθηκες! Το έκανα το "σπορ" με μάρσιπο και έχασα ιδρώτα, κιλά, ενέργεια. Ο μάρσιπος εξυπηρετεί συγκεκριμένες μικρές χρονικά καταστάσεις και πολύ μικρά παιδιά. Αυτά.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Amsterdam, αν νομίζεις ότι θα κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη κουβαλώντας ένα παιδί 8-10 κιλά στον μάρσιπο, με συγχωρείς αλλά θα καταριέσαι τη στιγμή που γεννήθηκες! Το έκανα το "σπορ" με μάρσιπο και έχασα ιδρώτα, κιλά, ενέργεια. Ο μάρσιπος εξυπηρετεί συγκεκριμένες μικρές χρονικά καταστάσεις και πολύ μικρά παιδιά. Αυτά.

Όπως προανέφερα παιδιά δεν έχω,αλλά το καρότσι στο Άμστερνταμ δεν είναι και ότι καλύτερο με τα πεζοδρόμια-δρόμους,ράγες του τράμ,που υπάρχουν στην πόλη.Με το καλό να πάει η φίλη μας και όταν επιστρέψει ας μας ενημερώσει αν την βόλεψε το καρότσι.:D
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Θα συμφωνησω με ολα οσα σου ειπανε!! Να πας και καλα να περασεις!!
Το ιδιο επαθα κι εγω.. Εχω κανονισει για Δουβλινο σε 2 εβδομαδες,μονοι μας αρχικα...Αλλα αλλαγη σχεδιων και εβγαλα και στην μικρη εισητηριο τελικα..;)
Οσο για τις ανασφαλειες,αστες στην ακρη...Αν ειναι να αρρωστησει κι εδω μπορει..Ασε που Ευρωπη θα εισαι,δεν υπαρχει προβλημα κανενα!!
Η δικη μου ειναι 2,5 και εχει τραβηξει οχι και λιγα ταξιδιωτικα πλανα!! κανω αυτο που ειπε πολυ κομψα η Ερση...@@@:haha::haha::haha:
Μεχρι στιγμης ο ταξιδιωτικος της χαρτης εχει γραψει Μαλδιβες,Παρισι,Μιλάνο,Κούβα,Σεβίλη,Γρανάδα,Μάλαγα,Πόρτο,Λισσαβώνα,Βερολίνο,Λονδίνο και της ετοιμαζω κι άλλα...:bleh:
Λοιπον στα ταξιδια ειναι πιο καλη από την καθημερινοτητα...
Αυτο για το καροτσακι δεν το ηξερα... Εγω το επαιρνα μεχρι την φυσουνα!:shock:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όπως προανέφερα παιδιά δεν έχω,αλλά το καρότσι στο Άμστερνταμ δεν είναι και ότι καλύτερο με τα πεζοδρόμια-δρόμους,ράγες του τράμ,που υπάρχουν στην πόλη.Με το καλό να πάει η φίλη μας και όταν επιστρέψει ας μας ενημερώσει αν την βόλεψε το καρότσι.:D
Μπορεί πάντα να νοικιάσει ποδήλατο-καρότσι, είναι αρκετά δημοφιλή στην πόλη, και δεν έχουν τέτοια προβλήματα...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Βρίσκω το καρότσι απαραίτητο, ακόμα κι αν οι δρόμοι δεν είναι τόσο κατάλληλοι. Άλλωστε και στην Ελλάδα τα πεζοδρόμια δεν είναι τα καλύτερα κι έτσι έχουμε εκπαιδευτεί στη μετ' εμποδίων οδήγηση.
Ταξιδεύαμε τα παιδιά με σπαστό καρότσι μέχρι την ηλικία των επτά(!!!) χρονών. Το ξεθάβαμε απ' την αποθήκη. Αλλιώς κουράζονται και ξεκινάει η γκρίνια. Το καρότσι βοήθησε να μη στερηθούμε ούτε τα μουσεία στις χώρες που επισκεπτόμασταν. Η κόρη μου έχει πορτραίτο για το οποίο πόζαρε μέσα στο χιόνι στη Μονμάρτη, βολεμένη βέβαια στο καρότσι της.
Από ρουχισμό είχα βρει πολύ βολική την κάπα (πάνω απ' το πανωφόρι) που αφενός μεν τα κρατούσε στεγνά και ζεστά στο πολύ κρύο και αφετέρου τους άφηνε ελευθερία κινήσεων (δεν ένιωθαν σφιχτοδεμένα κρεμμύδια). Παρότι δεν μας χρειάστηκαν ποτέ, είχαμε πάντα μαζί βιβλιάρια υγείας, θερμόμετρο, αντιπυρετικά και epipen για το ενδεχόμενο της ξαφνικής αλλεργίας. Τώρα πλέον για Ευρώπη παίρνουμε και την κάρτα κοινωνικής ασφάλισης.
Έχω ταξιδέψει και μόνη μου, χειμώνα, με τρία μικρά παιδιά που στο σπίτι κάνουν τον κακό χαμό κι έχω καταλήξει πως τα παιδιά νιώθουν την ιδιαιτερότητα των περιστάσεων και στέκονται επάξια.
Ο δικός σου δεν θα θυμάται αργότερα το Άμστερνταμ, όμως θα του μείνει η ...εκγύμναση στις διαφορετικές συνθήκες.
Καλό ταξίδι!!!
ΥΓ. Μα πώς είναι δυνατόν να συμφωνούν αρχικά και μετά επανειλημμένα να υπαναχωρούν;! Για ταξίδια σε πιο δύσκολες χώρες ίσως χρειαστεί προς το παρόν να τον αφήνετε πίσω, αφού συνασπιστείτε με άλλα άτομα εμπιστοσύνης, προκειμένου να ανταλλάσσετε υπηρεσίες baby sitting.
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Λοιπόν σαν καλός μπαμπάς, λέω να πετάξεις τις ανασφάλεις και να πας.
Πολλοί λένε τι νόημα έχει να τραβολογάμε ένα μικρό παιδί μαζί μας. Θα τα καταγράψει όλα στη δεύτερη μνήμη του πιστεύω.
Πάντως εμείς το ένα το πήραμε 3,5-4 ετών και πήγαμε Βόρνεο μόνοι μας, χωρίς γκρουπ. Γιαγιάδες γιοκ , οπότε ορμάς μπροστά. Μια απόφαση είναι.

Καλό του ταξίδι
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αν και δεν εχω κι εγω παιδια οποτε δεν εχω αντιμετωπισει παρομοια κατασταση , σου συστηνω κι εγω να πας εννοειται με το παιδι σου. Εχω επισκεφτει το Αμστερνταμ και θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες ότι δε θα συναντησεις προβλημα, είναι ιδανικη πολη για παιδια, καροτσακια κλπ. Αλλωστε στη βορεια Ευρωπη που εχει τοσους μηνες Χειμωνα και χαμηλες θερμοκρασιες είναι συνηθες φαινομενο να βλεπεις τις μαμαδες να βολταρουν με τα μωρα τους εχοντας τα καλα ντυμενα στο καροτσακι, κατι που για την Ελλαδα με τον εντονο υπερπροστατευτισμο μαμαδων+γιαγιαδων εναι αδιανοητο. Οσο για τα coffe shop μακαρι να δειχναμε τον ιδιο ενθουσιασμο να επισκεφτουμε και αλλα πιο σημαντικα αξιοθεατα που υπαρχουν στο κοσμο, κατά τη δικη μου ταπεινη αποψη πολύ κακο για το τιποτα.
Από και και περα όμως θα διαφωνησω απολυτα με οσα αρνητικα- εκδικητικα σχολια γραφτηκαν για την γιαγια που «τολμησε» να αρνηθει να κρατησει το παιδι. Συγνωμη εχει υπογραψει η γιαγια (και η κάθε γιαγια) καποια συμφωνια ότι είναι υποχρεωμενη να κραταει παντα το παιδι και τωρα αθετησε τη συμφωνια της? Ναι σαφεστατα οι γιαγιαδες «βοηθανε» στο μεγαλωμα των παιδιων, άλλο όμως βοηθαω εκει που οντως υπαρχει προβλημα (π.χ. κρατω το παιδι τα πρωινα γιατι δουλευουν και οι 2 γονεις, το παω και το φερνω απ’το σχολειο γιατι παλι δουλευουν και οι 2 γονεις κ.ο.κ.) αλλα να το κρατησω για να παει ο γονιος ταξιδι να ξεσκασει … συγνωμη εμενα μου φαινεται too much. Αρκετα με τα δεκανικια των γιαγιαδων οι νεοι γονεις ας σταθουν στα ποδια τους μονοι τους χωρις τη βοηθεια τους, όπως μας βολευει. Μεχρι που ειμαστε ανυπαντροι οι γονεις, μας την σπανε, μας τη δινουνε και το μονο που θελουμε είναι να φυγουμε από το πατρικο σπιτι να παρουμε τη ζωη στα χερια μας και να τους βλεπουμε καμια Κυριακη για να φαμε κανα καλο μαμαδιστικο φαγητο. Από και λοιπον που ανοιγουμε τα φτερα μας, ξαφνικα με το που αποκταμε παιδια στρεφομαστε παλι σε αυτους, για baby sitting. Δεν το καταλαβαινω αυτό πραγματικα. Οι ξενοι στους οποιους αναφερθηκατε, ερχονται στη χωρα μας «κουβαλωντας» και τα παιδια τους, τα καροτσακια τους, τα γαλατα τους, τις πανες τους. Αυτοι ολοι δεν ειχαν γιαγιαδες να τα αφησουνε? Φυσικα και εχουνε αλλα ουτε καν διανοουνται να τα αφησουνε στις γιαγιαδες, τα παιρνουν μαζι τους… γιατι ετσι πρεπει και γιατι περνανε και μια χαρα. Εγω κανω παιδια, εγω προβλεπω και τι θα γινει με το μεγαλωμα τους και υπολογιζω χωρις τη βοηθεια των γονιων μου. Οι γονεις μας δηλαδη που μας μεγαλωσαν, μας σπουδασαν , μας βοηθησαν οικονομικα στα πρωτα μας βηματα, δεν εχουν δικαιωμα να ζησουν κι αυτοι τη ζωη τους , να πανε και αυτοι ένα ταξιδι, να τους το προσφερουμε εμεις αυτό το ταξιδι . Να τους πουμε Ρε συ μανα-πεθερα φτανει αρκετα κανατε για εμας , μας βοηθατε παντα όταν χρειαζεται… τωρα όμως στο ταξιδι δε νομιζω πως χρειαζεται γιατι πολύ απλα τα παιρνεις μαζι σου, όπως κανουν τοσοι και τοσοι ξενοι που ερχονται στη χωρα μας το καλοκαιρι με 2 και 3 παιδια και περνανε σουπερ.
Λυπαμαι επισης περισσοτερο για τα εκδικητικα σχολια του τυπου όταν θα ρθει η ωρα να ζητησει κατι θα της δειξουμε εμεις. Λυπαμαι ειτε αυτό αφορα τη μανα μας ειτε τη πεθερα μας. Γιατι τοσο μενος για ανθρωπους που εκαναν τοσα πολλα για εμας και τα παιδια μας? Ωραια ενώ ειπε στην αρχη ότι θα το κρατησει, μετα το ξανασκεφτηκε ισως προεκυψε και κατι δικο της, και τελος παντων ειχε κάθε δικαιωμα να αρνηθει να το κρατησει. Αντι να αναλαβουμε εμεις τις ευθυνες που μας αναλογουν, τα βαζουμε μαζι της που μας χαλασε τα σχεδια…. Όταν μαλιστα προκυπτει από τα ενθαρρυντικα σχολια ολων μας ότι τελικα δε μας τα χαλαει τα σχεδια , η δουλεια μπορει να γινει. Στο κατω-κατω ας χασει και κανενα αξιοθεατο λογω παιδου , το Αμστερνταμ εκει θα παραμεινει, δε θα φυγει θα τα δει μια άλλη φορα, ας μη τα θελουμε και όλα δικα μας. Εχω την εντυπωση ότι όταν κανουμε παιδια προσαρμοζουμε και λιγο το προγραμμα μας με βαση τη δικη του ζωη. Αγαπητη Giota1 πηρα το θαρρος να γραψω όλα αυτά γιατι ενιωσα ότι ξαφνικα την πεσαμε στις γιαγιαδες λες και είναι παντα υποχρεωμενες να λενε ναι σε ότι τους ζηταμε. Μονη σου μας ειπες ότι δεν εχεις προβλημα να περιορισεις τα δικα σου θελω και να τροποποιησεις λιγο το προγραμμα χαρην του παιδιου. Ετσι λοιπον όπως εχουμε εμεις θελω, ας επιτρεψουμε και στους γονεις μας να εχουν τα δικα τους θελω. Νομιζω πως με το ταξιδι σας θα είναι μια καλη ευκαιρια να ξεκουραστουν και οι γιαγιαδες. Και όταν χρειαστουν κατι και αυτοι σαν ανθρωποι από εμας, να τρεξουμε να τους το προσφερουμε και όχι να κρατησουμε μουτρα επειδη μια φορα δε μας εκαναν το χατηρι, σεβασμος στη τριτη ηλικα ή εστω στους γονεις μας. Γνωριζω ότι αυτά που λεω θα προκαλεσουν ισως το θυμο καποιων απεναντι μου, όμως δε μπορω πραγματικα να διανοηθω ότι θα ειχα την απαιτηση από τη μανα μου ή εστω από την πεθερα μου (της οποιας τον γιο ερωτευτηκα και παντρευτηκα) να μου κρατησει το παιδι για να παω εγω ταξιδι. Οι λυσεις είναι δυο ή δεν πας ή μαθαινεις να ταξιδευεις μαζι με το παιδι σου. Η λυση του στυλ ταξιδευω γιατι μου κραταει το παιδι η γιαγια πολύ απλα δεν υπαρχει.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αν και δεν εχω κι εγω παιδια οποτε δεν εχω αντιμετωπισει παρομοια κατασταση , σου συστηνω κι εγω να πας εννοειται με το παιδι σου. Εχω επισκεφτει το Αμστερνταμ και θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες ότι δε θα συναντησεις προβλημα, είναι ιδανικη πολη για παιδια, καροτσακια κλπ. Αλλωστε στη βορεια Ευρωπη που εχει τοσους μηνες Χειμωνα και χαμηλες θερμοκρασιες είναι συνηθες φαινομενο να βλεπεις τις μαμαδες να βολταρουν με τα μωρα τους εχοντας τα καλα ντυμενα στο καροτσακι, κατι που για την Ελλαδα με τον εντονο υπερπροστατευτισμο μαμαδων+γιαγιαδων εναι αδιανοητο. Οσο για τα coffe shop μακαρι να δειχναμε τον ιδιο ενθουσιασμο να επισκεφτουμε και αλλα πιο σημαντικα αξιοθεατα που υπαρχουν στο κοσμο, κατά τη δικη μου ταπεινη αποψη πολύ κακο για το τιποτα.
Από και και περα όμως θα διαφωνησω απολυτα με οσα αρνητικα- εκδικητικα σχολια γραφτηκαν για την γιαγια που «τολμησε» να αρνηθει να κρατησει το παιδι. Συγνωμη εχει υπογραψει η γιαγια (και η κάθε γιαγια) καποια συμφωνια ότι είναι υποχρεωμενη να κραταει παντα το παιδι και τωρα αθετησε τη συμφωνια της? Ναι σαφεστατα οι γιαγιαδες «βοηθανε» στο μεγαλωμα των παιδιων, άλλο όμως βοηθαω εκει που οντως υπαρχει προβλημα (π.χ. κρατω το παιδι τα πρωινα γιατι δουλευουν και οι 2 γονεις, το παω και το φερνω απ’το σχολειο γιατι παλι δουλευουν και οι 2 γονεις κ.ο.κ.) αλλα να το κρατησω για να παει ο γονιος ταξιδι να ξεσκασει … συγνωμη εμενα μου φαινεται too much. Αρκετα με τα δεκανικια των γιαγιαδων οι νεοι γονεις ας σταθουν στα ποδια τους μονοι τους χωρις τη βοηθεια τους, όπως μας βολευει. Μεχρι που ειμαστε ανυπαντροι οι γονεις, μας την σπανε, μας τη δινουνε και το μονο που θελουμε είναι να φυγουμε από το πατρικο σπιτι να παρουμε τη ζωη στα χερια μας και να τους βλεπουμε καμια Κυριακη για να φαμε κανα καλο μαμαδιστικο φαγητο. Από και λοιπον που ανοιγουμε τα φτερα μας, ξαφνικα με το που αποκταμε παιδια στρεφομαστε παλι σε αυτους, για baby sitting. Δεν το καταλαβαινω αυτό πραγματικα. Οι ξενοι στους οποιους αναφερθηκατε, ερχονται στη χωρα μας «κουβαλωντας» και τα παιδια τους, τα καροτσακια τους, τα γαλατα τους, τις πανες τους. Αυτοι ολοι δεν ειχαν γιαγιαδες να τα αφησουνε? Φυσικα και εχουνε αλλα ουτε καν διανοουνται να τα αφησουνε στις γιαγιαδες, τα παιρνουν μαζι τους… γιατι ετσι πρεπει και γιατι περνανε και μια χαρα. Εγω κανω παιδια, εγω προβλεπω και τι θα γινει με το μεγαλωμα τους και υπολογιζω χωρις τη βοηθεια των γονιων μου. Οι γονεις μας δηλαδη που μας μεγαλωσαν, μας σπουδασαν , μας βοηθησαν οικονομικα στα πρωτα μας βηματα, δεν εχουν δικαιωμα να ζησουν κι αυτοι τη ζωη τους , να πανε και αυτοι ένα ταξιδι, να τους το προσφερουμε εμεις αυτό το ταξιδι . Να τους πουμε Ρε συ μανα-πεθερα φτανει αρκετα κανατε για εμας , μας βοηθατε παντα όταν χρειαζεται… τωρα όμως στο ταξιδι δε νομιζω πως χρειαζεται γιατι πολύ απλα τα παιρνεις μαζι σου, όπως κανουν τοσοι και τοσοι ξενοι που ερχονται στη χωρα μας το καλοκαιρι με 2 και 3 παιδια και περνανε σουπερ.
Λυπαμαι επισης περισσοτερο για τα εκδικητικα σχολια του τυπου όταν θα ρθει η ωρα να ζητησει κατι θα της δειξουμε εμεις. Λυπαμαι ειτε αυτό αφορα τη μανα μας ειτε τη πεθερα μας. Γιατι τοσο μενος για ανθρωπους που εκαναν τοσα πολλα για εμας και τα παιδια μας? Ωραια ενώ ειπε στην αρχη ότι θα το κρατησει, μετα το ξανασκεφτηκε ισως προεκυψε και κατι δικο της, και τελος παντων ειχε κάθε δικαιωμα να αρνηθει να το κρατησει. Αντι να αναλαβουμε εμεις τις ευθυνες που μας αναλογουν, τα βαζουμε μαζι της που μας χαλασε τα σχεδια…. Όταν μαλιστα προκυπτει από τα ενθαρρυντικα σχολια ολων μας ότι τελικα δε μας τα χαλαει τα σχεδια , η δουλεια μπορει να γινει. Στο κατω-κατω ας χασει και κανενα αξιοθεατο λογω παιδου , το Αμστερνταμ εκει θα παραμεινει, δε θα φυγει θα τα δει μια άλλη φορα, ας μη τα θελουμε και όλα δικα μας. Εχω την εντυπωση ότι όταν κανουμε παιδια προσαρμοζουμε και λιγο το προγραμμα μας με βαση τη δικη του ζωη. Αγαπητη Giota1 πηρα το θαρρος να γραψω όλα αυτά γιατι ενιωσα ότι ξαφνικα την πεσαμε στις γιαγιαδες λες και είναι παντα υποχρεωμενες να λενε ναι σε ότι τους ζηταμε. Μονη σου μας ειπες ότι δεν εχεις προβλημα να περιορισεις τα δικα σου θελω και να τροποποιησεις λιγο το προγραμμα χαρην του παιδιου. Ετσι λοιπον όπως εχουμε εμεις θελω, ας επιτρεψουμε και στους γονεις μας να εχουν τα δικα τους θελω. Νομιζω πως με το ταξιδι σας θα είναι μια καλη ευκαιρια να ξεκουραστουν και οι γιαγιαδες. Και όταν χρειαστουν κατι και αυτοι σαν ανθρωποι από εμας, να τρεξουμε να τους το προσφερουμε και όχι να κρατησουμε μουτρα επειδη μια φορα δε μας εκαναν το χατηρι, σεβασμος στη τριτη ηλικα ή εστω στους γονεις μας. Γνωριζω ότι αυτά που λεω θα προκαλεσουν ισως το θυμο καποιων απεναντι μου, όμως δε μπορω πραγματικα να διανοηθω ότι θα ειχα την απαιτηση από τη μανα μου ή εστω από την πεθερα μου (της οποιας τον γιο ερωτευτηκα και παντρευτηκα) να μου κρατησει το παιδι για να παω εγω ταξιδι. Οι λυσεις είναι δυο ή δεν πας ή μαθαινεις να ταξιδευεις μαζι με το παιδι σου. Η λυση του στυλ ταξιδευω γιατι μου κραταει το παιδι η γιαγια πολύ απλα δεν υπαρχει.
νομίζω ότι οι προλαλήσαντες εννοούν ότι σε μια οικογένεια υπάρχει εκατέρωθεν ηθική υποχρέωση συνεισφοράς. δεν τίθεται ζήτημα εξαναγκασμού. εν προκειμένω το μεπτό και επιλήψιμο βρίσκεται στο γεγονός ότι ενώ στην αρχή η γιαγιά υποσχέθηκε ότι θα κρατήσει το παιδί, εν συνεχεία και αφού έλαβαν χώρα κρατήσεις εισητηρίων και ξενοδοχείων, άλλαξε γνώμη. αν από την αρχή ξεκαθάριζε την θέση της, δεν θα υπήρχε πρόβλημα και ενδεχομένως αυτή η συζήτηση.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν και δεν εχω κι εγω παιδια οποτε δεν εχω αντιμετωπισει παρομοια κατασταση , σου συστηνω κι εγω να πας εννοειται με το παιδι σου.
.....................................
....................................
Οι λυσεις είναι δυο ή δεν πας ή μαθαινεις να ταξιδευεις μαζι με το παιδι σου. Η λυση του στυλ ταξιδευω γιατι μου κραταει το παιδι η γιαγια πολύ απλα δεν υπαρχει.

Πρώτα από όλα, νομίζω ότι οι περισσότεροι έκαναν σχόλια χιουμοριστικά-κοροϊδευτικά και δε νομίζω ότι πιστεύουν ότι οι γονείς-πεθερικά είναι υποχρεωμένοι να τους νταντεύουν τα παιδιά τους.

Έπειτα, τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα. Κατά βάση συμφωνώ μαζί σου ότι δε θα πρέπει να περιμένουμε και να υπολογίζουμε από τους παπούδες να αναλαμβάνουν τις δικές μας ευθύνες. Και αν δεν το κάνουν εμείς να στραβώνουμε ή να μην οργανώνουμε τη ζωή μας, όπως και τα ταξίδια μας μαζί με τα παιδιά μας.

Όμως και αυτό που αναφέρεις ότι άλλο το να κρατήσουν τα εγγόνια γιατί είναι ανάγκη επειδή οι γονείς δουλεύουν και άλλο το να τα κρατήσουν για να ταξιδέψουν ή να διασκεδάσουν, αυτό πάλι δεν είναι σωστό.

Οι παπούδες ΔΕΝ είναι υποχρεωμένοι να μας κρατήσουν τα παιδιά μας γιατί εμείς δουλεύουμε. Όταν κάνεις παιδιά, ξέρεις ότι δουλεύεις, άρα πρέπει να βρεις τρόπο να μπορείς ταυτόχρονα και να τα μεγαλώνεις. Είτε αυτός ο τρόπος είναι παιδικός σταθμός, είτε είναι baby-sitter, είτε είναι τελικά το να κάτσεις σπίτι σου, είτε δεν ξέρω τί.

Από την άλλη, το να θελήσουν οι παπούδες να κρατήσουν τα εγγόνια για να φύγει το ζευγάρι για λίγες ή πολλές μέρες ξεκούρασης δεν είναι κακό. Αυτό όμως σίγουρα δεν είναι υποχρέωση. Είναι εξυπηρέτηση. Και αν θέλουν να μας το προσφέρουν γιατί να μη το δεχτούμε. Αν όμως δε θέλουν ή δεν μπορούν να μας το προσφέρουν σίγουρα δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να το απαιτήσουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.369
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom