Ολλανδία προβλημααααα....

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
καλημερα.επιτελους εκλεισα εισητηρια για αμστερνταμ(τελικα) αλλα αφου τα κλεισα μετα απο πολλες αποτυχημενες αποπειρες φετος για ταξιδι εξωτερικο δεν μου κρατανε οι γιαγιαδες το παιδι μου(1,5 χρονων).σκεφτομαι να τον παρω μαζι.θα ταξιδεψουμε νοεμβριο.εχει παει κανεις εξω με τοσο μικρο παιδι ωστε να μου πει τη γνωμη του?να τον παρω η απλα να το ακυρωσω παλι?δε με παει αυτη η χρονια μου φαινεται,εχω ακυρωσει 3 φορες ταξιδι λογω του μικρου.please help,ευχαριστω
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
καλημερα.επιτελους εκλεισα εισητηρια για αμστερνταμ(τελικα) αλλα αφου τα κλεισα μετα απο πολλες αποτυχημενες αποπειρες φετος για ταξιδι εξωτερικο δεν μου κρατανε οι γιαγιαδες το παιδι μου(1,5 χρονων).σκεφτομαι να τον παρω μαζι.θα ταξιδεψουμε νοεμβριο.εχει παει κανεις εξω με τοσο μικρο παιδι ωστε να μου πει τη γνωμη του?να τον παρω η απλα να το ακυρωσω παλι?δε με παει αυτη η χρονια μου φαινεται,εχω ακυρωσει 3 φορες ταξιδι λογω του μικρου.please help,ευχαριστω

τα χριστουγεννα πηγαμε με την μικρη 4 ετων γερμανια με -5 και περασαμε ομορφα. Η

μικρη ανταποκριθηκε τελεια την ειχαμε καλα ντυμενη και ημασταν απο το πρωι μεχρι το

βραδυ στους δρομους. Γιατι οχι??
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
τα χριστουγεννα πηγαμε με την μικρη 4 ετων γερμανια με -5 και περασαμε ομορφα. Η

μικρη ανταποκριθηκε τελεια την ειχαμε καλα ντυμενη και ημασταν απο το πρωι μεχρι το

βραδυ στους δρομους. Γιατι οχι??[/quo



ναι αλλα εσενα ητανε 4 και εμενα ειναι 1,5.με 4 χρονων παιδι μπορει να μιλησεις,να συνενοηθεις,εμενα δε μιλαει ακομα ο τεμπελακος.και με τοσο κρυο δεν αρρωστησε καθολου?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εφοσον εχεις ακυρωσει τρεις φορες ταξιδι λογω του μικρου, υποθετω οτι θα εισαι μες τα νευρα (εγω θα ειχα μασησει σιδερα στη θεση σου) οποτε συνιστω να μην το ακυρωσει, αλλα να πας. Να εισαι μονο προετοιμασμενη να αλλαξεις το προγραμμα σου- δε θα κανεις ολα οσα θα ονειρευοσουνα να κανεις αν θα ησουν χωρις παιδι, αλλα παλι μια αλλαγη παραστασεων θα την εχεις. Ο Νοεμβριος δυστυχως ειναι ενας μηνας μαλλον φθινοπωρινος η και χειμωνιατικος που σημαινει οτι πολλες δραστηριοτητες υπαιθριες θα ειναι δυσκολες οποτε περιοριζεται η γκαμα αυτων που μπορεις να κανεις στο Αμστερνταμ κυριως σε δραστηριοτητες εσωτερικου χωρου. Το παιδι ειναι πολυ μικρο- αλλο εναμιση χρονων, αλλο τεσσαρων και πεντε, οποτε πρεπει να κανεις τελειως αλλο σχεδιασμο και να εισαι διαθετημενη να αφησεις μερικα απο τα δικα σου θελω απ' εξω. Ισως θα ηταν καλυτερα να νοικιαζεις διαμερισμα αντι για δωματιο ξενοδοχειου να εχεις περισσοτερο χωρο και ανεση.
Συμπερασμα: εφοσον γιαγιαδες γιοκ, πρεπει να αρχιζεις να συνηθιζεις και να οργανωνεσαι αντιστοιχως οτι δηλαδη θα ταξιδευεις πλεον με παιδι, αρα λοιπον πρεπει να το ενταξεις στα ταξιδιωτικα σου πλανα, με τον εναν η τον αλλον τροπο.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Εφοσον εχεις ακυρωσει τρεις φορες ταξιδι λογω του μικρου, υποθετω οτι θα εισαι μες τα νευρα (εγω θα ειχα μασησει σιδερα στη θεση σου) οποτε συνιστω να μην το ακυρωσει, αλλα να πας. Να εισαι μονο προετοιμασμενη να αλλαξεις το προγραμμα σου- δε θα κανεις ολα οσα θα ονειρευοσουνα να κανεις αν θα ησουν χωρις παιδι, αλλα παλι μια αλλαγη παραστασεων θα την εχεις. Ο Νοεμβριος δυστυχως ειναι ενας μηνας μαλλον φθινοπωρινος η και χειμωνιατικος που σημαινει οτι πολλες δραστηριοτητες υπαιθριες θα ειναι δυσκολες οποτε περιοριζεται η γκαμα αυτων που μπορεις να κανεις στο Αμστερνταμ κυριως σε δραστηριοτητες εσωτερικου χωρου. Το παιδι ειναι πολυ μικρο- αλλο εναμιση χρονων, αλλο τεσσαρων και πεντε, οποτε πρεπει να κανεις τελειως αλλο σχεδιασμο και να εισαι διαθετημενη να αφησεις μερικα απο τα δικα σου θελω απ' εξω. Ισως θα ηταν καλυτερα να νοικιαζεις διαμερισμα αντι για δωματιο ξενοδοχειου να εχεις περισσοτερο χωρο και ανεση.
Συμπερασμα: εφοσον γιαγιαδες γιοκ, πρεπει να αρχιζεις να συνηθιζεις και να οργανωνεσαι αντιστοιχως οτι δηλαδη θα ταξιδευεις πλεον με παιδι, αρα λοιπον πρεπει να το ενταξεις στα ταξιδιωτικα σου πλανα, με τον εναν η τον αλλον τροπο.



δεν ξερω αν με καταλαβαινεις αλλα ξερεις πως ειναι να εισαι ενα βημα πριν κλεισεις,να κανεις σχεδια,να φανταζεσαι και να ανυπομονεις,να σου λενε ενταξει στο κραταω και τελευταια στιγμη να σου λενε οχι και να τρως το πακετο.και ολοι εσεις που εχετε τρελα με τα ταξιδια οπως και γω δε θα φρικαρατε?οσον αφορα το να κανω πισω τα θελω μου και να περιοριστω σε ποιο λιγα πραγματα δεν με πειραζει καθολου.με το μονο που θα ξενερωσω λιγο ειναι που δε θα μπορω να παω σε coffee shop αλλα....τι να κανω θα το καταπιω,το παιδακι πρωτα απ'ολα.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
πήγα τον Δεκέμβρη με 2,5 ετών παιδί στο Λονδίνο
1) απαραίτητο το καρότσι και το αδιάβροχο κάλυμά του
2) χαλαρό πρόγραμμα που ίσως δεν θα περιλαμβάνει μουσεία κ.λ.π.
3) στο ξενοδοχείο δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά να προσέξεις να έχει καλοριφέρ και όχι κλιματισμό γιατί δεν ζεσταίνει καλά και ξηραίνει την ατμόσφαιρα (εμένα κάθε βράδυ μου άνοιγε η μύτη). Τα περισσότερα βράδια κρυώναμε.
4) πολλά ρούχα ούτως ώστε να βάζεις ή να βγάζεις ανάλογα με τη θερμοκρασία του χώρου κάθε φορά.
Αυτά, ότιδήποτε άλλο χρειαστείς, ρώτα με. Ελπίζω να βοήθησα.:roll:
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
πήγα τον Δεκέμβρη με 2,5 ετών παιδί στο Λονδίνο
1) απαραίτητο το καρότσι και το αδιάβροχο κάλυμά του
2) χαλαρό πρόγραμμα που ίσως δεν θα περιλαμβάνει μουσεία κ.λ.π.
3) στο ξενοδοχείο δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά να προσέξεις να έχει καλοριφέρ και όχι κλιματισμό γιατί δεν ζεσταίνει καλά και ξηραίνει την ατμόσφαιρα (εμένα κάθε βράδυ μου άνοιγε η μύτη). Τα περισσότερα βράδια κρυώναμε.
4) πολλά ρούχα ούτως ώστε να βάζεις ή να βγάζεις ανάλογα με τη θερμοκρασία του χώρου κάθε φορά.
Αυτά, ότιδήποτε άλλο χρειαστείς, ρώτα με. Ελπίζω να βοήθησα.:roll:

δε φοβοσουνα μηπως συμβει κατι κακο?να μου πεις το κακο(μακρυα απ'ολους μας)μπορει να συμβει και μες στο σπιτι αλλα οταν εισαι στη χωρα σου νιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια.στο αεροπλανο σασ δυσκολεψε?και γενικα ηταν ευκολα με το παιδι μαζι?
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Όχι, γιατί αν πας με αυτή τη λογική, δεν πηγαίνεις πουθενά. Άσε που οι ευρωπαικές χώρες είναι πολύ ασφαλείς.
Στο αεροπλάνο τελικά ήταν πολύ πιο εύκολα από ότι περιμέναμε. Σε αυτό το σημείο να σου πω ότι θα ήταν καλό να έχει δική του θέση κι όχι στην αγκαλιά, όπως δικαιούνται τα βρέφη, γιατί θα σας κουράσει κι εσάς και το παιδί. Επίσης να έχεισ πράγματα να το απασχολείς (παιχνίδια κλπ)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια συμβουλη: Στην απογειωση δωστου να μασαει η να πινει κατι: να ξεβουλωνουν τα αυτακια του, μην το πονεσουν.
Απο εκει και επειτα ναι: αν αρρωστησει θα σου χαλασει την εκδρομη αυτο ειναι αληθεια, αλλα για το ιδιο το παιδακι δεν υπαρχει κινδυνος: στην Ευρωπη το πας, με καλη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, δεν το πας και στην Ινδια.
Τωρα αν ειναι ευκολο με το παιδι εξαρταται και απο το ιδιο το παιδι: αν ειναι καλοβολο η οχι. Ταξιδευαμε παλια στην Καππαδοκια με μια φιλικη οικογενεια που ειχε ενα διχρονο αγορακι και δυο αλλα στην αρχη της εφηβειας και πιο καλοβολο ηταν το διχρονο παρα τα μεγαλωμενα που ειχαν και αποψη (διαφορετικη απο τη δικη μας).
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Μια συμβουλη: Στην απογειωση δωστου να μασαει η να πινει κατι: να ξεβουλωνουν τα αυτακια του, μην το πονεσουν.
Απο εκει και επειτα ναι: αν αρρωστησει θα σου χαλασει την εκδρομη αυτο ειναι αληθεια, αλλα για το ιδιο το παιδακι δεν υπαρχει κινδυνος: στην Ευρωπη το πας, με καλη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, δεν το πας και στην Ινδια.
Τωρα αν ειναι ευκολο με το παιδι εξαρταται και απο το ιδιο το παιδι: αν ειναι καλοβολο η οχι. Ταξιδευαμε παλια στην Καππαδοκια με μια φιλικη οικογενεια που ειχε ενα διχρονο αγορακι και δυο αλλα στην αρχη της εφηβειας και πιο καλοβολο ηταν το διχρονο παρα τα μεγαλωμενα που ειχαν και αποψη (διαφορετικη απο τη δικη μας).


ευτυχως και το δικο μας ειναι πολυ καλοβολο.και μαλλον πηρε απο μενα την ορεξη για βολτες γιατι καθε μερα μας τραβαει απ'το χερι και μας παει στη πορτα,η μας φερνει τα παπουτσια του να του τα βαλουμε για να τον παμε βολτα και αν δεν τον παμε τοτε κλαιει.μολις ανοιξει η πορτα και βγει σκαιε στα γελια,το παιδακι μουουου.ευχαριστω ολους σας για τη γρηγορη ανταποκριση,μ'αυτα που μου λετε μου διωχνετε τις αμφιβολιες μου.:D:D:D:D:D:D:D:D
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Όχι, γιατί αν πας με αυτή τη λογική, δεν πηγαίνεις πουθενά. Άσε που οι ευρωπαικές χώρες είναι πολύ ασφαλείς.
Στο αεροπλάνο τελικά ήταν πολύ πιο εύκολα από ότι περιμέναμε. Σε αυτό το σημείο να σου πω ότι θα ήταν καλό να έχει δική του θέση κι όχι στην αγκαλιά, όπως δικαιούνται τα βρέφη, γιατί θα σας κουράσει κι εσάς και το παιδί. Επίσης να έχεισ πράγματα να το απασχολείς (παιχνίδια κλπ)

ευχαριστω πολυ για ολες τις χρησιμες συμβουλες:D:D:D:D:D:D
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Συμφωνώ με Ζέτα και Ερση.Παιχνίδια μαζί και καλό ντύσιμο και όλα όσα σου είπαν τα κορίτσια.Τώρα για παν ενδεχόμενο γνωρίζεις την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης που βγάζεις δωρεάν στον φορέα σου?Σε προηγούμενο μας ταξίδι την χρειάστηκα εγώ τελικά κι όχι ο μικρός μας-ήταν 6 ετών,ξέρω πως υπάρχει διαφορά.
Οσο για τα coffee shops δεν νομίζω ότι χάνεις και κάτι...εγώ δεν άντεξα και πολύ σε αυτά..αν και επέμενε ο άντρας μου να πάμε...Βρε τόσοι ξένοι πάνε ταξίδια,αυτά τα παιδιά πως δεν παθαίνουν τίποτα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.369
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom