Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
θα μπορεσω να νοικιασω αυτοκινητο εκει και να οδηγησω ή θα θελει κατι αλλο?
Όχι, θά'σαι εντάξει.. Πιστωτική να έχετε μαζί για να μη χρειαστείτε να αφήσετε εγγύηση..

Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα τόσο κατά την είσοδό μου στην Τουρκία όσο και στην Ελλάδα;
'Οχι, δεν θα έχεις πρόβλημα...
 

coftaras1974

Member
Μηνύματα
39
Likes
82
Όχι, θά'σαι εντάξει.. Πιστωτική να έχετε μαζί για να μη χρειαστείτε να αφήσετε εγγύηση..
Θεωρεις οτι καλυτερη λυση ειναι να βγαλω τωρα την νεα αδεια οδηγησης και οχι το χαρι που δινει η ΕΛΠΑ ?(θεωρω οτι ειναι χαζο να δωσω 60€ για εναν χρονο για ενα ταξιδι, απο το να δωσω 30€ για κατι που θα μου μεινει για αρκετα χρονια)
Οσο αφορα την πιστωτικη εβγαλα μια για αυτον τον λογο
Σε ευχαριστω για την απαντηση
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
328
Likes
1.338
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Θεωρεις οτι καλυτερη λυση ειναι να βγαλω τωρα την νεα αδεια οδηγησης και οχι το χαρι που δινει η ΕΛΠΑ ?(θεωρω οτι ειναι χαζο να δωσω 60€ για εναν χρονο για ενα ταξιδι, απο το να δωσω 30€ για κατι που θα μου μεινει για αρκετα χρονια)
Οσο αφορα την πιστωτικη εβγαλα μια για αυτον τον λογο
Σε ευχαριστω για την απαντηση
Βγάζεις άδεια οδήγησης νέου τύπου χωρις δεύτερη σκέψη !
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
50
Likes
10
Καλησπερα στην ομαδα , εχω αυτοκίνητο επιβατικό το οποίο ειναι γραμμένο στην εταιρεία του πατερα μου, Οχι Leasing ! Δλδ ανήκει στην εταιρεία πχ χχχχ.οε μπορω να πέρασω τα σύνορα με αυτη την εξουσιοδότηση που κυκλοφορεί στο φορουμ ;
 

mikesof

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα,

Επιστρέψαμε χθες οδικώς από Κωνσταντινούπολη.
Μπήκαμε και βγήκαμε στην Τουρκία από το τελωνείο των Κήπων.

Ενώ είχα σκοπό να βγάλω κάρτα HGS , δεν πρόλαβα εν τέλει και αποφάσισα να μην κάνω τίποτα.

Πηγαίνοντας και γυρνώντας στην Κωνσταντινούπολη ακολουθήσαμε το GPS και περάσαμε διόδια και στις δύο κατευθύνσεις.

Στην επιστροφή μας πήγε από τον δρόμο έξω από το αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης.

Εκεί ήταν το μόνο σημείο που σε έναν από τους κλοβους των διοδίων υπήρχε ανθρώπος και δέχτηκε πληρωμή με κάρτα.
Εκεί δώσαμε 60 λίρες (ισοτιμία 32 λίρες /€).

Σε όλες τις άλλες διελεύσεις δεν σταματήσαμε.

Φθάνοντας στα σύνορα κατά την επιστροφή , ακριβώς μετά τον έλεγχο των διαβατηρίων , μας ενημέρωσαν για ένα υπόλοιπο 18 λιρών για διόδια σε αυτοκινητόδρομο, τα οποία πληρώσαμε με χρεωστική κάρτα.
Μάλιστα επιβεβαιώσαμε με την υπάλληλο ότι αφορά χρέωση για διόδια και όχι κάτι άλλο.

Το ίδιο ακριβώς και στο δεύτερο αυτοκίνητο με το οποίο ειμασταν μαζί.

Οπότε φαίνεται ότι μπορείς πλέον να πληρώσεις βγαίνοντας από την χώρα, και να μην ασχοληθείς με έκδοση HGS κάρτας.
Καλησπέρα φιλε, επειδή θα μπούμε αύριο Τουρκία από κήπους πιστεύεις θα έχουμε θέμα τελικά αν δεν πάρουμε αυτοκόλλητο has? Θα πάμε Κωνσταντινούπολη.
 

sotiris-agent

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλησπέρα από Κρήτη... Ταξιδεύουμε απο Πειραιά για Τουρκία με αμάξι 20 Ιουλίου.. Εχω εμπεδώσει την κάρτα διοδιών θα την ζητήσω Χα Γκε Σε!!!! :p Εχω τρομοκρατηθεί για τις ώρες αναμονής στα σύνορα... Κατι 7ωρα και 8ωρα διαβάζω.. Γνωρίζει κάποιος εαν ο σταθμος είναι ανοικτός όλο το 24ωρο (ισως ηλίθια ερώτηση);;; Και αν είναι καλύτερα η διέλευση να γίνει πχ ξημερώματα;;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.503
Likes
4.577
Kαλησπέρα από Κρήτη... Ταξιδεύουμε απο Πειραιά για Τουρκία με αμάξι 20 Ιουλίου.. Εχω εμπεδώσει την κάρτα διοδιών θα την ζητήσω Χα Γκε Σε!!!! :p Εχω τρομοκρατηθεί για τις ώρες αναμονής στα σύνορα... Κατι 7ωρα και 8ωρα διαβάζω.. Γνωρίζει κάποιος εαν ο σταθμος είναι ανοικτός όλο το 24ωρο (ισως ηλίθια ερώτηση);;; Και αν είναι καλύτερα η διέλευση να γίνει πχ ξημερώματα;;
Η διέλευση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ώρα (είναι ανοιχτά, μη στεναχωριέσαι), φυσικά καλύτερα σε ώρες μή αιχμής. Για 7ωρα μόνο τις μέρες που μετακινουνται οι Τούρκοι της Γερμανίας (ιδίως από Τουρκία), αλλά νομίζω δε θα σε επηρεάσει
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
906
Η διέλευση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ώρα (είναι ανοιχτά, μη στεναχωριέσαι), φυσικά καλύτερα σε ώρες μή αιχμής. Για 7ωρα μόνο τις μέρες που μετακινουνται οι Τούρκοι της Γερμανίας (ιδίως από Τουρκία), αλλά νομίζω δε θα σε επηρεάσει
20 Ιούλιου είναι πάντως περίοδος με αρκετούς τουρκογερμανούς στα σύνορα. Και δεν είναι μόνο αυτοί είναι και πολλοί τούρκοι που πηγαινοέρχονται Ελλάδα για διακοπές και φυσικά έλληνες που πάνε απέναντι, είτε για διακοπές, είτε ντόπιοι για ψώνια.

Γενικά τα τελευταία χρόνια η κατάσταση στους Κήπους είναι δύσκολη, ειδικά τα καλοκαίρια και η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν στάνταρ ώρες που μπορείς να βρεις μπροστά σου ένα ξεγυρισμένο 3ωρο-4ωρο αναμονής. (και αν είσαι άτυχος και 7,8ωρο κλπ)

Εννοείται ότι οι μεγαλύτερες πιθανότητες για μικρές ουρές είναι κάποια ώρα αργά το βράδυ ή νωρίς τα ξημερώματα.
 

mikesof

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Kαλησπέρα από Κρήτη... Ταξιδεύουμε απο Πειραιά για Τουρκία με αμάξι 20 Ιουλίου.. Εχω εμπεδώσει την κάρτα διοδιών θα την ζητήσω Χα Γκε Σε!!!! :p Εχω τρομοκρατηθεί για τις ώρες αναμονής στα σύνορα... Κατι 7ωρα και 8ωρα διαβάζω.. Γνωρίζει κάποιος εαν ο σταθμος είναι ανοικτός όλο το 24ωρο (ισως ηλίθια ερώτηση);;; Και αν είναι καλύτερα η διέλευση να γίνει πχ ξημερώματα;;
Μόλις γυρίσαμε από Τουρκία από Κήπους και κάναμε 7! Ωρες στα σύνορα. Ο λόγος? Ναι μεν έχει πολλούς Τούρκους που έρχονται Ελλάδα αλλά κύριος είναι το ότι οι 5 γραμμές εξόδου της Τουρκίας γίνονται 3 στην Ελλάδα με μόνο 2 γραφεία για έλεγχο και για τις 3 γραμμές. Φτάσαμε 11:20 το πρωί και περάσαμε 6:20 το απόγευμα. Ο τελωνειακός μας είπε ότι κάποιοι φτάσανε 7 το πρωί και πέρασαν στις 3 το μεσημέρι. Άρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο θα ελεγα να πας μεταξύ 12 και 4 το βράδυ. Καλή τύχη και αν σου κάτσει κίνηση να παίρνεις αναπνοές να ηρεμεις γιατί εμένα πηγε η πίεση μου 20. Επίσης μην αγχώνεσαι καν για την hgs εγώ όταν μπήκα δεν βρήκα το βαν της ppt και βιαζόμουν να φτάσω Κωνσταντινούπολη και περνουσα αέρα από τα διόδια και μπήκα μετά στην σελίδα και τα πληρώσα. Έχεις 15 μέρες πριν γίνει παράβαση και τοκίζονται. Αυτή είναι η σελίδα ( KGM - Geçiş İhlal Sorgulama )
 
Last edited:

McElk

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
1.951
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αποφύγετε αν μπορείτε πέρασμα συνόρων με Τουρκία τις μέρες Παρασκευή, Σάββατο Κυριακή και Δευτέρα. Προχθές (Πέμπτη) ώρα 15.30 στο τελωνείο Καστανέων ήμουν το μοναδικό αυτοκίνητο όπως και στο Τουρκικό τελωνείο. Στην επιστροφή ώρα 18.00 ήμασταν 2 αυτοκίνητα και στο Τουρκικό και στο Ελληνικό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.968
Likes
15.460
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πέρσι κι εμείς κάναμε 7 ώρες , το φταίξιμο είναι των ελληνικών συνοριοφυλάκων. Από Βουλγαρία που είχαμε μπει κάναμε μισή ώρα . Τραγικοί…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.528
Μηνύματα
899.161
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom