GThan

Member
Μηνύματα
19
Likes
21
Καλημέρα σας!
Σχεδιάζω ένα μικρό road trip δύο εβδομάδων στη γειτονιά μας, τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου και λέω να ξεκινήσουμε από Αλβανία, να φτάσουμε Κροατία και από Σερβία να γυρίσουμε πίσω. Η αντίθετη διαδρομή νομίζω θα είναι με περισσότερη κίνηση εκείνη την εποχή, οπότε τη βλέπω καλύτερη.
Οικογένεια με δυο 14χρονες κόρες και ένα σκυλάκι, εκκίνηση από Αθήνα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε Δευτέρα που θα έχει λιγότερη κίνηση πιστεύω στα σύνορα και να κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις Δυρράχιο, να δούμε και τα Τίρανα στα πεταχτά. Ίσως φύγουμε και Κυριακή και να κάνουμε μια διανυκτέρευση Αργυρόκαστρο ή Αγίους Σαράντα, θα το δούμε! Επέλεξα το Δυρράχιο για να είμαστε όσο βορειότερα γίνετε για τις επόμενες χρονοβόρες διαβάσεις συνόρων.
Άλλες 2 διανυκτερεύσεις στο Τρέμπινιε της Βοσνίας με στάση στο Κότορ και με επίσκεψη στο Ντουμπρόβνικ.
Μετά έχω δει με μεγάλο ενδιαφέρον την περιοχή Gorski Kotar στην Κροατία, όπου με 4 διανυκτερεύσεις εκεί μπορούμε να επισκεφθούμε Λίμνες Πλίτβιτσε, Ριέκα, Τεργέστη, Λιουμπλιάνα κλπ.
Θα φύγουμε για Σερβία και λέω για 3 διανυκτερεύσεις είτε στο Νόβι Σαντ, είτε νοτιότερα στην ευρύτερη περιοχή του Βέλικο Γκράντιστε, σε κάθε περίπτωση όμως δίπλα στον Δούναβη!
Μετά 2 βράδια Σκόπια και την Κυριακή αναχώρηση για γάμο στη Ναύπακτο, έπεσε και αυτός στις διακοπές μας :)
Για Αλβανία τι είναι καλύτερο σαν διαδρομή; Από δρόμους και ενδιαφέρον. Από Σαγιάδα για να περάσουμε από Αγίους Σαράντα, από Κακαβιά να κάνουμε στάση στο Αργυρόκαστρο, ή Κρυσταλοπηγή να δούμε και λίγο από Οχρίδα;
Προφανώς και είναι όλα υπό σκέψη, δεν έχω κλείσει κάτι ακόμη και θα ακούσω με ενδιαφέρον τυχών προτάσεις για διαμονή κλπ και παρατηρήσεις σας σχετικά με την διαδρομή και με το σκεπτικό πάντα πως έχουμε αποκλείσει τα ξενοδοχεία λόγω του μικρούλη μας!
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!
Το παραπάνω ταξίδι δεν έγινε λόγω αδειών, αλλά μεταφέρθηκε για την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου και την πρώτη του Σεπτέμβρη, αν όλα πάνε καλά!
Απλά άλλαξα τα σχέδια, γιατί φαντάζομαι πως θα υπάρχει μεγάλη κίνηση προς Βορρά αυτή την εποχή, οπότε ξεκινάμε ανάποδα, αντί δηλαδή να ανέβουμε από Αλβανία και να γυρίσουμε από Β. Μακεδονία θα γίνει το αντίστροφο, γιατί θεωρώ πως τα δύο στην ουσία σύνορα της Σερβίας στην άνοδο θα έχουν λιγότερη αναμονή και λόγω αυτοκινητοδρόμων από ότι τα συνεχόμενα σύνορα σε Αλβανία, Βοσνία κλπ που οι δρόμοι είναι επαρχιακοί.
Να θεωρήσω την σκέψη μου σωστή; Υπάρχει κάποια παρατήρηση πάνω σε αυτό;
Το δεύτερο που θέλω είναι η διαδρομή προς Οχρίδα, αφού θα ξεκινήσουμε από εκεί με δύο διανυκτερεύσεις, ξεκινώντας από Αθήνα πάντα.
Μια λύση από Κρυσταλοπηγή που είναι πιο κοντά χιλιομετρικά, περίπου 50 χλμ διαφορά και η δεύτερη από Νίκη.
Το πρόβλημα με την πρώτη είναι ότι μπαίνουμε και βγαίνουμε Αλβανία, ένας έλεγχος παραπάνω δηλαδή και ο δεύτερος έλεγχος στο Πόγραδετς προς Οχρίδα είναι μικρός, οπότε φοβάμαι μήπως ο χρόνος που θα κερδίσω θα χαθεί εκεί. Θα είναι και Σάββατο η πρώτη μέρα, οπότε φοβάμαι πως θα έχει κίνηση σε αυτό το σημείο.
Αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτές τις διελεύσεις θα ήταν χρήσιμο να την ακούσω!
Επίσης Οχρίδα έχω βρει ωραία καταλύματα στο χωριό Βελέστοβο, με ωραία θέα και εύκολα προσβάσιμο. Δεν μας αρέσει να μένουμε σε πυκνοκατοικημένα μέρη, αλλά κάπου ποιο χαλαρά. Υπάρχει κάποια εναλλακτική;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές διακοπές σε όσους φεύγουν!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.138
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτές τις διελεύσεις θα ήταν χρήσιμο να την ακούσω!
Επίσης Οχρίδα έχω βρει ωραία καταλύματα στο χωριό Βελέστοβο, με ωραία θέα και εύκολα προσβάσιμο. Δεν μας αρέσει να μένουμε σε πυκνοκατοικημένα μέρη, αλλά κάπου ποιο χαλαρά. Υπάρχει κάποια εναλλακτική;
Πρόπεσι το κάναμε ακριβώς όπως το λέτε αρχές Αυγούστου. Τέτοιες μέρες δηλαδή. Σοφή επιλογή!
Αν είχαμε μία φορά κίνηση εμείς στο ρεύμα μας από απέναντι κάπου εκεί είναι ακόμη μποτιλιαρισμένοι...
Στο Πόγραδετς μείναμε κ μεις σε μικρό μέρος Tushesmit, ένα γραφικό χωριουδάκι με ταβερνάκια πάνω σε κανάλια-αξέχαστη βραδιά. Έχω γράψει σχετική ιστορία μπορείτε να βρείτε τις λεπτομέρειες.

Για την Αλβανία δεν βλέπω τρόπο να αποφ΄ύγετε την ταλαιπωρία, από τα Τίρανα και μέχρι τα σύνορα είναι δύσκολη η κατάσταση. Στα σύνορα εμείς ειδικά δεν βρήκαμε ποτέ μεγάλη ουρά αλλά γενικά κινηθήκαμε σε σχετικά "έξυπνες" ώρες.
 

GThan

Member
Μηνύματα
19
Likes
21
Πρόπεσι το κάναμε ακριβώς όπως το λέτε αρχές Αυγούστου. Τέτοιες μέρες δηλαδή. Σοφή επιλογή!
Αν είχαμε μία φορά κίνηση εμείς στο ρεύμα μας από απέναντι κάπου εκεί είναι ακόμη μποτιλιαρισμένοι...
Στο Πόγραδετς μείναμε κ μεις σε μικρό μέρος Tushesmit, ένα γραφικό χωριουδάκι με ταβερνάκια πάνω σε κανάλια-αξέχαστη βραδιά. Έχω γράψει σχετική ιστορία μπορείτε να βρείτε τις λεπτομέρειες.

Για την Αλβανία δεν βλέπω τρόπο να αποφ΄ύγετε την ταλαιπωρία, από τα Τίρανα και μέχρι τα σύνορα είναι δύσκολη η κατάσταση. Στα σύνορα εμείς ειδικά δεν βρήκαμε ποτέ μεγάλη ουρά αλλά γενικά κινηθήκαμε σε σχετικά "έξυπνες" ώρες.
Ευχαριστώ πολύ!
Το Tushesmit το έχω ήδη σαν εναλλακτική!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom