connosp

Member
Μηνύματα
443
Likes
994
Στις υπόλοιπες χώρες γνωρίζετε αν χρειάζεται να κλείσουμε σε κάποιο μέρος ή αξιοθέατο;
Τις αναμονές στα τελωνεία να προσέξεις και να υπολογίσεις γιατί πρόπερσι αρχές Αυγούστου στα σύνορα Κροατίας -Σλοβενίας ήταν 15 χλμ.
 

Thanos Kadetsis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τις αναμονές στα τελωνεία να προσέξεις και να υπολογίσεις γιατί πρόπερσι αρχές Αυγούστου στα σύνορα Κροατίας -Σλοβενίας ήταν 15 χλμ.
Ευχαριστώ πολύ!!! Η ουρά ήταν με κατεύθυνση την Σλοβενία, ή την Κροατία;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στις υπόλοιπες χώρες γνωρίζετε αν χρειάζεται να κλείσουμε σε κάποιο μέρος ή αξιοθέατο;
Αν και δεν έχω πάει ακόμα, αλλά Αύγουστο μήνα καλά είναι να κλείσεις απο πριν εισιτήρια πχ στις λίμνες Πλίτβιτσε. Καλύτερα όμως να σου τα πουν όσοι έχουν πάει και μάλιστα την ίδια εποχή.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
944
Likes
8.750
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ευχαριστώ πολύ!!! Η ουρά ήταν με κατεύθυνση την Σλοβενία, ή την Κροατία;
Κροατία Σλοβενία το 2019 πέρασα από το παράπλευρο πέρασμα μετά τις 15 Αυγούστου με μόνο 2 αυτοκίνητα μπροστά, όταν στα υπόλοιπα σύνορα των Βαλκανίων γινόταν ο κακός χαμός. Πέρυσι στο ίδιο πέρασμα αρχές Αυγούστου δεν υπήρχε καν έλεγχος. Το πέρασμα είναι το παρακάτω:

Bregana - mali granični prijelaz · Bregana

Προσοχή είναι μόνο για Ευρωπαίους πολίτες
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για τη διαδρομή Βίσεγκραντ - Σαράγεβο ποιος δρόμος είναι προτιμότερος απο θέμα τοπίων πρωτίστως και μετά οδηγικής κατάστασης, ο Μ19.3 και Ε761 (Μ19) ή ο Μ5 και R448;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
944
Likes
8.750
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για τη διαδρομή Βίσεγκραντ - Σαράγεβο ποιος δρόμος είναι προτιμότερος απο θέμα τοπίων πρωτίστως και μετά οδηγικής κατάστασης, ο Μ19.3 και Ε761 (Μ19) ή ο Μ5 και R448;
Έχω κάνει δύο φορές την διαδρομή, νομίζω από τον Μ19.3 επειδή από εκεί σε οδηγούν οι χάρτες της google να πας. Τα πρώτα 30 χιλιόμετρα είναι εξαιρετικά, "κυλούν " δίπλα στον ποταμό Δρίνο. Και τις δύο φορές ήθελα να εξερευνήσω περισσότερο την περιοχή αυτή, όπου συναντιούνται ο Δρίνος με τον παραπόταμό του Λιμ, μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά ως συνήθως δεν είχα χρόνο. Στη συνέχεια από ότι θυμάμαι έχει κάποια ενδιαφέροντα τοπία με ορεινά λιβάδια, αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα σχετικά με το οδόστρωμα, είναι σχετικά καλό. Επειδή είναι φαντάζομαι η κύρια οδός επικοινωνίας, έχει και μερικά φορτηγά που θα σε πάνε τρένο για αρκετά χιλιόμετρα μέχρι να βρεις ευθεία να περάσεις και τα σχετικά μπλόκα της τροχαίας στις αρχές ή στο τέλος των χωριών. Ευτυχώς υπάρχει το σινιάλο με τα φώτα (αρκετά χιλιόμετρα πριν το μπλόκο) που σε σώζουν από ενδεχόμενο πρόστιμο.

Όποιος έχει σκοπό να πάει στο Βίσεγκραντ καλοκαίρι θα δυσκολευτεί με το θέμα του πάρκινγκ και είδα ότι το κυνηγάνε αρκετά. Μπλόκα και εκεί στην είσοδο της πόλης.

Στο Σεράγεβο επειδή το δωμάτιό μας ήταν στα στενά, στον λόφο πάνω από το κέντρο, ζοριστήκαμε στο φεύγα να βγούμε από τα στενά και να βγάλουμε το αυτοκίνητο από τις απότομες ανηφόρες. Εννοείται ότι στο Σεράγεβο επιβάλλεται ιδιωτικό πάρκινγκ, γιατί αλλιώς δεν βρίσκεις να παρκάρεις όσο πιο κεντρικά πας.


1720953452223.png
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω κάνει δύο φορές την διαδρομή,
Δύο; Εχθές που ξανα ξεψάχνιζα τις ιστορίες σου (τις έχω κατσιάσει κυριολεκτικά...), μία φορά είδα οτι έχεις κάνει αυτή τη διαδρομή. Τέλος πάντων, αυτό με συμφέρει άλλωστε :lol:

νομίζω από τον Μ19.3 επειδή από εκεί σε οδηγούν οι χάρτες της google να πας.
Ναι, αυτό βγάζει το google map, αλλά παρατήρησα και την άλλη διαδρομή και είδα οτι έχει περισσότερες στροφούλες, άρα είναι πιο ορεινή και ήθελα να ρωτήσω. Για την μέρα αυτή σκέφτομαι να βάλω την εξερεύνηση του Βίσεγκραντ (2ώρες) και μετά τη μετάβαση στο Σαράγεβο μέσω μίας απο τις δύο διαδρομές. Απλά δεν θέλω να φτάσω στο Σαράγεβο βράδυ για να δω και κάποια πράγματα τη μέρα της άφιξης. Ξαφνικά μου βγήκαν μπόλικα τα σημεία ενδιαφέροντος για το Σαράγεβο και στο τέλος δεν θα τα χωρέσω σε δύο 24ωρα... Κρατώ και τις υπόλοιπες επισημάνσεις για το πάρκινγκ και τους δρόμους και ναι εννοείται οτι θα ψάξω κατάλυμα με πάρκινγκ στο Σαράγεβο.

Ευχαριστώ!

Άλλη ερώτηση. Σκέφτομαι να περάσω απο άλλο συνοριακό πέρασμα μεταξύ Σερβίας και Βοσνίας-Ερζεγοβίνης στην επιστροφή, το Uvac. Έχεις περάσει απο αυτό; Αν ναι τι κίνησε είδες, γιατί το υπολογίζω για λιγότερη κίνηση.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
944
Likes
8.750
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Δύο; Εχθές που ξανα ξεψάχνιζα τις ιστορίες σου (τις έχω κατσιάσει κυριολεκτικά...), μία φορά είδα οτι έχεις κάνει αυτή τη διαδρομή. Τέλος πάντων, αυτό με συμφέρει άλλωστε :lol:


Ναι, αυτό βγάζει το google map, αλλά παρατήρησα και την άλλη διαδρομή και είδα οτι έχει περισσότερες στροφούλες, άρα είναι πιο ορεινή και ήθελα να ρωτήσω. Για την μέρα αυτή σκέφτομαι να βάλω την εξερεύνηση του Βίσεγκραντ (2ώρες) και μετά τη μετάβαση στο Σαράγεβο μέσω μίας απο τις δύο διαδρομές. Απλά δεν θέλω να φτάσω στο Σαράγεβο βράδυ για να δω και κάποια πράγματα τη μέρα της άφιξης. Ξαφνικά μου βγήκαν μπόλικα τα σημεία ενδιαφέροντος για το Σαράγεβο και στο τέλος δεν θα τα χωρέσω σε δύο 24ωρα... Κρατώ και τις υπόλοιπες επισημάνσεις για το πάρκινγκ και τους δρόμους και ναι εννοείται οτι θα ψάξω κατάλυμα με πάρκινγκ στο Σαράγεβο.

Ευχαριστώ!

Άλλη ερώτηση. Σκέφτομαι να περάσω απο άλλο συνοριακό πέρασμα μεταξύ Σερβίας και Βοσνίας-Ερζεγοβίνης στην επιστροφή, το Uvac. Έχεις περάσει απο αυτό; Αν ναι τι κίνησε είδες, γιατί το υπολογίζω για λιγότερη κίνηση.
Η δεύτερη ήταν στο περσινό οδικό για το οποίο δεν έχω γράψει αναλυτικά ιστορία, μόνο κάποιες σκόρπιες πληροφορίες κυρίως για Σερβία στο ανάλογο θέμα.

Το συνοριακό πέρασμα στο Uvac δεν το έχω περάσει, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα έχει κίνηση, όπως άλλωστε δεν είχε κίνηση και το πέρασμα μετά την Mokra Gora.

Εάν έχεις χρόνο, και ο τελικός στόχος είναι οι μαίανδροι του Uvac, θα πρότεινα μια παράκαμψη ( που θέλει όμως ακόμη μια ημέρα) από Μαυροβούνιο , Durmitor national park με ένα πολύ ωραίο ορεινό πέρασμα στο Sedlo και ωραία θέα στην λίμνη Piva, Zabljak, μαύρη λίμνη, Tara bridge και είσοδος στη Σερβία από εκεί.
Κάποια από αυτά έχουν μείνει δικές μου εκκρεμότητες μαζί με το ράφτινγκ στον Tara, γι αυτό τα αναφέρω. :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η δεύτερη ήταν στο περσινό οδικό για το οποίο δεν έχω γράψει αναλυτικά ιστορία, μόνο κάποιες σκόρπιες πληροφορίες κυρίως για Σερβία στο ανάλογο θέμα.
Εμένα πάντως μου λείπουν οι ιστορίες σου!

Το συνοριακό πέρασμα στο Uvac δεν το έχω περάσει, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα έχει κίνηση, όπως άλλωστε δεν είχε κίνηση και το πέρασμα μετά την Mokra Gora.
Τέλεια! Γιατί θέλω να βάλω διανυκτέρευση μετά τα σύνορα κοντά στο μοναστήρι Mileseva, το οποίο ιδανικά θα ήθελα να το δω την ίδια μέρα που θα περάσω τα σύνορα για να μην το έχω την επόμενη μέρα, αλλά θα δείξει αν θα τα καταφέρω...

Εάν έχεις χρόνο, και ο τελικός στόχος είναι οι μαίανδροι του Uvac, θα πρότεινα μια παράκαμψη ( που θέλει όμως ακόμη μια ημέρα) από Μαυροβούνιο , Durmitor national park με ένα πολύ ωραίο ορεινό πέρασμα στο Sedlo και ωραία θέα στην λίμνη Piva, Zabljak, μαύρη λίμνη, Tara bridge και είσοδος στη Σερβία από εκεί.
Κάποια από αυτά έχουν μείνει δικές μου εκκρεμότητες μαζί με το ράφτινγκ στον Tara, γι αυτό τα αναφέρω. :D
Ε ναι οι μαίανδροι είναι μέσα στο πρόγραμμα και φταις εσύ γι αυτό! :p Εν το μεταξύ έχεις γράψει οδηγίες για το πως να φτάσω στο καλό σημείο θέασης αλλά πρέπει να τα ξανα διαβάσω, έχει περάσει καιρός που τα είχα ψάξει τότε και δεν τα θυμάμαι. Αν έχω απορία θα σου πω.

Τα υπόλοιπα "φυτίλια" που γράφεις τα έχω σημειωμένα, ειδικά το mountain pass Sedlo, και αν θυμάμαι καλά εσύ τα έχεις ξανα γράψει.... Αυτά θα μπουν σε ταξίδι στο Μαυροβούνιο. Δεν χωράνε με τίποτα τώρα!....
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
944
Likes
8.750
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τέλεια! Γιατί θέλω να βάλω διανυκτέρευση μετά τα σύνορα κοντά στο μοναστήρι Mileseva, το οποίο ιδανικά θα ήθελα να το δω την ίδια μέρα που θα περάσω τα σύνορα για να μην το έχω την επόμενη μέρα, αλλά θα δείξει αν θα τα καταφέρω...
Το μοναστήρι Mileseva ήταν από τα σημεία που "κάψαμε" γιατί δεν προλαβαίναμε, οπότε περιμένω από εσένα εντυπώσεις.
Πολύ όμορφο και οικονομικό κατάλυμα ήταν το παρακάτω, δες το αν σου κάνει είναι κοντά. Είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι και οι 14 του καραβανιου.
Zlatarska dolina · ribnjak
Έχει και δικές τους πέστροφες, και αν παραγγείλεις από πριν, μπορεί να στις ετοιμάσει για βραδινό - είχα διαβάσει. Εμείς δεν προνοησαμε, και δυσκολευτηκαμε να βρούμε στο Nova Varos να φάμε, ήμασταν και 14 ζωή να έχουμε :)
Οι πληροφορίες για τον Uvac είναι στο παρακάτω θέμα:
Σερβία - Σερβια
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το μοναστήρι Mileseva ήταν από τα σημεία που "κάψαμε" γιατί δεν προλαβαίναμε, οπότε περιμένω από εσένα εντυπώσεις.
Αν δεν πάω σε αυτό το ταξίδι νομίζω οτι δύσκολα θα ξαναβρεθώ σε αυτά τα μέρη. Οπότε θα ήθελα να το δω, φαίνεται ενδιαφέρον.

Πολύ όμορφο και οικονομικό κατάλυμα ήταν το παρακάτω, δες το αν σου κάνει είναι κοντά. Είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι και οι 14 του καραβανιου.
Zlatarska dolina · ribnjak
Πολύ χρήσιμο το κατάλυμα, όντως είναι πολύ βολικό, ευχαριστώ πολύ!!! Και το θέμα του φαγητού το σκεφτόμουν γι αυτή τη μέρα, γιατί εμείς δεν θα πάμε καλοκαίρι...

Οι πληροφορίες για τον Uvac είναι στο παρακάτω θέμα:
Σερβία - Σερβια
Thanks! 👍
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom