Ισπανία βαρκελώνη 7 μέρες....φτάνουν?

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλησπέρα!Θα ήθελα να με διαφωτίσετε λίγο αν είναι εύκολο...πρόκειται να ταξιδέψω στη Βαρκελώνη αρχές Σεπτέμβρη, τα εισητήρια που έκλεισα είναι για 8 μέρες (μόλις 150? με Aegean).κ τώρα αναζητώ άλλους πιθανούς προορισμούς πριν κλείσω τη διαμονή. Σκεφτόμουν να περάσω 3 μέρες στη Σεβίλλη κ 4 στη Βαρκελώνη... Αλλά δε ξέρω, είναι ωραία η Σεβίλλη ή μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή?Ότι πληροφορια-πρόταση είναι καλοδεχούμενη.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νομίζω μπορείς να συνδυάσεις ωραιότατα τη Βαρκελώνη με τη Μαδρίτη, αφού έχεις και 8 μέρες (κάποια ταξιδιωτικά σε 8 μέρες σου κάνουν γύρο Ισπανίας)... σε 3 ώρες είσαι Μαδρίτη με το τρένο...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Νομίζω μπορείς να συνδυάσεις ωραιότατα τη Βαρκελώνη με τη Μαδρίτη, αφού έχεις και 8 μέρες (κάποια ταξιδιωτικά σε 8 μέρες σου κάνουν γύρο Ισπανίας)... σε 3 ώρες είσαι Μαδρίτη με το τρένο...
Sorry κι ολας, αλλα αν μπορεις εξηγησε μου γιατι προτεινεις στον ανθρωπο να παει σε 8 μερες και μαδριτη και βαρκελωνη, γιατι η αιτιολογια οτι "κάποια ταξιδιωτικά σε 8 μέρες σου κάνουν γύρο Ισπανίας" δεν μου αρκει!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε συγχωρώ, αλλά η ενδιαφερόμενη δήλωσε ότι θέλει να συνδυάσει ένα ζευγάρι ισπανικών πόλεων και ζήτησε προτάσεις... δεν είπε ότι θέλει να περάσει 8 μέρες στη Βαρκελώνη...
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
Απο οτι έχω διαβάσει στο φόρουμ, αρκουν 4-5 μέρες για να δω τη Βαρκελώνη.Οπότε σκέφτηκα να επισκεφθώ κ αλλο ένα μέρος, κ έτσι πρόχειρα είπα την Σεβίλλη για την οποία έχω ακούσει κάποια καλά.Το θέμα είναι τι προτείνετε εσείς.Ποιο μέρος πέραν της Βαρκελώνης είναι εντυπωσιακό,ξεχωριστό κ αξίζει να το επισκεφθείς κ με το παραπάνω?Ας υποθέσουμε οτι δε θα μου ξαναδωθεί ευκαιρία να πάω Ισπανία.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καταρχήν η Βαρκελώνη είναι στη μια άκρη της Ισπανίας και η Σεβίλλη στην άλλη, οπότε δε νομίζω ότι μπορούν να συνδυαστούν. Κατά δεύτερο, αν δεις ότι έχεις επισκευτεί όλα αυτά που θέλεις να δεις στη Βαρκελώνη μπορείς να κάνεις μια εκδρομή στη Χιρόνα (Girona), στο Μοντσεράτ (Montserrat) ή στο Φιγκέρας (Figueres), την πόλη που γεννήθηκε ο Νταλί.

"Εντυπωσιακά" μέρη θα βρεις πάρα πολλά στην Ισπανία, όπως και στις περισσότερες χώρες, αυτό όμως, κατά τη γνώμη μου, δε σημαίνει ότι πρέπει να τρέχεις από τη μια άκρη της χώρας μέχρι την άλλη για να προλάβεις να τα δεις όλα μέσα σε λίγες μέρες.

Η Σεβίλλη μπορεί να συνδυαστεί με άλλες πόλεις της Ανδαλουσίας (Γρανάδα, Κόρδοβα...).
Μαδρίτη μόνο για 4 μέρες;;; (με το πήγαιν' έλα έτσι κι αλλιώς θα είναι λιγότερο από 3,5).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πάλι θα πω το ανάποδο.Βαρκελώνη μόνο για 4 μέρες;

Από που είδες ότι το φόρουμ λέει πως φτάνουν 4-5 μέρες Βαρκελώνη.Αντιθέτως συνήθως λέει ότι δεν αρκούν καθόλου.Όπως και να'χει πάντως συμφωνώ ότι αν θες να γνωρίσεις κάτι ακόμα πήγαινε μια εκδρομή σε διπλανές πόλεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.542
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το μέλος Yorgos ειχε γράψει καποτε, δεν θυμαμαι σε ποιο τοπικ, υπεροχες διαδρομες και εκδρομές στην υπολοιπη Ισπανία με μερη διαμάντια.
οποιος μπορει να το ξετρυπώσει...
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
η βαρκελωνη ειναι υπεροχη πολη για να ζεις αλλα σαν ταξιδιωτης δεν εχεις να δεις πολλα ,σιγουρα 4 μερες θα σου φτασουν.καλυτερα να βαλεις την μαδριτη στο προγραμα γιατι η σεβιλη ειναι οντως στην αλλη ακρη της χωρας.
προτεινω ανεπιφυλακτα στη βαρκελωνη το tουριστικο λεωφορειο (Hop-on-Hop-off) και μαλιστα καλο ειναι να το κανετε την πρωτη μερα για να παρετε μια ιδεα που ειναι το καθε αξιοθεατο
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
Σκόπευα να πάω με αεροπλάνο στη Σεβίλλη οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερα μεγάλο χάσιμο χρόνου κ ταλαιπωρία.Το ζητούμενο είναι αν αξίζει η Σεβίλλη ή κάποια άλλη πόλη περισσότερο
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Σκόπευα να πάω με αεροπλάνο στη Σεβίλλη οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερα μεγάλο χάσιμο χρόνου κ ταλαιπωρία.Το ζητούμενο είναι αν αξίζει η Σεβίλλη ή κάποια άλλη πόλη περισσότερο
Εφόσον θα πας με αεροπλάνο η Σεβίλλη μια χαρά μου ακούγεται για 2-3 νύχτες.Την Μαδρίτη μπορείς να την αφήσεις για επόμενη φορά και να της αφιερώσεις περισσσότερες μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.230
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom