Κένυα Τανζανία Χωρίς τίτλο (προς το παρόν) Κένυα - Τανζανία

Ivana

Member
Μηνύματα
906
Likes
1.457
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Η ιστορία (θα’πρεπε να) ξεκινάει κάπως έτσι: «πήγαμε σε 1/4 του κόσμου και ακόμα όχι στην Αίγυπτο;»
«Πάμε!»
Κάνω παζάρια με τοπικά γραφεία με βάση το πρόγραμμα που είχα βάλει στο μυαλό, πετυχαίνω πολύ καλή τιμή κλπ. και μετά…
Πάει η Αίγυπτος για μια άλλη φορά…Το ακυρώνουμε.

Όχι εντελώς όμως.

Μετά από μέρες σκέψης που θα πάμε και ένα ψηλό σοκ για την αναποφασιστικότητα που με καταλάμβανε (για ταξίδι!!!!;;;; πότε δε θα λέγα ότι θα συνέβαινε) και μια σχετική βαρεμάρα τύπου αυτό δε θέλω, εκείνο δε θέλω σε αυτήν τη φάση (ενώ υπάρχουν τουλάχιστον 10 ανεκπλήρωτα ταξίδια που είναι στη bucket list), άναψε το λαμπάκι και έγραφε ΣΑΦΑΡΙ!

Και μου άρεσε!

Να σημειωθεί ότι δεν είναι στα πρώτα 10 😂.
Αλλά εκείνα τα κρατάω εκεί, λες και επίτηδες θέλω να υπάρχει μια τέτοια λίστα με ανεκπλήρωτους έρωτες που θα τους ονειρεύομαι επ’αορίστου.
Cult το’χω κάνει, ενώ κάποιοι προορισμοί είναι μακράν πιο εύκολοι και σαφώς πιο φθηνοί από αυτό που έπεται.

Να προσθέσουμε στα δεδομένα ότι ενώ περνάμε καταπληκτικά στα ταξίδια μας μαζί, σε αρκετές περιπτώσεις θέλουμε και κάνουμε διαφορετικά πράγματα όσο είμαστε κάπου.
Εγώ είμαι για μόνιμη κίνηση και δράση, ο άνδρας μου για πιο ήρεμες κι χαλαρές καταστάσεις. Για αυτό δεν ακολούθησε και αρκετά απ’τα ταξίδια μου.

Το σαφάρι αγγίζει το τέλειο καθώς αγαπάμε ζώα και οι δύο, ειδικά τα άγρια τα θαυμάζουμε λιγάκι παραπάνω, και ως κονσεπτ σου προσφέρει και αρκετό χρόνο να αράξεις στη μέση του πουθενά, στα σπλάχνα της Γης τα μεσημέρια ανάμεσα σε games* και τα βράδια χωρίς τα πολλά πολλά.
Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι υπάρχει και η Ζανζιβάρη στα μέρη που θα πάμε και είναι για “θαλασσο-άραγμα” και μπάνια τα οποία για άλλη μια φορά θεωρώ ότι δεν έκανα αρκετά φέτος (στη Χαλκιδική που ήμουν συνέχεια κατά τα άλλα), το ζάρι έπεσε σε συνδυασμό Κένυα - Τανζανία και κλείδωσε!

Είμαι γενικά άτομο που τα κλείνει όλα (και αποφασίζει) την τελευταία στιγμή.
Των τελευταίων.
Αυτό ως συνέπεια έχει κάποια καλά και κάποια όχι και τόσο καλά, στην πρώτη θέση τις τιμές.

Η καλύτερη πλευρά αυτού είναι ότι δε σε τρώει «αιώνια» αγωνία πότε θα πας πΧια!
Λίγες μέρες, αδρεναλίνη στα ύψη και ΜΠΑΜ!

Έτσι, υπάρχει και το σημείο που τα κλείνεις όλα και μετά διαβάζεις και καμιά πληροφορία του Travelstories και αναρωτιέσαι… έκανες λάθος τελικά;
Τεσπα.
Αυτό θα δείξει!

Έπρεπε να γίνω ενεργή στο Instagram (όποιος αγαπάει ας ακολουθήσει για πιο live εικόνες και ιστορίες από το ταξίδι @persinasestra) για να μου περάσει ο αλγόριθμος την ιδέα ότι πιθανόν πάσχω από το ADHD με πιο έντονο το στοιχείο την αναβλητικότητα και έτσι και αυτό το ταξίδι πριν ξεκινήσει ξέφυγε λίγο σε κάποια χαζά κόστη που μπορούσα να τα προλάβω πριν 5-6 μέρες (βλέπε εσωτερικές πτήσεις στη Τανζανια).
Αλλά δε πειράζει.

Επίσημα σήμερα έκλεισα και το τελευταίο segment του ταξιδιού και στις 25/10 φεύγουμε.

Υ.Γ. Είπαμε. Μάλλον πάσχω απ’το από πάνω σύνδρομο…να με σκουντάτε να τελειώσω επιτέλους μια ιστορία. Επίτηδες τη ξεκινάω τώρα!

*αυτό ανάμεσα στα games αφορούσε την περίπτωση που ακόμα στα σχέδια ήταν το Μασαι Μαρα. Άλλαξε μάλλον.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.580
Μηνύματα
902.072
Μέλη
39.315
Νεότερο μέλος
Alexandra 98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom