Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ας κάνω και δύο άσχετες ερώτησεις (λόγω απειρίας):
με πιστωτικές πως τα πάνε;να φροντίσω να έχω μετρητα αρκετά μαζί μου ή είναι προτιμότερο να τραβάω από τα atm(αυτό μάλλον δεν συμφέρει λόγω προμήθειας τραπεζών);

Σημειωτέων, θα ταξιδέψω με ταυτότητα και όχι διαβατήριο οπότε τους αρκεί για ταυτοποίηση όποτε πληρώσω με κάρτα;
μην ανυσηχεις καθόλου για αυτό.πληρωνε τα μεγαλα ποσα με πιστωτικη,ξενοδοχειο,ψωνια..εστιατορια..και φροντισε να εχεις ρευστό μαζι σου για τα καθημερινα.
η προμηθεια δεν ειναι και κανενα φοβερο ποσόν!!νομιζω 1% επι του ποσου που κάνεις αναληψη.
εγώ καπως ετσι κινουμαι στα ταξιδια μου...συνδυαζω αυτες τις 3 επιλογες.
 

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Παιδιά το περίφημο Christkindlmarktp μπρόστα από το δημαρχείο βρίσκεται????
Πάω 21 Δεκεμβρίου και από ΄τι είδα παέι μέχρι 23 Δεκεμβρίου..
Αφού το προλαμβαίνω μήν το χάσω..

Επίσης ο οδηγός που έχετε στο travelpedia είναι πολύ καλός αλλά δεν λέει πως θα πάμε σε όλα αυτά..

Πχ σε όλα αυτά θέλω να πάω αλλά πως με τα ΜΜΜ?
Καλόν θα είναι να πάει κανείς σε όλες τις Χριστουγιεννιάτικες αγορές τη μέρα, Belvedere, Schonbrunn, Hofburg.
Αλλά τη νύχτα οπωσδήποτε στην Karlsplatz και Rathaus, με gluhwein και Χριστουγιεννιάτικα τραγούδια.
Ναι θα γίνεται χαμός το βραδάκι και στο Grienzig, γεμάτο απο Ελλάδα.
Για πέστε λοιπόν.. :)
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
τα ίδια τα αξιοθέατα στα site τους δίνουν επαρκείς πληροφορίες για την μετακίνηση αλλά αν αυτό δεν αρκεί με ηλεκτρονικούς χάρτες βλέπεις πολύ εύκολα την διαδρομή.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
πολύ καλός αλλά δεν λέει πως θα πάμε σε όλα αυτά..
Φίλε eragon189, ο οδηγός στο travelpedia είναι πάρα πολύ καλός αλλά είναι αδύνατον να έχει τη διαδρομή απο το ξενοδοχείο του καθενός με τις αλλαγες στο ενδιάμεσο. Πρέπει κανείς να κάνει και το δικό του homework. Για αυτό δίνονται links με τα site των ΜΜΜ, ώστε να τα ψάξεις και να οδηγηθείς. Για όλα τα παραπάνω υπάρχουν οδηγίες αλλά φυσικά καθώς η δουλειά εδω δεν είναι επαγγελματική αλλά εθελοντική, οι οδηγίες είναι σκόρπιες.

Οντως πρεπει να διαβάσεις πολύ travelstories για να έχις όλες τις πληροφορίες που θέλεις.

Η δική σου συμβολή eragon189 θα μπορούσε να είναι ακριβώς το να δώσεις τις απαντήσεις (μετά απο μπόλικο ψάξιμο), στο site, στα ερωτήματα που σε απασχολούν, για να ωφεληθούν και τα άλλα μέλη απο τη συμμετοχή σου. Ισως να κάνεις και μια κωδικοποίηση των πληροφοριών για την κίνηση με τα διάφορα μέσα σε διάφορες πόλεις.

Περιμένουμε νέα σου, ώστε η αλληλοβοήθεια να συνεχιστεί.

Παρεπιμπτόντως, νόμιζω ότι στη Βιέννη το tram-D περνάει περισσότερο απο τα αξιοθέατα.
 

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Γεια σας ξανά,
ξέρει κανείς να μας πει αν την παραμονή των χριστουγέννων 24/12 το βράδυ γίνονται υπαίθρια happening πχ καλαντα σε καμμια πλατεία η γενικότερα εορτασμοι?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Καταλαβαίνω eragon189, πως θα ήθελες περισσότερες πληροφορίες ως προς τον τρόπο πρόσβασης σε διάφορα αξιοθέατα, αλλά και σε περιοχές εκτός Βιέννης. ΄Οπως πολύ σωστά έγραψε ο φίλος trapper για να βοηθηθούν οι ταξιδευτές δίνονται οι ιστοσελίδες των αξιοθεάτων, των μουσείων κτλ.. Σε άλλες περιπτώσεις ο χάρτης του μετρό ή των ΜΜΜ της πόλης, βοηθά πάρα πολύ. Εχει παρατηρηθεί πως πολλές φορές οι γραμμές των ΜΜΜ που προσεγγίζουν ένα αξιοθέατο ή μια περιοχή, αλλάζουν. Εάν δεν το πάρουμε έγκαιρα μυρωδιά και δεν το αλλάξουμε στο κείμενο, θα ταλαιπωρήσουμε άδικα τους φίλους της σελίδας μας. ΄Ετσι παραπέμπουμε στις ιστοσελίδες, που σίγουρα έχουν απόλυτα έγκυρες πληροφορίες. ΄Ομως αν κάποιος θέλει βοήθεια, όλοι εδώ είμαστε, να συνδράμουμε ώστε το ταξίδι του να πάει όσο το δυνατόν καλλίτερα.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
...αν κάποιος θέλει βοήθεια, όλοι εδώ είμαστε, να συνδράμουμε,,,
Πολύ σωστά. Γι αυτό υποτίθεται υπάρχουν τα forum. Καλό θα είναι και οι ερωτήσεις να είναι συγκεκριμένες και όχι πολύ γενικές, αλλοιώς είναι αδύνατο να δοθεί σύντομη και κατατοπιστική απάντηση. Φυσικά, η αλληλοβοήθεια είναι η πεμπτουσία των forum, και αυτό το πνεύμα θα πρεπει να υπάρχει σε κάθε posting.
 

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Καλημέρα και καλη χρονιά σε όλους :)
επιστροφή από Βιέννη με τις καλύτερες εντυπώσεις και με την υπόσχεση να την επισκεφτώ ξανά με την πρώτη ευκαιρία.
Πραγματικά αυτοκρατορική πόλη λες και μεταφερθήκαμε σε άλλη εποχή.
Τι να πρωτοπώ? Για τους πεντακάθαρους δρόμους?(21.00 ανήμερα των χριστουγέννων υπάλληλος του δήμου καθάριζε κεντρικό πεζόδρομο!!!)Για τα υπέροχα επιβλητικά κτίρια?Για τις δημόσιες συγκοινωνίες?Για τις τιμές των cafe????(o καπουτσίνο στα zaher 3.50?!!!!! Για τις τεράστιες μερίδες των φαγητών???
Βέβαια είχαμε κ ενα θέμα συννενόησης :lol: ζητούσαμε στον δρόμο οδηγίες στα αγγλικά μας απαντούσαν στα γερμανικά ξαναρωτούσαμε με απόγνωση ζωγραφισμένη στο πρόσωπο συνεχίζαν απτόητοι χαχα ευτυχώς παντού τριγύρω υπήρχαν έλληνες οπότε βρίσκαμε άκρη τελικά.
Αναρωτιέμαι πως είναι να ζείς και να εργάζεσαι στη Βιέννη...χμμ λέτε να την κάνω για εκεί???Δευτερη καλύτερη πόλη να ζεις,σε ποιότητα ζωής!!!!
Τελος θα ήθελα πραγματικά να ευχαριστησω τα μέλη του forum για όλες τις οδηγίες και την βοήθεια που μου εδωσαν πρίν το ταξίδι,με εκτυπωμένες ολες τις σελίδες στο χέρι γύρναγα χαχααχχα
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Καλή χρονιά και από εμένα.

Πραγματικά και οι δικές μου εντυπώσεις είναι οι καλύτερες από την πόλη.
Θα αναφέρω και εγώ τα εξής εν συντομία:


1. Θες τουλάχιστον 5 μέρες για να γυρίσεις την Βιέννη , εγώ σε 3 μέρες τρόμαξα να γυρίσω το Ring και όχι όλο φυσικά.
2. Αν πας για λίγες μέρες ΜΗΝ πας Σαλτσμπουργκ. Σε επόμενο ταξίδι καλύτερα. Δεν προλαβαίνεις.
3. Συγκοινωνίες απίστευτες. Ανά 5 λεπτά μετρό ασχέτως ημέρας και ώρας.
4. Εκκλησίες σκέτη ζωγραφιά. Και άπιστος να είσαι αρχίζεις να πιστεύεις.
5. Πρόβλημα με Αγγλικά δεν βρήκα. Κουτσά στραβά και να μην ήξεραν κάποιοι άκρη έβγαζες.
6. Πολλοί Έλληνες! Πάρα πολλοί!! ΠΑΝΤΟΥ!
7. Πολύ κρύο!(κ δεν κρυώνω γενικά). Με ισοθερμικά και διπλά ρούχα κ πάλι κάτι ένιωθες. Θέλει καλό εξοπλισμό.
8. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κτίρια κ παλάτια κάθε λογής.
9. Την άνοιξη πρέπει να είναι υπέροχη με τόσα πάρκα που έχει.
10. Συνιστώ ανεπιφύλακτα το ξενοδοχείο που έμεινα (www.hollmann-beletage.at) το οποίο αν και έχει τσιμπημένη τιμή από 160 Ε είναι πολύ ξεχωριστό και ιδιαίτερο με το καλύτερο πρωινό που έχω δει ποτέ (διάβασα σε φόρουμ για αυτό).
11. Οι πληροφορίες από τα υπόλοιπα μέλη μου φάνηκαν αρκετά χρήσιμες.
12. Με skyeuropeέμεινα πολύ ευχαριστημένος. (το είχα φόβο)
13. Η sacher torte πολύ υπερτιμημένη. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Στην διάθεση του καθενός για πληροφορίες.

Ευχαριστώ και πάλι.
 
Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Καλημέρα και καλη χρονιά σε όλους :)
επιστροφή από Βιέννη με τις καλύτερες εντυπώσεις και με την υπόσχεση να την επισκεφτώ ξανά με την πρώτη ευκαιρία.
Πραγματικά αυτοκρατορική πόλη λες και μεταφερθήκαμε σε άλλη εποχή.
Τι να πρωτοπώ? Για τους πεντακάθαρους δρόμους?(21.00 ανήμερα των χριστουγέννων υπάλληλος του δήμου καθάριζε κεντρικό πεζόδρομο!!!)Για τα υπέροχα επιβλητικά κτίρια?Για τις δημόσιες συγκοινωνίες?Για τις τιμές των cafe????(o καπουτσίνο στα zaher 3.50?!!!!! Για τις τεράστιες μερίδες των φαγητών???
Βέβαια είχαμε κ ενα θέμα συννενόησης :lol: ζητούσαμε στον δρόμο οδηγίες στα αγγλικά μας απαντούσαν στα γερμανικά ξαναρωτούσαμε με απόγνωση ζωγραφισμένη στο πρόσωπο συνεχίζαν απτόητοι χαχα ευτυχώς παντού τριγύρω υπήρχαν έλληνες οπότε βρίσκαμε άκρη τελικά.
Αναρωτιέμαι πως είναι να ζείς και να εργάζεσαι στη Βιέννη...χμμ λέτε να την κάνω για εκεί???Δευτερη καλύτερη πόλη να ζεις,σε ποιότητα ζωής!!!!
Τελος θα ήθελα πραγματικά να ευχαριστησω τα μέλη του forum για όλες τις οδηγίες και την βοήθεια που μου εδωσαν πρίν το ταξίδι,με εκτυπωμένες ολες τις σελίδες στο χέρι γύρναγα χαχααχχα
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
και εγώ γύρισα με τις καλύτερες εντυπώσεις απο βιέννη και συμφωνώ μαζί σου.το ξενοδοχείο που έμεινα hotel kummer ήταν ότι καλυτερο..στον εμπορικότερο δρόμο της βιέννης την mariahilfer και διπλα σε στάση μετρο και όταν λέω δίπλα το εννοώ στα 20 βήματα (neubagasse 5 λεπτά απο stefanplats..)για κάθε ενδιαφερόμενο το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Καλή χρονιά και από εμένα.

Πραγματικά και οι δικές μου εντυπώσεις είναι οι καλύτερες από την πόλη.
Θα αναφέρω και εγώ τα εξής εν συντομία:


1. Θες τουλάχιστον 5 μέρες για να γυρίσεις την Βιέννη , εγώ σε 3 μέρες τρόμαξα να γυρίσω το Ring και όχι όλο φυσικά.
2. Αν πας για λίγες μέρες ΜΗΝ πας Σαλτσμπουργκ. Σε επόμενο ταξίδι καλύτερα. Δεν προλαβαίνεις.
3. Συγκοινωνίες απίστευτες. Ανά 5 λεπτά μετρό ασχέτως ημέρας και ώρας.
4. Εκκλησίες σκέτη ζωγραφιά. Και άπιστος να είσαι αρχίζεις να πιστεύεις.
5. Πρόβλημα με Αγγλικά δεν βρήκα. Κουτσά στραβά και να μην ήξεραν κάποιοι άκρη έβγαζες.
6. Πολλοί Έλληνες! Πάρα πολλοί!! ΠΑΝΤΟΥ!
7. Πολύ κρύο!(κ δεν κρυώνω γενικά). Με ισοθερμικά και διπλά ρούχα κ πάλι κάτι ένιωθες. Θέλει καλό εξοπλισμό.
8. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κτίρια κ παλάτια κάθε λογής.
9. Την άνοιξη πρέπει να είναι υπέροχη με τόσα πάρκα που έχει.
10. Συνιστώ ανεπιφύλακτα το ξενοδοχείο που έμεινα (www.hollmann-beletage.at) το οποίο αν και έχει τσιμπημένη τιμή από 160 Ε είναι πολύ ξεχωριστό και ιδιαίτερο με το καλύτερο πρωινό που έχω δει ποτέ (διάβασα σε φόρουμ για αυτό).
11. Οι πληροφορίες από τα υπόλοιπα μέλη μου φάνηκαν αρκετά χρήσιμες.
12. Με skyeuropeέμεινα πολύ ευχαριστημένος. (το είχα φόβο)
13. Η sacher torte πολύ υπερτιμημένη. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Στην διάθεση του καθενός για πληροφορίες.

Ευχαριστώ και πάλι.
ναι η σαχερτόρτε τιποτα το σημαντικό...υπαρχουν και καλύτερα ..
την ανοιξη θα ειναι φανταστικά εκει.
το μόνο που με χαλασε ηταν οτι νόμιζα οτι βρισκομαι στο κολωνακι..στην ερμού..πολλοι ελλαδα βρε παιδί μου..εχανες την γοητεία του ότι βρίσκεσαι σε ξένο μέρος!!οχι γιορτές στην βιέννη παιδιά..άλλη εποχή!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.570
Μηνύματα
901.761
Μέλη
39.312
Νεότερο μέλος
vang_elis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom