Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική

harrysh

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Γεια σας! ειμαι νεος στο forum και πραγματικα ειναι παρα πολλες οι πληροφοριες που δινονται εδω,χαιρομαι :) εχετε κανει παρα πολλα ποστ για την ΒΙΕΝΝΗ αλλα εχω μπερδευτει...θελω καποιες απαντησεις!

αρχικα , θα ειμαστε 2 ζευγαρια 20 χρονων και λεμε να παμε περιοδο 20-27/12 η 21-28/12...
βλεπω να λετε οτι 25-26 ειναι τα παντα κλειστα..αυτο ισχυει?δε θα βρουμε να φαμε η να πιουμε καφε η ποτο?το θεωρω χαζομαρα αυτο...
2)club η bar μεχρι τι ωρες ειναι ανοιχτα και ποιες μερες αν καποιος γνωριζει βεβαια..
3)υπαρχουν μαγαζια η πολυκαταστηματα με εκπτωσεις 70%(το διαβασα απο καποιον)?
4)την μερα των χριστουγεννων θα βρεις να φας καπου σε εστιατοριο?η πρεπει να εχεις κλεισει μερες πριν?
5)η ζωη ειναι ακριβη?

παρακαλω να απαντησετε με σαφηνεια μπας και βγαλω ακρη!!!!!!
thanx in advance :)))
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ειναι σπαστικο να πηγαινεις 25-26 Δεκ και να ειναι τα παντα κλειστα.Και οχι μονο στη Βιεννη.Εγω δεν ξαναπαω Χριστουγεννα.
 

harrysh

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
οντως ειναι ολα κλειστα?μα ειναι δυνατον?ολος ο κοσμος τοτε παει διακοπες και ειναι κλειστα???????ειλικρινα μου ειναι αδυνατο να το πιστεψω/χωνεψω/δεχτω.....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.357
Likes
5.209
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επειδή δεν έχω πάει στη Βιέννη, με ένα ψάξιμο Christmas Vienna στο youtube, είδα πολύ ωραίες εικόνες και με πολύ κόσμο...
 

Nefilim

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα!

Και καλως σας βρηκα. Επεσα πανω στο travelstories αναζητωντας πληροφοριες για τη Βιεννη. Σκεφτομαστε με την φιλη μου να την επισκεπτουμε αυτα τα Χριστουγεννα - απο τις 24 ως τις 28 Δεκεμβριου.

Εριξα μια ματια σε ολα τα θεματα που βρηκα εδω , σχετικα με τη Βιεννη. Ομολογω οτι πλεον θελω ακομα περισσοτερο να πραγματοποιήσω το ταξιδι! Εχω ομως μια "αμφιβολια" και θα ηθελα τη γνωμη οσων γνωριζουν :

Στις 25 και 26 Δεκεμβριου, ειναι τα παντα κλειστα - απο οτι διαβασα. Με το πρόγραμμα που έχουμε βάση του πρακτορειου μας, αυτες τις δύο μέρες θα τις έχουμε ελεύθερες στη Βιεννη. Αν ομως τα "πάντα" ειναι κλειστα, τι ακριβως θα εχουμε τη δυνατοτητα να δουμε - περα απο το να περπατησουμε, προφανως, στην πολη; Απο θεμα φαγητου, κλπ, τι ακριβως θα μπορουμε να βρουμε εκεινες τις 2 μερες; Μηπως δεν ειναι καλη η περιοδος , λοιπον, να επισκεφθουμε τοτε τη Βιεννη ;; (Ανοητη ερωτηση ισως... δεν ξερω. )

Το πρακτορειο με το οποιο θα παμε, μας εχει μια εκδρομη στο Σαλτσμπουργκ - στο οποιο θελω να παω πολυ, εχοντας δει φωτογραφιες - στις 27 του μηνα ομως... Θα το προτιμουσα ανημερα των Χριστουγεννων ή στις 26 αλλα δυστυχως δεν κανω εγω το προγραμμα... :roll:

Η κυρια μου λοιπον ανησυχια εχει να κανει με το αν , τελικα, θα εχουμε την ευκαιρια να δουμε αρκετα πραγματα, εχοντας ως ελευθερες μερες τις 25 & 26/12 . Απο οτι ειδα, οι Χριστουγεννιατικες αγορες - πλην μιας - ειναι ολες κλειστες από το απογευμα της 24/12 και έπειτα...

Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και τις τυχον απαντησεις σας! Καλες γιορτες και καλα ταξιδια σε ολους!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αν η εκδρομη στο Σαλτσμπουργκ απαιτει να δωσετε εξτρα λεφτα ,θα μπορουσατε να μην συμμετασχετε με το γκρουπ και να πατε μονες σας σε καποια απο τις 2 αργιες.
Κανετε μια μονοημερη εκδρομη εκεινη τη μερα δηλ ειτε σε Μπρατισλαβα-Σλοβακια(40κμ) ειτε σε Βουδαπεστη(εχω διαβασει οτι ειναι ιδιες ωρες με Σαλτσμπουργκ..γυρω στις 3)
Αν παλι το Σαλτσμπουργκ ειναι μεσα στην τιμη που εχετε πληρωσει ..τοτε θα πρεπει να πατε στις 27.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Eιχα παει με γκρουπ πριν 5-6 χρονια Βιεννη για Χριστουγεννα και οντως,με τα παντα κλειστα δε λεει.Η εκδρομη του Σαλτσμυργκ ειχε γινει ανημερα Χριστουγεννα αλλα πολυ λιγα ηταν ανοιχτα.Το καστρο παντως ηταν ανοικτο.
Σιγουρα,δεν ξαναπαω Χριστουγεννα σε Ευρωπαικες πρωτευουσες,εκτος αν ξερω οτι ειναι ανοικτα τα πιο πολλα.
Η συγκεκριμενη εκδρομη στο Σαλτσμπουργκ,τοτε κοστολογουνταν 50-60 ευρω,αν θυμαμαι καλα,πολυ ακριβα,ποσο μαλλον τωρα...
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάντως κρίμα το ταξίδι στη Βιέννη...χαμένο θα πάει μου φαίνεται..,με κλειστά τα μουσεία,κλειστά τα παλάτια,κλειστά τα μαγαζιά,για δύο ολόκληρες μέρες(νάταν μία τρώγεται..)οποιαδήποτε άλλη εποχή δηλ άνοιξη η καλοκαίρι θα σας έλεγα τουλάχιστον πάρτε σβάρνα τα υπέροχα πάρκα...την περιοχή γύρω από τον Πύργο του Δούναβη,το νησάκι...αλλά χειμωνιάτικα κι αυτά χάνουν τη γοητεία τους και πόσο ν αντέξεις άλλωστε να περιπλανιέσαι η να κάθεσαι στα παγκάκια;;
Για Σάλζμπουργκ το θεωρώ χάσιμο χρόνου,και χρημάτων,θα πάει χαμένο το Σάλζμπουργκ....6 ώρες στο πήγαινε έλα και κουκουτζα μιά ματιά στην πόλη για λίγες ώρες.
Αν η εκδρομή αυτή είναι φτηνότερη απ ότι πχ την Πρωτοχρονιά και την επιλέξετε τελικά,να ξέρετε ότι υπάρχει ελληνικη παροικία στη Βιέννη πολύ ζωντανή! με ελληνορθόδοξο ναό πολύ κοντά από την κεντρική πλατεία του Αγ.Στεφάνου που σίγουρα θάχει λειτουργίες εκείνες τις μέρες,τουλάχιστον να μπείτε στο κλίμα των ημερών και να γεμίσετε κάποιες ώρες.Εγώ βρέθηκα ένα Πάσχα εκεί και ήταν από τις πιό κατανυκτικές λειτουργίες που έχω παρακολουθήσει ,κρίνοντας απο κεί το λέω..
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
ανημερα χριστουγεννα το πρωι εχει λειτουργια στην ελληνικη εκκλησια της βιεννης στην παλια ελληνικη γειτονια πολυ κοντα στην στεφανσπλατς στην οδο γκριχενγκασε.επισης μπορειτε να πατε εκδρομη στη λουτροπολη μπαντεν με τραινο περιπου 25 χιλ απο βιεννη.ειναι πανεμορφα κ μπορειτε να κανετε υπαιθρια λουτρα σε θερμες πηγες,εγω ειχα παει ανημερα χριστουγεννα κ ηταν ανοιχτα τα θερμα λουτρα.αξεχαστη εμπειρια , οπως στα υπαιθρια λουτρα στη βουδαπεστη...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
10.258
Πρόπερσι τα Χριστούγεννα ήμουν κι εγώ Βιέννη.
Φτάσαμε 24/12 απόγευμα και πήγαμε κατευθείαν στις Χριστουγεννιάτικες Αγορές, γιατί από 25/12 και μετά κλείνουν για να ξανανοίξουν 2-3 μέρες πριν την Πρωτοχρονιά. Μεσάνυχτα της 24/12 πήγαμε στον Άγιο Στέφανο για την μεταμεσονύκτια Χριστουγεννιάτικη Θεία Λειτουργία. Καταπληκτική εμπειρία! Φωτισμός μόνο από τα κεριά των πιστών, χορωδία που έψελνε ύμνους συνοδεία του εκκλησιαστικού οργάνου...γενικά απίστευτα κατανυκτική ατμόσφαιρα.

Την άλλη μέρα 25/12 πήγαμε στο Σάλτζμπουργκ ακριβώς γιατί ήταν όλα τα αξιοθέατα κλειστά. Προσοχή...πήγαμε με τραίνο και γυρίσαμε πολύ αργά το βράδυ. Αντίθετα τα πρακτορεία σε έχουν πάρα πολλές ώρες στο πούλμαν, όταν φτάνεις Σάλτζμπουργκ σε αφήνουν ελάχιστες ώρες και δεν προλαβαίνεις να κάνεις και πολλά και πριν νυχτώσει σε μπουζουριάζουν πάλι στο πούλμαν για επίσης πολλές ώρες μέχρι να φτάσεις Βιέννη. Ενώ με το τραίνο πήραμε το τελευταίο δρομολόγιο και είχαμε χρόνο να δούμε και την πόλη και να φάμε.
Τα περισσότερα πρακτορεία πάντως, ακριβώς επειδή τα πάντα (μουσεία κ.λ.π.) είναι κλειστά την 25/12, κάνουν την εκδρομή στο Σάλτζμπουργκ ανήμερα Χριστούγεννα (ασχέτως του προγράμματος που δημοσιεύουν). Ωστόσο, αν η εκδρομή στο Σάλτζμπουργκ γίνει τελικά άλλη μέρα από την 25/12 και είναι προαιρετική, καλύτερα να την κάνετε μόνοι σας με τραίνο 25/12.

Για φαγητό τώρα, όντως είναι πολλά εστιατόρια κλειστά αλλά όχι ότι δεν βρίσκεις να φας. Σίγουρα στις 24/12 και 25/12 έχει ανοιχτά κάποια εστιατόρια στην περιοχή Grinzing τα οποία είναι κια πολύ ωραία.

Από την 26/12 είναι και πάλι όλα ανοιχτά (και μουσεία και εστιατόρια)!

:xmas_smile:
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
nefilim για τις 25/12 οντως εχεις δικιο σχεδον τιποτα δεν ειναι ανοιχτο..αλλα στις 26/12 ειναι ανοιχτα τα μουσεια....το μουσειο φυσικης ιστοριας και συγχρονης τεχνης ας πουμε ειναι ανοιχτα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.570
Μηνύματα
901.763
Μέλη
39.312
Νεότερο μέλος
vang_elis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom