Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.914
Γυρίσαμε προχθές με ryanair και έχω να πω ότι έκοψαν πρόστιμο σε τρία άτομα επειδή η δωρεάν μικρή χειραποσκευη ήταν λίγο πιο μεγάλη,βασικά παραφουσκωμενη.Τις έβαζαν κανονικά στο κουτί.Αυτα.
Ναι το εχω δει. Το " τις εβαζαν κανονικα" ειναι να μπαινει με κλωτσιες στο κουτι οταν ειναι "παραφουσκωμενη". Δεν προβλεπεται αυτο.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
449
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι το εχω δει. Το " τις εβαζαν κανονικα" ειναι να μπαινει με κλωτσιες στο κουτι οταν ειναι "παραφουσκωμενη". Δεν προβλεπεται αυτο.
Κανονικά εννοώ τηρούσαν τον κανονισμό.
Και δεν χωρούσαν.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
449
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωχ κι έλεγα να πάρουν τα παιδιά μαζί τους τις σχολικες.
Πρέπει να αγοράσω σακίδια :rolleyes-80:
Αν η σχολική γεμισμένη,είναι κοντά στο μέγεθος που λένε, δεν υπάρχει θέμα.Εμενα ήταν λίγο πιο μεγάλη σε μέγεθος,αλλά δεν την παραφουσοωσα κ πέρασε κανονικά ούτε καν με σταμάτησαν για να τη βάλω στο κουτι.
Αυτοι που πλήρωσαν πρόστιμο,είχαν μεν τύπου σχολικές,αλλά τις είχαν τόσο παραφουσκωμενες,που δεν χωρούσαν στο πλάτος στο κουτί με τίποτα.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αν η σχολική γεμισμένη,είναι κοντά στο μέγεθος που λένε, δεν υπάρχει θέμα.Εμενα ήταν λίγο πιο μεγάλη σε μέγεθος,αλλά δεν την παραφουσοωσα κ πέρασε κανονικά ούτε καν με σταμάτησαν για να τη βάλω στο κουτι.
Αυτοι που πλήρωσαν πρόστιμο,είχαν μεν τύπου σχολικές,αλλά τις είχαν τόσο παραφουσκωμενες,που δεν χωρούσαν στο πλάτος στο κουτί με τίποτα.
Μηπως σε συμφερει να πεταξεις κανα παλιορουχο να ξεφουσκωσει λιγο και να την ξαναβαλεις στο κουτι τους η δεν δεχονται ξαναμετρημα? Δεν μουχει τυχει, απορια εκφραζω.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
449
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μηπως σε συμφερει να πεταξεις κανα παλιορουχο να ξεφουσκωσει λιγο και να την ξαναβαλεις στο κουτι τους η δεν δεχονται ξαναμετρημα? Δεν μουχει τυχει, απορια εκφραζω.
Αν έχεις πράγματα μέσα για πέταμα κάντο
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Να κάνω μια ίσως και χαζή ερώτηση.
Μπορώ πριν το online checκ in να, αγορασω κ δεύτερη 10κιλη παραδοτέα χειραποσκευη, σωστά;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.194
Likes
4.132
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να κάνω μια ίσως και χαζή ερώτηση.
Μπορώ πριν το online checκ in να, αγορασω κ δεύτερη 10κιλη παραδοτέα χειραποσκευη, σωστά;
Σωστά. Αγοράζεις ότι θέλεις με διαχείριση της κράτησης.
 

christinegakou@gm

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα!
Πετάω από Θεσσαλονίκη για Ηράκλειο με Aegean και από Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη με RyanAir.
Έχω επιλέξει χειραποσκευή (56εκ. x 45εκ. x 25εκ.) στην Aegean και μικρή αποσκευή (40εκ. x 20εκ. x 25εκ.) στη RyanAir.
Μόλις μέτρησα τις διαστάσεις της χειραποσκευής μου οι οποίες είναι 40 x 25 x 30 εκ. . Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να την περάσω ή θα μου δημιουργήσουν θέμα και θα πρέπει να πληρώσω παραπάνω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.194
Likes
4.132
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα!
Πετάω από Θεσσαλονίκη για Ηράκλειο με Aegean και από Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη με RyanAir.
Έχω επιλέξει χειραποσκευή (56εκ. x 45εκ. x 25εκ.) στην Aegean και μικρή αποσκευή (40εκ. x 20εκ. x 25εκ.) στη RyanAir.
Μόλις μέτρησα τις διαστάσεις της χειραποσκευής μου οι οποίες είναι 40 x 25 x 30 εκ. . Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να την περάσω ή θα μου δημιουργήσουν θέμα και θα πρέπει να πληρώσω παραπάνω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
[/QUΟΤΕ]
Ουσιαστικά στην επιστροφή ταξιδεύεις μόνο με προσωπικό αντικείμενο (40x20x25 εκ.), και όχι χειραποσκευή.
Εάν η χειραποσκευή/ προσωπικό αντικείμενο είναι σακίδιο και πατιέται γιατί δεν είναι παραφουσκωμένο τότε δεν θα έχεις θέμα στην Ryanair, αρκεί να χωράει κάτω από το μπροστινό σου κάθισμα,.
Εάν όμως πρόκειται για σκληρό μικρό βαλιτσάκι 40 x 25 x 30 εκ. τότε θα έχεις θέμα εάν στο βάλουν στη θήκη μέτρησης του προσωπικού αντικειμένου γιατί δεν θα χωράει.
Και εγώ παίρνω πάντα σακίδιο ως προσωπικό αντικείμενο (επιπλέον της χειραποσκευής) και είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις αλλά φροντίζω να μην είναι γεμάτο για να το ζουλήξω στην θήκη εάν χρειαστεί...
Γενικά, στην Ελλάδα όταν δουν μεγάλο σακίδιο παραφουσκωμένο μπορεί να το ελέγξουν. Από το εξωτερικό είναι συνήθως πιο χαλαροί.
 
Last edited by a moderator:

christinegakou@gm

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Η χειραποσκευή που έχω είναι σακ βουαγιάζ και δεν σκοπεύω να την έχω εντελώς γεμάτη, δλδ από άποψη κιλών δεν φοβάμαι καθόλου, μόνο αυτό με τις διαστάσεις που ανέφερα. Επίσης στην περιγραφή της Ryanair για την μικρή αποσκευή λέει ότι αυτή μπορεί να είναι χειραποσκευή, σακίδιο πλάτης ή τσάντα φορητού υπολογιστή, οπότε υποθέτω δεν θα υπάρχει θέμα με το σακ βουαγιάζ. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
915
Likes
841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Η χειραποσκευή που έχω είναι σακ βουαγιάζ και δεν σκοπεύω να την έχω εντελώς γεμάτη, δλδ από άποψη κιλών δεν φοβάμαι καθόλου, μόνο αυτό με τις διαστάσεις που ανέφερα. Επίσης στην περιγραφή της Ryanair για την μικρή αποσκευή λέει ότι αυτή μπορεί να είναι χειραποσκευή, σακίδιο πλάτης ή τσάντα φορητού υπολογιστή, οπότε υποθέτω δεν θα υπάρχει θέμα με το σακ βουαγιάζ. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Εφόσον είναι σακ βουαγιαζ και μπορείς να το πατικωσεις ώστε να μπει στο ειδικό κουτί της ryanair ( εφόσον ζητηθεί) δεν θα έχεις πρόβλημα! Σε παρόμοια κατάσταση εγώ, είχα την μικρή χειραποσκευη λίγο μεγάλη, μου ζητήθηκε να μπει στο κουτί, δεν χωρούσε, έβγαλα ένα δύο πράγματα την πατικωσα, χωρεσε και όλα καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.347
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom