Turkish Airlines Τurkish Airlines

Billouk

Member
Μηνύματα
499
Likes
1.634
Καλημέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το check in μέσω της εφαρμογής της Turkish. Πάω Αμερική μέσω Κωνσταντινούπολης, αφού συμπληρώσω τα στοιχεία των διαβατηρίων μου ζητάει να δώσω στοιχεία της esta απ' ότι καταλαβαίνω. Στην πρώτη πτήση, προς Κωνσταντινούπολη επιλέγω visa ή Σένγκεν resident. Κυρίως θέλω μια βοήθεια σε αυτό το κομμάτι....
Screenshot_2024-05-01-12-01-58-382_com.turkishairlines.mobile.jpg
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.333
Likes
3.546
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αν θυμαμαι καλα, το χα παθει κ εγω και ταξιδεψα κανονικα χωρις προβλημα. Απλα επειδη η μνημη μου δεν ειναι το δυνατο μου σημειο, δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.
Εξαρτάται που πετάς. Επειδή έχω κάνει κ γω αντίστοιχη πατάτα, στο check-in μου είπανε ότι αν η πτήση ήταν για ΗΠΑ ή Μεξικό , θα έτρωγα άκυρο (πήγαινα Γουατεμάλα)
 

zade

Member
Μηνύματα
161
Likes
699
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Καλημέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το check in μέσω της εφαρμογής της Turkish. Πάω Αμερική μέσω Κωνσταντινούπολης, αφού συμπληρώσω τα στοιχεία των διαβατηρίων μου ζητάει να δώσω στοιχεία της esta απ' ότι καταλαβαίνω. Στην πρώτη πτήση, προς Κωνσταντινούπολη επιλέγω visa ή Σένγκεν resident. Κυρίως θέλω μια βοήθεια σε αυτό το κομμάτι....
View attachment 460581

Επειδή μόλις (πριν από τρεις εβδομάδες) το έκανα κι εγώ, για πτήσεις Αμερικής δίνει δυνατότητα ΜΟΝΟ για on-line check in όχι για να βγάλεις boarding pass.

Όσα στοιχεία και να βάλεις εκεί, πάντα θα πετάει μήνυμα error. ΑΠλά κάνε το check-in και βεβαιώσου ότι θα σου δείξει με πράσινα γράμματα την ένδειξη checked-in και μετά μην χάνεις χρόνο με αυτό. Μου το είπαν και στο γκισέ στο αεροδρόμιο ότι αυτή είναι η διαδικασία γιατί κι ε΄γω είχα παραξενευτεί, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.
 

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
18
Likes
28
Επειδή μόλις (πριν από τρεις εβδομάδες) το έκανα κι εγώ, για πτήσεις Αμερικής δίνει δυνατότητα ΜΟΝΟ για on-line check in όχι για να βγάλεις boarding pass.

Όσα στοιχεία και να βάλεις εκεί, πάντα θα πετάει μήνυμα error. ΑΠλά κάνε το check-in και βεβαιώσου ότι θα σου δείξει με πράσινα γράμματα την ένδειξη checked-in και μετά μην χάνεις χρόνο με αυτό. Μου το είπαν και στο γκισέ στο αεροδρόμιο ότι αυτή είναι η διαδικασία γιατί κι ε΄γω είχα παραξενευτεί, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.
Ναι και εγώ το ίδιο είχα πάθει. Safest choice θα έλεγα να πας να κάνεις το check -in από τον γκισέ απευθείας.
Στην επιστροφή δηλαδή κιόλας (JFK-IST-SKG) εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου να προσπαθήσω online.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.543
Likes
5.592
Ναι και εγώ το ίδιο είχα πάθει. Safest choice θα έλεγα να πας να κάνεις το check -in από τον γκισέ απευθείας.
Στην επιστροφή δηλαδή κιόλας (JFK-IST-SKG) εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου να προσπαθήσω online.
Είναι πολύ σημαντικό να κάνει τσεκ ιν ονλαϊν σε περίπτωση οβερμπουκινγ άσχετα αν πάρει κάρτες επιβίβασης η όχι, η τουλάχιστον να έχει θέση.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.619
Likes
9.951
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι και εγώ το ίδιο είχα πάθει. Safest choice θα έλεγα να πας να κάνεις το check -in από τον γκισέ απευθείας.
Στην επιστροφή δηλαδή κιόλας (JFK-IST-SKG) εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου να προσπαθήσω online.
Safest choice να έχει γίνει η διαδικασία του online check in από το κινητό, ακόμα και με τα errors που βγάζει με την ταυτοποίηση στοιχείων. Μπορεί να μην εκδίδει το boarding pass, αλλά τουλάχιστον ξέρει ο επιβάτης ότι έχει συγκεκριμένη θέση και ποια είναι αυτή.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
499
Likes
1.634
Άκρη τελικά δεν έβγαλα ποτέ, η Turkish μου έλεγε να απευθυνθώ στην Aegean γιατί η έκδοση εισιτηρίων έγινε με μίλια και όχι απευθείας από την ιστοσελίδα τους. Η Aegean ενώ μου έδωσε το PNR δεν μου έδωσε τον ορθό αριθμό εισιτηρίου και δεν ξεκινούσε με τον 3ψηφιο που απαιτούσε η Turkish για το check in.

Τελικά, επειδή με κούρασαν και βαρέθηκα, πήγα 3 ώρες νωρίτερα στο αεροδρόμιο και τα έκανα όλα στον γκισέ.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Άκρη τελικά δεν έβγαλα ποτέ, η Turkish μου έλεγε να απευθυνθώ στην Aegean γιατί η έκδοση εισιτηρίων έγινε με μίλια και όχι απευθείας από την ιστοσελίδα τους. Η Aegean ενώ μου έδωσε το PNR δεν μου έδωσε τον ορθό αριθμό εισιτηρίου και δεν ξεκινούσε με τον 3ψηφιο που απαιτούσε η Turkish για το check in.

Τελικά, επειδή με κούρασαν και βαρέθηκα, πήγα 3 ώρες νωρίτερα στο αεροδρόμιο και τα έκανα όλα στον γκισέ.
εχει γινει σε μενα δυο φορες η διαδικασία υποτιθεται ειναι παιρνεις τηλ στο τηλεφωνικο κεντρο της turkish το οποιο δυσλειτουργει .... οι ευγενεστατοι κατα τα αλλα υπάλληλοι οταν καταφερεις και τους βρεις σου κανουν απο το τηλεφωνο τσεκιν για τις θεσεις.... καπου εκει ηρεμεις, την τελευταια φορα από τα 4 τσεκ ιν στις τεσσερεις πτησεις τα 2 η θεσεις τελικα ηταν καμμία σχεση.....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.320
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom