Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ θα έλεγα να μην περιοριστείτε στις μεγάλες πόλεις. Θα πρότεινα να περάσετε 2-3 μέρες στη Φλωρεντία, 4 μέρες σε μικρές πόλεις και χωριά της Τοσκάνης, 3 μέρες στην Ούμπρια και 4 μέρες μέρες στη Ρώμη.
Στη θέση σας δηλαδή θα επέλεγα να δω καλύτερα την Τοσκάνη, θα πρόσθετα μερικές μέρες στην Ούμπρια και θα επέστρεφα από Ανκόνα, εκτός κι αν το κόστος είναι αρκετά μεγαλύτερο σε σχέση με το Μπάρι.
Για τη Νάπολη είμαι λίγο σκεπτικός, γιατί θεωρώντας ως δεδομένο ότι θα θέλετε να δείτε και Πομπηία, Σορρέντο Αμάλφι κλπ εκτιμώ ότι η μετακίνηση σε αυτές τις περιοχές με τροχόσπιτο δε θα είναι και τόσο εύκολη το καλοκαίρι, όταν αυτά τα μέρη είναι πολυσύχναστα. Επειδή όμως δεν έχω ταξιδέψει ακόμα στην Καμπανία κι ούτε έχω κάνει ταξίδι με τροχόσπιτο, κάνω απλά μια εκτίμηση.
 

MARIAKKN

Member
Μηνύματα
34
Likes
5
Καλησπερα, θα ταξιδέψουμε 25/10 για μπεργκαμο με Ryanair και θελουμε να επισκεφθουμε μιλανο, λίμνη Κόμο και να επιστρέψουμε απο Μπολόνια. Πως θα ήταν καλύτερα, πιο στρωτά να γίνει αυτο ταξίδι δεδομένου οτι θα μείνουμε 3 μερες στην Μπολόνια και άλλες 3 περιπου για τα αλλα μέρη.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοήθεια
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.868
Likes
16.172
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπερα, θα ταξιδέψουμε 25/10 για μπεργκαμο με Ryanair και θελουμε να επισκεφθουμε μιλανο, λίμνη Κόμο και να επιστρέψουμε απο Μπολόνια. Πως θα ήταν καλύτερα, πιο στρωτά να γίνει αυτο ταξίδι δεδομένου οτι θα μείνουμε 3 μερες στην Μπολόνια και άλλες 3 περιπου για τα αλλα μέρη.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοήθεια

Με τί μέσο θα γίνουν οι μετακινήσεις?? Θα έχετε νοικιασμένο αυτοκίνητο ή με ΜΜΜ???
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλή χρονιά αγαπημένη παρέα!!!
Μιας και στα τελευταία μας ταξίδια (εγώ και 3 φίλες μου) «φάγαμε»πολύ κρύο❄❄ αφού επισκεφτήκαμε Δεκέμβρη μήνα και τις 2 φορές Κρακοβια,Νυρεμβέργη και Πράγα και σε όλες τις φωτογραφίες φαίνονται μόνο τα ματάκια μας αποφασίσαμε το επόμενο ταξίδι μας να είναι καλοκαιράκι!!!! Όποτε έπεσε στο τραπέζι η ιδέα για Αύγουστο στο Μιλάνο με την λογική να επισκεφτούμε την Λίμνη Κομο και ίσως και την Φλωρεντία!!! Όποτε κάθε πληροφορία δεκτή.Ειναι καλή εποχή ή θα πάμε από τα κρύα στον καύσωνα; Έχετε κανένα ξενοδοχείο να προτείνετε;Επίσης διαμονή Μιλανο ή στην Λίμνη;Περιμενω τις εμπειρίες σας και εάν έχετε και άλλη πρόταση για καλοκαιρινό ταξιδάκι δεκτή και αυτή!!!!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Στη Φλωρεντία κάνει πολύ ζέστη το καλοκαίρι, σε συνδυασμό με υψηλή υγρασία. Πράγα θα λέτε και θα κλαίτε :) Καλή χρονιά!
Καλή χρονιά με υγεία και πολλά ταξιδια εύχομαι!!!!Και εγώ αυτό είπα στις φίλες μου αλλά λένε για Ιταλία!Μήπως έχεις πάει Μαλτα;Σκέφτομαι και αυτόν τον προορισμό!!!
 

nirena

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Όχι, αλλά ενδιαφέρει κι εμένα η Μάλτα. Από γνωστούς που πήγανε τον Σεπτέμβριο ξέρω μόνον ότι είναι ακριβή, λογικό άλλωστε, είναι νησί.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.194
Likes
4.131
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μια χαρά είναι το Μιλάνο τον Αύγουστο και η Βόρεια Ιταλία! Δυο φορές βρέθηκα εκεί και μέσα Αυγούστου και τελος Ιουλίου. Η ζεστη ειναι οπως στην βορεια Ελλάδα και εξαρτάται πάντα από τις συγκυρίες. Και στην Ολλανδία πέρσι πετυχα καύσωνα με 37 βαθμούς. Δεν είναι σύνηθες όμως...
Η λίμνη Como είναι φανταστική και αξίζει να νοικιάσεις αμάξι για να σταματάς σε διάφορα μέρη που αξίζουν. Εναλλακτικά θα χρησιμοποιήσεις τρενο μεχρι το Como και μετα λεωφορεία και το καραβάκι που θα σε παει στο μαγικό Bellagio και στην Varenna.
Εγω εκανα το γυρο της λιμνης με αμαξι και πλοίο.
Υπάρχουν άπειρες ιστορίες στο forum για την περιοχή. Διάβασε, αποφάσισε πόσες μέρες θέλεις να αφιερώσεις στην περιοχή και τα ξαναλέμε.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Μια χαρά είναι το Μιλάνο τον Αύγουστο και η Βόρεια Ιταλία! Δυο φορές βρέθηκα εκεί και μέσα Αυγούστου και τελος Ιουλίου. Η ζεστη ειναι οπως στην βορεια Ελλάδα και εξαρτάται πάντα από τις συγκυρίες. Και στην Ολλανδία πέρσι πετυχα καύσωνα με 37 βαθμούς. Δεν είναι σύνηθες όμως...
Η λίμνη Como είναι φανταστική και αξίζει να νοικιάσεις αμάξι για να σταματάς σε διάφορα μέρη που αξίζουν. Εναλλακτικά θα χρησιμοποιήσεις τρενο μεχρι το Como και μετα λεωφορεία και το καραβάκι που θα σε παει στο μαγικό Bellagio και στην Varenna.
Εγω εκανα το γυρο της λιμνης με αμαξι και πλοίο.
Υπάρχουν άπειρες ιστορίες στο forum για την περιοχή. Διάβασε, αποφάσισε πόσες μέρες θέλεις να αφιερώσεις στην περιοχή και τα ξαναλέμε.
Καλή χρονιά με υγεία και πολλά ταξίδια Έλενα!!!
Έχω μπερδευτεί λιγο επειδή άλλαξε το forum και δεν βρίσκω πολλά για αυτό έγραψα εδώ!Εαν υπάρχει σχετική ιστορία,μήπως μπορείς να μου την στείλεις;Για Μιλανο και λίμνη Κόμο εννοώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.215
Μέλη
39.246
Νεότερο μέλος
Coco71

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom