Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Στην Τοσκανη ίσως έπρεπε να βγάλεις 1 ημερα από τη Ρώμη και να τη προσθέσεις εκεί. Επίσης είναι λίγο ταλαιπωρία να κοιμηθείς 2 ημέρες Φλωρεντία, να πας ενδιάμεσα 1 ημερα λα σπετσια και να γυρίσεις πάλι για 2 διανυκτερεύσεις. Προσπάθησε να τις κάνεις 3 συνεχόμενες στη Φλωρεντία και 2 στη λα σπετσια. Σου προτείνω στις 25 κ 26 Φλωρεντία, 27 ημερησια από Φλωρεντία Σιένα κ σαν τζιμινιανο, 28 αναχωρείτε με αυτοκίνητο για λα σπετσια και στο δρόμο βλέπεται Πίζα και Λούκα, 29 πρωί σηκωνεστε νωρίς να προλάβετε να δείτε τα 5 χωριά αφού αγοράσετε ημερησια κάρτα για τα τρενα. 30 το πρωί το καλύτερο είναι να παραδώσετε το αυτοκινητο στη λα σπετσια και να φυγεται κατευθείαν για Βενετία, αν δεν είναι εφικτό επιστρέφεται Φλωρεντία το παραδίδεται και με το τρένο είστε σε ένα δίωρο Βενετία.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Το αγαπώ το έτερόν σου ήμισυ!! Και εγώ, αν και έχω πάει 5-6 φορές στη Ρώμη, όταν θα πάω με τον φίλο μου που δεν έχει πάει, του λέω 7 μέρες ακατέβατες!!
Στο δια ταύτα και για να απαντήσω και στο προηγούμενο σου ποστ, η οδήγηση στο εξωτερικό δεν είναι κάτι φοβερό και δεν πρέπει να αφήνεις τον παράγοντα του φόβου να σε αποτρέπει από υπέροχα οδικά ταξίδια. Εκτός από μια δυο διαφοροποιήσεις που έχει ο δικός μας ΚΟΚ δεν είναι να τρελαίνεσαι. Σεβασμός σε όρια, σημάνσεις και λοιπούς οδηγούς (και πεζούς) και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Θεωρώ ότι η Τοσκάνη ενδείκνυται, εμείς στους δρόμους της δεν συναντήσαμε κάποια ιδιαίτερη κίνηση, μπορούσαμε να σταματάμε κάθε τόσο για να βγάζουμε φωτογραφίες άνετα και γενικά κύλησε τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Στη θέση σου δεν θα θυσίαζα ένα οδικό στην Τοσκάνη για να πάω Cinque Terre νομίζω, αλλά αυτό είναι καθαρά δική σας επιλογή. Αυτό που θα σου πω είναι πως είναι πραγματικά κρίμα να βάλεις σε μια μέρα Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο με διανυκτέρευση στη Φλωρεντία. Δε θα μπορέσεις να χαρείς τίποτα από τα 2 νομίζω. Εγω σκέψου στη Σιένα, την πρώτη φορά έκανα μια διανυκτέρευση και επειδή ένιωθα ότι δε μου έφτανε, την 2η φορά που πήγα έκανα 2 διανυκτερεύσεις. Καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι οκ να χωρέσουμε πολλά πράγματα σε ένα ταξίδι, ειδικά αν δεν ταξιδεύουμε τόσο συχνά, από την άλλη όμως είναι τέτοια η ενέργεια και η ατμόσφαιρα αυτών των περιοχών που πρέπει να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις χωρίς να είσαι στην τσίτα να προλάβεις και το ένα και το άλλο.
Έστω ότι τηρείτε λοιπόν το πρόγραμμα που μας αναφέρεις, αφού το αυτοκίνητο θα το κρατήσετε από La Spezia και μετά, θα σου έλεγα να μην επιστρέφεις τα επόμενα δυο βράδια για διανυκτέρευση στη Φλωρεντία αλλά να μείνεις σε κάποια άλλη μικρή πόλη ή χωριουδάκι (σίγουρα θα έβαζα τη μια στη Σιένα και ίσως και Lucca). Από την άλλη μπορεί να έκανα απλά πέρασμα από την Πίζα γιατί οκ καταλαβαίνω και να μην έμπαινα καν σε Lucca (αν και γλυκούλα) για να μπορέσω να κινηθώ πιο νότια και να βάλω στο πρόγραμμα χωριουδάκια..
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα με όλο το σεντόνι. Κράτα σίγουρα πάντως ότι αφού θα έχετε 3 μέρες το αυτοκίνητο και θα έχετε ήδη μείνει 2 βράδια στη Φλωρεντία να μην επιστρέψετε εκεί τα επόμενα βράδια.
Αφού το λες και εσύ,τι να κάνω!Άντε ας το δεχτώ τις 7 μέρες στη Ρώμη για να είμαστε και χαλαροί στις βόλτες. Όσο για Cinque Terre είναι ένα μέρος που θέλαμε να πάμε και δεν ξέρω κατά πόσο θα πλησιάσουμε ξανά κοντά για να τα δούμε. Οπότε και αυτό δύσκολα βγαίνει από τη λίστα. :icon_redface::icon_redface:

Στην Τοσκανη ίσως έπρεπε να βγάλεις 1 ημερα από τη Ρώμη και να τη προσθέσεις εκεί. Επίσης είναι λίγο ταλαιπωρία να κοιμηθείς 2 ημέρες Φλωρεντία, να πας ενδιάμεσα 1 ημερα λα σπετσια και να γυρίσεις πάλι για 2 διανυκτερεύσεις. Προσπάθησε να τις κάνεις 3 συνεχόμενες στη Φλωρεντία και 2 στη λα σπετσια. Σου προτείνω στις 25 κ 26 Φλωρεντία, 27 ημερησια από Φλωρεντία Σιένα κ σαν τζιμινιανο, 28 αναχωρείτε με αυτοκίνητο για λα σπετσια και στο δρόμο βλέπεται Πίζα και Λούκα, 29 πρωί σηκωνεστε νωρίς να προλάβετε να δείτε τα 5 χωριά αφού αγοράσετε ημερησια κάρτα για τα τρενα. 30 το πρωί το καλύτερο είναι να παραδώσετε το αυτοκινητο στη λα σπετσια και να φυγεται κατευθείαν για Βενετία, αν δεν είναι εφικτό επιστρέφεται Φλωρεντία το παραδίδεται και με το τρένο είστε σε ένα δίωρο Βενετία.
Η αλήθεια είναι πως όσες φορές προσπάθησα να βγάλω μια μέρα από τη Ρώμη για να δω κάτι ακόμη στη Τοσκάνη πιο πολύ πρόβλημα μου δημιουργούσε στις μεταφορές και τη διαμονή. Επίσης είναι πολύ πιο λογικό όπως το προτείνεις και μάλλον θα το κάνουμε έτσι. 25,26,27 Φλωρεντία με μία ημερήσια στη Σιένα και το San Gimignano και 2 στη Spezia για Pisa,Lucca και Cinque Terre.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Επίσης από λα σπετσια για να μην γυρνάς Φλωρεντία μπορείς να περάσεις από Πάρμα, ρετζιο εμιλια, μοντενα προς μπολωνια όπου μπορείς να παραδώσεις το αυτοκίνητο εκεί ή καλύτερα να προσθέσεις και μια ημέρα διανυκτέρευση! Από μπολωνια 1,5 ώρα Βενετία.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Επίσης από λα σπετσια για να μην γυρνάς Φλωρεντία μπορείς να περάσεις από Πάρμα, ρετζιο εμιλια, μοντενα προς μπολωνια όπου μπορείς να παραδώσεις το αυτοκίνητο εκεί ή καλύτερα να προσθέσεις και μια ημέρα διανυκτέρευση! Από μπολωνια 1,5 ώρα Βενετία.
Θα το κοιτάξω κι αυτό, απλά συνήθως έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένα κόστος από την εταιρία για παράδοση σε άλλη πόλη το οποίο ίσως είναι τσουχτερό.

Προς το παρών δείχνει να κρατάμε το 3 Φλωρεντία και 2 Spezia όπως είπαμε και πιο πάνω.
Κάτι άλλο που σκέφτηκα αν βγάλω μια μέρα από τη Ρώμη είναι το εξής:

Ρώμη διαμονή 6 μέρες και αναχώρηση στις 24 για Φλωρεντία. Ενοικιάζουμε το αυτοκίνητο και φεύγουμε για San Gimignano και Σιένα και διαμονή εκεί.
Στις 25 αναχώρηση για Montalcino και μετά προς Montepulciano και Pienza. Διαμονή εκείνη τη μέρα κάπου κοντά εκτός αν υπάρχει κάποια ιδέα που να βολεύει την "ταλαιπωρία" που ακολουθεί την επομένη.
Στις 26 αναχώρηση προς Pisa (κοντά 3 ώρες δρόμο το οποίο μπορεί να είναι κουραστικόo_O) και έπειτα διαμονή στη Lucca(?).
Στις 27 αναχώρηση προς Cinque Terre και διαμονή στη Spezia.
Στις 28 παραδίδουμε το αυτοκίνητο Φλωρεντία και μένουμε δύο βράδια.
Στις 30 αναχώρηση για Βενετία για τις υπόλοιπες 4 μέρες.

Νομίζω πως η κούραση είναι μεγαλύτερη αλλά από την άλλη θα δούμε περισσότερα. Ποια είναι η γνώμη σας?:rolleyes::rolleyes:
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Πολύ κουραστικό πρόγραμμα με συνεχείς αλλαγές ξενοδοχείων που δεν θα το πρότεινα. Πρόσθεσε απλά την ημέρα της Ρώμης +1 στη Φλωρεντία. Στη λα σπετσια φρόντισε την ημέρα που θα δεις τα 5 χωριά να μην έχεις μετακίνηση από άλλη πόλη, ψάξιμο του ξενοδοχείου κλπ για να έχεις χρόνο να δεις όσο περισσότερα μπορείς ξεκινώντας νωρίς.

Θα το κοιτάξω κι αυτό, απλά συνήθως έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένα κόστος από την εταιρία για παράδοση σε άλλη πόλη το οποίο ίσως είναι τσουχτερό.

Προς το παρών δείχνει να κρατάμε το 3 Φλωρεντία και 2 Spezia όπως είπαμε και πιο πάνω.
Κάτι άλλο που σκέφτηκα αν βγάλω μια μέρα από τη Ρώμη είναι το εξής:

Ρώμη διαμονή 6 μέρες και αναχώρηση στις 24 για Φλωρεντία. Ενοικιάζουμε το αυτοκίνητο και φεύγουμε για San Gimignano και Σιένα και διαμονή εκεί.
Στις 25 αναχώρηση για Montalcino και μετά προς Montepulciano και Pienza. Διαμονή εκείνη τη μέρα κάπου κοντά εκτός αν υπάρχει κάποια ιδέα που να βολεύει την "ταλαιπωρία" που ακολουθεί την επομένη.
Στις 26 αναχώρηση προς Pisa (κοντά 3 ώρες δρόμο το οποίο μπορεί να είναι κουραστικόo_O) και έπειτα διαμονή στη Lucca(?).
Στις 27 αναχώρηση προς Cinque Terre και διαμονή στη Spezia.
Στις 28 παραδίδουμε το αυτοκίνητο Φλωρεντία και μένουμε δύο βράδια.
Στις 30 αναχώρηση για Βενετία για τις υπόλοιπες 4 μέρες.

Νομίζω πως η κούραση είναι μεγαλύτερη αλλά από την άλλη θα δούμε περισσότερα. Ποια είναι η γνώμη σας?:rolleyes::rolleyes:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Σχεδιαζετε ενα πολυ ακριβο ταξιδι με πολλες μερες διαμονη, πολλα χιλιομετρα και πολλα μπαγκαζια υποθετω. Το κοστος παραδοσης σε αλλη πολη θα ειναι σταγονα στον ωκεανο.
Αν τα τρενα απο Φλωρεντια για Βενετια ειναι τσιμπημενα, μπορει και να συμφερει να παραδωσετε το αυτοκινητο στη Βενετια με μικρη διαφορα στο οικονομικο αλλα ευκολια στο κουβαλημα.
 
Μηνύματα
258
Likes
2.811
Ωραίο ταξίδι, όπου βλέπετε τα βαριά πυροβολικά της χώρας (Ρώμη, Φλωρεντία, Βενετία). Εγώ μάλλον θα έπαιζα σε σύστημα 5-7-4, ενδυναμώνοντας την Τοσκάνη, όχι γιατί η Ρώμη δεν είναι μια κούκλα ή θα βαρεθείς περισσότερο, αλλά για να απολαύσετε την επαρχία με άνεση (και έχετε και Λιγουρία). Αλλά με τις 6 μέρες είτε θα καταφέρετε και μια μονοήμερη κάπου κοντά είτε θα κάνετε ντόλτσε βίτα πριν το κουραστικό μέρος του ταξιδιού. Βενετία δεν έχω πάει, αλλά είναι πιθανό να το έσπαγα σε 1 μέρα Βερόνα για μια μικρή γεύση και 3 Βενετία (εναλλακτικά η μια μέρα της Ρώμης να ερχόταν εδώ, αν οι τέσσερις στη Βενετία είναι αδιαπραγμάτευτες), ιδίως αν όπως σας προτείνουν δεν αφήσετε το αμάξι στη Φλωρεντία, έχω διαβάσει όμορφα σχόλια για την πόλη αυτή.

Κατά τα άλλα συγκλονιστικά κουραστικό δεν μου φαίνεται, πέρα από το κομμάτι της Τοσκάνης που θα είναι γεμάτο. Εξαρτάται βέβαια πόσο μαθημένοι είστε σε τέτοιες ταχύτητες, αλλά είμαι υπέρ της συχνής αλλαγής βάσης (roadtrip γαρ). Παρ' όλα αυτά, όταν πριν από πολλά χρόνια είχα επισκεφτεί την Τοσκάνη τις εκδρομές Σιένα-Σαν Τζιμινιάνο και Πίζα-Λούκα τις είχαμε κάνει μονοήμερες με βάση τη Φλωρεντία (όπως σχεδίαζες στο αρχικό σου πρόγραμμα, δηλαδή) και δεν ένιωσα να κουραζόμαστε ή να μην προλαβαίνουμε να τα εκτιμήσουμε (ειδικά η πρώτη εκδρομή ήταν το highlight του ταξιδιού για μένα). Από την άλλη, σε μονοήμερη είχαμε κάνει και το Φλωρεντία-Πόρτο Φίνο-Φλωρεντία, που είναι πολύ πιο μακριά από τα πέντε περιώνυμα χωριά κι ούτε κι εκεί είχε κουραστεί κανείς (ούτε ο οδηγός, παραδόξως). Δεν το προτείνω, σαφώς, αλλά αυτό που εννοώ είναι ότι δεν χρειάζεται να σκας, αν είστε γενικά δραστήριοι θα αντεπεξέλθετε πιστεύω - αν θέλετε πιο ξεκούραστους ρυθμούς, ίσως κάποια εκδρομή στην Τοσκάνη να πρέπει να φύγει και να διαμοιραστεί η μέρα αναλόγως στους εναπομείναντες προορισμούς.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ευχαριστώ ξανά για τις προτάσεις! Προς το παρόν το πρόγραμμα έχει μείνει όπως έχει διότι δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ να αλλάξω ημερομηνίες στα ξενοδοχεία. Μία αλλαγή στις μέρες επηρρεάζει ντόμινο και τις υπόλοιπες κρτήσεις.
Θα ξανά κοιτάξω τις επιλογές για παράδοση του αυτοκινήτου σε άλλη πόλη.Κάποιοι από τους συνδυασμούς που έβαζα στο rentals.com έδειχναν μόνο παραλαβή και παράδοση σε αεροδρόμιο και όχι πιο κεντρικά στις πόλεις.
 

Caravan(aris)

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημερα τη βοηθεια σας! καταρχην ζητω συγνωμη αν δεν γραφω το θεμα στο σωστο topic.σχεδιαζω τον αυγουστο ταξιδι για ιταλια,ταξιδευω οδικως εχω και τροχοσπιτο μαζι οποτε διανυκτερευω οπου βρεθω η ιταλια ειναι γεματη camping,θα κατεβω ανκονα και απο εκει φλωρεντια,ρωμη,ναπολη και επιστροφη απο το μπαρι.αρκουν 15 βραδια?? Τι μ προτεινεται?
 

whoknows

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.239
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Αφου θα ανεβεις απο Ancona προς φλωρεντια γιατι δεν κανεις και 3 μικρες στασεις , Urbino, San Marino & Ravenna?
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλημερα τη βοηθεια σας! καταρχην ζητω συγνωμη αν δεν γραφω το θεμα στο σωστο topic.σχεδιαζω τον αυγουστο ταξιδι για ιταλια,ταξιδευω οδικως εχω και τροχοσπιτο μαζι οποτε διανυκτερευω οπου βρεθω η ιταλια ειναι γεματη camping,θα κατεβω ανκονα και απο εκει φλωρεντια,ρωμη,ναπολη και επιστροφη απο το μπαρι.αρκουν 15 βραδια?? Τι μ προτεινεται?
Για Ρώμη χρειάζεσαι 5 μέρες γεμάτες αν θες να δεις όλα τα αξιοθέατα στην πόλη,Για Φλωρεντία 3 μέρες είναι αρκετες...εκτός αν θες να πας και πιο έξω στην Τοσκάνη αλλά αυτο δεν το έχω κάνει όποτε θα σου πουν και τα άλλα παιδιά!
Για μένα πάντως 8 μέρες Ρωμη- Φλωρεντία είναι τέλεια!
Ίσα ίσα που στο 3ημερο της Φλωρεντίας προλαβαίνεις να δεις κ Πιζα άμα πηγαίνεις γρήγορα στα αξιοθεατα!
Εμείς είχαμε πάει 4 Ρώμη και το μόνο που δεν είδαμε ήταν οι κατακόμβες...
Το must για μένα είναι το μουσείο του Βατικανού και Villa Borgese με το παρκο...
Φλωρεντία είχαμε κάτσει 2 μέρες και δεν προλάβαμε να επισκεφτούμε το Palaco Pitti
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.220
Μέλη
39.246
Νεότερο μέλος
Coco71

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom