Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
368
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Λοιπον εχουμε κανονισει να παμε Ιταλια 10 ημερες. Ειναι πρωτη μας φορα οποτε καταλαβαινετε.. Θα παμε αρχικα Ρωμη και μετα λεγαμε να παμε μια μερα Πιζα και το ιδιο βραδυ Φλωρεντια. Δεν θελουμε να διανυχτερεύσουμε Πιζα για να μην χασουμε χρονο. Το θεμα ειναι τι θα κανουμε ολη μερα με τις βαλιτσες μας και τα πραγματα μας καθως δεν θα εχουμε ξενοδοχειο να τα αφησουμε. Εχεις κανεις να προτεινει κατι; Επισης αν εχει καποιος να προτεινει καποιο προγραμμα που θα μπορουσαμε να ακολουθησουμε..
Μπορείτε να τα βάλετε σε locker rooms ίσως σε κάποιο σταθμό.
 

Soiler

Member
Μηνύματα
41
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Και για ένα Σαββατοκύριακο πας στην Ιταλία αν θέλεις. Απλά δεν είπες ποιά περίοδο και σε ποια-ες πόλεις προσανατολίζεσαι να πάτε
Μπολονια για βαση και εκδρομες βενετια και βερονα με το τραινο.....5 - 8 Απριλιου
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Pronto!:lol::lol:

θα ήθελα τη βοήθειά σας στην οργάνωση ενός ταξιδίου στην Ιταλία! Θα έχουμε αρκετές ημέρες στη διάθεση μας συνδυάζοντας το καθολικό Πάσχα με την αργία της Πρωτομαγιάς και κάποιες άδειες.:clap::clap: Έχω στο μυαλό μου το παρακάτω γενικό πλάνο και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας κατά πόσο οι μέρες είναι αρκετές ή όχι για τη κάθε περιοχή που θα θέλαμε να δούμε. Έκανα χθες μια μικρή αναζήτηση και το πρώτο πλάνο είναι το εξής:

Άφιξη στη Φλωρεντία στις 18 Απριλίου το βραδάκι. Διαμονή 6 ημερών. 2 ημέρες για τη Φλωρεντία. 1 στη Πίζα και 1 στη Σιένα και 1 άλλη μία που μένει κενή για προτάσεις.
Αναχώρηση στις 24 Απριλίου το πρωί (αεροπορικώς) για Ρώμη και διαμονή 7 ημερών. Ίσως και κάποια εκδρομή?
Αναχώρηση τη Πρωτομαγιά (αεροπορικώς) για Βενετία και διαμονή 3 ημερών.

Είναι πολλές,λίγες? Τι θα αλλάζατε?Αυτοκίνητο μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσουμε (όχι λόγω κόστους). Ίσως για 2 μέρες στη Φλωρεντία ώστε να μας βοηθήσει στις εκδρομές.

Τα εισητήρια όλα μαζί ,άφιξη-αναχώρηση και τα ενδιάμεσα κοστίζουν γύρω στα 400 ευρώ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.284
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
αν εφτιαχνα το ταξιδι,θα ξεκινουσα απο ρωμη που ειναι πιο νοτια,θα ανεβαινα,φυσικα με τρενο που ειναι πιο συντομο στη φλωρεντια,και θα κατεληγα παλι με τρενο στη βενετια,ακομη πιο βορεια!δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο κλειστηκαν οι ενδιαμεσες πτησεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Δες πρωτα τα ξενοδοχεια γιατι ο συνδυασμος Καθολικο, Ορθοδοξο Πασχα και Πρωτομαγια θα εκτοξευσει τις τιμες η θα μειωσει την προσφορα.

Κατα τα αλλα, ολα γινονται και με τρενα η λεωφορεια, δεν θεωρω απαραιτητο το αυτοκινητο.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
αν εφτιαχνα το ταξιδι,θα ξεκινουσα απο ρωμη που ειναι πιο νοτια,θα ανεβαινα,φυσικα με τρενο που ειναι πιο συντομο στη φλωρεντια,και θα κατεληγα παλι με τρενο στη βενετια,ακομη πιο βορεια!δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο κλειστηκαν οι ενδιαμεσες πτησεις.
Χθες αργά το βράδυ για κάποιο λόγο τα εισητήρια εκτοξεύονταν για την αρχική μετάβαση είτε στη Ρώμη είτε στη Βενετία. Ξανά έριξα μία ματιά σήμερα και βλέπω ότι μπορούμε να το κάνουμε ως εξής που ταιριάζει και με τις προτάσεις σας:

Άφιξη στη Ρώμη στις 18 Απριλίου και διαμονή 7 ημερών.
Αναχώρηση για Φλωρεντία στις 25 Απριλίου. Συχνά τρένα με διάρκεια γύρω στη 1:30 ώρα και τιμή κοντά στα 30 ευρώ.
Αναχώρηση για Βενετία τη Πρωτομαγιά. Συχνά τρένα με διάρκεια γύρω στις 2 ώρες και τιμή κοντά στα 28 ευρώ.
Επίσης τα αεροπορικά για μετάβαση στη Ρώμη και επιστροφή από Βενετία είναι στα 173 άρα έπεσε κατά στο ήμισυ το κόστος. Πληροφορίες για τα τρένα βρήκα εδώ: https://www.trenitalia.com/tcom-en
Νόμιζω πως όντως τώρα είναι πολύ καλύτερα το θέμα των μεταφορών.Τι λέτε?

Δες πρωτα τα ξενοδοχεια γιατι ο συνδυασμος Καθολικο, Ορθοδοξο Πασχα και Πρωτομαγια θα εκτοξευσει τις τιμες η θα μειωσει την προσφορα.

Κατα τα αλλα, ολα γινονται και με τρενα η λεωφορεια, δεν θεωρω απαραιτητο το αυτοκινητο.
Ναι σίγουρα,θα κοιτάξω και τη διαμονή απλά ήθελα πρώτα να "κλειδώσω" ποιες μέρες θα είμαστε και που για να έχω κατά νου ποιες μέρες να κοιτώ! :):)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.284
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
φυσικα ειναι πολυ καλυτερα ετσι,εχω κανει αυτες τις διαδρομες αρκετες φορες.θα προτεινα καποια διαφοροποιηση,πχ 7 μερες στη ρωμη και 5 φλωρεντια δεν θα το ελεγα.Η ρωμη δεν εχει και πολλα γυρω,αντιθετα με τοσκανη που εχει τοσα πολλα!Σιεννα,λουκα,σαν τζιμινιανο,πιζα,ετσι προχειρα..Βατα η με τρενο η με λεωφορεια πολυ ευκολα.Την εποχη αυτη η τοσκανη ειναι μαγικη!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Ποια αεροδρόμια χρησιμοποιείς για άφιξη και αναχώρηση? Οι εσωτερικές πτήσεις όπως προαναφερθηκε περιττές. Από Φλωρεντία στη Ρώμη πιο γρήγορα θα πας με το τρένο. Εγώ προσωπικά θα άφηνα έξω τη Βενετία και θα έβλεπα κάτι από μπολωνια, τσινκουε τερρε, Ραβένα, Πάρμα, μοντενα, η Περούτζια και γύρω περιοχή.
Προσπάθησε να συνδυάσεις διαφορετικά αεροδρόμια άφιξης και αναχώρησης να γλυτώσεις χρόνο και χρήμα. Πχ άφιξη Ρώμη και αναχώρηση Μπολόνια.
Pronto!:lol::lol:

θα ήθελα τη βοήθειά σας στην οργάνωση ενός ταξιδίου στην Ιταλία! Θα έχουμε αρκετές ημέρες στη διάθεση μας συνδυάζοντας το καθολικό Πάσχα με την αργία της Πρωτομαγιάς και κάποιες άδειες.:clap::clap: Έχω στο μυαλό μου το παρακάτω γενικό πλάνο και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας κατά πόσο οι μέρες είναι αρκετές ή όχι για τη κάθε περιοχή που θα θέλαμε να δούμε. Έκανα χθες μια μικρή αναζήτηση και το πρώτο πλάνο είναι το εξής:

Άφιξη στη Φλωρεντία στις 18 Απριλίου το βραδάκι. Διαμονή 6 ημερών. 2 ημέρες για τη Φλωρεντία. 1 στη Πίζα και 1 στη Σιένα και 1 άλλη μία που μένει κενή για προτάσεις.
Αναχώρηση στις 24 Απριλίου το πρωί (αεροπορικώς) για Ρώμη και διαμονή 7 ημερών. Ίσως και κάποια εκδρομή?
Αναχώρηση τη Πρωτομαγιά (αεροπορικώς) για Βενετία και διαμονή 3 ημερών.

Είναι πολλές,λίγες? Τι θα αλλάζατε?Αυτοκίνητο μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσουμε (όχι λόγω κόστους). Ίσως για 2 μέρες στη Φλωρεντία ώστε να μας βοηθήσει στις εκδρομές.

Τα εισητήρια όλα μαζί ,άφιξη-αναχώρηση και τα ενδιάμεσα κοστίζουν γύρω στα 400 ευρώ.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
916
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άφιξη στη Ρώμη στις 18 Απριλίου και διαμονή 7 ημερών.
Αναχώρηση για Φλωρεντία στις 25 Απριλίου. Συχνά τρένα με διάρκεια γύρω στη 1:30 ώρα και τιμή κοντά στα 30 ευρώ.
Αναχώρηση για Βενετία τη Πρωτομαγιά. Συχνά τρένα με διάρκεια γύρω στις 2 ώρες και τιμή κοντά στα 28 ευρώ.
Επίσης τα αεροπορικά για μετάβαση στη Ρώμη και επιστροφή από Βενετία είναι στα 173 άρα έπεσε κατά στο ήμισυ το κόστος. Πληροφορίες για τα τρένα βρήκα εδώ: https://www.trenitalia.com/tcom-en
Νόμιζω πως όντως τώρα είναι πολύ καλύτερα το θέμα των μεταφορών.Τι λέτε?
Καλησπέρα,
Εγώ στη θέση σου θα έκανα μάλλον κάτι τέτοιο:
5 διανυκτερεύσεις στη Ρώμη
Ενοικίαση αυτοκινήτου από Ρώμη και οδικώς Τοσκάνη
Ενδεικτικά στην Τοσκάνη θα έκανα το εξής τουρ:
1 διανυκτέρευση Pitigliano
1 διανυκτέρευση σε Montepulciano ή Pienza με επίσκεψη οπωσδήποτε στο Montalcino για εφοδιασμό με το λατρεμένο Brunello di Montalcino.
1 διανυκτέρευση σε Σιένα με επίσκεψη σε San Gimignano
1 διανυκτέρευση σε κάστρο με αμπελώνα σε κάποιο από τα χωριά του Chianti
1 διανυκτέρευση σε Lucca αφού θα είχα περάσει από Πίζα
2 διανυκτερεύσεις σε Φλωρεντία
Φυσικά στη διαδρομή μπορείς να προσθέσεις και άλλα μέρη να δεις, τη διαδρομή μέσω Asciano φυσικά και πολλά ακόμη.
Φτάνοντας Φλωρεντία παραδίδεις το αυτοκίνητο και περνάς εκεί δυο γεμάτες μέρες και μετά με τρένο στη Βενετία.

Η Τοσκάνη πραγματικά αξίζει αυτή την περίοδο και κρίμα να μην απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
φυσικα ειναι πολυ καλυτερα ετσι,εχω κανει αυτες τις διαδρομες αρκετες φορες.θα προτεινα καποια διαφοροποιηση,πχ 7 μερες στη ρωμη και 5 φλωρεντια δεν θα το ελεγα.Η ρωμη δεν εχει και πολλα γυρω,αντιθετα με τοσκανη που εχει τοσα πολλα!Σιεννα,λουκα,σαν τζιμινιανο,πιζα,ετσι προχειρα..Βατα η με τρενο η με λεωφορεια πολυ ευκολα.Την εποχη αυτη η τοσκανη ειναι μαγικη!
Βλέπω πως αρκετοί προτείνετε λιγότερες μέρες στη Ρώμη,οπότε ίσως μειώσω στις 5-6 τις διανυκτερεύσεις στη Ρώμη και δώσω 1-2 παραπάνω στην Φλωρεντία.

Ποια αεροδρόμια χρησιμοποιείς για άφιξη και αναχώρηση? Οι εσωτερικές πτήσεις όπως προαναφερθηκε περιττές. Από Φλωρεντία στη Ρώμη πιο γρήγορα θα πας με το τρένο. Εγώ προσωπικά θα άφηνα έξω τη Βενετία και θα έβλεπα κάτι από μπολωνια, τσινκουε τερρε, Ραβένα, Πάρμα, μοντενα, η Περούτζια και γύρω περιοχή.
Προσπάθησε να συνδυάσεις διαφορετικά αεροδρόμια άφιξης και αναχώρησης να γλυτώσεις χρόνο και χρήμα. Πχ άφιξη Ρώμη και αναχώρηση Μπολόνια.
Οι πτήσεις είναι από (GVA) προς FCO (Fiumicino) και από Venice (VEC) προς (GVA)

Καλησπέρα,
Εγώ στη θέση σου θα έκανα μάλλον κάτι τέτοιο:
5 διανυκτερεύσεις στη Ρώμη
Ενοικίαση αυτοκινήτου από Ρώμη και οδικώς Τοσκάνη
Ενδεικτικά στην Τοσκάνη θα έκανα το εξής τουρ:
1 διανυκτέρευση Pitigliano
1 διανυκτέρευση σε Montepulciano ή Pienza με επίσκεψη οπωσδήποτε στο Montalcino για εφοδιασμό με το λατρεμένο Brunello di Montalcino.
1 διανυκτέρευση σε Σιένα με επίσκεψη σε San Gimignano
1 διανυκτέρευση σε κάστρο με αμπελώνα σε κάποιο από τα χωριά του Chianti
1 διανυκτέρευση σε Lucca αφού θα είχα περάσει από Πίζα
2 διανυκτερεύσεις σε Φλωρεντία
Φυσικά στη διαδρομή μπορείς να προσθέσεις και άλλα μέρη να δεις, τη διαδρομή μέσω Asciano φυσικά και πολλά ακόμη.
Φτάνοντας Φλωρεντία παραδίδεις το αυτοκίνητο και περνάς εκεί δυο γεμάτες μέρες και μετά με τρένο στη Βενετία.

Η Τοσκάνη πραγματικά αξίζει αυτή την περίοδο και κρίμα να μην απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς.
Ο μεγαλύτερος ενδοιασμός είναι η σχετική απειρία στην οδήγηση...Οι δρόμοι για έναν σχετικά όχι τόσο έμπειρο οδηγό πως είναι? Έλεγα στη καλύτερη να ενοικιάζαμε για 1-2 μέρες από Φλωρεντία αυτοκίνητο και το Ρώμη Φλωρεντία να γινόταν με τρένο.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Τα αεροπορικά αγοράσθηκαν! 18 Απριλίου άφιξη στη Ρώμη και 4 Μαϊου αναχώρηση από Βενετία. Η Βενετία δεν γινόταν να βγεί από το πρόγραμμα σύμφωνα με το συταξιδιώτη μου και έτερον ήμισυ! :haha::haha: Με συνοπτικές επίσης διαδικασίες η τρέλα της με την Ρώμη δεν αφήνει πολλά περιθώρια για λιγότερες νύχτες και σε συνδυασμό με την "γκρίνια" της "αναποφασιστικότητας" μου , έκλεισα κάποια ξενοδοχεία με ακύρωση ώστε να μπορώ να διαμορφώσω ελαφρώς το πρόγραμμα με βάση πληροφορίες από εσάς. :xalara::xalara: Γενικά το πλάνο είναι να δούμε όσα μπορέσουμε σε νορμάλ ρυθμούς και να μη "τρέχουμε". Οι διαμονές είναι ως εξής:

Άφιξη Ρώμη και διαμονή 7 νύχτες. Εδώ η διαμονή έπρεπε να σπάσει σε 4+3 μέρες καθώς ήταν αδύνατο να βρω για όλες τις μέρες συνεχόμενα και σε σχετικά νορμάλ τιμή.
Έπειτα στις 25 Απριλίου παίρνουμε το τρένο για Φλωρεντία. Εκεί μένουμε 2 βραδιές, άρα έχουμε σχεδόν 2 μέρες για την πόλη.
Στις 27 Απριλίου το πρωί νοικίαζουμε αυτοκίνητο και κατευθυνόμαστε προς Cinque Terre και διανυκτεύρευση στη Spezia.
Στις 28 αναχωρούμε για Pisa και Lucca και το βράδυ διανυκτέρευση στη Φλωρεντία.
Στις 29 πηγαίνουμε προς Siena και San Gimignano και γυρίζουμε για διαμονή στη Φλωρεντία.
Το πρωί παραδίδουμε το αυτοκίνητο και αναχωρούμε προς Βενετία για τις υπόλοιπες 4 διανυκτερεύσεις.

Ελπίζω να έχει κάποια λογική το πρόγραμμα παρόλο που σπάμε μια διαμονή στη Spezia.
Η αλήθεια πως από αυτά που μου προτείνετε θα ήθελα να δω και το Montalcino με διαμονή σε Montepulciano ή Pienza αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να βολέψει για τις μετακινήσεις.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
916
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα αεροπορικά αγοράσθηκαν! 18 Απριλίου άφιξη στη Ρώμη και 4 Μαϊου αναχώρηση από Βενετία. Η Βενετία δεν γινόταν να βγεί από το πρόγραμμα σύμφωνα με το συταξιδιώτη μου και έτερον ήμισυ! :haha::haha: Με συνοπτικές επίσης διαδικασίες η τρέλα της με την Ρώμη δεν αφήνει πολλά περιθώρια για λιγότερες νύχτες και σε συνδυασμό με την "γκρίνια" της "αναποφασιστικότητας" μου , έκλεισα κάποια ξενοδοχεία με ακύρωση ώστε να μπορώ να διαμορφώσω ελαφρώς το πρόγραμμα με βάση πληροφορίες από εσάς. :xalara::xalara: Γενικά το πλάνο είναι να δούμε όσα μπορέσουμε σε νορμάλ ρυθμούς και να μη "τρέχουμε". Οι διαμονές είναι ως εξής:

Άφιξη Ρώμη και διαμονή 7 νύχτες. Εδώ η διαμονή έπρεπε να σπάσει σε 4+3 μέρες καθώς ήταν αδύνατο να βρω για όλες τις μέρες συνεχόμενα και σε σχετικά νορμάλ τιμή.
Έπειτα στις 25 Απριλίου παίρνουμε το τρένο για Φλωρεντία. Εκεί μένουμε 2 βραδιές, άρα έχουμε σχεδόν 2 μέρες για την πόλη.
Στις 27 Απριλίου το πρωί νοικίαζουμε αυτοκίνητο και κατευθυνόμαστε προς Cinque Terre και διανυκτεύρευση στη Spezia.
Στις 28 αναχωρούμε για Pisa και Lucca και το βράδυ διανυκτέρευση στη Φλωρεντία.
Στις 29 πηγαίνουμε προς Siena και San Gimignano και γυρίζουμε για διαμονή στη Φλωρεντία.
Το πρωί παραδίδουμε το αυτοκίνητο και αναχωρούμε προς Βενετία για τις υπόλοιπες 4 διανυκτερεύσεις.

Ελπίζω να έχει κάποια λογική το πρόγραμμα παρόλο που σπάμε μια διαμονή στη Spezia.
Η αλήθεια πως από αυτά που μου προτείνετε θα ήθελα να δω και το Montalcino με διαμονή σε Montepulciano ή Pienza αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να βολέψει για τις μετακινήσεις.
Το αγαπώ το έτερόν σου ήμισυ!! Και εγώ, αν και έχω πάει 5-6 φορές στη Ρώμη, όταν θα πάω με τον φίλο μου που δεν έχει πάει, του λέω 7 μέρες ακατέβατες!!
Στο δια ταύτα και για να απαντήσω και στο προηγούμενο σου ποστ, η οδήγηση στο εξωτερικό δεν είναι κάτι φοβερό και δεν πρέπει να αφήνεις τον παράγοντα του φόβου να σε αποτρέπει από υπέροχα οδικά ταξίδια. Εκτός από μια δυο διαφοροποιήσεις που έχει ο δικός μας ΚΟΚ δεν είναι να τρελαίνεσαι. Σεβασμός σε όρια, σημάνσεις και λοιπούς οδηγούς (και πεζούς) και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Θεωρώ ότι η Τοσκάνη ενδείκνυται, εμείς στους δρόμους της δεν συναντήσαμε κάποια ιδιαίτερη κίνηση, μπορούσαμε να σταματάμε κάθε τόσο για να βγάζουμε φωτογραφίες άνετα και γενικά κύλησε τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Στη θέση σου δεν θα θυσίαζα ένα οδικό στην Τοσκάνη για να πάω Cinque Terre νομίζω, αλλά αυτό είναι καθαρά δική σας επιλογή. Αυτό που θα σου πω είναι πως είναι πραγματικά κρίμα να βάλεις σε μια μέρα Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο με διανυκτέρευση στη Φλωρεντία. Δε θα μπορέσεις να χαρείς τίποτα από τα 2 νομίζω. Εγω σκέψου στη Σιένα, την πρώτη φορά έκανα μια διανυκτέρευση και επειδή ένιωθα ότι δε μου έφτανε, την 2η φορά που πήγα έκανα 2 διανυκτερεύσεις. Καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι οκ να χωρέσουμε πολλά πράγματα σε ένα ταξίδι, ειδικά αν δεν ταξιδεύουμε τόσο συχνά, από την άλλη όμως είναι τέτοια η ενέργεια και η ατμόσφαιρα αυτών των περιοχών που πρέπει να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις χωρίς να είσαι στην τσίτα να προλάβεις και το ένα και το άλλο.
Έστω ότι τηρείτε λοιπόν το πρόγραμμα που μας αναφέρεις, αφού το αυτοκίνητο θα το κρατήσετε από La Spezia και μετά, θα σου έλεγα να μην επιστρέφεις τα επόμενα δυο βράδια για διανυκτέρευση στη Φλωρεντία αλλά να μείνεις σε κάποια άλλη μικρή πόλη ή χωριουδάκι (σίγουρα θα έβαζα τη μια στη Σιένα και ίσως και Lucca). Από την άλλη μπορεί να έκανα απλά πέρασμα από την Πίζα γιατί οκ καταλαβαίνω και να μην έμπαινα καν σε Lucca (αν και γλυκούλα) για να μπορέσω να κινηθώ πιο νότια και να βάλω στο πρόγραμμα χωριουδάκια..
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα με όλο το σεντόνι. Κράτα σίγουρα πάντως ότι αφού θα έχετε 3 μέρες το αυτοκίνητο και θα έχετε ήδη μείνει 2 βράδια στη Φλωρεντία να μην επιστρέψετε εκεί τα επόμενα βράδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.232
Μέλη
39.246
Νεότερο μέλος
Coco71

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom