Αίγυπτος Τι θα πει θα πάμε μόνο Κάιρο και Αλεξάνδρεια;Βάλε και το Λούξορ στο πρόγραμμα

Johnnietzr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ πληροφορίες σχετικά με το Ζαχαρία (τηλ, κόστος, παροχές, κλπ).
Επίσης, για λούξορ γνωρίζει κάποιος κάποιον ελληνόφωνο ή έστω αγγλόφωνο ξεναγό? Είναι ασφαλές να περιηγηθείς στο λούξορ χωρίς ξεναγό?
Κάτι τελευταίο. Είμαστε στη διαδικασία να κλείσουμε τα αεροπορικά για Κάιρο. 5 βράδια στην Αίγυπτο μοιρασμένα σε 3 μέρες Κάιρο και 2 Λούξορ είναι οκ θεωρείτε? έχει νόημα να το σπάσουμε περισσότερο για να δούμε και Ασσουάν ή απλά θα ναι έξτρα ταλαιπωρία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

eco05140

Member
Μηνύματα
79
Likes
687
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
παραθετω εδω το word

1 μερα

πυραμιδες νωρίς το πρωί λόγω ζέστης και τα λοιπά & βόλτα με καμήλες
καφε ή φυσκικο χυμό μάνγκο απέναντι από τις πυραμίδες στο mamluk τελευταίο όροφο για θέα
επίσκεψη στο Εθνικό Μουσείο Αιγυπτιακού Πολιτισμού NEMC και επίσκεψη στο GEM νέο μουσείο (αν έχει ανοίξει)
φαγητό απέναντι από το μουσείο παραδοσιακο κοσαρι
βόλτα στο Νείλο ίσως;΄ή Αλ χαλίλι ότι βολεύει
εικόνα και ήχος σε Pyramids Valley Boutique Hotel

2 μέρα

Αλεξάνδρεια με αμάξι
Ελληνιστική παροικία , το ελληνικό πατριαρχείο
σπίτι που έζησε ο Έλληνας ποιητής Καβάφης .
μαρμάρινο ρωμαϊκό αμφιθέατρο του Kom El-Deka
Κατακόμβες του Kom El Shoqafa
Στήλη του Πομπήιου
Pompey’s Pillar,
Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, (κλειστό παρασκευή)
καφέ έξω από την βιβλιοθήκη να απολαυσουμε τη θέα
Τζαμί Ελ Μόρσυ Αμπούλ Αμπάς (El-Mursi Abul-Abbas Mosque)

Εν συνεχεία κατά τη διάσχιση της περίφημης κορνίς , το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη ,
Αν και ο φάρος δεν στέκεται πλέον, πάνω από τα ερείπια του βρίσκεται η Ακρόπολη του Qaitbay,

φαγητό στο
White & Blue Greek Nautical Club,

βράδυ στο κάιρο και ποτό σε κάποιο μεγάλο 5* ξενοδοχείο πάνω στο Νείλο σε roof top για θέα

3 μέρα

ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΚΑΪΡΟ
φρούριο Σιταντέλ που εχει το αλαβάστρινο τζαμί του Μωχάμεντ Άλι Mosque of Muhammad Ali,
Επισκέψου το Τζαμί του Σαγίντνα αλ-Χουσεΐν, το Τζαμί Μαντρασά του Σουλτάνου Χασάν και το Τζαμί Αλ Ριφάι.
Εθνικό Πολεμικό Μουσείο

Στην συνέχεια θα μεταφερθούμε στο παλαιό Κάιρο, Ιερό Ναό της Μονής του Αγίου Γεωργίου,
Κοπτικό Κάιρο. Θα επισκεφθούμε την εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας και την Κρεμαστή Εκκλησία Ακολουθεί η εκκλησία των Αγίων Σεργίου και Βάκχου, γνωστή και ως Abu Serga,
βόλτα στο Νείλο ίσως;΄ή Αλ χαλίλι ότι βολεύει
βράδυ Ζαμάλεκ με τα πόδια για φαγητό
 

eco05140

Member
Μηνύματα
79
Likes
687
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ πληροφορίες σχετικά με το Ζαχαρία (τηλ, κόστος, παροχές, κλπ).
Επίσης, για λούξορ γνωρίζει κάποιος κάποιον ελληνόφωνο ή έστω αγγλόφωνο ξεναγό? Είναι ασφαλές να περιηγηθείς στο λούξορ χωρίς ξεναγό?
Κάτι τελευταίο. Είμαστε στη διαδικασία να κλείσουμε τα αεροπορικά για Κάιρο. 5 βράδια στην Αίγυπτο μοιρασμένα σε 3 μέρες Κάιρο και 2 Λούξορ είναι οκ θεωρείτε? έχει νόημα να το σπάσουμε περισσότερο για να δούμε και Ασσουάν ή απλά θα ναι έξτρα ταλαιπωρία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
περιμένω και εγώ τους συμφορουμιτες που θα επισκεφτούν το Λούξορ να μας προτείνουν ξεναγό.

Ναι είναι ασφαλή να περιηγηθείς στο Λούξορ χωρίς ξεναγό αλλά πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις να επισκεφτείς τόσο επιβλητικά μνημεία χωρίς κάποιον να σου εξηγεί τι βλέπεις. Η αιγυπτιακή αρχαιότητα είναι μία μαγεία αλλά πρέπει και κάποιος να στην εξηγήσει.
Επίσης θα χρειαστείτε και οδηγό (ή ταξί??) για να μετακινηθείτε στο Λούξορ, έχει πολλά μνημεία σε απόσταση.

Εγώ έμεινα 3 μέρες Κάιρο (με Αλεξάνδρεια) και 2 Λούξορ, ήταν οκ αλλά σαφώς θα αφιέρωνα και άλλο Λούξορ και Ασσουάν. Για εμένα όχι μόνο ταλαιπωρία δεν θα ήταν αλλά ακριβώς το αντίθετο.
 

Alexandra 98

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους ,πηγαίνω και εγώ στην Αίγυπτο σε 2 εβδομάδες και θα ήθελα το τηλέφωνο του Ζαχαρία 😂
 

eco05140

Member
Μηνύματα
79
Likes
687
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Νομίζω ότι το παρόν θέμα μαζί με το " Επιβραβεύσεις Booking.com" έχουν σπάσει ρεκόρ εγγραφής νέων μελών στο φόρουμ.
Ξεκάθαρα!!! Επίσης, οι περισσότεροι στα προσωπικά μηνυματα που μου στέλνουν γράφουν μόλις έκανα λογαριασμό για να σου στείλω μήνυμα!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.035
Likes
4.730
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ξεκάθαρα!!! Επίσης, οι περισσότεροι στα προσωπικά μηνυματα που μου στέλνουν γράφουν μόλις έκανα λογαριασμό για να σου στείλω μήνυμα!
Πες τους ότι είναι τυχεροί, κάποτε έπρεπε να φτάσεις τα 20 posts για να στείλεις μήνυμα :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.577
Μηνύματα
902.044
Μέλη
39.315
Νεότερο μέλος
Alexandra 98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom