Ιταλία Τι θα μου κάνει κλικ στην Ιταλία;

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αν είχες περισσότερες ημέρες, με τέτοια στοιχεία που δίνεις, όλοι Τοσκάνη θα ψήφιζαν νομίζω...:cool: Αλλά η εποχή είναι ιδανική και για την πρόταση που σου κάναμε για Βενετία- Βερόνα. Οι καθημερινές ενδεχομένως να σε σώσουν και από το μεγάλο πανηγύρι- όσο γίνεται τουλάχιστον..
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
το Τορινο οπως ανεφερα πιο πανω-αν και κακως τσιμπαω;)-δεν εχει τουρισμο-Ελληνες τουλαχιστον-γιατι θεωρειται βιομηχανικο.Προσωπικα το θεωρω κρυμμενο θησαυρο.Την Π ρωτοχρονια που ημουν εκει ειχε δε απο τους καλυτερους στολισμους που εχω δει-και εχω
να κανω Πρωτοχρονια εδω καμμια 15αρια χρονια-.Διαβασε και οτι θες στειλε pm
φιλικη συμβουλη..μην κινηθεις αγεληδον!!!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αν παίζει ρόλο, θα είμαι τέλη Μαϊου και μόνο καθημερινές.
Παίζει ρόλο. Εντάξει, μπορώ να έρθω κι εγώ! :D

Συμφωνώ πάντως με -σχεδόν- όλους. Το Τορίνο είναι ομορφούτσικο (ωραία το έθεσα :shock:), αλλά μετά σίγουρα θα σε κοροϊδεύουμε.
Καλά να έχεις πάει νησιά Πάσχα και όχι Βενετία, αλλά να έχεις πάει Τορίνο και να μην έχεις πάει Βενετία... ε... πάει πολύ!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Μπορει να γινομαι κουραστικος αλλα επαναλαμβανω
1. Για να τιμήσεις το αριστερό σου παρελθον (δεν ξερω τίποτα, υποπτεύομαι) Μπολώνια
2. Για να ανταγωνιστεις τον Τραβελλερ στην καλοπέραση (το αξίζεις μετά από τις Αφρικές) Πάρμα.
3. Για να τιμήσεις τη γιαγιά σου, Βερόνα.
4. Για σένα και μόνο, Μάντοβα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.048
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σαφέστατος.

(Α, το "shaft" έτσι όπως το περιγράφεις θα το έλεγα φρεάτιο.)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Και το Τορίνο καλή επιλογή επίσης:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...DF%ED%EF-%EC%DF%ED%E9-%EF%E4%E7%E3%FC%F2.html

Αλλά όταν δεν έχεις πάει Βενετία ΚΑΙ δεν παίζει και μεταφορικό μέσο....
Εσενα πρεπει να σου πω ενα δημοσιο ευχαριστω-ευκαιριας δοθεισης-γιατι οταν εψαχνα πληροφοριες για Τορινο, το κειμενο σου επιβεβαιωσε με τον καλυτερο τροπο την επιλογη μας.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.175
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η βενετία αναλογα με το πως θελεις να την δεις βλέπεται αρκετα καλα σε 3-4 μέρες... αφου σου αρεσει και το περπάτημα σίγουρα... από την άλλη πολύ καλή επιλογη η σιένα για 4 μέρες και συνδιάζεις και χωρια τοσκάνης με γκρουπάκι (4-8 ατομα ολοι μαζί θα ειστε) χαλάρα.... η σιενα και η βενετια ειναι οι αγαπημενες μου ιταλικες... η βενετια πολυ καλύτερη μετα το απόγευμα οπότε και εξαφανίζονται οι ορδές των τουριστων που κανουν ημερήσιο πέρασμα... απλα διάλεξε ενα από τα δύο κατα την γνωμη μου...
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Αφού το αυτοκίνητο δεν παίζει, θα συμφωνήσω με τους περισσότερους που πρότειναν Βενετία. Ειδικά αφού ένα από τα ενδιαφέροντά σου είναι η αρχιτεκτονική, τότε σίγουρα θα σου αρέσει. Το στοιχείο του νερού κάνει την πόλη μοναδική. Σίγουρα ένα μείον είναι η κοσμοσυρροή τουριστών, αλλά από την άλλη ποιος δε θα ήθελε να δει αυτήν την πόλη; Δεν ξέρω με πόση λεπτομέρεια θέλεις να γνωρίζεις έναν τόπο, πάντως εγώ θα συνδύαζα τη Βενετία με Μπολώνια και Βερόνα.
Πάντως αν είχες τη δυνατότητα να κινηθείς με αυτοκίνητο σίγουρα θα σου πρότεινα την Τοσκάνη, όπου θα σε συναρπάσουν όχι μόνο οι πόλεις και τα χωριά (Φλωρεντία, San Gimignano, Siena, Lucca), αλλά και η εξοχή.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Χωρίς αυτοκίνητο και μόνο 4 ημέρες την τοσκάνη ξέχνα την. θα την αδικήσεις. Εάν έλεγες 6 μέρες με αμάξι, σαφώς θα επέλεγα Φλωρεντία, Σιένα, Λούκα και γύρω περιοχή. ¨ομως τώρα θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, Βενετια δαγκωτό. Είναι καλή και η εποχή.Χωρίς πολλές βροχές, δεν άρχισαν ακόμη να καταφθάνουν τα καραβάνια τουριστών. Αφού σου αρέσει η ιστορία και η αρχιτεκτονική έχει πολλά να δεις και να θαυμάσεις. Άλλωστε είναι η μόνη πόλη που όταν έφθασα στην Piazzale Roma και είδα την πόλη ένιωσα παργματικά δέος. Υποχρεωτικά βόλτα με βαπορέτο. ΜΗ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕΣΤΡΕ. Συγγνώμη για τα κεφαλαία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.460
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom