Ιταλία Τι θα μου κάνει κλικ στην Ιταλία;

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Λόγω ημερών φαντάζομαι Γιώργο δεν πήρε ψήφους...Αν είχες περισσότερες όπως είπε ο Samion, η Τοσκάνη θα ήταν ταμάμ..Έχει απλά πολλά πράγματα να δεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.048
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κανε την ανατροπη και πηγαινε Τορινο.Καθολου τουριστικο,απο αδαεις υποτιμημενο,δευτερο τη ταξει μετα το μουσειο του Καιρου σε αιγυπτιακες αρχαιοτητες,ενα ωραιοτατο μουσειο κινηματογραφου,πατριδα του aperitivo,με ρωμαικο παρελθον αλλα και αλλου μεσαιωνικο και τον Παδο στα ποδια σου..
Όπα! Να κι η εναλλακτική! Δηλαδή εσύ λες 2 Μπολόνια και 2 Τορίνο;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μην ανησυχείς, θα σου προτείνουμε τη Σιένα μόλις μας πεις ότι θα πας με αυτοκίνητο. Εννοείται ότι αξίζει να τη δεις!
Συμφωνώ για Βενετία με εκδρομή στη Βερόνα. Όσο για τον κόσμο στη Βενετία, γενικώς προτίμησε να κυκλοφορείς πολύ νωρίς-πολύ αργά.
Ε, και αφού η γιαγιά σου σε μεγάλωσε με Σαίξπηρ, μην ξεχάσεις να πας στο εβραϊκό γκέτο!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Συμφωνώ απόλυτα με Samion και Τwinkie !
Για το Τορίνο που προτείνει η Πηγή δεν έχω άποψη...αλλά θα εμπιστευόμουν τη γνώμη της λόγω κοινών ενδιαφερόντων !
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Όπα! Να κι η εναλλακτική! Δηλαδή εσύ λες 2 Μπολόνια και 2 Τορίνο;
Εγω λεω 2 Τορινο-θα με θυμηθεις αν πας- 1 Βερονα,1 Μπολονια.Στο Τορινο εμεινα μονο 2 μερες και ολη η παρεα συμφωνησαμε οτι σαφως αξιζε για περισσοτερο.Φυγαμε καταγοητευμενοι.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Πωπω, ούτε μια ψήφος στη Σιένα (μία κι αυτή με ενστάσεις...)
Η Σιένα είναι η αγαπημένη μου πόλη..4μέρες είναι αρκετές, θα ήταν καλό να έχεις κι ένα αμάξι να γυρίσεις λίγο..Οπότε γι αυτό σου πρότεινα κάτι άλλο...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
Εγω παλι το Τορινο το θεωρω απλα μετριο.. Η πρωτη μου επισκεψη εγινε χειμωνα, κ απογοητευτικα πληρως, πιο γκριζο κ αραχνο κ απο το Μιλανο..
Το αιγυπτιακο μουσειο ok, αλλα..ok
Την ανοιξη ειναι καπως καλυτερα, πρασινιζει βρε παιδι μου, στο ποταμι κ γυρω (απεναντι) ειναι ομορφα, υπαιθρια events κλπ..
Καλοκαιρι, αστο.. ουτε καν
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.048
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυστυχώς αμάξι ούτε έχω, ούτε ξέρω να οδηγώ, οπότε σωστά αφήνουμε εκτός ό,τι γίνεται προτιμότερα με αμάξι, δηλαδή γενικώς την Τοσκάνη.

Προς το παρόν έχουμε 2 συγκεκριμένες προτάσεις λοιπόν:
Α) Μπολόνια-Βενετία και μια τσόντα από Βερόνα
Β) Μπολόνια-Τορίνο-Βερόνα

Για τη Φλωρεντία επίσης δεν είδα κίνηση, παρότι τόσο κοντά στη Μπολόνια. Είναι επειδή απαιτεί περισσότερες ημέρες;
Αυτό το Τορίνο διχάζει, θυμάμαι και τον traveladdict που έλεγε πως του άρεσε. Θα το βάλω κάτω να το διαβάσω...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για τη Φλωρεντία επίσης δεν είδα κίνηση, παρότι τόσο κοντά στη Μπολόνια. Είναι επειδή απαιτεί περισσότερες ημέρες;

Μάλλον δεν είδες κίνηση γιατί όλοι την έχουμε στο μυαλό μας σε συνδυασμό με την ευρύτερη περιοχή της Τοσκάνης.
Πάντως και μόνη της στέκει μια χαρά.

Αν το ταξίδι σου είναι τώρα την άνοιξη, είναι μια καλή ευκαιρία για Βενετία γιατί οι καιρικές συνθήκες είναι οι καλύτερες. Ούτε ιδιαίτερες βροχές έχει, ούτε ...μυρίζει όπως το καλοκαίρι.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Γιώργο, ένας από τους λόγους που ακόμη δεν έχω επισκεφθεί σκέψου την Φλωρεντία είναι λόγω έλλειψης ημερών. Ένα πέρασμα νομίζω δεν είναι αρκετό. Άσε την Φλωρεντία να την κάνεις μαζί με Σιένα και χωριά Τοσκάνης όταν θα έχεις αυτοκίνητο και οδηγό και αρκετές ημέρες :D
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
Αυτό το Τορίνο διχάζει..
Το Τορινο παραπεμπει σε πολη βιομηχανικη, οποτε ο επισκεπτης δεν εχει κ πολλες αξιωσεις.. Τελικα βλεπει μια πολη με ποταμι, μια δυο ωραιες γεφυρες, συμπαθητικα (μονο) κτιρια κ λεει, χμ καλο ειναι..
Αλλα αν εχεις να επιλεξεις 1 - 2 πολεις της Ιταλιας για επισκεψη, ε το Τορινο δεν μπορει να ειναι μια απο αυτες..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.048
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν παίζει ρόλο, θα είμαι τέλη Μαϊου και μόνο καθημερινές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.461
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom