Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.654
Likes
10.262
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγώ η μόνη απορία που έχω - και δεν έχω καμία διάθεση να επαναφέρω το θέμα - είναι αν έστειλες κάπου αρμοδίως, πχ στο Επικοινωνία - Gov.gr, τηλέφωνο στη πολιτική προστασία, στο υπουργείο τουρισμού, έστω και twit στον χαρδαλιά, μήνυμα στο facebook του κούλη, δηλαδή κάπου εκτός από εκεί που σίγουρα δεν θα γίνει τίποτα, όπως την πρεσβεία ή το φόρουμ εδώ.

Αν όχι κάνε το, αλλιώς μία τρύπα στο νερό όλο αυτό.
Να στείλει μήνυμα και να πει τι; Ότι ένα γκρουπ 6 ατόμων έδωσε την ερμηνεία στους όρους travellers ότι αναφέρετε μόνο στους κατοίκους εξωτερικού εκτός Ελλάδας ή ότι το "permanent address listed is excluded" το google translate το βγάζει σαν αποκλείεται η κύρια κατοικία, δεν προχώρησαν καν στο επόμενο βήμα στη διαδικασία συμπλήρωσης του εγγράφου και άρα βγήκε το πόρισμα να μη συμπληρώσουν τα plf;

Το μεγάλο κενό στο plf είναι αυτό με το 24ώρο πριν την δήλωση. Υπάρχει αρκετός κόσμος που για έκτακτους λόγους χρειάζεται να ταξιδέψει εντός της ίδιας ημέρας (επαγγελματικούς λόγους, υγείας κλπ). Θα έπρεπε να είναι αντίστοιχο του web-check in, μέχρι 3 ώρες πριν την πτήση και να μην έχει αυτό τον εκδικητικό χαρακτήρα για αυτόν που δεν το συμπλήρωσε να τον αφήνει εκτός πτήσης.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.455
Likes
21.686
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλημέρα, για άφιξη στην Ελλάδα ώρα 00:25, συμπληρώνουμε φαντάζομαι στο PLF ως ημερομηνία άφιξης την ημερομηνία (καινούρια μέρα) που θα είναι στην Ελλάδα τότε, και όχι την προηγούμενη μέρα, που τότε ξεκινάει το ταξίδι, σωστά;
Θα έχουμε θέμα με αυτό όταν είναι να δείξουμε το PLF στο αεροδρόμιο του εξωτερικού, για τι από ό,τι έχω καταλάβει το QR θα έρθει στις 12 που θα είμαι στο αεροπλάνο; Είμαστε ΟΚ να δείξουμε στο αεροδρόμιο στο εξωτερικό το επιβεβαιωτικό email που θα μας έχει ήδη έρθει (φαντάζομαι);
Δες αυτό που έχω μαρκάρει με μπλε. Είναι το mail που έλαβα όταν συμπλήρωσα το ελληνικό plf
_20210714_175825.JPG

Και εμένα η αναχώρηση μου είναι μία μέρα πριν την άφιξη μου. Οπότε θα επιβιβαστω με την επιβεβαίωση του mail. Αν θα έχω πρόβλημα θα το μάθετε....
 

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εγώ η μόνη απορία που έχω - και δεν έχω καμία διάθεση να επαναφέρω το θέμα - είναι αν έστειλες κάπου αρμοδίως, πχ στο Επικοινωνία - Gov.gr, τηλέφωνο στη πολιτική προστασία, στο υπουργείο τουρισμού, έστω και twit στον χαρδαλιά, μήνυμα στο facebook του κούλη, δηλαδή κάπου εκτός από εκεί που σίγουρα δεν θα γίνει τίποτα, όπως την πρεσβεία ή το φόρουμ εδώ.

Αν όχι κάνε το, αλλιώς μία τρύπα στο νερό όλο αυτό.
Ναι, έστειλα, και στο υπουργείο Τουρισμού και στο Υπουργείο Ψηφιακής διακυβέρνησης και στο Υπουργείο Πολιτικής Προστασίας. Μου απάντησαν ήδη από το πρώτο και το τρίτο ότι λυπούνται πολύ για την ταλαιπωρία μου και ότι θα μεταβιβάσουν το μήνυμα μου αρμοδίως στο Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης που είναι και το αρμόδιο. Την πρεσβεία την πήρα τότε που είχα το πρόβλημα και εδώ το έγραψα μπας και σώσω κάποιον άλλο που θα σκεφτεί με τον ίδιο τρόπο!
 

GiannisM

New Member
Μηνύματα
2
Likes
19
Το Excluded μεταφράζεται ως αποκλείεται... αλλά ακόμη και αν το μεταφράσει κάποιος όπως το λέτε, δηλαδή σαν "δε χρειάζεται", τότε θα έπρεπε αν το αφήσει κάποιος κενό, αφού "δε χρειάζεται", να μη βγαίνει μήνυμα Street: This field is required and should be in English.
"Excluded" σημαίνει "εξαιρείται", δεν σημαίνει "αποκλείεται" εν προκειμένω.
Ότι θα έπρεπε να μπορείς να το αφήσεις κενό συμφωνώ. Αλλά το ότι δεν σε αφήνει να το αφήσεις κενό δεν συνεπάγεται ότι δεν είσαι υποχρεωμένη να συμπληρώσεις το plf. Συνεπάγεται ότι πρέπει να το ψάξεις περισσότερο. Άλλωστε εσύ θα υποστείς τις συνέπειες.
Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου και τη λύπη σου (δεν είναι λίγο να ξεμένεις στο αεροδρόμιο, να χάνεις εισιτήρια, να πληρώνεις καινούρια), αλλά δεν μπορώ να σου χρυσώσω το χάπι λέγοντάς σου ότι έχεις δίκιο. Γιατί δεν έχεις. Έπρεπε να το έψαχνες. Πάρε μια βαθιά ανάσα, συμβαίνουν αυτά στη ζωή, παίρνουμε μαθήματα από διάφορα, υπάρχουν όμως και χειρότερα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.024
Likes
20.245
Εδώ έχουμε χάσει έτσι αεροπλανο στην Αβάνα παιδιά, μη σκάτε, υπάρχουν και χειρότερα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.478
Likes
50.214
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Είναι πολύ μεγάλο λάθος εν κατακλείδι να ζητάς PLF από Έλληνες πολίτες κατά την είσοδο τους στη χώρα και να μη το διαθέτεις στα Ελληνικά. Τραγικό έως τραγελαφικό...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα η λογική του PLF είναι η ιχνηλάτιση κρουσμάτων, δεν έχει σχέση αν είσαι Έλληνας ή ξένος τουρίστας. Εκτός κι αν ο εισερχόμενος Έλληνας δε μεταδίδει τον ιό, αλλά μόνο ο τουρίστας.

Να δω αν θα δεχτεί το ψέμα μου? Και αν το δεχόταν και μετά είχα θέμα γιατί δήλωσα κάτι ψευδές;
Σου έχει κολλήσει ότι δηλώνεις κάτι ψευδές επειδή σου ζητάει διεύθυνση προσωρινής κατοικίας. Μα δε σου ζητάει ούτε συμβόλαιο ούτε ενοικιαστήριο ούτε υπεύθυνη δήλωση κατοικίας. Πχ μπορεί τις επόμενες 14 μέρες να μεταβείς στο εξοχικό σου, βάζεις αυτή τη διεύθυνση. Ή μπορεί να μείνεις στην ίδια πόλη σε κάποιο γνωστό ή συγγενή σου, βάζεις αυτή. Η λογική είναι να μπορούν να κάνουν ιχνηλάτιση αν βρεθούν θετικά κρούσματα μεταξύ των επιβατών, δεν είναι να ελέγξουν το ΕΝΦΙΑ σας.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.459
Likes
8.016
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εδώ έχουμε χάσει έτσι αεροπλανο στην Αβάνα παιδιά, μη σκάτε, υπάρχουν και χειρότερα.
Το μείνεις στην Αβάνα παραπάνω είναι χειρότερο; Θέλω κι εγώ τέτοια χειρότερα….:clap:
 

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μα η λογική του PLF είναι η ιχνηλάτιση κρουσμάτων, δεν έχει σχέση αν είσαι Έλληνας ή ξένος τουρίστας. Εκτός κι αν ο εισερχόμενος Έλληνας δε μεταδίδει τον ιό, αλλά μόνο ο τουρίστας.


Σου έχει κολλήσει ότι δηλώνεις κάτι ψευδές επειδή σου ζητάει διεύθυνση προσωρινής κατοικίας. Μα δε σου ζητάει ούτε συμβόλαιο ούτε ενοικιαστήριο ούτε υπεύθυνη δήλωση κατοικίας. Πχ μπορεί τις επόμενες 14 μέρες να μεταβείς στο εξοχικό σου, βάζεις αυτή τη διεύθυνση. Ή μπορεί να μείνεις στην ίδια πόλη σε κάποιο γνωστό ή συγγενή σου, βάζεις αυτή. Η λογική είναι να μπορούν να κάνουν ιχνηλάτιση αν βρεθούν θετικά κρούσματα μεταξύ των επιβατών, δεν είναι να ελέγξουν το ΕΝΦΙΑ σας.
Δεν θα εμένα στο εξοχικό μου ούτε θα εμένα στο σπίτι κάποιου γνωστού μου. Και αφού η λογική του είναι η ιχνηλατιση, δηλαδή το να με βρούνε σε περίπτωση κρουσματος, δεν θα έπρεπε να γράφει ότι η διεύθυνση της μόνιμης κατοικίας μου είναι excluded, θα έπρεπε να μου λέει να γράψω την αλήθεια,ωστε να με βρούνε αν χρειαστεί. Και αφού μιλάμε για κάτι που επεχει και θέση υπεύθυνης δήλωσης, θα έπρεπε να έχω και συνέπειες αν γράψω ψέματα. Το ότι δεν βλέπετε πόσο πρόχειρα είναι στημένο όλο αυτό με ξεπερνάει. Μάλλον έχετε συνηθίσει τόσο πολύ στην μετριότητα που σας φαίνεται και φυσιολογική. Ας το αφήσουμε εδώ, ο καθένας με τη λογική του.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.755
Επόμενο Ταξίδι
........
Ξεκινούν ξανά οι πτήσεις από τη Ρωσία προς την Ελλάδα στις 24 Ιουλίου.

Θα πραγματοποιούνται επτά πτήσεις την εβδομάδα προς Θεσσαλονίκη και Ηράκλειο.

Συγκεκριμένα, η Ρωσία αυξάνει τον αριθμό των τακτικών πτήσεων προς την Αυστρία, το Βέλγιο, τη Βουλγαρία, την Ουγγαρία, την Ελλάδα, τον Λίβανο, την Κροατία και την Αιθιοπία. Από τη Μόσχα προς την Ελλάδα και συγκεκριμένα προς Θεσσαλονίκη και Ηράκλειο, θα πραγματοποιούνται επτά πτήσεις εβδομαδιαίως. Αυτή την στιγμή η Ρωσία ξαναρχίζει τις αεροπορικές συνδέσεις με 48 χώρες.
 

poised

Member
Μηνύματα
995
Likes
8.115
Να στείλει μήνυμα και να πει τι; Ότι ένα γκρουπ 6 ατόμων έδωσε την ερμηνεία στους όρους travellers ότι αναφέρετε μόνο στους κατοίκους εξωτερικού εκτός Ελλάδας ή ότι το "permanent address listed is excluded" το google translate το βγάζει σαν αποκλείεται η κύρια κατοικία, δεν προχώρησαν καν στο επόμενο βήμα στη διαδικασία συμπλήρωσης του εγγράφου και άρα βγήκε το πόρισμα να μη συμπληρώσουν τα plf;

Το μεγάλο κένο στο plf είναι αυτό με το 24ώρο πριν την δήλωση. Υπάρχει αρκετός κόσμος που για έκτακτους λόγους χρειάζεται να ταξιδέψει εντός της ίδιας ημέρας (επαγγελματικούς λόγους, υγείας κλπ). Θα έπρεπε να είναι αντίστοιχο του web-check in, μέχρι 3 ώρες πριν την πτήση και να μην έχει αυτό τον εκδικητικό χαρακτήρα για αυτόν που δεν το συμπλήρωσε να τον αφήνει εκτός πτήσης.
Ακριβώς όλα αυτά που λες μπορείς να τα στείλεις στο υπουργείο/φορέα. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν, έστω και τυπικά σε κάθε επικοινωνία και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, υπάρχει πιθανότητα να γίνουν αλλαγές από αυτές τις παρατηρήσεις.

Το να μου τα λες εμένα ή στο φόρουμ σίγουρα δε βελτιώνει τίποτα, πέρα του στην καλύτερη να διαμορφώνει μια συλλογική άποψη εδώ που στην πράξη δεν έχει καμία ουσία. Αν το στείλεις μπορεί να το γράψουν "αρμοδίως", μπορεί και να το φτιάξουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.568
Μηνύματα
901.526
Μέλη
39.306
Νεότερο μέλος
amandalag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom