Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Απολυτα δικο σου λαθος οτι δε το συμπληρωσες να δεις αν θα το δεκτει και αν ΔΕΝ το δεχοταν τοτε θα επαιρνες τηλ στον ταξιδιωτικο εοδυ και θα σου διναν λυση οπως σου ειπαν κ πιο πανω...εχουμε μαθει εμεις οι ελληνες να τα θελουμε ολα ετοιμα και να ριχνουμε τις ευθυνες στον αλλον χωρις πρωτα να ψαχτουμε καν!!!γι αυτο δε παμε μπροστα οχι γιατι κοροιδευεις το συστημα το οποιο δε λειτουργουσε και ποτε στη προκειμενη περιπτωση!!!!
Να δω αν θα δεχτεί το ψέμα μου? Και αν το δεχόταν και μετά είχα θέμα γιατί δήλωσα κάτι ψευδές; Και ενώ το πρώτο πράγμα που ζητάει μπαίνοντας είναι να τσεκαρεις ότι αυτά που θα δηλώσεiς είναι ακριβή και αληθινά? Έτσι κάνεις εσύ όταν όταν σου ζητάνε υπεύθυνες δηλώσεις? Δηλώνεις ότι ναναι και αν περάσει πέρασε?
Επίσης, δεν με ξέρεις καν για να φαντάζεσαι ότι ανήκω σ αυτούς που τα θέλουν όλα έτοιμα. Δεν ήθελα τίποτα έτοιμο, ήμουν διατεθειμένη να συμπληρώσω τα πάντα, απλά ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ αυτό που εσένα σου είναι τόσο προφανές, ότι θα έπρεπε να δηλώσω ψευδή στοιχεία. Σορρυ, αλλά προφανώς δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ, έχουμε διαφορετική κουλτούρα οπότε άστο....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.810
Likes
12.548
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημέρα, για άφιξη στην Ελλάδα ώρα 00:25, συμπληρώνουμε φαντάζομαι στο PLF ως ημερομηνία άφιξης την ημερομηνία (καινούρια μέρα) που θα είναι στην Ελλάδα τότε, και όχι την προηγούμενη μέρα, που τότε ξεκινάει το ταξίδι, σωστά;
Θα έχουμε θέμα με αυτό όταν είναι να δείξουμε το PLF στο αεροδρόμιο του εξωτερικού, για τι από ό,τι έχω καταλάβει το QR θα έρθει στις 12 που θα είμαι στο αεροπλάνο; Είμαστε ΟΚ να δείξουμε στο αεροδρόμιο στο εξωτερικό το επιβεβαιωτικό email που θα μας έχει ήδη έρθει (φαντάζομαι);
Έλα ντε! Εγώ στην αρχή σκέφτηκα να βάλω τη μέρα του ταξιδιού, επειδή αν έχω καταλάβει καλά η επιβεβαίωση του PLF από μόνη της δεν έχει καμία αξία και είναι κρίμα να ξεμείνει κανείς σε μια άλλη χώρα-με τα συνεπακόλουθα έξοδα-έχοντας κάνει όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες. Από την άλλη δεν ξέρω αν θα το δεχτούν, καθώς εφόσον βάζεις τα στοιχεία της πτήσης δεν έχει λογική να βάλεις άλλη ημερομηνία άφιξης.

Από την έναρξη της πανδημίας έχω κάνει μόνο ένα ταξίδι στο εξωτερικό όπου στην επιστροφή έφτασα μεν πολύ νωρίς το πρωί, αλλά είχε ήδη αλλάξει η μέρα όταν ξεκίνησε το boarding. Ενώ στην πτήση που έχω κλείσει τώρα η ώρα του boarding είναι η προηγούμενη της άφιξης.
 

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
για το πολωνικό δηλ plf σου στέλνουν και μήνυμα?(γιατί κάπου είχα διαβάσει οτι η πολωνία δεν ζητάει plf?)
ποιός η αεροπορική?
Ναι, η αεροπορική. Όλοι ζητάνε PLF, απλά για την κάθε χώρα είναι διαφορετικού είδους. Για την Πολωνία συγκεκριμένα είναι απλά δύο φόρμες που μπορείς να τις συμπληρώσεις και μέσα στο αεροπλάνο αν δεν έχεις προνοήσει να το κάνεις από πριν. Και απ ότι φαίνεται, μπορεί στην Ελλάδα να είχαν τις καλύτερες των προθέσεων όταν έφτιαχναν αυτή την πλατφόρμα, όμως στην πράξη αποδεικνύεται ότι είναι φτιαγμένη πολύ πρόχειρα. Επίσης, γενικότερα το σύστημα μπάζει, δεν μπορεί να ζητάς plf συμπληρωμένο 24ώρες πριν και μετά πάπαλα... σ ένα ταξίδι μπορεί να σου συμβούν χίλια δύο, απ το να αρρωστήσεις μέχρι να χάσεις το αεροπλάνο τελευταία στιγμή γιατί τράκαρε το ταξί. Τι θα κάνεις τότε??? Θα πρέπει αν δεν προλάβεις να κλείσεις εισιτήρια και να συμπληρώσεις το Ελληνικό PLF μέχρι τις 12 παρά ένα (ελληνική ώρα), να χάσεις ακόμη μία μέρα στο εξωτερικό, πράγμα που είναι παράλογο.
 

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
στη μαρία απευθύνεσαι αλλά να πάρω θέση κι εγώ ..
ΝΑΙ άστοχο,προχειρογραμμένο δυσνόητο,ηλίθιο που μας μπερδεύει,όπως θέλεις πές το ΤΟ PLF,συμωνώ και επαυξάνω!!!
και ναι περα για πέρα άστοχο αυτό που ζητάνε να γράψεις(και τελικά απ ότι μου είπαν ναι βάζεις ΤΗΝ ΙΔΙΑ διεύθυνση)

το λάθος σου ήταν που ταξίδεψες χωρίς να το ψάξεις ...ρώτα επιβεβαίωσε τις υποθέσεις σου είναι έτσι η όχι,αν όχι απ ευθείας απ αυτούς
μπες εδώ ψάξε .....
Στερνή μου γνώση... σκέφτηκα ότι δεν μπορεί να μου ζητάνε να πω ψέματα και ότι για τους μόνιμους κατοίκους της Ελλάδας θα ζητάνε απλά μια βεβαίωση μέσα στο αεροπλάνο όπως κάνουν οι άλλες χώρες... και ότι αφού ήμουν πλήρως εμβολιασμένη, δεν θα είχα πρόβλημα... τι να πω, μακάρι να σας είχα βρει νωρίτερα...
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι, η αεροπορική. Όλοι ζητάνε PLF, απλά για την κάθε χώρα είναι διαφορετικού είδους. Για την Πολωνία συγκεκριμένα είναι απλά δύο φόρμες που μπορείς να τις συμπληρώσεις και μέσα στο αεροπλάνο αν δεν έχεις προνοήσει να το κάνεις από πριν. Και απ ότι φαίνεται, μπορεί στην Ελλάδα να είχαν τις καλύτερες των προθέσεων όταν έφτιαχναν αυτή την πλατφόρμα, όμως στην πράξη αποδεικνύεται ότι είναι φτιαγμένη πολύ πρόχειρα. Επίσης, γενικότερα το σύστημα μπάζει, δεν μπορεί να ζητάς plf συμπληρωμένο 24ώρες πριν και μετά πάπαλα... σ ένα ταξίδι μπορεί να σου συμβούν χίλια δύο, απ το να αρρωστήσεις μέχρι να χάσεις το αεροπλάνο τελευταία στιγμή γιατί τράκαρε το ταξί. Τι θα κάνεις τότε??? Θα πρέπει αν δεν προλάβεις να κλείσεις εισιτήρια και να συμπληρώσεις το Ελληνικό PLF μέχρι τις 12 παρά ένα (ελληνική ώρα), να χάσεις ακόμη μία μέρα στο εξωτερικό, πράγμα που είναι παράλογο.
το ξέρω ότι το ζητάνε σχεδόν ολες αλλά όπως πχ δεν το απαιτεί η Βουλγαρία(επιβεβαιωμένο με μεταφορά οδικώς),έτσι σαν να έπεσε κάπου το μάτι μου ότι το ίδιο ίσχυε και για Πολωνία...(εννοώ μετά τα νέα μέτρα με την καθιέρωση του ψηφιακού πιστοποιητικού)

για τα άλλα που λες εννοείται ότι μπάζει το σύστημα και είναι πολύ αγχωτική αυτή η διαδικασία του να έχεις τον κωδικό για την επιβίβαση αλλιώς ...χάθηκες....
όπως εσύ που το έζησες
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.376
Likes
2.176
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Συμφωνώ ότι ειδικά δεδομένων των συνθηκών πρέπει ο καθένας πρέπει να είναι υπέυθυνος να ψάξει και να διασφαλίσει ότι έχει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για το ταξίδι & να μην το αφήσει στην τύχη του αν έχει αμφιβολίες. Τις ίδιες απορίες είχα και εγώ πριν συμπληρώσω το Plf και τελικά έβαλα μια άσχετη διευθυνση.
Παρόλα αυτά δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι η συγκεκριμένη σελίδα για το plf είναι μπάχαλο. Υπάρχει σε 10 γλώσσες και δεν υπάρχει στα ελληνικά!
Υπάρχει αναφορά σε travellers, visitors & tourists στην ίδια σελίδα και δεν σε αφήνει να βάλεις την μόνιμη κατοικία σου...άρα θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο να γίνει κάποιο μπέρδεμα. Οκ, από εκεί και πέρα πρέπει να το ψαξει ο καθένας μόνος του, αλλά να μην παραβλέπουμε ότι μια δουλεια είχαν να κάνουν και την έκαναν λάθος...θα έπρεπε να υπάρχει στην σελίδα και προβλεψη για τους έλληνες που επιστρεφουν ή μια σχετική αναφορά.
 

GiannisM

New Member
Μηνύματα
2
Likes
19
Καλημέρα, για άφιξη στην Ελλάδα ώρα 00:25, συμπληρώνουμε φαντάζομαι στο PLF ως ημερομηνία άφιξης την ημερομηνία (καινούρια μέρα) που θα είναι στην Ελλάδα τότε, και όχι την προηγούμενη μέρα, που τότε ξεκινάει το ταξίδι, σωστά;
Θα έχουμε θέμα με αυτό όταν είναι να δείξουμε το PLF στο αεροδρόμιο του εξωτερικού, για τι από ό,τι έχω καταλάβει το QR θα έρθει στις 12 που θα είμαι στο αεροπλάνο; Είμαστε ΟΚ να δείξουμε στο αεροδρόμιο στο εξωτερικό το επιβεβαιωτικό email που θα μας έχει ήδη έρθει (φαντάζομαι);
Καλησπέρα, κι εγώ την ίδια απορία είχα, και βρήκα στο travel.gov.gr (στην αρχική σελίδα) αυτό:

Travellers boarding or embarking on the previous day of the arrival will be allowed to do so upon showing the confirmation email, since they will receive their QR code during their flight or voyage.

Άρα, ναι, δέχονται το επιβεβαιωτικό email.

Προς @angiemicro

Ωστόσο, όπως πολύ συγκεκριμένα αναγράφεται στη φόρμα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΊΑΣ ΜΑΣ καθώς όπως πολύ συγκεκριμένα λέει «Please list all the places you will be staying at during the 14 days following your arrival / departure (PERMANENT ADDRESS LISTED BEFORE IS EXCLUDED)». Απ αυτό και μόνο συμπεραίνει κανείς ότι οι Έλληνες οι οποίοι είναι πλήρως εμβολιασμένοι και επιστρέφουν απλώς από ένα ταξίδι στο εξωτερικό, δεν έχουν υποχρέωση να συμπληρώσουν το Ελληνικό PLF, καθώς είναι προφανές ότι απευθύνεται στους επισκέπτες, τουρίστες, μόνιμους κατοίκους του εξωτερικού γιατί για να το συμπληρώσει οποιοσδήποτε Έλληνας επιστρέφει απλά στην Ελλάδα, στον τόπο κατοικίας του, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.
(τα κόκκινα τα κοκκίνησα εγώ)

Αυθαίρετο το συμπέρασμα (αυτό στα κόκκινα) που βγάλατε. Εκεί που λέει "PERMANENT ADDRESS LISTED BEFORE IS EXCLUDED", δεν σας απαγορεύει να γράψετε τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, απλώς λέει ότι δεν χρείαζεται να την ξαναγράψετε (αφού την γράψατε πριν). Αν όμως δεν έχετε σκοπό να πάτε κάπου αλλού, (μιας και απλώς επιστρέφετε σπίτι), τότε γράφετε πάλι τη διεύθυνση του σπιτιού. Ίσως μπερδευτήκατε στη μετάφραση. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς φτάσατε στο συμπέρασμα αυτό. 🤨 Ούτε θα γράφατε ψέματα αν γράφατε ξανά τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας. Ας μη σχολιάσω αυτό που σας είπαν να κάνετε μήνυση (που είναι άσχετο, μάλλον αγωγή εννοούσαν). Το site είναι όντως κάπως ασαφές (και κακώς δεν είναι και στα Ελληνικά) αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν πήρατε κάπου τηλέφωνο να επιβεβαιώσετε τι ισχύει (την αεροπορική, την πολιτική προστασία, το αεροδρόμιο έστω, κάποιον τέλος πάντων) και δυστυχώς σας στοίχισε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.932
Likes
52.229
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα, για άφιξη στην Ελλάδα ώρα 00:25, συμπληρώνουμε φαντάζομαι στο PLF ως ημερομηνία άφιξης την ημερομηνία (καινούρια μέρα) που θα είναι στην Ελλάδα τότε, και όχι την προηγούμενη μέρα, που τότε ξεκινάει το ταξίδι, σωστά;
Θα έχουμε θέμα με αυτό όταν είναι να δείξουμε το PLF στο αεροδρόμιο του εξωτερικού, για τι από ό,τι έχω καταλάβει το QR θα έρθει στις 12 που θα είμαι στο αεροπλάνο; Είμαστε ΟΚ να δείξουμε στο αεροδρόμιο στο εξωτερικό το επιβεβαιωτικό email που θα μας έχει ήδη έρθει (φαντάζομαι);
Ναι σε όλα, όπως τα λες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.196
Likes
2.032
Να δω αν θα δεχτεί το ψέμα μου? Και αν το δεχόταν και μετά είχα θέμα γιατί δήλωσα κάτι ψευδές; Και ενώ το πρώτο πράγμα που ζητάει μπαίνοντας είναι να τσεκαρεις ότι αυτά που θα δηλώσεiς είναι ακριβή και αληθινά? Έτσι κάνεις εσύ όταν όταν σου ζητάνε υπεύθυνες δηλώσεις? Δηλώνεις ότι ναναι και αν περάσει πέρασε?
Επίσης, δεν με ξέρεις καν για να φαντάζεσαι ότι ανήκω σ αυτούς που τα θέλουν όλα έτοιμα. Δεν ήθελα τίποτα έτοιμο, ήμουν διατεθειμένη να συμπληρώσω τα πάντα, απλά ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ αυτό που εσένα σου είναι τόσο προφανές, ότι θα έπρεπε να δηλώσω ψευδή στοιχεία. Σορρυ, αλλά προφανώς δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ, έχουμε διαφορετική κουλτούρα οπότε άστο....
Μονη σου λες οτι το συστημα μπαζει,τα ψευδη στοιχεια λες να ταν το προβλημα?και οκ θες να σαι νομοτυπη και μπραβο σου,το ιδιο θα ηταν να ειχες προβλημα ενω ειχες φτασει Ελλαδα και το ιδιο οταν ησουν εξω και σου αρνηθηκαν την επιβιβαση?ποσα ατομα εδω μεσα σου λεμε οτι επρεπε να το ψαξεις καλυτερα οσο χαλια και αν ειναι το ελληνικο plf που κανενας δε αμφεβαλε και κανενας δεν ειπε οτι ειναι υπερτελειο!οποτε ναι φαινετε η διαφορετικη μας κουλτουρα του ανθρωπου που παιρνει τηλ μεχρι και τις πετρες για να ναι σιγουρη οτι δε θα κανει λαθος και δε θα χει τραβηγματα και με του ανθρωπου που δε καταλαβαινει κατι σωστα και δε μπαινει στη διαδικασια να μαθει και να ρωτησει απο ΠΡΙΝ φυγει...τελειωσε το θεμα,ευελπιστω να σου εγινε "μαθημα" για το επομενο ταξιδι σου :)
 

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα, κι εγώ την ίδια απορία είχα, και βρήκα στο travel.gov.gr (στην αρχική σελίδα) αυτό:

Travellers boarding or embarking on the previous day of the arrival will be allowed to do so upon showing the confirmation email, since they will receive their QR code during their flight or voyage.

Άρα, ναι, δέχονται το επιβεβαιωτικό email.

Προς @angiemicro


(τα κόκκινα τα κοκκίνησα εγώ)

Αυθαίρετο το συμπέρασμα (αυτό στα κόκκινα) που βγάλατε. Εκεί που λέει "PERMANENT ADDRESS LISTED BEFORE IS EXCLUDED", δεν σας απαγορεύει να γράψετε τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, απλώς λέει ότι δεν χρείαζεται να την ξαναγράψετε (αφού την γράψατε πριν). Αν όμως δεν έχετε σκοπό να πάτε κάπου αλλού, (μιας και απλώς επιστρέφετε σπίτι), τότε γράφετε πάλι τη διεύθυνση του σπιτιού. Ίσως μπερδευτήκατε στη μετάφραση. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς φτάσατε στο συμπέρασμα αυτό. 🤨 Ούτε θα γράφατε ψέματα αν γράφατε ξανά τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας. Ας μη σχολιάσω αυτό που σας είπαν να κάνετε μήνυση (που είναι άσχετο, μάλλον αγωγή εννοούσαν). Το site είναι όντως κάπως ασαφές (και κακώς δεν είναι και στα Ελληνικά) αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν πήρατε κάπου τηλέφωνο να επιβεβαιώσετε τι ισχύει (την αεροπορική, την πολιτική προστασία, το αεροδρόμιο έστω, κάποιον τέλος πάντων) και δυστυχώς σας στοίχισε.
Το Excluded μεταφράζεται ως αποκλείεται... αλλά ακόμη και αν το μεταφράσει κάποιος όπως το λέτε, δηλαδή σαν "δε χρειάζεται", τότε θα έπρεπε αν το αφήσει κάποιος κενό, αφού "δε χρειάζεται", να μη βγαίνει μήνυμα Street: This field is required and should be in English.

Μονη σου λες οτι το συστημα μπαζει,τα ψευδη στοιχεια λες να ταν το προβλημα?και οκ θες να σαι νομοτυπη και μπραβο σου,το ιδιο θα ηταν να ειχες προβλημα ενω ειχες φτασει Ελλαδα και το ιδιο οταν ησουν εξω και σου αρνηθηκαν την επιβιβαση?ποσα ατομα εδω μεσα σου λεμε οτι επρεπε να το ψαξεις καλυτερα οσο χαλια και αν ειναι το ελληνικο plf που κανενας δε αμφεβαλε και κανενας δεν ειπε οτι ειναι υπερτελειο!οποτε ναι φαινετε η διαφορετικη μας κουλτουρα του ανθρωπου που παιρνει τηλ μεχρι και τις πετρες για να ναι σιγουρη οτι δε θα κανει λαθος και δε θα χει τραβηγματα και με του ανθρωπου που δε καταλαβαινει κατι σωστα και δε μπαινει στη διαδικασια να μαθει και να ρωτησει απο ΠΡΙΝ φυγει...τελειωσε το θεμα,ευελπιστω να σου εγινε "μαθημα" για το επομενο ταξιδι σου :)
Το λέω και θα το ξαναπώ μέχρι κάποιος να φιλοτιμηθεί να το διορθώσει για να μην τραβήξουν και άλλοι αυτά που τράβηξα εγώ και πολλοί άλλοι. Και σίγουρα δεν είμαι υπεύθυνη εγώ για το σύστημα που μπάζει. Η διαφωνίας μας αν θυμάσαι ξεκίνησε από τη δική σου θεωρία ότι είμαι εγώ αποκλειστικά υπεύθυνη και ανήκω κιόλας σ αυτούς που τα θέλουν όλα έτοιμα. Τι παράδοξο! Συμφωνείς ότι το σύστημα μπάζει αλλά γράφεις ότι είμαι εγώ αποκλειστικά υπεύθυνη. Σου έχω νέα: ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΕΓΩ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΆΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ, ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΗ ΣΚΕΨΗ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΤΙΜΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΜΙΑ ΔΥΟ ΡΙΜΑΔΕΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ. Επίσης, έλεγε κάπου ΠΟΥ θα σκάσει το πρόβλημα? Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι θα έσκαγε στην Ελλάδα και όχι στο αεροδρόμιο στην Κρακοβία? Από που προκύπτει αυτό? Τέλος, ναι, δεν κατάλαβα σωστά ότι θα έπρεπε να σκεφτώ να ξεγελάσω το σύστημα, δεν κατάλαβα ότι τελικά εσύ είσαι ο μάγκας που το ξεγέλασες και όχι εγώ που ήθελα να είμαι νομότυπη και θεωρούσα ότι δεν είμαι ο τουρίστας στη χώρα μου. Γιατί αν διαβάσεις και το πρωτόκολλο, μέσα στο ίδιο το site, γράφει:
Before arrival:
- Tourists must fill in the Passenger Locator Form (PLF) no later than 23:59 (11.59 PM) of the day before arriving in Greece. For more information, please click here. και μετά συνεχίζει λέγοντας ότι all travelers must ensure that they carry an acceptable form of certification of their health condition, χαρτί που φυσικά είχα, γιατί είμαι traveller. Τουρίστας ήμουν όταν πήγαινα στην Πολωνία, όχι όταν γυρνούσα στη χώρα μου και το σύστημα μου έλεγε ότι δεν πρέπει να γράψω άρες μάρες κουκουνάρες.

Συμφωνώ ότι ειδικά δεδομένων των συνθηκών πρέπει ο καθένας πρέπει να είναι υπέυθυνος να ψάξει και να διασφαλίσει ότι έχει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για το ταξίδι & να μην το αφήσει στην τύχη του αν έχει αμφιβολίες. Τις ίδιες απορίες είχα και εγώ πριν συμπληρώσω το Plf και τελικά έβαλα μια άσχετη διευθυνση.
Παρόλα αυτά δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι η συγκεκριμένη σελίδα για το plf είναι μπάχαλο. Υπάρχει σε 10 γλώσσες και δεν υπάρχει στα ελληνικά!
Υπάρχει αναφορά σε travellers, visitors & tourists στην ίδια σελίδα και δεν σε αφήνει να βάλεις την μόνιμη κατοικία σου...άρα θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο να γίνει κάποιο μπέρδεμα. Οκ, από εκεί και πέρα πρέπει να το ψαξει ο καθένας μόνος του, αλλά να μην παραβλέπουμε ότι μια δουλεια είχαν να κάνουν και την έκαναν λάθος...θα έπρεπε να υπάρχει στην σελίδα και προβλεψη για τους έλληνες που επιστρεφουν ή μια σχετική αναφορά.
Η πλάκα είναι ότι δεν είχα αμφιβολίες, ήμουν σίγουρη ότι δε με αφορά! :D Κατά τ άλλα, με κάλυψες πλήρως! Συγκεκριμένα γράφει στο πρωτόκολλο:
Before arrival:
- Tourists must fill in the Passenger Locator Form (PLF) no later than 23:59 (11.59 PM) of the day before arriving in Greece. For more information, please click here. και αφού προχώρησα τη φόρμα και είδα ότι γράφει πως η διεύθυνση της μόνιμης κατοικίας δεν μπαίνει είπα ότι δε με αφορά, γιατί τουρίστας ήμουν όταν πήγαινα στην Πολωνία όχι όταν γυρνούσα στην Ελλάδα, και αφού παρακάτω συνέχιζε γράφοντας: Prior to departure, all travelers must ensure that they carry an acceptable form of certification of their health condition. και εγώ είχα το πιστοποιητικό εμβολιασμού, θεώρησα ότι είμαι μια χαρά.
Και ρε γμτ, όταν παίρνεις την πρεσβεία και σου λένε: κυρία μου, έχετε δίκιο, δεν υπάρχει χειρότερο Plf απ το Ελληνικό, μας έχουν πάρει δεκάδες Έλληνες με το ίδιο πρόβλημα, κάντε τους μήνυση, δεν μπορεί... δε μπορεί να μην έχει ευαισθητοποιηθεί κάποιος να το αλλάξει.... να κάνει μια δυο διορθώσεις... γιατί δεν είναι μπερδεμένο μόνο εκεί... κάπου αλλού γράφει internal connection flight και εσύ λογικά θεωρείς ότι μιλάει για εσωτερικές πτήσεις...αλλά όχι, αν το κλικάρεις θα δεις ότι εννοεί τις ενδιάμεσες, τις connection flights... που αν κάποιος είχε ενδιάμεσες στάσεις δεν θα το τσεκάρει και θα έχει πρόβλημα.
 

poised

Member
Μηνύματα
995
Likes
8.116
Εγώ η μόνη απορία που έχω - και δεν έχω καμία διάθεση να επαναφέρω το θέμα - είναι αν έστειλες κάπου αρμοδίως, πχ στο Επικοινωνία - Gov.gr, τηλέφωνο στη πολιτική προστασία, στο υπουργείο τουρισμού, έστω και twit στον χαρδαλιά, μήνυμα στο facebook του κούλη, δηλαδή κάπου εκτός από εκεί που σίγουρα δεν θα γίνει τίποτα, όπως την πρεσβεία ή το φόρουμ εδώ.

Αν όχι κάνε το, αλλιώς μία τρύπα στο νερό όλο αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.568
Μηνύματα
901.532
Μέλη
39.306
Νεότερο μέλος
amandalag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom