Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Kostass

Member
Μηνύματα
218
Likes
378
Δεν είναι απαραίτητο να κοκκινίσει η ίδια η χώρα. Το Ισραήλ(μια χώρα που είναι ανάμεσα σε αυτές με τα μεγαλύτερα ποσοστά εμβολιασμένων) έχει μεν αύξηση κρουσμάτων, αλλά δεν είναι κόκκινη χώρα κι όμως και νέους περιορισμούς βάζει, όπως καραντίνα και σε εμβολιασμένους και απαγορεύει εντελώς τα ταξίδια σε κάποιες χώρες του εξωτερικού, βάζοντας μάλιστα και πρόστιμο σε όσους τελικά πάνε.

All travelers entering Israel to be forced to self-isolate for up to 24 hours

Israel Delays Entry for Individual Vaccinated Tourists As Delta Variant Spreads
ναι όμως η Δανία που θέλω να πάω εγώ δέχεται εμβολιασμένους(Από πράσινες-κίτρινες-πορτοκαλί χώρες) κανονικά.στην περίπτωση,όμως που η χώρα προέλευσης είναι στο κόκκινο απαιτεί 10 μέρες καραντίνα με τεστ πριν την αναχώρηση αλλά και κατά την άφιξη. Επίσης το Ισραήλ νομίζω πως έχει το πολύ 500 κρούσματα καθημερινά σε πληθυσμό εννιάμιση εκατομμυρίων. Οπότε δεν είναι κόκκινη χώρα.
 

alma

Member
Μηνύματα
4.021
Likes
17.090
Επίσης το Ισραήλ νομίζω πως έχει το πολύ 500 κρούσματα καθημερινά σε πληθυσμό εννιάμιση εκατομμυρίων. Οπότε δεν είναι κόκκινη χώρα.
Σωστά. Αυτό έγραψα κι εγώ. Πως δεν είναι κόκκινη χώρα το ίδιο το Ισραήλ, αλλά επιβάλλει μέτρα και για εμβολιασμένους πολίτες του που επιστρέφουν από το εξωτερικό, όπως καραντίνα ή/και πρόστιμο αν πας σε χώρες που το Ισραήλ θεωρεί πολύ επικίνδυνες για τη διάδοση του ιού.
 

Luna Spir

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
Καλησπέρα. Έχω πτήση την Πέμπτη στις 3 το μεσημέρι και άφιξη στην χώρα προορισμού περιπου στις 5:15 το απόγευμα . Αν κάνω αύριο Τρίτη το ραπιντ τεστ κατά τις 2 το μεσημέρι λέτε να έχω πρόβλημα; Γιατί ουσιαστικά το τεστ θα γίνει λίγο πριν τις 48 ώρες που ζητάνε για ραπιντ. Το τεστ θα το περάσω στο ψηφιακό πιστοποιητικό και έτσι θα ταξιδέψω, όμως στην πτηση επιστροφης δεν θα μπορέσω να το περάσω στο πιστοποιητικό. Γνωρίζει κάποιος αν δέχονται έντυπα τα αποτελέσματα του τεστ στο αεροδρόμιο ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε περασμένο στο ψηφιακό πιστοποιητικό ; Σας ευχαριστώ παρά πολύ εκ των προτέρων !
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.376
Likes
2.176
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τα ελληνικά εργαστήρια συνήθως δεν γράφουν ώρα, ούτε φαινεται στο πιστοποιητικό, οπότε θα είσαι οκ. Για την επιστροφή μπορείς να έχεις το τεστ, ούτως ή αλλως δεν υπάρχει δυνατότητα στα εργαστήρια εξωτερικού να το ανεβάσουν στο σύστημα.
 

alma

Member
Μηνύματα
4.021
Likes
17.090
Σε ιδιωτικό εργαστήριο κι εγώ δεν είδα να γράφουν ώρα στο ράπιντ. Και το έψαχνα μάλιστα.
Προσωπικά δεν το πέρασα στο σύστημα, απλώς το εκτύπωσα και το έδειξα. Αλλά επρόκειτο για ταξίδι με πλοίο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.592
Likes
8.119
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τα ελληνικά εργαστήρια συνήθως δεν γράφουν ώρα, ούτε φαινεται στο πιστοποιητικό, οπότε θα είσαι οκ. Για την επιστροφή μπορείς να έχεις το τεστ, ούτως ή αλλως δεν υπάρχει δυνατότητα στα εργαστήρια εξωτερικού να το ανεβάσουν στο σύστημα.
συνηθως αναγαφεται οχι διπλα στο αποτελεσμα αλλα κατω απο το αρ ταυτοτρητας η διαβατηριου..γραφεται ημερα ληψης και ωρα ληψης..
 

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θα μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το ελληνικό PLF η οποία δυστυχώς ήταν παραπάνω από δυσάρεστη.

Στις 08 Ιουλίου εγώ και η παρέα μου, 6 άτομα στο σύνολο, ταξιδέψαμε στην Κρακοβία για 4 ημέρες. Πριν αναχωρήσουμε είχαμε ήδη φροντίσει να συμπληρώσουμε όλα τα απαραίτητα έγγραφα που η χώρα εισόδου, στην περίπτωσή μας η Πολωνία, απαιτούσε. Επιπροσθέτως, είχαμε ήδη διαβάσει όλες τις απαιτήσεις για την επανείσοδό μας στην Ελλάδα, δυστυχώς όμως, όντας και οι έξι πλήρως εμβολιασμένοι εδώ και καιρό, θεωρήσαμε ότι το ελληνικό PLF που βρίσκεται στο travel.gov.gr, αφορά μόνο τους ξένους, τους VISITORS καθώς όπως συγκεκριμένα αναγράφεται στην ιστοσελίδα «All VISITORS must complete the electronic PLF document at least 24 hours before traveling».

Παρ’ όλα αυτά και για να είμαστε σίγουροι, προσπαθήσαμε περίπου μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση μας για την Κρακοβία, να συμπληρώσουμε και ένα ελληνικό PLF, όπως αυτό ζητείται από το site travel.gov.gr, μήπως και ήταν τελικά απαραίτητο. Το πρώτο πράγμα που κληθήκαμε να επιβεβαιώσουμε ήταν ότι έπρεπε να συμπληρώσουμε και να αποστείλουμε ΠΛΗΡΩΣ, ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ τη φόρμα, καθώς όπως ενδεικτικά αναγράφεται στην πρώτη σελίδα, «I will fill out and submit the form completely, correctly and truthfully». Προχωρώντας λοιπόν στη συμπλήρωση της, ζητείται ο τρόπος μεταφοράς στην Ελλάδα (τρένο, αεροπλάνο, πλοίο κλπ), το όνομα της εταιρίας (στην περίπτωσή μας η αεροπορική εταιρία), ο αριθμός της πτήσης, η ημερομηνία της άφιξής μας στην Ελλάδα και το μέρος εισόδου. Στη συνέχεια ζητείται το αν είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι, αν έχουμε κάνει pcr ή αν έχουμε αναρρώσει απ τον Covid και αμέσως μετά τα στοιχεία μας, η ηλικία μας και οι αριθμοί διαβατηρίων/ταυτότητας. Και ερχόμαστε τώρα στο κρίσιμο σημείο της φόρμας στο οποίο ζητείται Η ΜΟΝΙΜΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΑΣ, ΧΩΡΑ, ΠΟΛΗ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ, ΤΚ κλπ (Please fill in the address of YOUR PERMANENT RESIDENCE), που στην περίπτωσή μας ήταν η Ελλάδα και συγκεκριμένα η Θεσσαλονίκη. Αμέσως μετά, μας ζητείται να αναγράψουμε όλα τα μέρη στα οποία θα μείνουμε τις επόμενες 14 μέρες μετά την είσοδό μας στη χώρα, που στην περίπτωση μας είναι προφανώς η Θεσσαλονίκη και οι μόνιμές μας κατοικίες, αφού επιστρέφουμε στη χώρα μας. Ωστόσο, όπως πολύ συγκεκριμένα αναγράφεται στη φόρμα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΊΑΣ ΜΑΣ καθώς όπως πολύ συγκεκριμένα λέει «Please list all the places you will be staying at during the 14 days following your arrival / departure (PERMANENT ADDRESS LISTED BEFORE IS EXCLUDED)». Απ αυτό και μόνο συμπεραίνει κανείς ότι οι Έλληνες οι οποίοι είναι πλήρως εμβολιασμένοι και επιστρέφουν απλώς από ένα ταξίδι στο εξωτερικό, δεν έχουν υποχρέωση να συμπληρώσουν το Ελληνικό PLF, καθώς είναι προφανές ότι απευθύνεται στους επισκέπτες, τουρίστες, μόνιμους κατοίκους του εξωτερικού γιατί για να το συμπληρώσει οποιοσδήποτε Έλληνας επιστρέφει απλά στην Ελλάδα, στον τόπο κατοικίας του, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.

Όντας λοιπόν πλέον σίγουροι ότι το ελληνικό κράτος δεν ζητάει από μας να πούμε ψέματα, δεν το συμπληρώσαμε και θεωρήσαμε ότι απευθύνεται μόνο σε ξένους, τουρίστες, κατοίκους του εξωτερικού. Το αποτέλεσμα ήταν η αεροπορική εταιρία να αρνηθεί την επιβίβασή μας στο αεροσκάφος της επιστροφής. Εμείς, 6 άτομα με υποχρεώσεις, μείναμε μετέωροι σε ένα αεροδρόμιο το βράδυ της 11ης Ιουλίου, χωρίς να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε, πως θα βρούμε τρόπο επιστροφής στην πατρίδα μας, πως θα λείψουμε τις επόμενες μέρες απ τις δουλείες μας, ποιος θα αναλάβει τις υποχρεώσεις μας την επόμενη μέρα (παιδιά, σκυλιά κλπ) και φυσικά ποιος θα αναλάβει το κόστος της έκδοσης των νέων εισιτηρίων. Σε τηλεφώνημα που έκανα εκείνο το βράδυ στην πρεσβεία μας στη Βαρσοβία, με προέτρεψαν να κάνω μήνυση στο travel.gov.gr, καθώς όπως χαρακτηριστικά μου είπαν, τηλεφωνούν κάθε μέρα δεκάδες Έλληνες οι οποίοι αντιμετωπίζουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, επειδή η όλη διαδικασία είναι στημένη απόλυτα πρόχειρα και χωρίς καμία λογική.

Και αναρωτιέμαι εδώ: Μόνο εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα; Μόνο εγώ σκέφτηκα ότι δεν μπορεί να μας ζητάνε να δηλώσουμε ψεύτικα στοιχεία; Όλοι εσείς που συμπληρώσατε το ελληνικό PLF, τι στο καλό γράψετε σχετικά με τις διευθύνσεις???
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.196
Likes
2.032
Θα μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το ελληνικό PLF η οποία δυστυχώς ήταν παραπάνω από δυσάρεστη.

Στις 08 Ιουλίου εγώ και η παρέα μου, 6 άτομα στο σύνολο, ταξιδέψαμε στην Κρακοβία για 4 ημέρες. Πριν αναχωρήσουμε είχαμε ήδη φροντίσει να συμπληρώσουμε όλα τα απαραίτητα έγγραφα που η χώρα εισόδου, στην περίπτωσή μας η Πολωνία, απαιτούσε. Επιπροσθέτως, είχαμε ήδη διαβάσει όλες τις απαιτήσεις για την επανείσοδό μας στην Ελλάδα, δυστυχώς όμως, όντας και οι έξι πλήρως εμβολιασμένοι εδώ και καιρό, θεωρήσαμε ότι το ελληνικό PLF που βρίσκεται στο travel.gov.gr, αφορά μόνο τους ξένους, τους VISITORS καθώς όπως συγκεκριμένα αναγράφεται στην ιστοσελίδα «All VISITORS must complete the electronic PLF document at least 24 hours before traveling».

Παρ’ όλα αυτά και για να είμαστε σίγουροι, προσπαθήσαμε περίπου μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση μας για την Κρακοβία, να συμπληρώσουμε και ένα ελληνικό PLF, όπως αυτό ζητείται από το site travel.gov.gr, μήπως και ήταν τελικά απαραίτητο. Το πρώτο πράγμα που κληθήκαμε να επιβεβαιώσουμε ήταν ότι έπρεπε να συμπληρώσουμε και να αποστείλουμε ΠΛΗΡΩΣ, ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ τη φόρμα, καθώς όπως ενδεικτικά αναγράφεται στην πρώτη σελίδα, «I will fill out and submit the form completely, correctly and truthfully». Προχωρώντας λοιπόν στη συμπλήρωση της, ζητείται ο τρόπος μεταφοράς στην Ελλάδα (τρένο, αεροπλάνο, πλοίο κλπ), το όνομα της εταιρίας (στην περίπτωσή μας η αεροπορική εταιρία), ο αριθμός της πτήσης, η ημερομηνία της άφιξής μας στην Ελλάδα και το μέρος εισόδου. Στη συνέχεια ζητείται το αν είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι, αν έχουμε κάνει pcr ή αν έχουμε αναρρώσει απ τον Covid και αμέσως μετά τα στοιχεία μας, η ηλικία μας και οι αριθμοί διαβατηρίων/ταυτότητας. Και ερχόμαστε τώρα στο κρίσιμο σημείο της φόρμας στο οποίο ζητείται Η ΜΟΝΙΜΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΑΣ, ΧΩΡΑ, ΠΟΛΗ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ, ΤΚ κλπ (Please fill in the address of YOUR PERMANENT RESIDENCE), που στην περίπτωσή μας ήταν η Ελλάδα και συγκεκριμένα η Θεσσαλονίκη. Αμέσως μετά, μας ζητείται να αναγράψουμε όλα τα μέρη στα οποία θα μείνουμε τις επόμενες 14 μέρες μετά την είσοδό μας στη χώρα, που στην περίπτωση μας είναι προφανώς η Θεσσαλονίκη και οι μόνιμές μας κατοικίες, αφού επιστρέφουμε στη χώρα μας. Ωστόσο, όπως πολύ συγκεκριμένα αναγράφεται στη φόρμα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΊΑΣ ΜΑΣ καθώς όπως πολύ συγκεκριμένα λέει «Please list all the places you will be staying at during the 14 days following your arrival / departure (PERMANENT ADDRESS LISTED BEFORE IS EXCLUDED)». Απ αυτό και μόνο συμπεραίνει κανείς ότι οι Έλληνες οι οποίοι είναι πλήρως εμβολιασμένοι και επιστρέφουν απλώς από ένα ταξίδι στο εξωτερικό, δεν έχουν υποχρέωση να συμπληρώσουν το Ελληνικό PLF, καθώς είναι προφανές ότι απευθύνεται στους επισκέπτες, τουρίστες, μόνιμους κατοίκους του εξωτερικού γιατί για να το συμπληρώσει οποιοσδήποτε Έλληνας επιστρέφει απλά στην Ελλάδα, στον τόπο κατοικίας του, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.

Όντας λοιπόν πλέον σίγουροι ότι το ελληνικό κράτος δεν ζητάει από μας να πούμε ψέματα, δεν το συμπληρώσαμε και θεωρήσαμε ότι απευθύνεται μόνο σε ξένους, τουρίστες, κατοίκους του εξωτερικού. Το αποτέλεσμα ήταν η αεροπορική εταιρία να αρνηθεί την επιβίβασή μας στο αεροσκάφος της επιστροφής. Εμείς, 6 άτομα με υποχρεώσεις, μείναμε μετέωροι σε ένα αεροδρόμιο το βράδυ της 11ης Ιουλίου, χωρίς να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε, πως θα βρούμε τρόπο επιστροφής στην πατρίδα μας, πως θα λείψουμε τις επόμενες μέρες απ τις δουλείες μας, ποιος θα αναλάβει τις υποχρεώσεις μας την επόμενη μέρα (παιδιά, σκυλιά κλπ) και φυσικά ποιος θα αναλάβει το κόστος της έκδοσης των νέων εισιτηρίων. Σε τηλεφώνημα που έκανα εκείνο το βράδυ στην πρεσβεία μας στη Βαρσοβία, με προέτρεψαν να κάνω μήνυση στο travel.gov.gr, καθώς όπως χαρακτηριστικά μου είπαν, τηλεφωνούν κάθε μέρα δεκάδες Έλληνες οι οποίοι αντιμετωπίζουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, επειδή η όλη διαδικασία είναι στημένη απόλυτα πρόχειρα και χωρίς καμία λογική.

Και αναρωτιέμαι εδώ: Μόνο εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα; Μόνο εγώ σκέφτηκα ότι δεν μπορεί να μας ζητάνε να δηλώσουμε ψεύτικα στοιχεία; Όλοι εσείς που συμπληρώσατε το ελληνικό PLF, τι στο καλό γράψετε σχετικά με τις διευθύνσεις???
Δοκιμασες να γραψεις την διευθυνση που μενεις και στο πεδιο "προσωρινης διευθυνσης" και δε σ αφησε το συστημα να προχωρησεις???
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.737
Likes
44.204
Το ελληνικο κρατος εφαρμοσε περσι τον αλγοριθμο eva που γεμισε τη χωρα κορωνοιο και δεν μπορει να ζηταει φετος μπουρδες?
Χαχαχαχαχα.
Λες και ειμαστε τιποτε ανωμαλοι να κανουμε ιχνηλατιση στην πτηση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...θεωρήσαμε ότι το ελληνικό PLF που βρίσκεται στο travel.gov.gr, αφορά μόνο τους ξένους, τους VISITORS καθώς όπως συγκεκριμένα αναγράφεται στην ιστοσελίδα «All VISITORS must complete the electronic PLF document at least 24 hours before traveling».
Το travel.gov.gr ξεκινά ως εξής: "All travellers must complete their PLF until the day before entering the country...". Είσαι traveller, άρα κάνεις plf. Επίσης, σε καμιά επίσημη ανακοίνωση εδώ και κάνα χρόνο που δουλεύει το plf δεν έχει γίνει διάκριση μεταξύ ξένων και Ελλήνων.

Αμέσως μετά, μας ζητείται να αναγράψουμε όλα τα μέρη στα οποία θα μείνουμε τις επόμενες 14 μέρες μετά την είσοδό μας στη χώρα, που στην περίπτωση μας είναι προφανώς η Θεσσαλονίκη και οι μόνιμές μας κατοικίες, αφού επιστρέφουμε στη χώρα μας. Ωστόσο, όπως πολύ συγκεκριμένα αναγράφεται στη φόρμα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΊΑΣ ΜΑΣ καθώς όπως πολύ συγκεκριμένα λέει «Please list all the places you will be staying at during the 14 days following your arrival / departure (PERMANENT ADDRESS LISTED BEFORE IS EXCLUDED)».
Αυτό που κάνω από πέρυσι που χρησιμοποιώ το plf, είναι στο temporary address να βάζω απλά το όνομα της πόλης που μένω και το ΤΚ της περιοχής μου, κάτι που δεν είναι ψέματα αφού στη γειτονιά μου θα κινούμαι τις επόμενες 14 μέρες. Αν και τώρα που το βλέπω, μια φορά είχα απλά αντιγράψει τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας στο temporary address. Φυσικά, κανείς δεν ασχολήθηκε στον έλεγχο, όπως συνήθως.
 

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δοκιμασες να γραψεις την διευθυνση που μενεις και στο πεδιο "προσωρινης διευθυνσης" και δε σ αφησε το συστημα να προχωρησεις???
όχι, θεώρησα απλά (κακώς) ότι δεν απευθύνεται σε Έλληνες. Άσε που μου ζητούσε και hotel name!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Θα μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το ελληνικό PLF η οποία δυστυχώς ήταν παραπάνω από δυσάρεστη.

Στις 08 Ιουλίου εγώ και η παρέα μου, 6 άτομα στο σύνολο, ταξιδέψαμε στην Κρακοβία για 4 ημέρες. Πριν αναχωρήσουμε είχαμε ήδη φροντίσει να συμπληρώσουμε όλα τα απαραίτητα έγγραφα που η χώρα εισόδου, στην περίπτωσή μας η Πολωνία, απαιτούσε. Επιπροσθέτως, είχαμε ήδη διαβάσει όλες τις απαιτήσεις για την επανείσοδό μας στην Ελλάδα, δυστυχώς όμως, όντας και οι έξι πλήρως εμβολιασμένοι εδώ και καιρό, θεωρήσαμε ότι το ελληνικό PLF που βρίσκεται στο travel.gov.gr, αφορά μόνο τους ξένους, τους VISITORS καθώς όπως συγκεκριμένα αναγράφεται στην ιστοσελίδα «All VISITORS must complete the electronic PLF document at least 24 hours before traveling».

Παρ’ όλα αυτά και για να είμαστε σίγουροι, προσπαθήσαμε περίπου μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση μας για την Κρακοβία, να συμπληρώσουμε και ένα ελληνικό PLF, όπως αυτό ζητείται από το site travel.gov.gr, μήπως και ήταν τελικά απαραίτητο. Το πρώτο πράγμα που κληθήκαμε να επιβεβαιώσουμε ήταν ότι έπρεπε να συμπληρώσουμε και να αποστείλουμε ΠΛΗΡΩΣ, ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ τη φόρμα, καθώς όπως ενδεικτικά αναγράφεται στην πρώτη σελίδα, «I will fill out and submit the form completely, correctly and truthfully». Προχωρώντας λοιπόν στη συμπλήρωση της, ζητείται ο τρόπος μεταφοράς στην Ελλάδα (τρένο, αεροπλάνο, πλοίο κλπ), το όνομα της εταιρίας (στην περίπτωσή μας η αεροπορική εταιρία), ο αριθμός της πτήσης, η ημερομηνία της άφιξής μας στην Ελλάδα και το μέρος εισόδου. Στη συνέχεια ζητείται το αν είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι, αν έχουμε κάνει pcr ή αν έχουμε αναρρώσει απ τον Covid και αμέσως μετά τα στοιχεία μας, η ηλικία μας και οι αριθμοί διαβατηρίων/ταυτότητας. Και ερχόμαστε τώρα στο κρίσιμο σημείο της φόρμας στο οποίο ζητείται Η ΜΟΝΙΜΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΑΣ, ΧΩΡΑ, ΠΟΛΗ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ, ΤΚ κλπ (Please fill in the address of YOUR PERMANENT RESIDENCE), που στην περίπτωσή μας ήταν η Ελλάδα και συγκεκριμένα η Θεσσαλονίκη. Αμέσως μετά, μας ζητείται να αναγράψουμε όλα τα μέρη στα οποία θα μείνουμε τις επόμενες 14 μέρες μετά την είσοδό μας στη χώρα, που στην περίπτωση μας είναι προφανώς η Θεσσαλονίκη και οι μόνιμές μας κατοικίες, αφού επιστρέφουμε στη χώρα μας. Ωστόσο, όπως πολύ συγκεκριμένα αναγράφεται στη φόρμα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΊΑΣ ΜΑΣ καθώς όπως πολύ συγκεκριμένα λέει «Please list all the places you will be staying at during the 14 days following your arrival / departure (PERMANENT ADDRESS LISTED BEFORE IS EXCLUDED)». Απ αυτό και μόνο συμπεραίνει κανείς ότι οι Έλληνες οι οποίοι είναι πλήρως εμβολιασμένοι και επιστρέφουν απλώς από ένα ταξίδι στο εξωτερικό, δεν έχουν υποχρέωση να συμπληρώσουν το Ελληνικό PLF, καθώς είναι προφανές ότι απευθύνεται στους επισκέπτες, τουρίστες, μόνιμους κατοίκους του εξωτερικού γιατί για να το συμπληρώσει οποιοσδήποτε Έλληνας επιστρέφει απλά στην Ελλάδα, στον τόπο κατοικίας του, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.

Όντας λοιπόν πλέον σίγουροι ότι το ελληνικό κράτος δεν ζητάει από μας να πούμε ψέματα, δεν το συμπληρώσαμε και θεωρήσαμε ότι απευθύνεται μόνο σε ξένους, τουρίστες, κατοίκους του εξωτερικού. Το αποτέλεσμα ήταν η αεροπορική εταιρία να αρνηθεί την επιβίβασή μας στο αεροσκάφος της επιστροφής. Εμείς, 6 άτομα με υποχρεώσεις, μείναμε μετέωροι σε ένα αεροδρόμιο το βράδυ της 11ης Ιουλίου, χωρίς να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε, πως θα βρούμε τρόπο επιστροφής στην πατρίδα μας, πως θα λείψουμε τις επόμενες μέρες απ τις δουλείες μας, ποιος θα αναλάβει τις υποχρεώσεις μας την επόμενη μέρα (παιδιά, σκυλιά κλπ) και φυσικά ποιος θα αναλάβει το κόστος της έκδοσης των νέων εισιτηρίων. Σε τηλεφώνημα που έκανα εκείνο το βράδυ στην πρεσβεία μας στη Βαρσοβία, με προέτρεψαν να κάνω μήνυση στο travel.gov.gr, καθώς όπως χαρακτηριστικά μου είπαν, τηλεφωνούν κάθε μέρα δεκάδες Έλληνες οι οποίοι αντιμετωπίζουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, επειδή η όλη διαδικασία είναι στημένη απόλυτα πρόχειρα και χωρίς καμία λογική.

Και αναρωτιέμαι εδώ: Μόνο εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα; Μόνο εγώ σκέφτηκα ότι δεν μπορεί να μας ζητάνε να δηλώσουμε ψεύτικα στοιχεία; Όλοι εσείς που συμπληρώσατε το ελληνικό PLF, τι στο καλό γράψετε σχετικά με τις διευθύνσεις???
Επιτέλους το είπε κάποιος! τα ίδια σκεφτόμουνα και εγώ όταν συμπλήρωσα το plf ( και λίγο ηλίθιος μάλλον) τελικά δεν το ολοκλήρωσα γιατί το ταξίδι είναι την άλλη βδομάδα, αλλά ήμουν σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.568
Μηνύματα
901.532
Μέλη
39.306
Νεότερο μέλος
amandalag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom