Τα κουφά της αφηρημάδας...και γκάφας.....

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να πω ένα ταξιδιωτικό...
Ιούνιος 2010. Τρίτη απόγευμα, άφιξη στη Βιέννη για επαγγελματικό ταξίδι. Σε μια ώρα και κάτι με περιμένουν κόσμος και κοσμάκης στο ξενοδοχείο για δείπνο. Φοράω κοστούμι, έχει ζέστη, και μετά δυσκολίας κουμαντάρω τη βαλιτσάρα μου χωρίς να ιδρώνω.
Εν τω μεταξύ δεν ήθελα να πάρω ταξί, γιατί την προηγούμενη φορά είχα ένα θέμα με το να εξηγήσω στη δουλειά τι είναι το προπληρωμένο ταξί και πως είναι έτσι η απόδειξη, και δεν ήθελα να μπω πάλι στην ίδια διαδικασία.
Έτσι κατευθύνομαι στο σταθμό του S-bahn & toy CAT, των τρένων που πάνε στην πόλη. Το CAT είναι το γρήγορο απευθείας τρένο και φεύγει σε 25 λεπτά, ενώ το S-bahn φεύγει τώρα. Μπορεί να είναι πιο αργό, αλλά τελικά θα με φτάσει πολύ πιο γρήγορα στον προορισμό μου. Βγάζω λοιπόν εισιτήριο για το S-bahn, και τρέχω στις πλατφόρμες. Δίπλα μου υπάρχουν 2 τρένα στις αποβάθρες. Το ένα έχει κατεύθυνση "Florisdorf", το άλλο "Wolfsthal". "Παλιά μου τέχνη κόσκινο" σκέφτομαι.. "Το θυμάμαι πολύ καλά ότι το Florisdorf είναι η μία και μοναδική στάση μετά το αεροδρόμιο... Εγώ πάω από την άλλη", λέω, και ανεβαίνω στο τρένο για το Wolfsthal.
Φυσικά ήταν η λάθος κατεύθυνση. H Βιέννη έχει πολλές, πολλές στάσεις ακόμα μετά το αεροδρόμιο - μόνο που το τρένο που πάει εκεί είναι σχετικά σπάνιο - κάθε μια ώρα. Το διαπίστωσα στον πρώτο σταθμό, σε ένα ξεχασμένο χωριουδάκι, και κατέβηκα. Και το τρένο της επιστροφής, σε μία ώρα πάλι. Ελάχιστα τρένα φεύγουν πέρα από το αεροδρόμιο, στην κατεύθυνση που πήρα, και πέτυχα την περίπτωση... Κι εδώ που κατέβηκα, από ταξί.... το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?
Τελικά πήγα στο δείπνο ασθμαίνων με 20 λεπτά μόνο καθυστέρηση...
Ακόμη προσπαθώ να θυμηθώ πια είναι η πόλη που το μετρό έχει μια - και μόνο μία - στάση μετά το αεροδρόμιο, με την οποία μπέρδεψα τη Βιέννη....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακόμη προσπαθώ να θυμηθώ πια είναι η πόλη που το μετρό έχει μια - και μόνο μία - στάση μετά το αεροδρόμιο, με την οποία μπέρδεψα τη Βιέννη....
Γράφοντας τα το θυμήθηκα... Stuttgart S-bahn και Filderstadt. Μπέρδεψα το Florisdorf με το Filderstadt...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.994
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
και καλά εσύ κατέβηκες σε άλλη πόλη (...χωριό:D)... εγώ σου λέω κατέβηκα σε άλλο νησί!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και καλά εσύ κατέβηκες σε άλλη πόλη (...χωριό:D)... εγώ σου λέω κατέβηκα σε άλλο νησί!!!!
Ναι, αλλά εσύ τουλάχιστον διάλεξες ένα πλοίο στην τύχη. Εγώ που διάλεξα τρένο επειδή ήμουν σίγουρος, χωρίς να κάνω καν τον κόπο να κοιτάξω το χάρτη?

ΥΓ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, αυτή ήταν η 3 επίσκεψή μου στη Βιέννη σε διάστημα 16 μηνών... Θα ΕΠΡΕΠΕ να το ξέρω και να είμαι σίγουρος....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.532
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αλλος με αφηρημάδα στην Βιέννη;
νομίζω θα κάνουμε γκρουπ κανονικό!:bleh::haha:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μηνυμα που βρηκα στον τηλεφωνητη του κινητου τους πρωτους μηνες της κινητης τηλεφωνιας: "Σας παρακαλω πειτε στον sokratis να παρει τηλεφωνο τον Γιαννη αβγδ"
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ναι, αλλά εσύ τουλάχιστον διάλεξες ένα πλοίο στην τύχη. Εγώ που διάλεξα τρένο επειδή ήμουν σίγουρος, χωρίς να κάνω καν τον κόπο να κοιτάξω το χάρτη?
Αυτό μου θυμίζει το ταξίδι μας στη Ζυρίχη. Θέλαμε να κάνουμε μονοήμερη εκδρομή και πήγαμε στο σταθμό. Τι καλά, λέμε, θα πάμε Λωζάνη, είναι πολύ κοντά, μια χαρά.
Πράγματι, πήραμε το τρένο, σε λίγη ώρα φτάσαμε, βρε τι ωραία η Λωζάνη, τραβήξαμε και βίντεο περιγράφοντάς την, είπαμε κι αστεία "τι Λωζάνη τι Κοζάνη". Το βράδυ γυρίσαμε Ζυρίχη.
Τελικά αφού γυρίσαμε Ελλάδα μάθαμε ότι Lucerne ΔΕΝ είναι η Λωζάνη -προφανώς- αλλά η Λουκέρνη...:rolleyes:
Κάπως έτσι αποφασίσαμε να διαβάζουμε ταξιδιωτικούς οδηγούς...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Ναι, αλλά εσύ τουλάχιστον διάλεξες ένα πλοίο στην τύχη. Εγώ που διάλεξα τρένο επειδή ήμουν σίγουρος, χωρίς να κάνω καν τον κόπο να κοιτάξω το χάρτη?

ΥΓ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, αυτή ήταν η 3 επίσκεψή μου στη Βιέννη σε διάστημα 16 μηνών... Θα ΕΠΡΕΠΕ να το ξέρω και να είμαι σίγουρος....
Taver χρειάζεσαι αποτοξίνωση!!!:D
σε λίγο θα μπερδεύεις και τις χώρες που πάς κάθε βδομάδα!!!:D
Θα σου κάνω τα εισιτήρια για spa στην τυνησία..:cool:
Η μάλλον θα πώ στον kalspiro να σε "ξεχάσει" στην ιαπωνία ...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Κυριες και κυριοι, μηπως η κριση μας βαρεσε στο κεφαλι και αντι για εμπειριες και ταξιδια το ριξαμε στη μα**κια?:p:p:p
Σε λιγο θα λεμε για το τι καναμε στην 1η δημοτικου

Προτεινω λοιπον να ανοιξουμε τα εξης κρισιμα θεματα για συζητηση και να σοβαρευτουμε
1 Πως να βουρτσιζουμε τα δοντια μας για να αποφυγουμε την τερηδονα
2 Οι νταλτον ηταν ωραιοι ή μοιραιοι?
3 χωρις φοβο στο αεροπλανο (ενα βιβλιο που μολις τωρα διαφημισε το αλτερ, σοβαρο καναλι αρα θα ειναι σοβαρο και το βιβλιο)
4 ηταν η κοκκινοσκουφιτσα ομοφυλοφιλη?

Διψωντας για πνευματικη αναζητηση περιμενω τους προβληματισμους σας στα παραπανω αμειλικτα ερωτηματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom