Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

MVSylvia

Member
Μηνύματα
682
Likes
2.805
Σεβαστη η αποψη, αλλα διαφωνώ εκτος κι αν ειναι κανεις σερφερ. Η φυση και η αγριοτητα της Nusa Penida δεν υπαρχει. Επισης, πολυς τουρισμος στο Lembongan, ειδικα day trippers, χανει σε ατμοσφαιρα.
Όμως όλοι οι ινστα φωτογράφοι στη Νusa Penida δεν είναι εξίσου χαλαστικοι για την ατμόσφαιρα; Ειδικά σε κάποια σημεία που δεν γίνεται να μην πας να τα δεις, δεν αποφεύγεται αυτή η άθλια εικόνα με τους ινσταπαλαβους. Επίσης δεν μου άρεσε τόσο αυτή η αγριότητα επειδή μου θύμισε κάπως σαν να ήμουν στην Ελλάδα. Και οι δρόμοι πολύ χαλι σε κάποια φάση δεν άντεχα άλλο.
Όμως δεν διαφωνώ ότι είναι κάποιες τοποθεσίες στη Νusa Penida που σαν θεα είναι κάτι σπέσιαλ, ειδικά αν έχει κύμα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.494
Likes
4.564
Με διαμονή λίγο βόρεια του Ubud, σκέφτομαι:
Μία μέρα Ubud
Δεύτερη μέρα Jatiluwih, Ulun danu temple, Botanical garden, Sekumpul waterfall, tirta gangga
Τρίτη μέρα Sidemen, Penglipuran, Tukad cepung, Tembuku, Pura Besakih (ίσως)
Ερώτηση 1: Υπάρχει κάτι να χωρέσω επιπλέον στις μέρες αυτές ή να αλλάξω κάτι?
Ερώτηση 2: Για τέταρτη και πέμπτη μέρα τι προτείνετε? Εκτός Νότου. Ενημερωτικά μετά από Bali θα είμαι Gili. Ευχαριστώ
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.258
Likes
6.411
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Όμως όλοι οι ινστα φωτογράφοι στη Νusa Penida δεν είναι εξίσου χαλαστικοι για την ατμόσφαιρα; Ειδικά σε κάποια σημεία που δεν γίνεται να μην πας να τα δεις, δεν αποφεύγεται αυτή η άθλια εικόνα με τους ινσταπαλαβους. Επίσης δεν μου άρεσε τόσο αυτή η αγριότητα επειδή μου θύμισε κάπως σαν να ήμουν στην Ελλάδα. Και οι δρόμοι πολύ χαλι σε κάποια φάση δεν άντεχα άλλο.
Όμως δεν διαφωνώ ότι είναι κάποιες τοποθεσίες στη Νusa Penida που σαν θεα είναι κάτι σπέσιαλ, ειδικά αν έχει κύμα.
Τώρα που είδα τη Nusa Penida δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.
Ινσταπαλαβοί, αυτή είναι η λέξη. Κι αυτή η μόδα με τις φουστάνες να σέρνονται... Παντού ορδές με φουστάνες που θέλουν μισή ώρα η κάθε μία να φωτογραφηθεί.
Ωραία τα τοπία στο νησί, δε λέω, αλλά δεν αξίζει με τόσο κόσμο, με συνωστισμό σ' αυτούς τους άθλιους δρόμους, με τον τρόπο που οδηγούν.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
682
Likes
2.805
Τώρα που είδα τη Nusa Penida δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.
Ινσταπαλαβοί, αυτή είναι η λέξη. Κι αυτή η μόδα με τις φουστάνες να σέρνονται... Παντού ορδές με φουστάνες που θέλουν μισή ώρα η κάθε μία να φωτογραφηθεί.
Ωραία τα τοπία στο νησί, δε λέω, αλλά δεν αξίζει με τόσο κόσμο, με συνωστισμό σ' αυτούς τους άθλιους δρόμους, με τον τρόπο που οδηγούν.
Αξιζει αν αποφυγει κανεις αυτα τα σημεια που για πρωτη επισκεψη δεν ειναι ευκολο να καταλαβει ποσο ακραια ειναι η ινσταπαλαβομαρα και ειναι λογικο να θελει να δει τις φημισμενες τοποθεσιες.
Οποτε σε δευτερη επισκεψη μπορει να απομακρυνθει βορεια και ανατολικα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τώρα που είδα τη Nusa Penida δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.
Ινσταπαλαβοί, αυτή είναι η λέξη. Κι αυτή η μόδα με τις φουστάνες να σέρνονται... Παντού ορδές με φουστάνες που θέλουν μισή ώρα η κάθε μία να φωτογραφηθεί.
Ωραία τα τοπία στο νησί, δε λέω, αλλά δεν αξίζει με τόσο κόσμο, με συνωστισμό σ' αυτούς τους άθλιους δρόμους, με τον τρόπο που οδηγούν.
Τι εποχη πηγατε; Εμας αν μας αρεσε κατι ηταν οτι δεν ειχε κανεναν ινστατετοιο. Ή σχεδόν κανεναν.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
682
Likes
2.805
Εγω πηγα Μάιο και ηταν οχι απλα γεματο, ορδες. Αυγουστο δηλαδη δεν θα πατιεται το νησι.

Edit: καποιος να εξαφανισει το ινσταγκραμ απο αυτον τον πλανητη
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω πηγα Μάιο και ηταν οχι απλα γεματο, ορδες. Αυγουστο δηλαδη δεν θα πατιεται το νησι.
Εμεις Ιουνιο κι ηταν μια χαρά, ομοίως και φιλοι μας φέτος.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.258
Likes
6.411
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τι εποχη πηγατε; Εμας αν μας αρεσε κατι ηταν οτι δεν ειχε κανεναν ινστατετοιο. Ή σχεδόν κανεναν.
Ήμασταν εκεί την προηγούμενη εβδομάδα. Προφανώς και δεν είναι η καλύτερη εποχή. Το νησί είναι μικρό για να αντέξει τόσο κόσμο, το λιμάνι του τραγικό, οι δρόμοι πήχτρα. Ας μην πιάσω τους ανεκδιήγητους οδηγούς...
Ευτυχώς μείναμε τέρμα ανατολικά και έχω να θυμάμαι τον ήχο των κυμάτων που με νανούριζαν όλο το βράδυ. Δεν ακουγόταν τίποτα άλλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ήμασταν εκεί την προηγούμενη εβδομάδα. Προφανώς και δεν είναι η καλύτερη εποχή. Το νησί είναι μικρό για να αντέξει τόσο κόσμο, το λιμάνι του τραγικό, οι δρόμοι πήχτρα. Ας μην πιάσω τους ανεκδιήγητους οδηγούς...
Ευτυχώς μείναμε τέρμα ανατολικά και έχω να θυμάμαι τον ήχο των κυμάτων που με νανούριζαν όλο το βράδυ. Δεν ακουγόταν τίποτα άλλο.
Ναι, ο Αυγουστος ειναι η χειροτερη εποχή.
 

lykil

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ελληνόφωνος ξεναγός είναι ο Gede +62 8123912233. Πρέπει να είναι απο το πρακτορείο Pacto BaliprimaHolidays +62 361 288790
Καλησπέρα φίλοι μου. Είμαι παλιό μέλος αρκετά ανενεργό το τελευταίο διάστημα λόγω υποχρεώσεων , επέστρεψα δριμύτερος και θέλω τη βοήθειά σας. Πρόκειται τον ερχόμενο Μάρτιο να κάνω ένα ταξίδι έκπληξη στη σύζυγό μου στο Μπαλί ,αλλά επειδή δεν μου αρέσουν τα ταξίδια με γκρουπ προτιμώ πιο ιδιωτικά ,το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν μιλάμε Αγγλικά και θα ήθελα πληροφορίες γι' αυτόν τον Gede +62 8123912233 με αυτό το τηλέφωνο ο οποίος γράφεται ότι είναι Ελληνόφωνος(δεν περιμένω βέβαια να κάνουμε πολιτική συζήτηση) ,που απ΄ ότι είδα λείπει ένα νούμερο καθότι όλα τα Μπαλινέζικα τηλέφωνα που γράφεται στο Forum έχουν 13 νούμερα , ενώ αυτό έχει δώδεκα , λείπει ένα νούμερο για αυτό στο Watch app δεν μου τον βγάζει. Βέβαια αν κάποιος η κάποια φίλη γνωρίζει κάποιον άλλον ελληνόφωνο οδηγό δεν μας χαλάει ας μας δώσει πληροφορίες, Ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom