Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία με ταυτότητα αστυνομικού

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.646
Likes
10.172
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
κοινως για να μην το κουραζουμε το θεμα,παρε ρε καμαρι μου το διαβατηριο μαζι σου να ξεγνοιασεις ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ωστόσο θα σας "εκπλήξω δυσάρεστα" αλλά προ αρκετών μηνών (το 2010) και για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα οι ταυτότητες των αστυνομικών δε μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ούτε καν για ταξίδι σε χώρες εντός SENGEN !
Τι λες ρε παιδι μου. Τοσο δυσαρεστο πραγμα ειχα να ακουσω χρονια!

Τωρα εμενα αλλο με απασχολει. Καλα δεν θεωρω υποχρεωση να ξερει ενας αναστυνομικος αν μπορει να ταξιδεψεις με υπηρεσιακη ταυτοτητα, αλλα απ' οτι καταλαβαινω δεν μπορει να ενημερωθει ουτε μεσω της υπηρεσιας.
Περιμενα πως θα υπαρχει ενα αρμοδιο τμημα στην ΕΛΑΣ (εστω 3-4 μπατσοι σε ολη την Ελλαδα) που θα μπορουσαν να πληροφορησουν τον καθενα για το τι ισχυει και τι οχι. Αλλα φαινεται δεν περισευει δυναμικο απο τα σπιτια των πολιτικων και αλλων και το Συνταγμα.
Αρα ειναι τελειως λανθασμενη η συμβουλη "παρε τηλεφωνο στο αστυνομια" που δινουμε οταν καποια μελη κανουν αναλογες ερωτησεις...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.984
Likes
27.956
Καλήμερα σε όλους και καλώς σας βρήκα. ;)







Φιλοι panpan & Spyros-007 τα σχόλια σας έχουν ένα ελάχιστο ύφος απαξίωσης η παρερμήνευσα ?:(

Είμαι κι εγώ Αστυνομικός και γνωρίζω πολύ καλά αν ισχύει η "ξεχωριστή" μου ταυτότητα στα ταξίδια (όπως σίγουρα θα γνωρίζει κι ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα) ...βέβαια γνωρίζω τα βασικά περί των ταξιδιων σε χώρες υπό τη συνθήκη Sengen ωστόσο θα σας "εκπλήξω δυσάρεστα" αλλά προ αρκετών μηνών (το 2010) και για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα οι ταυτότητες των αστυνομικών δε μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ούτε καν για ταξίδι σε χώρες εντός SENGEN ! Γενικά επικρατούσε μια ασάφεια στο όλο θέμα και κάποιοι συνάδελφοι που είχαν κλείσει ταξίδια και δεν είχαν ενημερωθεί για τη σχετική διαταγή είχαν πρόβλημα....
Ενδεικτικα σας αναφερω πως σε 10 χρονια εχω αλλαξει τρεις (3) φορές ταυτότητα....Τα συμπερασματα δικα σας !

Ο φίλος λοιπόν που έκανε την ερώτηση για τη ταυτότητα του αδίκως "βάλλεται"....σας διαβεβαιώ,υπήρχαν αντιφάσεις σχετικά με τις αστυνομικές ταυτότητες και σε αυτο δε φταίνε οι αστυνομικοί αλλα οι αρμόδιοι φορείς...
Την πρωτη σου παραγραφο δεν θα την σχολιασω,απλα θα σου αναφερω
ενα περιστατικο λιγο πιο κατω.
Η δουλεια μου με αναγκαζει να βρισκομαι στο αεροδρομιο 4-8 φορες
την εβδομαδα.
Λογω της δουλειας μου διαχειριζομαι αμεσα η εμμεσα 2,5-3000 Ελληνες
τον χρονο που ερχονται στην Βαρκελωνη για λιγες ημερες.
Μεταξυ αυτων στρατιωτικοι και αστυνομικοι.
Πριν 3-4 εβδομαδες ενας επισκεπτης αστυνομικος κατα την διαρκεια
του τσεκ ιν δεν εβρισκε το διαβατηριο του και με ρωτησε αν μπορει να
επιβιβαστει με την υπ.ταυτοτητα.
Στην προισταμενη της αεροπορικης εταιριας που εθεσα το προβλημα
μας παρεπεψαν στην αστυνομια του αεροδρομιου.
Η αστυνομικος μετα απο ελεγχο που εκανε στο κομπιουτερ της αλλα
και με επικοινωνια που ειχε με την εθνικη αστυνομια αποφανθηκαν
οτι η ταυτοτητα αυτη δεν καλυπτε τις επισημες προδιαγραφες που
εχουν τα ελληνικα ταξιδιωτικα εγγραφα.
Εν ολιγοις η ταυτοτητα αυτη ηταν αγνωστη γι αυτους,οποτε δεν την
θεωρουσαν εγκυρη.
Τωρα ποιος φταιει γι αυτο?:roll:
Το οτι εσυ,η καποιοι αλλοι εχουν ταξιδεψει στα κρατη που ανεφερες
εμενα προσωπικα δεν μου λεει τιποτα,γιατι αν κατσω να σου αναφερω
εγω δικες μου ιστοριες θα πεσεις απο την καρεκλα σου.

υ.γ.1
Για να μην εχεις αγωνια ο αστυνομικος τελικα ταξιδεψε,οχι γιατι
ειχε την υπ.ταυτοτητα,αλλα γιατι θυμηθηκε οτι ειχε φωτοτυπια του
διαβατηριου του την οποια την δεχτηκαν και την σφραγισαν.
Αρα απο την συγκεκριμενη εμπειρια και μονο,η φωτοτυπια του διαβατηριου ηταν ποιο επισημη απο τις υπ.ταυτοτητες.:shock:
υ.γ.2
Μεχρι οι αρμοδιοι φορεις στην Ελλαδα γινουν ποιο σοβαροι
θα προετρεπα τους συναδελφους σου να χρησιμοποιουν
διαβατηριο για να μην βρεθουν προ εκπληξεως.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.479
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο συγγραφέας του επόμενου off topic μηνύματος στο παρόν topic έχει δώρο ένα διήμερο ban.
 

LAB

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Τι λες ρε παιδι μου. Τοσο δυσαρεστο πραγμα ειχα να ακουσω χρονια!
Φιλε tripakia πιστεψε με,αν γνωριζα οτι θα σου εφερνα τετοια δυσαρεσκεια δε θα το ανεφερα καν...κι ειναι και μερες γιορτινες,σχωρα με.:D

Τωρα εμενα αλλο με απασχολει. Καλα δεν θεωρω υποχρεωση να ξερει ενας αναστυνομικος αν μπορει να ταξιδεψεις με υπηρεσιακη ταυτοτητα, αλλα απ' οτι καταλαβαινω δεν μπορει να ενημερωθει ουτε μεσω της υπηρεσιας.
Περιμενα πως θα υπαρχει ενα αρμοδιο τμημα στην ΕΛΑΣ (εστω 3-4 μπατσοι σε ολη την Ελλαδα) που θα μπορουσαν να πληροφορησουν τον καθενα για το τι ισχυει και τι οχι. Αλλα φαινεται δεν περισευει δυναμικο απο τα σπιτια των πολιτικων και αλλων και το Συνταγμα.
Αρα ειναι τελειως λανθασμενη η συμβουλη "παρε τηλεφωνο στο αστυνομια" που δινουμε οταν καποια μελη κανουν αναλογες ερωτησεις...
Φιλε μου αλλα καταλαβαινεις....τι σχεση εχει η επαρκεια δυναμικου η οχι ? Το ολο ζητημα υπηρχε μεταξυ -προφανως- καποιων αρμοδιων γραφειων/υπηρεσιων πιθανότατα και πέραν της Αστυνομιας,δεν ευθυνεται κανενας αστυνομικος (κι οχι μπατσος φιλτατε) ας μην τα πολτοποιούμε ολα πια, δικάζοντας και καταδικάζοντας ερήμην...

Καλες γιορτες φιλε τριπακια.;)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.962
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Η συμφωνία Schengen αφήνει το ελεύθερο στην εθνική νομοθεσία κάθε κράτους να ορίζει τι δέχεται σαν τεκμήριο ταυτότητας. Μπορεί οι νέες αστυν. ταυτότητες των ελλήνων πολιτών είναι καθολικά δεκτές στη ζώνη Schengen δεν έπεται όμως ότι συμβαίνει το ίδιο και με τις υπ. ταυτότητες των ενστόλων γι αυτό ο ενδιαφερόμενος πρέπει να πληροφορηθεί τι ισχύει ειδικά για Γαλλία. Εγώ – επί τη ευκαιρία - το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι για Βουλγαρία επιτρέπεται η είσοδος με υπ. ταυτότητα ενστόλου ενώ για Τουρκία όχι.
 

LAB

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι για Βουλγαρία επιτρέπεται η είσοδος με υπ. ταυτότητα ενστόλου ενώ για Τουρκία όχι.
η Τουρκια λογικο ειναι ,δεν ανηκει στη σενγκεν...η Βουλγαρια νομιζω ανηκει απο το Μαρτη.

Τελος παντων,το ζητημα ειναι να φυγεις απο εδω,(Απο Ελληνικο αεροδρομιο εννοω) εαν πας Γαλλια π.χ ,στην επιστροφη λετε οι Γαλλοι να μη σας αφησουν να γυρισετε Ελλαδα ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν περνάς από κανένα συνοριακό έλεγχο όταν ταξιδεύεις εντός Schengen (π.χ. Γαλλία). Ο μόνος που θα δει την ταυτότητα σου στο αεροδρόμιο, και θα την κάνει ή όχι αποδεκτή ως τεκμήριο ταυτότητας, είναι ένας υπάλληλος της αεροπορικής εταιρίας (ή της εταιρίας ground handling με την οποία συνεργάζεται). Για το τι θα γίνει αν χρειαστεί κάτι κατά την παραμονή σου στη Γαλλία και χρειαστείς ταυτότητα, τότε και μόνο τότε έχει σημασία τι λέει το επίσημο κράτος και η αστυνομική αρχή της χώρας που επισκέπτεσαι.
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Και για να τελειώνουμε πάρε ενα τηλέφωνο :
Δ/νση Διαβατηρίων
(Χίου-8- Καισαριανή, Τ.Κ.16121)2107298000
Δ/νση Διεθν. Αστυν. Συνεργασίας
2106977352
1ο Τμ. Ε.Ε., Διεθνών Σχ. & Αποστολών 2106977503,2106925030
EUROPOL 2106977507
SIRENE 2106998262
INTERPOL 2106448888
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.484
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom