Ινδονησία Ταξίδι στην Ινδονησία

Hayate

Member
Μηνύματα
926
Likes
5.938
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Γρήγορη ερώτηση επειδή δεν βλέπω πουθενά σχετική αναφορά. Τις μέρες που θα είμαστε στη Γιογιακάρτα, αξίζει να πάμε νότια προς κάποια παραλία; Ουσιαστικά έχουμε 2 μέρες διαθέσιμες ολόκληρες (εκτός των μετακινήσεων), την μια θα πάμε στο Borobudur και άλλους ναούς της περιοχής και την δεύτερη στο Prambanan (μιλάω και με έναν τοπικό οδηγό για το πρόγραμμα) μαζί με κάτι άλλο. Το θέμα είναι ότι αν και οι αποστάσεις δεν είναι πολύ μεγάλες χρειάζονται ώρες για τις μετακινήσεις και δεν ξέρω αν προλαβαίνουμε ή αν αξίζει μετά το Prambanan να κινηθούμε προς νότο. Επίσης, ψάχνοντας διάβασα και για την Jomblang Cave που φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, έχει πάει κανείς;
Δε ξέρω το γενικότερο πρόγραμμα σας αλλά με 2 μέρες Γιογκιακαρτα δεν θα κοιτούσα κοντινή παραλια.Εχει εκτός από Prambanan και Borobodur και καποια πραγματα μέσα στην πόλη, γύρω από το παλατι αν θυμάμαι καλά ..
 

makzax

Member
Μηνύματα
96
Likes
318
Δε ξέρω το γενικότερο πρόγραμμα σας αλλά με 2 μέρες Γιογκιακαρτα δεν θα κοιτούσα κοντινή παραλια.Εχει εκτός από Prambanan και Borobodur και καποια πραγματα μέσα στην πόλη, γύρω από το παλατι αν θυμάμαι καλά ..
Βασικά 3 μέρες έχουμε, αλλά την πρώτη μέρα (θα φτάσουμε το μεσημέρι) λέμε να μην κάνουμε κάποια εκδρομή και να τριγυρίσουμε απλά λίγο στην πόλη. Ο οδηγός μου πρότεινε το Water Castle, μέσα στην πόλη είναι αυτό. Απλά σαν Έλληνες :D μας αρέσουν οι παραλίες αλλά δεν ξέρω εν τέλει αν θα αξίζει τον κόπο (και τον χρόνο).
 

makzax

Member
Μηνύματα
96
Likes
318
Το αναφέρω εδώ για να υπάρχει σαν πληροφορία για όποιον ενδιαφέρεται, αφού τα έχω φρέσκα.

Για το Borobudur, θα πρέπει αν σκοπεύετε να πάτε μόνοι σας να βγάλετε εισιτήριο από πριν εδώ:
Taman Wisata Candi | Experience The Ancient World of Java
γιατί οι θέσεις είναι πολύ περιορισμένες και η είσοδος γίνεται ανά μια ώρα (κάθε και μισή).
Το θέμα είναι ότι οι κρατήσεις ανοίγουν μερικές μέρες πριν (περίπου 1 εβδομάδα) οπότε δεν μπορεί κάποιος να κλείσει εισιτήριο πολύ πριν. Υπάρχει πρόβλημα όμως με τις πρωϊνές ώρες γιατί εξαφανίζονται αμέσως και μπορεί να μην βρίσκετε - εγώ περίμενα ακριβώς την ώρα που θα άνοιγε η μέρα που ήθελα και πάλι δεν έβρισκα για πριν τις 12:30! Οπότε έκλεισα στις 2:30 και θα πάω πρώτα στο Prambanan (που δεν χρειάζεται κράτηση) και μετά στο Borobudur.
Αυτά! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom