Δανία Σουηδία Ταξίδι Σουηδία - Δανία.

Apollon1926

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα,

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας καθώς σχεδιάζω ένα ταξίδι Σουηδία - Δανία με παιδιά δημοτικού. Προγραμματισμένο από το 2020 που προφανώς αναβάλλαμε λόγω του τρελοκομείου που ζούμε, τώρα όμως το πήραμε απόφαση.

Μοναδικά για την ώρα δεδομένα οι πτήσεις μου που είναι άφιξη Στοκχόλμη κατευθείαν για διανυκτέρευση στις 23/4 και αναχώρηση 2/5 από Κοπενχάγη.

- Δεν έχω αποφασίσει πόσες ημέρες να μοιράσω σε κάθε πόλη.
- Αν θα μπορούσα κάπως να συνδυάσω (χωρίς να θυσιάσω αναγκαίο χρόνο για κάτι άλλο) επίσκεψη στη Legoland στο Billund. Προσωπικά το βλέπω να μου βγαίνει μόνο με απ' ευθείας πτήση από Στοκχόλμη, όλη μέρα στο πάρκο και διανυκτέρευση εκεί προτού πάμε Κοπενχάγη. Τα εισιτήρια αυτή τη στιγμή είναι ιδιαίτερα ακριβά.
- Αν εναλλακτικά θα μπορούσα μεταξύ των δύο πόλεων να πάμε πρώτα για μια διανυκτέρευση και σύντομη εμπειρία φιορδ στο Bergen αεροπορικώς από Στοκχόλμη και από εκεί Κοπενχάγη. Τα αεροπορικά εισιτήρια σε σχέση με το Billund έχουν καλύτερη σχέση τιμής - εμπειρίας. Αξίζει μόνο μια ημέρα και μήπως πάλι θυσιαζω οφέλιμο χρόνο που χρειάζομαι στο βασικό μου ταξίδι;
- Αν πάω απ' ευθείας μεταξύ των δύο πόλεων τι μέσω να προτιμήσω;
- Αξίζει να κάνουμε road trip μεταξύ των δύο πόλεων, να επισκεφτούμε κάτι και προφανώς να διανυκτερεύσουμε κάπου (we love road trips!).
- Υπαρχει κάτι άλλο που οπωσδήποτε πρέπει να επισκεφτώ με τα παιδιά είτε στη μία είτε στην άλλη πόλη και δεν συμπεριλαμβάνεται στα βασικά.
- Υπάρχει κάτι που να επισκεφτούμε σε ημερήσια εκδρομή γύρω από τους βασικούς μας προορισμούς;

Ουσιαστικά θέλουμε να οργανώσουμε ένα ταξίδι εμπειριών για όλους μας.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τις σίγουρα χρήσιμες συμβουλές σας.
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Καλησπέρα,
Βρίσκω οικονομικά εισιτήρια για Στοκχόλμη το καλοκαίρι αλλά με επιστροφή μετά από μια εβδομάδα.
Έχει κάποιος να προτείνει πρόγραμμα για τις μέρες αυτές που να "χωράει" η Κοπεγχάγη (θέλω πολύ να τη δω) αλλά και γύρω από τη Στοκχόλμη ώστε να γνωρίσω καλύτερα τη Σουηδία και να μειώσω τα έξοδα διαμονής;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Καλησπέρα,
Βρίσκω οικονομικά εισιτήρια για Στοκχόλμη το καλοκαίρι αλλά με επιστροφή μετά από μια εβδομάδα.
Έχει κάποιος να προτείνει πρόγραμμα για τις μέρες αυτές που να "χωράει" η Κοπεγχάγη (θέλω πολύ να τη δω) αλλά και γύρω από τη Στοκχόλμη ώστε να γνωρίσω καλύτερα τη Σουηδία και να μειώσω τα έξοδα διαμονής;
2 βραδια στο λεωφορειο πηγαινε ελα για Κοπεγχαγη και τσουπ μειωθηκε το κοστος διαμονης.
Φυσικα θα προτεινα επιστροφη απο Κοπεγχαγη κι οχι απο Στοκχολμη γιατι ειναι σπαστικη η επιστροφη τοσα χιλιομετρα.
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
2 βραδια στο λεωφορειο πηγαινε ελα για Κοπεγχαγη και τσουπ μειωθηκε το κοστος διαμονης.
Φυσικα θα προτεινα επιστροφη απο Κοπεγχαγη κι οχι απο Στοκχολμη γιατι ειναι σπαστικη η επιστροφη τοσα χιλιομετρα.
Δύο βράδια στο λεωφορείο!!!! Δύσκολο!! Πολύ δύσκολο!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.460
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για Κοπεγχαγη, μόνο εαν γυρίσεις αεροπορικώς από εκεί. Δεν συμφέρει και είναι γενικά τρελή κούραση να ξαναγυρίσεις Στοκχολμη. Είναι μεγάλη η χιλιομετρική απόσταση μεταξύ τους. Μπορεις να το κάνεις και ανάποδα: Πρώτα Κοπεγχαγη κ μετά Στοκχολμη
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.161
Likes
2.006
Καλησπέρα,
Βρίσκω οικονομικά εισιτήρια για Στοκχόλμη το καλοκαίρι αλλά με επιστροφή μετά από μια εβδομάδα.
Έχει κάποιος να προτείνει πρόγραμμα για τις μέρες αυτές που να "χωράει" η Κοπεγχάγη (θέλω πολύ να τη δω) αλλά και γύρω από τη Στοκχόλμη ώστε να γνωρίσω καλύτερα τη Σουηδία και να μειώσω τα έξοδα διαμονής;
5 ωρες με το τρενο η διαδρομη οποτε πολυ δυσκολο να βγει πηγαινε ελα..καλυτερα να πας κ να φυγεις απο Κοπεγχαχη οπως ειπαν κ αλλοι ή τ αντιθετο..υποψην ομως κ διαμονη Κοπεγχαχη ειναι πιο στουχτερη απο την Στοκχολμη απ οσο θυμαμαι
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
247
Likes
326
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Γεια σας ανήσυχοι ταξιδιώτες ...

Όπως λέει και ο τίτλος 11 μέρες στη χώρα των βίκινγκς (και ολίγον από Σουηδία).
Έχω επιλέξει για επίσκεψη-εξερεύνηση (με νοικιασμένο αυτ/το) τις 4 μεγαλύτερες Πόλεις (Κατά σειρά) Όντενσε , Μπίλουντ , Ώρχους , Κοπεγχάγη (2-3 διανυκτερεύσεις σε κάθε πόλη) και 1 μονοήμερη εκδρομούλα (με πούλμαν) στο Μάλμο της Σουηδίας ΚΑΙ για διέλευση την περιβόητης γέφυρας "Øresund Bridge".

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας με οποιαδήποτε πληροφορία σχετική για κάτι που ΔΕΝ θα πρέπει να ξεχάσω ...

Σας ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Εισαι βεβαιος οτι χρειαζονται 2-3!! διανυκτερευσεις σε καθε πολη? Εδω ουτε καν η Κοπεγχαγη χρειαζεται 3. Φτωχη σε αξιοθεατα για 3ημερο.
Το Ελσινορ που ειναι στο πλανο? Γιατι δεν κανεις τον κυκλο σε Ελσινγκμποργκ Λουντ και Μαλμε με πλοιο και γεφυρα ενα διημερο?
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
348
Likes
820
Γεια σας ανήσυχοι ταξιδιώτες ...

Όπως λέει και ο τίτλος 11 μέρες στη χώρα των βίκινγκς (και ολίγον από Σουηδία).
Έχω επιλέξει για επίσκεψη-εξερεύνηση (με νοικιασμένο αυτ/το) τις 4 μεγαλύτερες Πόλεις (Κατά σειρά) Όντενσε , Μπίλουντ , Ώρχους , Κοπεγχάγη (2-3 διανυκτερεύσεις σε κάθε πόλη) και 1 μονοήμερη εκδρομούλα (με πούλμαν) στο Μάλμο της Σουηδίας ΚΑΙ για διέλευση την περιβόητης γέφυρας "Øresund Bridge".

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας με οποιαδήποτε πληροφορία σχετική για κάτι που ΔΕΝ θα πρέπει να ξεχάσω ...

Σας ευχαριστώ
Εγω θα βαζα 4 βραδια Κοπεγχαγη! Ειναι κουκλα ! Και μονο βολτες στα καναλια να κανεις ειναι υπεροχα! Σε αποσταση μιας ωρας εχει φοβερα καστρα!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.433
Likes
4.547
Γεια σας ανήσυχοι ταξιδιώτες ...

Όπως λέει και ο τίτλος 11 μέρες στη χώρα των βίκινγκς (και ολίγον από Σουηδία).
Έχω επιλέξει για επίσκεψη-εξερεύνηση (με νοικιασμένο αυτ/το) τις 4 μεγαλύτερες Πόλεις (Κατά σειρά) Όντενσε , Μπίλουντ , Ώρχους , Κοπεγχάγη (2-3 διανυκτερεύσεις σε κάθε πόλη) και 1 μονοήμερη εκδρομούλα (με πούλμαν) στο Μάλμο της Σουηδίας ΚΑΙ για διέλευση την περιβόητης γέφυρας "Øresund Bridge".

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας με οποιαδήποτε πληροφορία σχετική για κάτι που ΔΕΝ θα πρέπει να ξεχάσω ...

Σας ευχαριστώ
Βάλε μια διανυκτέρευση στο Μάλμε και κάνε τον κύκλο. Νομίζω το εισιτήριο καλύπτει και επιστροφή την επόμενη ημέρα. Πρόσθεσε και μια ακόμα στην Κοπεγχάγη που είναι πανέμορφη κ θα βρεις πράγματα να δεις. Στις υπόλοιπες πόλεις που αναφέρεις πιστεύω ότι η ημέρα που ταξιδεύεις κ η επόμενη είναι αρκετές για να τις δεις με μάξιμουμ 2 διανυκτερεύσεις. Ψάξε και άλλες πόλεις να γεμίσεις πχ ααρχους, Γκέτεμποργκ κλπ. Γενικά ίσως έβαλες αρκετές ημέρες Δανία. Θα μπορούσες να το συνδυάσεις με βόρεια Γερμανία να περάσεις απέναντι στο ροστοκ, στραλαουντ, βισμαρ, λυμπεκ, σβεριν, κλπ κ επιστροφή από εκεί
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
247
Likes
326
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες ...
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
247
Likes
326
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Εισαι βεβαιος οτι χρειαζονται 2-3!! διανυκτερευσεις σε καθε πολη? Εδω ουτε καν η Κοπεγχαγη χρειαζεται 3. Φτωχη σε αξιοθεατα για 3ημερο.
Το Ελσινορ που ειναι στο πλανο? Γιατι δεν κανεις τον κυκλο σε Ελσινγκμποργκ Λουντ και Μαλμε με πλοιο και γεφυρα ενα διημερο?
Έβαλα 3 στην Κοπεγχάγη γιατί η 1 θα αφιερωθεί στο Μάλμο
για τα υπόλοιπα που γράφεις είναι στο πρόγραμμα ... απλά έβαλα τις μεγαλύτερες πόλεις που έκλεισα τις διανυκτερεύσεις και απο την βάση αυτή θα γίνονται οι εξορμήσεις

Άλλωστε περιμένω απο εσάς να μου πείτε τα ... "κρυφά" ;)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom