Δανία Σουηδία Ταξίδι Σουηδία - Δανία.

lefterismega

Member
Μηνύματα
249
Likes
341
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Θα μπορούσες να το συνδυάσεις με βόρεια Γερμανία να περάσεις απέναντι στο ροστοκ, στραλαουντ, βισμαρ, λυμπεκ, σβεριν, κλπ κ επιστροφή από εκεί
Βόρεια Γερμανία και περίχωρα ήμουν πέρυσι οπότε δεν ...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
4.243
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Βάλε μια διανυκτέρευση στο Μάλμε και κάνε τον κύκλο. Νομίζω το εισιτήριο καλύπτει και επιστροφή την επόμενη ημέρα. Πρόσθεσε και μια ακόμα στην Κοπεγχάγη που είναι πανέμορφη κ θα βρεις πράγματα να δεις. Στις υπόλοιπες πόλεις που αναφέρεις πιστεύω ότι η ημέρα που ταξιδεύεις κ η επόμενη είναι αρκετές για να τις δεις με μάξιμουμ 2 διανυκτερεύσεις. Ψάξε και άλλες πόλεις να γεμίσεις πχ ααρχους, Γκέτεμποργκ κλπ. Γενικά ίσως έβαλες αρκετές ημέρες Δανία. Θα μπορούσες να το συνδυάσεις με βόρεια Γερμανία να περάσεις απέναντι στο ροστοκ, στραλαουντ, βισμαρ, λυμπεκ, σβεριν, κλπ κ επιστροφή από εκεί
Να επισημάνω ότι δεν υφίσταται πλέον το εισιτήριο των 48 ωρών oresund που έκανες την κυκλική διαδρομή Copenhagen - Helsingør - Helsingborg - Malmö - Copenhagen.

lefterismega H Κοπεγχάγη θέλει 3 μέρες μόνο εάν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία και η σύγχρονη αρχιτεκτονική της που είναι πολύ εντυπωσιακή!!.
Για κάποιον που δεν του αρέσουν τα μουσεία και τα παλάτια αρκούν και 2 γεμάτες μέρες για τις βόλτες του.
Το Helsingør μου άρεσε πολύ και είναι αρκετά γραφικό. Το δε Kronborg Castle ήταν εντυπωσιακό εξωτερικά και αδιάφορο και άδειο εσωτερικά. Βέβαια δεν μετάνιωσα καθόλου την επίσκεψη του...
Για τις υπολοιπες πόλεις της Δανίας δεν έχω άποψη, αλλά σίγουρα θα περνούσα και απέναντι στο Malmö για μια ημερήσια εκδρομή από Κοπεγχάγη ή και διανυκτέρευση.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
249
Likes
341
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Να επισημάνω ότι δεν υφίσταται πλέον το εισιτήριο των 48 ωρών oresund που έκανες την κυκλική διαδρομή Copenhagen - Helsingør - Helsingborg - Malmö - Copenhagen.

lefterismega H Κοπεγχάγη θέλει 3 μέρες μόνο εάν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία και η σύγχρονη αρχιτεκτονική της που είναι πολύ εντυπωσιακή!!.
Για κάποιον που δεν του αρέσουν τα μουσεία και τα παλάτια αρκούν και 2 γεμάτες μέρες για τις βόλτες του.
Το Helsingør μου άρεσε πολύ και είναι αρκετά γραφικό. Το δε Kronborg Castle ήταν εντυπωσιακό εξωτερικά και αδιάφορο και άδειο εσωτερικά. Βέβαια δεν μετάνιωσα καθόλου την επίσκεψη του...
Για τις υπολοιπες πόλεις της Δανίας δεν έχω άποψη, αλλά σίγουρα θα περνούσα και απέναντι στο Malmö για μια ημερήσια εκδρομή από Κοπεγχάγη ή και διανυκτέρευση.

Το Helsingør είναι στο πρόγραμμα αφού είναι και το Kronborg Castle...
Για το κάστρο "Ρόζεμποργκ" δεν βλέπω σχόλια !!! τι λες ?
Ακόμα έχω στο πρόγραμμα το Τιβολι και την Μικρή Γοργόνα
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
4.243
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το Helsingør είναι στο πρόγραμμα αφού είναι και το Kronborg Castle...
Για το κάστρο "Ρόζεμποργκ" δεν βλέπω σχόλια !!! τι λες ?
Το Ροζεμποργκ είναι μέσα στην Κοπεγχάγη και είναι το μόνο από 3 παλάτια που αξίζει να επισκεφτείς εσωτερικά. Εχει ωραίους χώρους και 2-3 εντυπωσιακές αίθουσες με ωραίες οροφές.
Αυτό όμως που είναι το πιο εντυπωσιακό είναι τα στέμματα των Δανών βασιλιάδων στο υπόγειο θησαυροφυλάκιο.
Εάν σου αρέσουν τα παλατια επέλεξε μόνο αυτό.
Αν και έβγαλα την 4ήμερη Copenhagen Card επέλεξα να μην πάω στα άλλα δύο και προτίμησα κάποια μουσεία της πόλης.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
249
Likes
341
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Το Ροζεμποργκ είναι μέσα στην Κοπεγχάγη και είναι το μόνο από 3 παλάτια που αξίζει να επισκεφτείς εσωτερικά. Εχει ωραίους χώρους και 2-3 εντυπωσιακές αίθουσες με ωραίες οροφές.
Αυτό όμως που είναι το πιο εντυπωσιακό είναι τα στέμματα των Δανών βασιλιάδων στο υπόγειο θησαυροφυλάκιο.
Εάν σου αρέσουν τα παλατια επέλεξε μόνο αυτό.
Αν και έβγαλα την 4ήμερη Copenhagen Card επέλεξα να μην πάω στα άλλα δύο και προτίμησα κάποια μουσεία της πόλης.

ok και πάλι ευχαριστώ :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.576
Μηνύματα
901.970
Μέλη
39.314
Νεότερο μέλος
SACHRYSA12HRY

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom