Ταξίδια και οικονομική κρίση...

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολυ καλα στα λεει ο γαμπρος σου.Εδω δεν εχουμε βιβλια.
πολυ καλα στα λεει ο γαμπρος σου.εδω δεν εχουμε βιβλια. ετσι επρεπε να το γραψεις wotan1975.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
.[/quote

Νεοδιόριστη εκπαιδευτικός πήρε την 9μηνη γονική άδεια με το που πάτησε στο σχολείο, αμέσως μετά την τρίμηνη (αφού φυσικα πέρασε το καλοκαίρι) και τώρα είναι στο δεύτερο έτος της άδειάς της για το μεταπτυχιακό της, με το καλό του χρόνου τέτοιο καιρό μπορει να εμφανιστεί στο σχολείο, αν φυσικά δεν προκύψει νέα άδεια. Αυτά δεν τα βλεπει κανένας καθηγητής? βρήκαμε τώρα την ιστορία με τα βιβλία συνολικής αξίας 30-40 ευρώ.

Υ.Γ σκέφτηκε ποτέ κανεις ότι καλό είναι το μεταπτυχιακό και την διατριβή να τα έχει ΠΡΙΝ μπει στην εκπαίδευση?
Τα μεταπτυχιακά και γενικά η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών είναι τελείως άλλο θέμα..στο κάτω-κάτω αν το ΥΠΕΠΘ δεν θέλει έχει τη δυνατότητα να μη τα καλύπτει με εκπαιδευτικές άδειες 2 χρόνων..αλλά το θέμα των σχολικών βιβλίων είναι τελείως διαφορετικό,γιατί υποτίθεται πως έχουμε δωρεάν παιδεία..και είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να ξεκινάει η σχολική χρονιά χωρίς βιβλία για την πλειονότητα των σχολείων...και φυσικά σε καμιά περίπτωση το κόστος των βιβλίων δεν είναι 30-40Ε..είναι πολύ παραπάνω για κάθε παιδί..μη ξεχνάς πως πολλοί έχουν 2ή 3 παιδιά,είναι χαμηλόμισθοι ή δουλεύει μόνο ο ένας,έχουν να αγοράσουν τα εξωσχολικά(ξένες γλώσσες κτλ),τετράδια,χάρτες,κτλ..κάθε Σεπτέμβρη για όλα αυτά δεν φτάνουν 400Ε για 2 παιδιά...τώρα θα πρέπει αδιαμαρτύρητα ν΄αγοράσουν και τα σχολικά βιβλία???
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
τωρα μάθαμε οτι και η γυναίκα του Κου Πάγκαλου παίρνει επίδομα τριτέκνου

το άκουσα και εγω βρε χρήστο..με τον πάγκαλο τα εχει και τα τρία παιδιά?
να μην σχολιάσω...
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
εχω τρια αντίσκηνα, ελπίζω να μην θέλει να πληρωσω για το εμβαδόν τους!
θα βάλω ενα σταυρο στην ταρατσα και θα πω οτι το σπίτι μου είναι μετοχι του παναγιου τάφου:D
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ:
Βρεθηκε ο τροπος για να γλυτώσουμε την εισφορα για το σπιτι!!!!!!!!
tromaktiko: Βρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τα βιβλια των Αγγλικων στο σχολειο,στο Γυμνασιο ας πουμε, κοστιζουν περιπου 20 ευρω το ενα.Δηλαδη μονο για τα Αγγλικα,student's book και workbook το κοστος ειναι 40 ευρω.Αν βαλουμε και τα αλλα μαθηματα και αντιστοιχα τετραδια κτλ,μιλαμε για πολλα λεφτα.
Και εγω διαφωνω για το θεμα με τις αδειες επαπειλουμενης κυησης στις μονιμες εκπαιδευτικους..Δινονται πολυ ευκολα,πολυ νωρις κατι που δεν ισχυει ας πουμε στις αναπληρωτριες,απο οτι ξερω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο με τις αδειες επαπειλουμενης εχει ξεφυγει απο το οριο.Και η πλακα ειναι οτι ερχονται στο γραφειο να μας καταθεσουν αδειες επαπειλουμενης οι ιδιες οι επαπειλουμενες εγκυμονουσες .Εγω το ειχα πει απεξω απεξω σε μια :κυρια μου υποτιθεται οτι ειστε σε επαπειλουμενη ..την επομενη φορα τουλαχιστον στειλτε την αδεια με το συζυγο ή καποιον αλλο τελοσπαντων για να τηρησετε τα προσχηματα...πρεπει υποτιθεται να ειστε ξαπλα κ εσεις ροβολατε τους δρομους για να ερθετε στο γραφειο να καταθεσετε αδεια?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Μόνο που αυτά τα ''πλεονεκτήματα'' τα έχουν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι,μία συγγενής μου έχει κάνει τρία παιδιά και δεν έχει πατήσει το πόδι της στη δουλειά εδώ και 7 χρόνια!!!Εντωμεταξύ κάνει εκδρομές,ταξιδια ακόμη και στο εξωτερικό την ώρα που υποτίθετε ότι είναι στο κρεββατι!Κανένας έλεγχος απολύτως!
Ενώ εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που είχα πρόβλημα είδα κι έπαθα να πάρω 15 μέρες άδεια από το ΙΚΑ και κατα τ'άλλα δούλευα μέχρι τον 7ο μήνα κανονικότατα!Τι άνιση μεταχείρηση!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.768
Likes
7.335
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μόνο που αυτά τα ''πλεονεκτήματα'' τα έχουν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι,μία συγγενής μου έχει κάνει τρία παιδιά και δεν έχει πατήσει το πόδι της στη δουλειά εδώ και 7 χρόνια!!!Εντωμεταξύ κάνει εκδρομές,ταξιδια ακόμη και στο εξωτερικό την ώρα που υποτίθετε ότι είναι στο κρεββατι!Κανένας έλεγχος απολύτως!
Ενώ εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που είχα πρόβλημα είδα κι έπαθα να πάρω 15 μέρες άδεια από το ΙΚΑ και κατα τ'άλλα δούλευα μέχρι τον 7ο μήνα κανονικότατα!Τι άνιση μεταχείρηση!
φιλη δασκαλα πηρε αδεια απο το 2ο μηνα εγκυμοσυνης χωρις να εχει κανενα προβλημα , και ξαναπηγε στη δουλεια οταν το παιδι ηταν 7 μηνων.
ολους αυτους τους μηνες , κανενας ελεχγος και τα 1500 του μισθου στο χερι .... Αντε να το κανεις αυτο στον ιδιωτικο τομεα !!
με τουτα και με τα άλλα μας κανανε να βλεπουμε τους δημ,υπαλληλους σαν εχθρους μας ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.456
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom