Σχετικά με τη γρίπη των χοίρων (Όλες οι πληροφορίες εδώ)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

GTS

Member
Μηνύματα
7.015
Likes
20.225

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αυτο ακριβως που λες μεσα στις παρενθεσεις...
 

chrisd

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ (Λ.Α.-Λ.Β.-Ν.Υ.)
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Εσύ είσαι και πολύ σύντομα! Εγώ ως εκ φύσεως αισιόδοξος άνθρωπος πιστεύω ότι μέχρι τότε θα έχει λήξει το θέμα, δεν φοβάμαι ότι θα κολλήσω (είπαμε αισιόδοξη:lol:) αλλά σίγουρα θα ξενέρωνα να βρεθώ σε ένα μέρος όπου όλοι κυκλοφορούν με μάσκες και σε κοιτούν σαν τρομοκράτη αν ξεροβήξεις:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Την ίδια στιγμή στην Ευρώπη, στους τρεις έχει φτάσει ο επιβεβαιωμένος αριθμός κρουσμάτων. Το πρώτο κρούσμα καταγράφηκε στην Ισπανία, όπου ένας 23χρονος που είχε επιστρέψει από το Μεξικό παρουσίασε συμπτώματα και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Εν τω μεταξύ, αργά το απόγευμα της Δευτέρας επιβεβαιώθηκαν ακόμη δύο κρούσματα στην Σκωτία. Στη Νέα Υόρκη έχουν επιβεβαιωθεί 40 κρούσματα μεταξύ των οποίων είκοσι ασθενείς σε ελληνικό λύκειο στη Νέα Υόρκη, κανένας από τους οποίους όμως δεν είναι ελληνικής καταγωγής. Παράλληλα, έχουν καταγραφεί δεκάδες ύποπτα κρούσματα στην Ευρώπη, τη Β. Αμερική και την Ωκεανία.
Πηγη:kathimerini.gr

Ακομα δεν εχει επιβεβαιωθει αλλα νοσηλευεται και ενας στο νοσοκομειο του Μπιλμπαο!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Βρε παιδιά τι ανησυχία είναι αυτή;;

Και στο κάτω κάτω στις ΗΠΑ πάτε, δεν πάτε καν στο Μεξικό! Άσε που είναι νωρίς ακόμη για οποιαδήποτε πρόβλεψη! Κανονίστε τα ταξίδια σας λέω εγώ κανονικά, χωρίς να σκέφτεστε τα κακά και όλα καλά θα πάνε!

Δηλαδή όσοι βρίσκονται στο Μεξικό τι πρέπει να κάνουν, να πέσουν στη θάλασσα και να αρχίσουν το κολύμπι προς την Κούβα;; :bleh:
 

chrisd

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ (Λ.Α.-Λ.Β.-Ν.Υ.)
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Βρε παιδιά τι ανησυχία είναι αυτή;;

Και στο κάτω κάτω στις ΗΠΑ πάτε, δεν πάτε καν στο Μεξικό! Άσε που είναι νωρίς ακόμη για οποιαδήποτε πρόβλεψη! Κανονίστε τα ταξίδια σας λέω εγώ κανονικά, χωρίς να σκέφτεστε τα κακά και όλα καλά θα πάνε!

Δηλαδή όσοι βρίσκονται στο Μεξικό τι πρέπει να κάνουν, να πέσουν στη θάλασσα και να αρχίσουν το κολύμπι προς την Κούβα;; :bleh:
Αν ξέρουν καλό κολύμπι είναι και αυτό μια λύση!!! Άκουσα ότι οι Νότιες Πολιτείες των ΗΠΑ είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης:shock: Πάντως εγώ θα περιμένω λίγο πριν κλείσω τα εισιτήρια μήπως, λέω μήπως έχουμε καμια πτώση στις τιμές... Θάνατος σου η ζωή μου Χι Χι Χι!!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ας ελπίσουμε ότι θα ξεπεραστεί γρήγορα και δε θα επεκταθεί παραπέρα. Λογικά όμως, πηγαίνοντας προς το καλοκαίρι, δεν εξοντώνονται αυτού του είδους οι ιοί;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
...

Αν ξέρουν καλό κολύμπι είναι και αυτό μια λύση!!! Άκουσα ότι οι Νότιες Πολιτείες των ΗΠΑ είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης:shock: Πάντως εγώ θα περιμένω λίγο πριν κλείσω τα εισιτήρια μήπως, λέω μήπως έχουμε καμια πτώση στις τιμές... Θάνατος σου η ζωή μου Χι Χι Χι!!!
Νότιες Πολιτείες των ΗΠΑ είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης;;;
δε ξερω αλλα δεν το νομιζω γιατι παρακαλουθω καθημερινα τις εξελιξεις μεσω L.A. Times, CNN κλπ (απο το ιντερνετ φυσικα), κ δεν ανεφερεται πουθενα κατι τετοιο
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Παντως οι ΗΠΑ βγαλαν ανακοινωθεν να περιοριστουn ταξιδια προς Μεξικο, ενω οι δηλωσεις της Βασιλειου (Ετσι δεν λεγεται;;) που ειπε να αποφευγονται τα ταξιδια προς Μεξικο κ ΗΠΑ, δυσαρεστησαν πολυ κοσμο κ στνη Ε.Ε. και στις ΗΠΑ κ την κατηγορουσαν μετα για βιαστικες δηλωσεις, κ προσωπικη αποψη κλπ
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Besser, the acting head of the CDC.
He termed "premature" the warning from the top EU health official to avoid travel to the U.S.

The WHO's Hartl said that organization "does not recommend any travel restrictions, and we need to be very clear on that."
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
η γνώμη μου και τίποτα παραπάνω...

Η σοβαρότητα της νέας αυτής επιδημίας που έχει στοιχίσει τη ζωή σε πάνω από εκατό Μεξικανούς πολίτες και έχει φέρει τον πανικό σε όλο τον κόσμο είναι αναμφισβήτητη. Πόσο όμως αυτή πρέπει να επηρεάσει τα ταξίδια μας;​
Ήδη οι ΗΠΑ, το Ηνωμένο Βασίλειο, ο Καναδάς και άλλες χώρες έχουν εκδώσει ταξιδιωτικές οδηγίες όπου συμβουλεύουν τους πολίτες τους να αποφύγουν το ταξίδι στο Μεξικό. Οι αεροπορικές εταιρίες δίνουν τη δυνατότητα στους κατόχους εισιτηρίων για Μεξικό να αλλάξουν τον προορισμό τους, ενώ κάποιοι Ευρωπαίοι προβληματίζονται για το αν θα πρέπει να περάσουν στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού για τις διακοπές τους.

Για να δούμε όμως μερικά στατιστικά. Κάθε χρόνο στις ΗΠΑ μονάχα πεθαίνουν 36.000 άνθρωποι (κυρίως ηλικιωμένοι) από απλή γρίπη. Παρόλα αυτά δεν φαντάζομαι πως αυτό έχει αποτρέψει κάποιον από το να ταξιδέψει στις ΗΠΑ. Αξίζει λοιπόν να χαλάσει κάποιος τα σχέδια του τώρα;
Φυσικά γιατρός δεν είμαι και ούτε παίρνω καμία ευθύνη για το τι μπορεί να συμβεί, μιας και δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί αυτή η ιστορία όμως η γνώμη μου είναι η εξής. Αν δεν έχετε σκοπό να ταξιδέψετε σε κάποια περιοχή του Μεξικού που είναι σε έξαρση η γρίπη των χοίρων, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξετε τα σχέδια σας. Ο φόβος δεν είναι καλός σύμβουλος όσον αφορά τα ταξίδια (ή οτιδήποτε άλλο) και αν αφήναμε τον φόβο να παίρνει αποφάσεις για εμάς, δεν θα βγαίναμε όχι από τη χώρα αλλά ούτε καν από το σπίτι!

Κανονίστε τις διακοπές σας λοιπόν, κλείστε τα εισιτήρια σας τώρα που είναι ακόμη φθηνά λόγω εποχής, φτιάξτε βαλίτσα και βουρ αν δείτε τον κόσμο! Τουλάχιστον έτσι λέω εγώ...

Η γρίπη των χοίρων και τα ταξίδια
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
900.485
Μέλη
39.278
Νεότερο μέλος
samontaz

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom