Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

XristinaK

Member
Μηνύματα
627
Likes
1.329
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
287
Likes
491
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Εκει εξω δεν ισχυουν, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, οι ανθρωποι γυρω φοβουνται. Και δεν ξερω καποιον που δεν τον επηρεαζει τι νιωθουν οι γυρω του. Εκτος αν ζει εκτος κοινωνιας.
Πολύ σωστό!!!
Μιλάμε για πολύ πανικό γύρω μας...

Δευτέρα απόγευμα δεν ένιωθα καλά. Είχα πονόλαιμο και αδυναμία.
Δευτέρα βράδυ πήγα σπίτι και ανέβασα 37.8. Μετά από λίγο πήγε 38.
Έβαλα κομπρέσα, ήπια φασκόμηλο και πήρα cold & flu.
Τρίτη πρωί ήμουν απύρετος αλλά έμεινα σπίτι.
Τετάρτη δεν έβρισκα λόγο να μείνω σπίτι, οπότε πήγα δουλειά και αυτό που αντίκρισα δεν θα το ξεχάσω ποτέ...
Μιλάμε έκαναν λες και βλέπουν φάντασμα !!!
Φοβούνταν ακόμα και οι συνάδελφοι στο γραφείο να μείνουν στον ίδιο χώρο με μένα. Αναγκάστηκα να δουλέψω σε γραφείο μόνος μου...
Έμπαινα σε γραφείο να ρωτήσω κάτι και ο άλλος έκανε 3 βήματα πίσω λες και έβλεπε λεπρό!!!

Και μιλάμε για κάτι αστείο, έτσι;
Φαντάσου να είχα τον κορώνα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάλι καλά που δε σε έπιασαν με μία από εκείνες τις κινέζικες απόχες να σε στείλουν υποχρεωτική καραντίνα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://www.dutchnews.nl/news/2020/...us-casualty-cause-of-infection-still-unknown/On Thursday the RIVM health board said the number of cases of coronavirus in the Netherlands had more than doubled to 82. The cause of the sharp rise is likely to be a ‘catch up effect’ as people who realise or suspect they may be infected come forward and register, health officials say.

Ή πώς ένας εθνικός οργανισμός υγείας που δε θέλει να πανικοβάλλει τους πολίτες αλλά να ενημερώσει εξηγεί την άνοδο των κρουσμάτων. Σε αντίθεση, με τους αντίστοιχους ελληνικούς φορείς που με κάθε καινούριο κρούσμα κλείνουν σχολεία, πανεπιστήμια, συγκεντρώσεις κτλ. αντί να εξηγήσουν στον κόσμο ότι κρόυσματα υπάρχουν σαφώς περισσότερα γύρω μας απλά δεν είναι καταγεγραμμένα ακόμα επειδή δε χρειάστηκε να καταγραφούν (ήπια συμπτώματα).

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tackling-new-coronavirus-in-the-netherlandsDifference between the Dutch approach to the coronavirus and other countries’ approaches
In the Netherlands we are continually exploring appropriate measures: that is, measures that will prevent the spread of the virus without putting the country ‘on lockdown’.
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
287
Likes
491
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Πολύ ωραία προσέγγιση!

Πάντως, και στην είδηση που ανέβασε πριν η @XristinaK , αναφέρθηκε κάτι καθησυχαστικό και ρεαλιστικό.
https://www.lifo.gr/now/world/27266...14-nea-kroysmata-diasolinothike-enas-asthenis
Ο κ. Τσιόδρας εκτιμά πως ο πραγματικός αριθμός των κρουσμάτων στην Ελλάδα είναι πολλαπλάσιος και ο ιός μεταδίδεται «κάτω από τη μύτη μας», πιθανολογώντας ότι φέτος θα νοσήσει το 5% με 10% του πληθυσμού της Ελλάδας. «Ό,τι έγινε στη Δυτική Ελλάδα θα γίνει και σε άλλες περιοχές, και θα ληφθούν τα ίδια μέτρα. Τα ταξίδια δεν εχει νόημα να απαγορευτούν. Τα μέτρα υγιεινής πρέπει να ενταθούν και να συνεχιστούν». Πηγή: www.lifo.gr
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Βγηκαν καποιοι (γιτροι; ) και ειπαν οτι οι ευπαθεις ομαδες να προσεχουν με την εκκλησια και καλυτερα να μην πηγαινουν. Να ρωτησω εγω που δεν ξερω καθως δεν ειμαι γιατρος οι μη ευπαθεις ομαδες που θα πανε, μετα δεν θα γυρισουν σπιτι τους οπου θα βρισκονται οι ευπαθεις ομαδες, οι γονεις τους, τα παιδια τους, οι ανθρωποι με χρονια προβληματα;
Πως ακριβως το σκεφτονται; Θα παει ενας νεος στην εκκλησια η στο θεατρο να γλυψει την καρεκλα και μετα γυρνωντας σπιτι που θα ειναι η ηλικιωμενη μανα του θα κοιμηθει στο αυτοκινητο η στο μπαλκονι;

Απο μικρος δεν τα επιανα τα γραματα γιαυτο καταντησα να πεταω με φτηνοεταιριες, ας μου εξηγησει καποιος γραμματιζουμενος παρακαλω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ ωραία προσέγγιση!

Πάντως, και στην είδηση που ανέβασε πριν η @XristinaK , αναφέρθηκε κάτι καθησυχαστικό και ρεαλιστικό.
https://www.lifo.gr/now/world/27266...14-nea-kroysmata-diasolinothike-enas-asthenis
Ο κ. Τσιόδρας εκτιμά πως ο πραγματικός αριθμός των κρουσμάτων στην Ελλάδα είναι πολλαπλάσιος και ο ιός μεταδίδεται «κάτω από τη μύτη μας», πιθανολογώντας ότι φέτος θα νοσήσει το 5% με 10% του πληθυσμού της Ελλάδας. «Ό,τι έγινε στη Δυτική Ελλάδα θα γίνει και σε άλλες περιοχές, και θα ληφθούν τα ίδια μέτρα. Τα ταξίδια δεν εχει νόημα να απαγορευτούν. Τα μέτρα υγιεινής πρέπει να ενταθούν και να συνεχιστούν». Πηγή: www.lifo.gr
Και αφου τα ταξιδια δεν εχει νοημα να απαγορευτουν ανεστειλλαν ολες τις οργανωμενες εκδρομες απο και προς τις πληττομενες περιοχες. Οδηγωντας τους επαγγελματιες του τουρισμου προς την οικονομικη καταστροφη. Κανενας πανικος απο το υπουργειο.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και επιπλέον έχουν πείσει τον κόσμο ότι όποιος πάει ταξίδι, στην επιστροφή πρέπει το λιγότερο να μπει σε καραντίνα για καναδυό βδομάδες όταν αυτοί στο μεταξύ πηγαίνουν καθημερινά στη δουλειά, μπαίνουν σε ΜΜΜ, πάνε για καφέ, σε ταβέρνες, πάνε εκκλησία κτλ., αλλά δε διατρέχουν κανένα κίνδυνο γιατί τον ιό μπορείς να τον κολλήσεις μόνο είτε σε άλλες χώρες είτε σε καμπίνες αεροπλάνου.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
934
Likes
6.010
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Βγηκαν καποιοι (γιτροι; ) και ειπαν οτι οι ευπαθεις ομαδες να προσεχουν με την εκκλησια και καλυτερα να μην πηγαινουν. Να ρωτησω εγω που δεν ξερω καθως δεν ειμαι γιατρος οι μη ευπαθεις ομαδες που θα πανε, μετα δεν θα γυρισουν σπιτι τους οπου θα βρισκονται οι ευπαθεις ομαδες, οι γονεις τους, τα παιδια τους, οι ανθρωποι με χρονια προβληματα;
Πως ακριβως το σκεφτονται; Θα παει ενας νεος στην εκκλησια η στο θεατρο να γλυψει την καρεκλα και μετα γυρνωντας σπιτι που θα ειναι η ηλικιωμενη μανα του θα κοιμηθει στο αυτοκινητο η στο μπαλκονι;

Απο μικρος δεν τα επιανα τα γραματα γιαυτο καταντησα να πεταω με φτηνοεταιριες, ας μου εξηγησει καποιος γραμματιζουμενος παρακαλω.
Να σου πω εγω που τελειωσα και ενα Λυκειο τοτε οτι αυτοματα μικραινουν συντριπτικα,δεν μηδενιζονται βεβαια, οι πιθανοτητες να κολλησει καποιος ηλικιωμενος τον ιο οπως και να το κανουμε.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.177
Likes
2.021
Αυτά θυμηθηκα στα γρήγορα @jimp
Τέρμα το ζήτημα από εμένα. Νομίζω κούρασε.

Kαλά ταξίδια να έχουμε και μακριά από τις εκκλησίες.
Κοιτα να δεις γιατι απο οτι φαινετε εχεις μεγαλο θεμα κατανοησης...δε σου θιξε κανεις την εκκλησια ουτε σου παμε να μην πας...σχολιαζουμε οτι απο τη στιγμη που κλεινουν σχολεια,σινεμα κλπ που μαζευουν πολυ κοσμο ετσι επρεπε να κλεισουν και εκκλησιες και δικαστηρια που τοσο πολυ σε τρωει!και εξηγησαμε τον λογο,παρολα αυτα εσυ λες τα δικα σου!οπως θα κολλησεις απο την θεια κοινωνια,ετσι μπορεις να κολλησεις και στο σινεμα..δεν ειπαμε οτι ειναι σωστο που τα κλεινουν αλλα να μην κανουν διαχωρισμους...αν τωρα λογω επαγγελματος ή ηλικιας εισαι ισχυρογνωμων ΔΕ σημαινει οτι τα λες και σωστα...κλεινω το οφ τοπικ και θα παρακαλουσα κ σενα το ιδιο αλλωστε εδω μεσα οι περισσοτεροι το ιδιο σκεπτικο εχετε με την επιβολη αποψης!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom