Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.096
Likes
6.561
Δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζονται οι απόψεις ανθρώπων που ανήκουν στην ίδια ομάδα ούτε μπορούμε να κρίνουμε τις επίσημες θέσεις ενός οργάνου απ' τις προσωπικές απόψεις κάποιον μελών του.
Παράδειγμα ο μεγάλος ηγέτης συμφώνησε με το κλείσιμο των συνόρων για να αποφευχθεί όπως είπε η μαζική απόπειρα εισροής μεταναστών στη χώρα όταν η νεολαία του έλεγε ότι πρέπει να ζήσουμε μαζί με τους μετανάστες. Εσύ ποιος πιστεύεις απ' τους δύο;
Γιατί ασχολείστε με τις δηλώσεις ενός παπά, αλλά αγνοείτε ανακοινώσεις μητροπόλεων για το θέμα.
Συμφωνώ πως δεν πρέπει να ταυτίζονται και πως υπάρχουν και άλλες απόψεις. Εγώ απλά σχολίασα την άποψη ενός παπά που βγήκε στην κρατική τηλεόραση και διαμόρφωσε άποψη. Δε μίλησε σε δικό του κανάλι στο youtube, δεν έγραψε σε δικό του blog που πρέπει να ξέρεις να ψάξεις και να τον διαβάσεις, βγήκε στην κρατική τηλεόραση που έχει εμβέλεια σε όλη την Ελλάδα και που σε πολλά μέρη είναι από τα 2-3 κανάλια που πιάνει η τηλεόραση.

Θα μπορούσε να βγάλει επίσημη ανακοίνωση η εκκλησία και να μην ψάχνουμε να βρούμε τι λέει ο κάθε παπάς και η κάθε μητρόπολη. Η απουσία ανακοίνωσης κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συμφωνώ πως δεν πρέπει να ταυτίζονται και πως υπάρχουν και άλλες απόψεις. Εγώ απλά σχολίασα την άποψη ενός παπά που βγήκε στην κρατική τηλεόραση και διαμόρφωσε άποψη. Δε μίλησε σε δικό του κανάλι στο youtube, δεν έγραψε σε δικό του blog που πρέπει να ξέρεις να ψάξεις και να τον διαβάσεις, βγήκε στην κρατική τηλεόραση που έχει εμβέλεια σε όλη την Ελλάδα και που σε πολλά μέρη είναι από τα 2-3 κανάλια που πιάνει η τηλεόραση.

Θα μπορούσε να βγάλει επίσημη ανακοίνωση η εκκλησία και να μην ψάχνουμε να βρούμε τι λέει ο κάθε παπάς και η κάθε μητρόπολη. Η απουσία ανακοίνωσης κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
Ο παπάς, σε επόμενες δηλώσεις του τα "μάζεψε".
https://dete.gr/κορωνοϊός-δεν-θα-ρι...CEB_cP-yPnMzv4cDLIeQLIMID3EygLHwLvPkTju_TbGSY
Εν τω μεταξύ, ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι δηλώσεις του Μόσιαλου.

https://dete.gr/μόσιαλος-για-κορωνοϊό-οι-ηλικιωμένοι/
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.925
Likes
12.856
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζονται οι απόψεις ανθρώπων που ανήκουν στην ίδια ομάδα ούτε μπορούμε να κρίνουμε τις επίσημες θέσεις ενός οργάνου απ' τις προσωπικές απόψεις κάποιον μελών του.
Παράδειγμα ο μεγάλος ηγέτης συμφώνησε με το κλείσιμο των συνόρων για να αποφευχθεί όπως είπε η μαζική απόπειρα εισροής μεταναστών στη χώρα όταν η νεολαία του έλεγε ότι πρέπει να ζήσουμε μαζί με τους μετανάστες. Εσύ ποιος πιστεύεις απ' τους δύο;
Γιατί ασχολείστε με τις δηλώσεις ενός παπά, αλλά αγνοείτε ανακοινώσεις μητροπόλεων για το θέμα.
α) Έφαγα 5' από τον χρόνο μου. Νομίζω ότι είναι αρκετό. Δεν βρήκα καμία ανακοίνωση. Εκτός από της Πάτρας όπου διαβάζω τα ίδια με αυτά που άκουσα στο βίντεο από τον παπά.

β) Τα πολιτικά σχόλια δεν είναι πλέον αποδεκτά στο φόρουμ και ως εκ τούτου θα διαγράφονται.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
570
Likes
3.222
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ακυρώθηκε ο αυριανός πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός φυσικής "Αριστοτελης" ενώ τα σχολεία παραμένουν ακόμα ανοιχτά, και ενω η εκδρομη στη Θεσσαλονίκη της γ΄γυμνασίου παραμένει ακόμα ανοιχτή και σε αναμονη..
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
α) Έφαγα 5' από τον χρόνο μου. Νομίζω ότι είναι αρκετό. Δεν βρήκα καμία ανακοίνωση. Εκτός από της Πάτρας όπου διαβάζω τα ίδια με αυτά που άκουσα στο βίντεο από τον παπά.

β) Τα πολιτικά σχόλια δεν είναι πλέον αποδεκτά στο φόρουμ και ως εκ τούτου θα διαγράφονται.
Κι εγώ έφαγα 5' απ' το δικό μου χρόνο να βρω αν υπάρχει καμία επίσημη ανακοίνωση του φόρουμ ότι δεν επιτρέπονται τα πολιτικά σχόλια πέραν του off-topic.
Επιπλέον, δεν έκανα πολιτικό σχόλιο, έκανα ένα παραλληλισμό του πώς δεν πρέπει κάποιος να λαμβάνει τις απόψεις μελών ενός οργάνου ως απόψεις της επίσημης ηγεσίας του.

Υ.Γ. Δε χρειάζεται να ψάχνεις στο ίντερνετ, διάβασε το #1318 του παρόντος θέματος.
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
γ) Ὅσοι ἔχουν συμπτώματα γρίπης, βήχα, φτέρνισμα, πυρετό, ἴσως κάποια κακουχία, πόνο στὸν λαιμό, καλὸ εἶναι νὰ ἀποφύγουν νὰ ἔρχονται στὶς ἀκολουθίες γιὰ ὅσο καιρὸ χρειάζεται ἡ ἀποκατάσταση τῆς ὑγείας τους, ὥστε καὶ οἱ ἴδιοι νὰ προστατευθοῦν καὶ τοὺς ὑπόλοιπους νὰ προστατεύσουν ἀπὸ ἀνεπιθύμητες ἐξελίξεις. Ἡ Ἐκκλησία εὔχεται καὶ «ὑπὲρ τῶν ἐν ἀσθενείαις κατακειμένων», ἀλλὰ καὶ «ὑπὲρ τῶν δι΄ εὐλόγους αἰτίας ἀπολειφθέντων», γιὰ ὅσους εἶναι ἀσθενεῖς καὶ γιὰ ὅσους ἀπουσιάζουν δικαιολογημένα ἀπὸ τὴ σύναξη. Οἱ ὑγιεῖς προσεύχονται γιὰ τοὺς ἀσθενεῖς ἀπὸ τὸν ναὸ καὶ οἱ ἀσθενεῖς γιὰ τοὺς ὑγιεῖς καὶ τὸν ἑαυτό τους ἀπὸ τὸ σπίτι.


Εδώ ολοκληρη η ανακοίνωση στην επίσημη ιστοσελίδα
https://www.imml.gr/index.php?optio...81:egkyklios-152&catid=8:egkyklioi&Itemid=143
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Επίσης από την ανάρτηση Μοσιαλου

Τι είπα λοιπόν:

Α) τόνισα ότι στις εκκλησίες έχουν ήδη διαδώσει τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Β) ότι οι πιστοί που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, ΔΕΝ θα πρέπει να πάνε στην εκκλησία αλλά να παρακολουθούν τη λειτουργία από την τηλεόραση.

Γ) ότι υπάρχουν παλιές μελέτες του Αμερικανικού Κέντρου για τον Έλεγχο και την Πρόληψη των νοσημάτων, που συμπεραίνουν ότι δεν υπάρχει καταγραφή συγκεκριμένης λοίμωξης ή ασθένειας που να προκλήθηκε στα μέλη ποιμνίου αποκλειστικά από τη συμμετοχή στη Θεία κοινωνία (λόγω της χρήσης του Αγίου ποτηρίου από κοινού).

Δ) τόνισα ότι έχουν περάσει έκτοτε 22 χρόνια δεν έχουμε άλλες μελέτες και έχουμε ελάχιστα δεδομένα για τον νέο ιό.
 

alma

Member
Μηνύματα
4.000
Likes
16.878
Μην βιαζόμαστε να κρίνουμε τους άλλους, πριν από τον εαυτό μας...
Όταν αναχώρησε το γκρουπ για την εκδρομή στους Άγιους Τόπους στις 19 Φλεβάρη, η Ελλάδα, όπως και το Ιστραήλ δεν είχε κανένα κρούσμα
Αρκετοί από εμάς συνεχίζαμε κανονικά απτόητοι τα ταξίδια μας στο εξωτερικό και δεν μας τρόμαζε τίποτα!
Όπως οι Ελληνες ταξιδιώτες μολύνθηκαν από κάποιον φορέα του ιού που ήταν ήδη στο γκρουπ μαζί τους (πιθανά έτσι εξηγείται το πολύ μεγάλο ποσοστό μετάδοσης μεταξύ των μελών του γκρουπ), έτσι μπορεί να είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε από εμάς που θα ταξιδέψουμε σε μία χώρα με ελάχιστα κρούσματα, όπως η Πορτογαλία, και θα συνεισφέρουμε στην εξάπλωση του ιού στη χώρα!!

Συνεπώς, ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του και μετά ας κρίνει τις αποφάσεις των άλλων ένα μήνα πριν...
Ακριβώς.Και μάλιστα η Πορτογαλία αυτή την στιγμή έχει περισσότερα επιβεβαιωμένα κρούσματα του ιού από όσα είχαν Αίγυπτος και Ισραήλ όταν πήγαν οι άνθρωποι το ταξίδι.Συνεπώς θεωρητικά αν κρίνει κανείς αυτούς που πήγαν τότε, σίγουρα με την σημερινή κατάσταση δεν πρέπει να πάει ούτε Πορτογαλία, ούτε και βέβαια σε άλλες χώρες με ακόμα περισσότερα κρούσματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρόσεξε κανείς τον αριθμό των κρουσμάτων σε Γερμανία και Γαλλία; Σε μια εβδομάδα πήγαν από το ~50 στο ~500. Ενώ Ιταλία και Ιράν εναλλάσσονται στην τρίτη θέση στα ~3500, η Γερμανία αύριο φαίνεται πως θα ξεπεράσει και το κρουαζιερόπλοιο. Από την άλλη οι κινέζοι αναφέρουν κάπου 150 νέα κρούσματα τη μέρα τα οποία στα 80k+ "χάνονται".

Μπορεί να ακούγεται ποδοσφαιρική η περιγραφή, αλλά βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον στο πως μέσα σε μία βδομάδα έρχονται τα πάνω κάτω και μετά δεν υπάρχει σταματημός.
Στη Γαλλια μονο χθες ανακοινωθηκαν 138 νεα κρουσματα και 3 θανατοι. Επισης η κυβερνηση ανακοινωσε πως βρισκομαστε πολυ κοντα στο "σταδιο 3", δηλαδη στο σταδιο της επιδημιας οπου ο ιος αναμενεται να εχει ραγδαια αυξηση και να φτασει στο σημειο αιχμης. Οι ειδικοι πιθανολογουν πως αυτο το σταδιο θα κρατησει 8-12 εβδομαδες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Mολις επεστρεψα απο το Παιδων και τελικα η ζωη ειναι πολυ αστεια.
Ο γιος μου απο χθες παραπονιοταν για πονολαιμο και το βραδυ αρχισε καταρροη. Δεν το θεωρησα σοβαρο, το πρωι ομως ηταν χαλια και δεν τον εστειλα σχολειο. Παιρνω οπως παντα στο σχολειο να ενημερωσω για τις απουσιες και μου λενε πως απο το πρωι λειπουν πολλα παιδια με τα ιδια συμπτωματα, εχουν ανησυχησει και ζητανε διαγνωση για κορωνοιο ωστε να κλεισει το σχολειο αν χρειαστει.
Παιρνω τηλ στον ΕΟΔΥ, μετα απο μισαωρο το σηκωνουν, μου λενε πως δεν πληρει τα κριτηρια. Παιρνω το σχολειο, επιμενουν για διαγνωση . Στη δουλεια μου λενε να μην παω χωρις διαγνωση του παιδιου, μηπως ειμαι κι εγω ασυμπτωματικη. Παω στο Παιδων, μας πανε στα επειγοντα, εχω ψιλοκατουρηθει, παιρνουν κι απο κει τον ΕΟΔΥ και τους λενε να μην κανουμε τεστ (λογικο, δεν ειχε ολα τα συμπτωματα ουτε τα κριτηρια). Αλλα μου λενε πως ειμαστε στη φαση 2 τωρα, μπορει και να ειναι ιος, εχουν εντολη να τεσταρουν και να φροντιζουν μονο οσους εχουν και αναπνευστικη δυσκολια. Ειμαστε στη φαση που θα κολλησουμε αργα η γρηγορα οσοι ειναι να κολλησουμε.
Θα περασω το υπολοιπο της μερας μου επιδεικνυονταςτη διαγνωση σε οποιον ανησυχησε. Γιατι τα λεω αυτα; Γιατι φαινεται πως ο ιος δεν ειναι κατι τρομερο, αλλα η ζωη μας αλλαζει με τον φοβο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom