Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Του 2016, για ιους γενικα; Και οχι με τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα στη μεταδοτικοτητα;
H μετάδοση ενός ιού μοιάζει λίγο με την εξέλιξη των πυραμίδων επενδυτών. Οι πρώτοι πελάτες βρίσκουν εύκολα θύματα για να τους πουλήσουν την επένδυση, αλλά όσο ανεβαίνουμε επίπεδα διασποράς είναι δύσκολο να βρεθούν νέα θύματα γιατί σε μια πόλη ή ένα χωριό ή μια γειτονιά ο αριθμός των κατοίκων είναι πεπερασμένος και όχι άπειρος για να έχουμε συνεχή εξάπλωση με εκθετικό τρόπο όπως έλεγε ο Δασκαλάκης. Κάπως έτσι εξασθενεί η μετάδοση ενός ιού και δε γίνεται να αυξάνει διαρκώς εκθετικά.

Βάζοντας τους πάντες σε καραντίνα, πράγματι επιτυγχάνεις άμεση μείωση κρουσμάτων αλλά ποιος σε βεβαιώνει ότι όταν θα αποφασίσουν να βγούμε απ' την καραντίνα δε θα έχουν μείνει 10 φορείς σε όλη την Ελλάδα οι οποίοι θα επανεκκινήσουν την αλυσίδα εξάπλωσης όπως συνέβηκε αρχικά στην Κίνα; Ή ότι οι χώρες που δεν έχουν λάβει τόσο δραματικά μέτρα, δε θα έχουν πλεόνασμα φορέων οι οποίοι θα ξαναμολύνουν χώρες οι οποίες βγήκαν επιτυχώς από καραντίνα; Άρα καταλήγουμε ότι και να βγούμε απ' την καραντίνα των σπιτιών, θα βρισκόμαστε και για κάποιο διάστημα σε καραντίνα χώρας.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Κι επειδη δεν θα σε ακουσουν οι ηλικιωμενοι με δικη τους ευθυνη ή για να μην κλεισεις την εκκλησια κλεινεις ολο τον πλανητη! Εχει καμμια λογικη ολο αυτο;
Ο πλανητης εκλεισε τους χωρους λατρειας. Εδω τονμπαιζουν μονο. Αν και σε συμβολικο επιπεδο, δεν επρεπε να κλεισουν πριν τα μπαρ και τα κλαμπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
H μετάδοση ενός ιού μοιάζει λίγο με την εξέλιξη των πυραμίδων επενδυτών. Οι πρώτοι πελάτες βρίσκουν εύκολα θύματα για να τους πουλήσουν την επένδυση, αλλά όσο ανεβαίνουμε επίπεδα διασποράς είναι δύσκολο να βρεθούν νέα θύματα γιατί σε μια πόλη ή ένα χωριό ή μια γειτονιά ο αριθμός των κατοίκων είναι πεπερασμένος και όχι άπειρος για να έχουμε συνεχή εξάπλωση με εκθετικό τρόπο όπως έλεγε ο Δασκαλάκης. Κάπως έτσι εξασθενεί η μετάδοση ενός ιού και δε γίνεται να αυξάνει διαρκώς εκθετικά.
Βάζοντας τους πάντες σε καραντίνα, πράγματι επιτυγχάνεις άμεση μείωση αλλά τι σου λέει ότι όταν θα αποφασίσουν να βγούμε απ' την καραντίνα δε θα έχουν μείνει 10 φορείς σε όλη την Ελλάδα οι οποίοι θα επανεκκινήσουν την αλυσίδα εξάπλωσης όπως συνέβηκε αρχικά στην Κίνα;
Γι αυτο ακριβως περιμενουμε εμβολιο. Λυπαμαι που θα αργησουμε να ξεμπλεξουμε και θα ξεμπλεξουμε οριστικα με το εμβολιο μονο. Ανοσια χωρις εμβολιο δεν υπαρχει, και για ιο που δεν ξερουμε αν η νοσηση εξασφαλιζει ανοσια. Μιλαμε για τεραστιο καραγκιοζιλικι ο ισχυρισμος της ανοσιας. Θα φαει πολλες φαπες ο Μπορις.
 

alma

Member
Μηνύματα
4.000
Likes
16.878

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.220
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ο πλανητης εκλεισε τους χωρους λατρειας. Εδω τονμπαιζουν μονο. Αν και σε συμβολικο επιπεδο, δεν επρεπε να κλεισουν πριν τα μπαρ και τα κλαμπ.
Δηλαδη ρε Paefstra εσενα δεν σου φαινεται παραλογο να εχουμε κλειδωθει ολοι στα σπιτια μας απο φοβο μην κολλησουμε κανεναν και τα γεροντια να σουλατσαρουν ανενοχλητα κι αν τους πεις κατι να σου λενε δεν παθαινω τιποτα εγω, εχω ανταπεξελθει και χειροτερα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Δηλαδη ρε Paefstra εσενα δεν σου φαινεται παραλογο να εχουμε κλειδωθει ολοι στα σπιτια μας απο φοβο μην κολλησουμε κανεναν και τα γεροντια να σουλατσαρουν ανενοχλητα κι αν τους πεις κατι να σου λενε δεν παθαινω τιποτα εγω, εχω ανταπεξελθει και χειροτερα!
Εχουν ανοιες, ειναι στραβοξυλα, κι εμεις ετσι θα γινουμε. Εγω που εχω μακρια τους γονεις μου, ειναι μονοι και θα κανω μηνες να τους ξαναδω γιατι φοβουνται ειμαι ολη μερα στα τηλεφωνα και τους συμμαζευω. Τα παιδια τους τι κανουν;
 

alma

Member
Μηνύματα
4.000
Likes
16.878
Δηλαδη ρε Paefstra εσενα δεν σου φαινεται παραλογο να εχουμε κλειδωθει ολοι στα σπιτια μας απο φοβο μην κολλησουμε κανεναν και τα γεροντια να σουλατσαρουν ανενοχλητα κι αν τους πεις κατι να σου λενε δεν παθαινω τιποτα εγω, εχω ανταπεξελθει και χειροτερα!

Καλά δεν σουλατσάρουν και ανενόχλητοι όλοι οι γέροι. Από που προκύπτει αυτό;Ξέρω δεκάδες ηλικιωμένους που έχουν κλειστεί στα σπίτια και βγαίνουν σπάνια και βλέπεις και κάτι βαρεμένα 15χρονα να κάνουν πως βήχουν μόλις δουν γιαγιά να πηγαίνει στο φαρμακείο με τη μάσκα.
Πάρα πολλοι ηλικιωμένοι είναι φοβισμένοι. Πάντως στα κανάλια είδαμε νεολαία να σουλατσάρει στις οργανωμένες πλαζ, μέχρι που τις έκλεισαν. Υπάρχουν και γέροι που σουλατσάρουν(δεν αντιλέγω εννοείται), αλλά δεν νομίζω να είναι η πλειοψηφία των ηλικιωμένων. Ε, αν κάποιος 80ρης σουλατσάρει χωρίς λόγο είναι δική του ευθύνη. Αλλά δεν ξέρω πολλούς τέτοιους.Αρκετά μεγάλο ποσοστό φοβάται.Και δικαίως.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδη ρε Paefstra εσενα δεν σου φαινεται παραλογο να εχουμε κλειδωθει ολοι στα σπιτια μας απο φοβο μην κολλησουμε κανεναν και τα γεροντια να σουλατσαρουν ανενοχλητα κι αν τους πεις κατι να σου λενε δεν παθαινω τιποτα εγω, εχω ανταπεξελθει και χειροτερα!
Εμενα η γειτονισσα μου που ειναι 80φευγα και μιλησαμε πριν λιγο, οταν της ειπα να προσεχει και να μην βγαινει απο το σπιτι, μου απαντησε πως αμα εχεις πιστη στο θεο δεν παθαινεις τιποτα, πως κοινωνησε την Κυριακη, πως πλενει τα χερια της με αγιασμο, λιβανιζει στο σπιτι και αλλα τετοια επιστημονικα.

Ειχε ορεξη να μου πει κι αλλα αλλα μπηκα μεσα γιατι μου ηρθε μια ταση αυτοκτονιας.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.783
Likes
17.788
Όλα αυτά τα μέτρα που έρχονται είναι ξεκάθαρα μέτρα χούντας.
Ε να κάνουμε δημοψήφισμα τότε.. έλα πλάκα κάνεις τώρα εε;; συνταγματικά μάλλον δίνεται τέτοιο δικαίωμα.. εξάλλου όταν ο "εχθρός" είναι προ των πυλών το κύριο μέλημά μας είναι η επιβίωση και όχι η δημοκρατία.. με το καλό όταν όλα τελειώσουν θα δούμε ποιος άπλωσε το χέρι σ' αυτήν και θα το κόψουμε αν συνεχίσει να το κάνει..

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ευχαρίστηση κάποιων για τα μέτρα και η επιθυμία για περισσότερα.
Αν ψάχνεις κάποιον τον βρήκες.. εγώ είμαι, όχι βέβαια για την ευχαρίστηση αλλά κυρίως για την ανευθυνότητα ορισμένων να κατανοήσουν οτι δεν ζούμε μια κανονικότητα και ότι πρέπει να είμαστε πιο αλληλέγγυοι και να φερθούμε πιο υπεύθυνα, για να επιστρέψουμε πιο γρήγορα σε αυτήν και οχι να συναγελαζόμεθα χοροπηδώντας, τραγουδώντας και λέγοντας "μολών λαβέ" στον κορονοιό ή να αγοράζουμε 2 βυτία αντισηπτικό υγρό..

Όταν σε μερικούς μήνες θα έχει υποχωρήσει ο ιός, όπως συνήθως συμβαίνει και θα διαβάζετε τις δημοσιεύσεις σας θα καταλάβετε πόση δύναμη δώσατε στο σύστημα να σας επιβάλλει από εδώ και εμπρός οποιοδήποτε μέτρο μπροστά στο γενικό καλό.
Λες ο κορονοιος να μας φέρει και αλτσχάιμερ;;;

Τα δέοντα αργότερα θα μπορούσαν να είναι φυλάκιση των ευπαθών ομάδων σε χώρους φύλαξης (βλπ πχ κλειστές δομές μεταναστών) και πρόσληψη προσωπικού για τη φροντίδα τους ώστε να μη γεμίζουν με περιστατικά οι ΜΕΘ. Θα συμφωνήσεις και σ' αυτό επειδή προέχει το γενικό καλό; Ποιο είναι το όριο που το γενικό καλό πρέπει να υποχωρεί προς τις ατομικές ελευθερίες;
Κοίτα όλοι μας κάνουμε κριτική και έτσι πρέπει αλλά σαν σωστοί πολίτες πρέπει να λέμε και μεις μια άποψη για το τι πρέπει να γίνει αλλιώς είμαστε απλά γκρινιάρηδες πολίτες..

Ρε συ μήπως τρoλάρεις;; την πάτησα, τσιμπησα.. αλλά πάλι δεν νομίζω ο @tripakias τα κάνει αυτά..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.590
Likes
14.773
Από ποια στατιστική βγαίνει ότι τα γερόντια σουλατσάρουν περισσότερο από τους υπόλοιπους;Αυτά μόνον γεμίζουν τις πλαζ και τα μαγαζιά;Η απλά είναι μια γνώμη που αρέσει να επαναλαμβάνουμε;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.017
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom