Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

GTS

Member
Μηνύματα
6.997
Likes
20.099
...και απλώς πολύ κακό κρέας
Σε αναμονή λοιπόν της επίσκεψής μου στο πολυπόθητο Ρίο. Από πάνω φαντάζομαι εννοείς "πολύ καλό".

@Loca Corazon: Μήπως κάποιος στη παρέα είναι λίγο γκαντέμης με τα τραπέζια? :haha::haha: Εμείς 2 φορές φάγαμε, μία έξω με καλό καιρό και μία μέσα απέναντι από τη κουζίνα. Σε αναμονή κι εγώ για το γεμιστό φρούτο, la prossima volta.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγε τι κακό είχε η σαλτιμπόκα κ δεν της άρεσε. ένα τυπικά ρωμαικό πιάτο που είναι όμως αρκετά ιδιαίτερο για ελληνικούς ουρανίσκους. και καμμία σχέση δεν έχει με τη σαλτιμπόκα των ελληνικών πιτσεριων. το κρέας πρεπει να είναι τρυφερότατο.
και γω αυτη τη γνωμη ειχα σχηματισει έχοντας δοκιμασει σαλτιμπογκα στην ιταλια παλιοτερα οτι το κρεας ειναι τρυφερο ....το συγκεκριμενο ηταν σκληρο και ανοστο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.904
Likes
52.043
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε αναμονή λοιπόν της επίσκεψής μου στο πολυπόθητο Ρίο. Από πάνω φαντάζομαι εννοείς "πολύ καλό".
Ωχ δίκιο έχεις, θα το αλλάξω. Κρεατάρες. Καλύτερα κι απ' της Ουρουγουάης (το οποίο είναι τίτλος).
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
ότι θέλεις παραγγέλνεις. αυτό που είναι μεγαλύτερο φαουλ είναι να προσπαθήσεις να αναστρέψεις τη σειρά. δηλ να ζητήσεις μετά το κυρίως ή μετά το πρώτο να σου φέρουν το ορεκτικό. θα σε κοιτάξουν σαν ούφο. σχεδόν το ίδιο παράξενα σαν να παραγγείλεις καπουτσίνο μετά το γεύμα (η ύψιστη ύβρις).
στα υπόψη ότι σε γενικές γραμμές τα πρώτα δεν είναι τόσο μεγάλα σαν ελληνικά πιάτα ζυμαρικών. για ολοκληρωμένη εμπειρία καλύτερα να αφήσεις το ορεκτικό παρά το 1ο.
α και τα πιάτα είναι 4, κ το contorno, το συνοδευτικό του κυρίως το οποίο έρχεται γυμνό, σκέτο κρέας πχ χωρίς πατάτες, σαλάτα κλπ.

μπορώ να κάνω skip τα πάντα και να παραγγείλω απλώς ένα κυρίως και μια σαλάτα?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.997
Likes
20.099
μπορώ να κάνω skip τα πάντα και να παραγγείλω απλώς ένα κυρίως και μια σαλάτα?
Εννοείται βρε συ, κανείς δε σε υποχρεώνει να τα φας όλα. Πώς νομίζεις ότι είναι στυλάκια οι Ιταλοί, τρώγοντας 3-4 πιάτα κάθε μέρα μεσημέρι-βράδυ? Πάρε ό,τι τραβάει η ψυχή σου...
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
οκ ευχαριστώ, ρωτάω γιατί στο Παρίσι όταν δεν ακολούθησα το αντίστοιχο τυπικό σε ένα δείπνο τα γκαρσόνια σχεδόν γελούσαν πάνω από το κεφάλι μου.

ωραία και ας συνεχίσουμε για προτάσεις για φαγητό. θα έχω 4 διανυκτερέυσεις στη Ρώμη οπότε λέω

1ο βράδυ: να φάμε προς piazza navona. θα επιλέξω ανάμεσα σε αυτά που μου έχετε γράψει.
2ο βράδυ: λέω να βγούμε προς Τραστεβέρε. υπάρχει καμιά πρόταση εκεί.
3ο βράδυ: αξίζει προς Piazza del popollo? αν ναι περιμένω πρόταση.
4ο βράδυ: ???
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
οκ ευχαριστώ, ρωτάω γιατί στο Παρίσι όταν δεν ακολούθησα το αντίστοιχο τυπικό σε ένα δείπνο τα γκαρσόνια σχεδόν γελούσαν πάνω από το κεφάλι μου.

ωραία και ας συνεχίσουμε για προτάσεις για φαγητό. θα έχω 4 διανυκτερέυσεις στη Ρώμη οπότε λέω

1ο βράδυ: να φάμε προς piazza navona. θα επιλέξω ανάμεσα σε αυτά που μου έχετε γράψει.
2ο βράδυ: λέω να βγούμε προς Τραστεβέρε. υπάρχει καμιά πρόταση εκεί.
3ο βράδυ: αξίζει προς Piazza del popollo? αν ναι περιμένω πρόταση.
4ο βράδυ: ???
στο tripadvisor αυτό είναι υψηλά στις προτιμήσεις αλλά είναι και αυτό προς piazza navona.
The Library, Rome - Restaurant Reviews - TripAdvisor
 

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
καλησπέρα!! επειδή κ εγώ θα πάω στη ρώμη μέσα απριλίου θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να μπω στην ξενάγηση ενός γκρουπ. έχω κλείσει με δύο φίλες μου τα εισ και το ξενοδοχείο και θα είχαμε μαζί κ έναν φίλο μας ξεναγό. Κάτι όμως προέκυψε και δεν θα έρθει.Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να μπούμε στην ξενάγηση ενός γκρουπ??
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.403
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom