Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
kabamarou said:
Μερικές ακόμη ερωτήσεις για Ρώμη και αν μπορείτε σας παρακαλώ απαντήστε μου.

1.Αν ταξιδεύω προς μια κατεύθυνση με το metro και αλλάξω γραμμή στο termini για να συνεχίσω την πορεία μου(Πχ.ξεκινάω από piazza di spagna και κατεβαίνω στο termini για να πάρω την άλλη γραμμή του metro και να πάω στο κολοσαίο)πρέπει να βγάλω αλλά εισιτήριο;
Το γράφει και εδώ πέρα ATAC S.p.A. | Azienda per la mobilit? αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά...

2.Το λεωφορείο της Atral που σε πηγαίνει από το αεροδρόμιο στην στάση του metro δεν είναι πιο γρήγορη λύση την στιγμή που από ένα σημείο και μετά θα κινηθείς με το metro και θα γλιτώσεις έτσι την κίνηση που θα συναντούσε το λεωφορείο μέσα στο κέντρο ειδικά σε ώρες αιχμής που θέλω να το πάρω εγώ(15:00-16:00);
1.το εισητηριο ισχυει για 100' απο την ακυρωση. κανεις οτι θελεις σε αυτο το χρονο.
2.οχι απαραιτητα. κ προς το μετρο εχει κινηση..ειναι κ θεμα τυχης. την ωρα που λες παρτο για κεντρο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πες στο παλικάρι Samion και πόση ώρα κανεις με το λεωφορείο από το αεροδρόμιο .....:cool:
Πες μας για αυτή σου την εμπειρία ....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
Πες στο παλικάρι Samion και πόση ώρα κανεις με το λεωφορείο από το αεροδρόμιο .....:cool:
Πες μας για αυτή σου την εμπειρία ....
το ειπα πιο πανω. διαβαζε καλυτερα. κινηση μπορει να βρεις κ προς το μετρο...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Μετά από ψάξιμο στην σελίδα http://www.atac.roma.it/index.asp?p=57
βρήκα αυτό σαν απάντηση στην ερώτηση μου.
Il biglietto integrato a tempo (bit) è valido per una sola corsa anche su entrambe le linee ma senza oltrepassare i tornelli.
Μετάφραση:Η ολοκληρωμένη χρόνος εισιτήριο (bit) ισχύει για ένα ταξίδι, επίσης, και στις δύο γραμμές, αλλά χωρίς να υπερβαίνει τα τουρνικέ.
Είναι βέβαια γραμμένο και 1 Δεκεμβρίου 2009 αλλά τι στο καλό είναι τα τουρνικέ;

Οσο για το λεωφορείο από αεροδρόμιο θα πάρω της teravvision το λεωφορείο για termini.Τώρα πόσο χρόνο θα κάνει θα δούμε... πάντως στην σελίδα της λέει για 55 λεπτά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
kabamarou said:
Μετά από ψάξιμο στην σελίδα http://www.atac.roma.it/index.asp?p=57
βρήκα αυτό σαν απάντηση στην ερώτηση μου.
Il biglietto integrato a tempo (bit) e valido per una sola corsa anche su entrambe le linee ma senza oltrepassare i tornelli.
Μετάφραση:Η ολοκληρωμένη χρόνος εισιτήριο (bit) ισχύει για ένα ταξίδι, επίσης, και στις δύο γραμμές, αλλά χωρίς να υπερβαίνει τα τουρνικέ.
Είναι βέβαια γραμμένο και 1 Δεκεμβρίου 2009 αλλά τι στο καλό είναι τα τουρνικέ;

Οσο για το λεωφορείο από αεροδρόμιο θα πάρω της teravvision το λεωφορείο για termini.Τώρα πόσο χρόνο θα κάνει θα δούμε... πάντως στην σελίδα της λέει για 55 λεπτά.
για το εισητηριο νομιζω εδωσα σαφη απαντηση πιο πανω. εννοει οτι δεν μπορεις να βγεις κ να ξαναμπεις απο τις μπαρες. δηλ μπορεις να παρεις το μετρο αλλα οχι πχ να πας καπου κ να ξαναγυρισεις εντος 100'. αυτο ειναι το μονο που δεν μπορεις στο μετρο.αυτο που θες εσυ γινεται.
αν εννοεις tornelli , λενε τις μπαρες που επιτρεπουν εναν τη φορα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Α μάλιστα!!! Έτσι εξηγούνται όλα τώρα.
Για αυτό την είχα πατήσει και την άλλη φορά πριν από 2 χρόνια περίπου.Είχαμε βγει από το metro για να δούμε το κολοσαίο και πήγαμε να ξαναμπούμε μέσα μετά από λίγα λεπτά για να συνεχίσουμε την διαδρομή μας προς termini και δεν δεχότανε το εισιτήριο το μηχάνημα και είχαν σπάσει τα νεύρα μου και έλεγα μα πως είναι δυνατόν αφού δεν περάσανε τα 75 λεπτά και ρωτήσαμε μια υπάλληλο και μας είπε ότι είχε πρόβλημα το σύστημα και έδωσε στον φίλο μου ένα καινούριο εισιτήριο.
Προφανώς δεν θα κατάλαβε και αυτή τι ακριβώς κάναμε:D
Στην Αθήνα πάντως με το εισιτήριο του metro κάνεις πραγματικά ότι θέλεις μέσα σε αυτό τον χρόνο που σου δίνει και για αυτό μπερδεύτηκα... και είχα και σκοπό να ξαναγυρίσω με το ίδιο εισιτήριο προς την αντίθετη κατεύθυνση πάλι αλλά δυστυχώς δεν γίνεται:D
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
To λεωφορείο της teravvision από Fiumicino είναι απέναντι από το terminal 3 αναφέρει η σελίδα της στο bus parking n. 3 και είναι κάτω από την αερογέφυρα όπως είδα από το google.
Για να πας κάτω από την αερογέφυρα στον χώρο στάθμευσης των λεωφορείων έχει εσωτερική σκάλα μέσα στο terminal 3 η είναι έξω;
Επίσης τα αεροπλάνα που έρχονται από Ελλάδα προσγειώνονται στο terminal 3;

Συγνώμη αν είναι λίγο υπερβολικές οι ερωτήσεις αλλά θέλω να πάρω το λεωφορείο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα χωρίς να χάσουμε χρόνο και γενικά είμαι πάρα πολύ του προγράμματος και αγχώνομαι πολύ γενικά:) και για αυτό ρωτάω.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Noμιζω εχεις αγχωθει υπερβολικα! Οταν φτασεις πηγαινε απλα σε καποιο απ'τα σημεια πληροφοριων και ρωτα. Terravision ειχα παρει κι εγω. Ρωτησε και θα σου πουν. Ειναι εξω απ'το αεροδρομιο ο χωρος σταθμευσης, οσο για το terminal το γραφει λογικα στα στοιχεια της πτησης σου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To λεωφορείο της teravvision από Fiumicino είναι απέναντι από το terminal 3 αναφέρει η σελίδα της στο bus parking n. 3 και είναι κάτω από την αερογέφυρα όπως είδα από το google.
Για να πας κάτω από την αερογέφυρα στον χώρο στάθμευσης των λεωφορείων έχει εσωτερική σκάλα μέσα στο terminal 3 η είναι έξω;
Επίσης τα αεροπλάνα που έρχονται από Ελλάδα προσγειώνονται στο terminal 3;
Σε όποιο τέρμιναλ και να φτάσεις (πχ με AZ στο Τ1), ακολουθείς τις πινακίδες για Τ3 και αφού φτάσεις εκεί τις πινακίδες προς έξοδο/λεωφορεία. Τα λεωφορεία της Terravision είναι έξω απ' το T3 στα δεξιά σου όπως βγαίνεις, περίπου όπως περιμένουν τα λεωφορεία express στο Βενιζέλος. Θα περιμένεις στη θέση πάρκινγκ 3, δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο εκεί πέρα από μια πινακίδα και τον πολύ κόσμο που θα περιμένει.
Στην είσοδο θα σου ζητήσει ο εισπράκτορας το εισιτήριο και θα κάτσεις όπου θέλεις.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Noμιζω εχεις αγχωθει υπερβολικα! Οταν φτασεις πηγαινε απλα σε καποιο απ'τα σημεια πληροφοριων και ρωτα. Terravision ειχα παρει κι εγω. Ρωτησε και θα σου πουν. Ειναι εξω απ'το αεροδρομιο ο χωρος σταθμευσης, οσο για το terminal το γραφει λογικα στα στοιχεια της πτησης σου.
Οτι αγχώνομαι υπερβολικά είναι αλήθεια. Τελευταίεα φορά που είχα πάει στο fiumicino στις πληροφορίες και ρώτησα κάτι μας εξυπηρέτησαν στα Ιταλικά...Το άγχος μου βγήκε λίγο γιατί φτάνει η πτήση μας στις 14:35 και σκέφτηκα να κλείσω το λεωφορείο για τις 15:05 γιατί θέλουμε να προλάβουμε να κάνουμε κάποιες δραστηριότητες αλλά αν χάσω χρόνο για να ψάχνω να βρω που είναι η στάση και ίσως και κάποιο χρόνο μέχρι να πάμε από το αεροπλάνο μέχρι τον δρόμο έξω μπορεί να το χάσω το λεωφορείο των 15:05 και το επόμενο είναι μισή ώρα μεν μετά αλλά μετά θα είναι λίγο αργά για να προλάβουμε αυτά που θέλουμε.

Τέλος πάντων, θα κλείσω λεωφορείο για τις 15:40 μάλλον για να είμαστε άνετοι και να μην αγχωνόμαστε και ότι προλάβουμε και ακόμη και καθυστέρηση να έχει το αεροπλάνο έχουμε το δικαίωμα να πάρουμε το επόμενο λεωφορείο που είναι στις 16:40.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Για μιση ωρα δε χρειαζεται να τρελαινεσαι. Μην ανησυχεις κι αν δε προλαβεις κατι. Θα εχετε και αποσκευες ή μονο χειραποσκευες; Γιατι αν εχετε αποσκευες μαλλον αδυνατον το βλεπω να προλαβετε μεσα σε μιση ωρα να βγειτε, να παραλαβετε βαλιτσες και να φτασετε μεχρι τα λεωφορεια. Εγω δεν ειχα ρωτησει κανεναν, ειχα ακολουθησει καποιες ταμπελες που ελεγαν νομιζω "buses" ή "shuttle buses". Δεν θυμαμαι σιγουρα ομως. Γιατι θες να κλεισεις απο τωρα λεωφορειο;Μπορεις να βγαλεις εισητηριο επι τοπου. Υπαρχουν υαπλληλοι εκει στο χωρο σταθμευσης που σου δινουν εισητηριο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Μόνο χειραποσκευές θα έχουμε.Θέλω να το βγάλω από πριν το εισιτήριο για να είμαι σίγουρος ότι θα μπω στο λεωφορείο και δεν θα με αφήσουν από έξω λόγω πληρότητας αλλά και γιατί είναι ελαφρώς πιο φθηνό:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom