Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.249
Likes
20.843
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

andpsy

Member
Μηνύματα
294
Likes
707
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια, Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Νορβηγία, Όσλο - Μπέργκεν 5 μέρες τον Απρίλιο (Δευτέρα -Παρασκευή)
Τα αεροπορικά της Aegean ήταν μόνο φόροι, (εξαργύρωση πόντων alpha bank bonus)
Solo ταξίδι
 

Attachments

pan82

Member
Μηνύματα
667
Likes
829
Θσ επανελθω οταν γυρισουμε με το 6ημερο- 5 νυχτες Ιουλη σε Σκανδιναβικες χωρες με αρχικο προυπολογισμο 350 το ατομο για αεροπορικα Aegean, ξενοδοχεια με πρωινο τα πιο πολλα, γρηγορα τρενα απο χωρα σε χωρα, δεν εχω βαλει ακομη τα λεωφορεια που μ αυτα υπολογιζω να φτασει τα 380.
Οκ αυτο δεν θα ειναι σαν στο σπιτι μας, αλλα και παλι.
Ioύνιος 2022, 500€ το άτομο τα πάντα όλα για 5 ημέρες-4 νύχτες (ξενοδοχείο διαμερισμάτων εξαιρετικό, εισιτήρια με εξαργυρωση, φαγητά μόνο έξω, εισοδοι σε κάστρα, τρένα, tivoli, μέχρι και διόδια αττικής οδού και parking). Φαγητό εξαιρετικό φάγαμε και μπουφέ στο dalle valle με 25€ μέχρι σκασμού, σε ιταλικό με 20€ και Burger king.
Γενικά λύσεις υπάρχουν για οικονομία χωρίς να στερηθείς τίποτα, κάπου τόσα πήγε και η Στοκχόλμη πέρσι τέλη Μάϊου.

Φέτος 5 βράδια Ταλλιν-Ρίγα σε 4 * ξενοδοχείο με εξαιρετικό μπουφέ, λεωφορείο από τη μια χώρα στη άλλη, φαγητά σε special μεσαιωνικό μαγαζί και γενικά πολύ χύμα μιας και οι πόλεις ήταν φθηνές πήγε 350€ το ατομο και νομίζω είναι ίσως μακράν το πιο οικονομικό ταξίδι που έχω κάνει ποτέ. Μόνη παραφωνία που πάθαμε σοκ ήταν σε καταιγίδα που έσκασε και πήραμε ένα ταξι για 800μέτρα χρέωσε 20€ τη μεταφορά...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.271
Likes
42.030
Κατσε να σημειωσω τον μπουφε γιατι θα χρειαστει. Και το ιταλικο θελω. Εχω κρεντιτ 120 ευρω απο το thefork, ας το φαω στη Σουηδια τοτε.
 

pan82

Member
Μηνύματα
667
Likes
829
Κατσε να σημειωσω τον μπουφε γιατι θα χρειαστει. Και το ιταλικο θελω. Εχω κρεντιτ 120 ευρω απο το thefork, ας το φαω στη Σουηδια τοτε.
ακόμα το θυμάμαι αυτό το φαγητό εξαιρετικές πίτσες και ζυμαρικά αλλά μη πάτε αργά γιατί πήγαμε 9 παρά και είχε κλείσει ο εξωτερικος χώρος και κάτσαμε μέσα στη μπάρα και φάγαμε
https://www.tripadvisor.com/Restaur...s-Pizzeria_La_Fiorita-Copenhagen_Zealand.html
Και αυτό και ο μπουφές είναι για Κοπεγχάγη. Σουηδία πέρσι δε θυμάμαι κάτι πολύ καλό.
Φάγαμε vapiano (20€), https://www.tripadvisor.com/Restaur...Reviews-Trattoria_Villa_Romana-Stockholm.html (20€) και ξεσκίσαμε τον εκπληκτικό πρωϊνό μπουφε στο clarion.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.339
Likes
7.323
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν είναι με τις μπύρες τότε είναι πολύ καλά! Αν είναι χωρίς τις μπύρες τότε κάτι δεν έκανες καλά :)
Μας προσβάλετε κυρία μου!
Από τα 235€ τουλάχιστον το 1/4 ήταν μπύρες κι αλκοόλ.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
555
Likes
1.029
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Φέτος 5 βράδια Ταλλιν-Ρίγα σε 4 * ξενοδοχείο με εξαιρετικό μπουφέ, λεωφορείο από τη μια χώρα στη άλλη, φαγητά σε special μεσαιωνικό μαγαζί και γενικά πολύ χύμα μιας και οι πόλεις ήταν φθηνές πήγε 350€ το ατομο και νομίζω είναι ίσως μακράν το πιο οικονομικό ταξίδι που έχω κάνει ποτέ. Μόνη παραφωνία που πάθαμε σοκ ήταν σε καταιγίδα που έσκασε και πήραμε ένα ταξι για 800μέτρα χρέωσε 20€ τη μεταφορά...
Μια που τα έχεις πρόσφατα, πληροφορίες για φαγητό στο Ταλλίν και τη Ρίγα;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
555
Likes
1.029
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Νορβηγία, Όσλο - Μπέργκεν 5 μέρες τον Απρίλιο (Δευτέρα -Παρασκευή)
Τα αεροπορικά της Aegean ήταν μόνο φόροι, (εξαργύρωση πόντων alpha bank bonus)
Solo ταξίδι
Bergen ψαραγορά; No?
 
Μηνύματα
49
Likes
54
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
4 γεματες μερες(5 βραδια, εφυγα ξημερωματα παρασκευης) Κουταισι/Μπατουμι, 140-150ευρω. Μεσα και οι εκδρομες σε κοντινες αποστασεις.

Και εφαγα, και ηπια και δεν μου ελειψε απολυτως τιποτα ομως. Μπυρες πινει και με 0.8ε σε μαγαζι. Και βαρελισιες επισης. Με 4-5ε εχεις γευμα με ορεκτικο - σαλατα - κυριως πιατο.

Για ταξι κατεβαζετε bolt, και κανετε με 1ευρω 5-6 χλμ.
Ηξερα οτι ειναι φθηνα, αλλα τετοιες τιμες δεν περιμενα πραγματικα.

Μεταφορικα 45-50ε πηγαινε ελα. Διαμονη 3 βραδια Μπατουμι, 20ε/βραδυ σε ουρανοξυστη με ολη την πολη πιατο απο κατω. Διαμονη κουταισι 2 βραδια, 15ε/βραδυ.

Συνολο για 4 μερες και κατι, εδω λιγο πανω απο 200ευρω. Ηταν μια ευχαριστη εκπληξη, γιατι εκτος απο το οτι ηταν πολυ φθηνα ηταν και πολυ ομορφα.

Το μονο κακο ειναι οδηγοι. Δεν ξερουν να οδηγουν καθολου. Κορνες δεξια και αριστερα, ενα χαος.

Σιγουρα θα ξαναπαω ομως να δω και την Τυφλιδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.271
Likes
42.030
Νορβηγία, Όσλο - Μπέργκεν 5 μέρες τον Απρίλιο (Δευτέρα -Παρασκευή)
Τα αεροπορικά της Aegean ήταν μόνο φόροι, (εξαργύρωση πόντων alpha bank bonus)
Solo ταξίδι
Το ξερεις εχεις και δωρεαν 20κιλη να βαλεις μισο καροτσι μαγειρεμενα φαγητα απο τον ΑΒ και 8κιλη,?
 

pan82

Member
Μηνύματα
667
Likes
829
Μια που τα έχεις πρόσφατα, πληροφορίες για φαγητό στο Ταλλίν και τη Ρίγα;
Riga φάγαμε στο https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...9850-Reviews-Rozengrals-Riga_Riga_Region.html
Εκπληκτικό σα χώρος, έτσι κάτι διαφορετικό σε μεσαιωνικό στυλ αλλά σα φαγητό δεν είναι αυτό που λές θα ξαναπάω.
Tallin αντίστοιχο μαγαζί είναι το Olde Hansa μέσα στη παλιά πόλη αλλά επειδή δε ξετρελαθηκαμε με το πρώτο δε δοκιμάσαμε πάλι (Riga βγήκε περίπου 30€ το άτομο, το αντίστοιχο tallin που είχα δει κατάλογο θα πήγαινε κάνα 50αρικο). Μετά ζυμαρικά tallin φάγαμε στο γνωστό vappiano και τις δύο μέρες που είμασταν στο πόδι τη καταλήξαμε σε burger. Εξαιρετικες και οι δύο πόλεις θα τις χαρείς!!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
555
Likes
1.029
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
4 γεματες μερες(5 βραδια, εφυγα ξημερωματα παρασκευης) Κουταισι/Μπατουμι, 140-150ευρω. Μεσα και οι εκδρομες σε κοντινες αποστασεις.

Και εφαγα, και ηπια και δεν μου ελειψε απολυτως τιποτα ομως. Μπυρες πινει και με 0.8ε σε μαγαζι. Και βαρελισιες επισης. Με 4-5ε εχεις γευμα με ορεκτικο - σαλατα - κυριως πιατο.

Για ταξι κατεβαζετε bolt, και κανετε με 1ευρω 5-6 χλμ.
Ηξερα οτι ειναι φθηνα, αλλα τετοιες τιμες δεν περιμενα πραγματικα.

Μεταφορικα 45-50ε πηγαινε ελα. Διαμονη 3 βραδια Μπατουμι, 20ε/βραδυ σε ουρανοξυστη με ολη την πολη πιατο απο κατω. Διαμονη κουταισι 2 βραδια, 15ε/βραδυ.

Συνολο για 4 μερες και κατι, εδω λιγο πανω απο 200ευρω. Ηταν μια ευχαριστη εκπληξη, γιατι εκτος απο το οτι ηταν πολυ φθηνα ηταν και πολυ ομορφα.

Το μονο κακο ειναι οδηγοι. Δεν ξερουν να οδηγουν καθολου. Κορνες δεξια και αριστερα, ενα χαος.

Σιγουρα θα ξαναπαω ομως να δω και την Τυφλιδα.
Τι εποχή πραγματοποιήθηκε το ταξίδι σου;
Και σε τι φάση βρήκες το Μπατούμι, κοσμοσυρροή ή υποτονικό;

@pan82 Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.355
Μηνύματα
889.773
Μέλη
39.031
Νεότερο μέλος
Ζωή Μ

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom