Πόσα ταξίδια το χρόνο; Τι γίνεται τώρα με την κρίση;

GEOARIS

Member
Μηνύματα
44
Likes
140
Εμείς κάνουμε σταθερά ένα ταξίδι το χρόνο στο εξωτερικό, ένα τετραήμερο σε κάποιο νησί το καλοκαίρι και άλλο ένα κάπου στην Ελλάδα τα Χριστούγεννα. Επειδή και οι δύο εργαζόμαστε στον τουριστικό κλάδο που φαίνεται να πλήττεται ιδιαίτερα από την κρίση δεν μπορούμε να κάνουμε πια μακροχρόνιο σχεδιασμό. Πιστεύω ότι αν διατηρήσεις τη θέση εργασίας σου με καλό προγραμματισμό μπορείς να κάνεις και το ταξίδι σου. Εμείς για παράδειγμα έχουμε κλείσει ήδη εισιτήρια με 99 ευρώ το άτομο για Μόναχο για τον Ιανουάριο του 2011. Αντί για τετράστερο ξενοδοχείο θα πάμε σε τριάστερο. Πάντως το ταξίδι αν είμαστε καλά δεν το χάνουμε.'Ισως να μην πάμε το τετραήμερο στο νησί που στοιχίζει αρκετά. Θα δούμε.
Τι γίνεται όμως όταν χάνεις τη δουλειά σου ή όταν το εισόδημά σου συρρικνώνεται δραματικά; Προφανώς αλλάζουν οι προτεραιότητες και το ταξίδι ή οι διακοπές μπαίνουν στον πάτο της λίστας. Το βλέπουμε να γίνεται καθημερινά τριγύρω μας και είναι θλιβερό.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Μarilena σε κατανοώ απόλυτα ομως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι...
εσύ βέβαια υπολογίζεις τα έξοδα για δύο άτομα..
οποιοσδήποτε μισθωτός σήμερα μπορεί να κάνει τα ταξίδια του..
ειπαμε και πρίν οτι αυτό γίνεται αναλόγως τι υποχρεώσεις έχει δημιουργήσει ο καθένας!
Με λογική χρήση των χρημάτων,βγαίνει και παραβγαίνει!
Δεν νομίζω κανένας να τα παίρνει απο τον μπαμπά του..ολοι εργαζόμαστε σκληρά.
ταξίδι ειναι και το τετραήμερο που θα προκύψει απο αργίες δεν ειναι μονάχα η στάνταρ άδεια που έχομε..και πιστεψέ με ειναι αρκετά μέσα στον χρόνο.
οπως είπε και ο yorgos παραπάνω τα ταξίδια σήμερα κοστίζουν πολύ φθηνότερα απο τα προηγούμενα χρόνια..μιλάμε για ταξίδια που τα οργανώνεις μόνος και δεν σου κοστίζουν μιά περιουσία με γκρούπ και πεντάστερα..για ταξίδια μιλάμε οχι για high διακοπές ...
βάλτα κάτω και θα δείς οτι δεν είναι καθόλου ουτοπικό..:p

2-3 πραγματακια σε αυτα που λέει η Renata ....

συμαντικό οταν καποιος υπολογίζει τα έξοδα Χ 2

μην εισαι σίγουρη οτι ολοι οι μισθωτοι μπορούν να κανουν ταξίδια
και ουτε φυσικά οτι ειναι οι ''αποκλειστικοι '' υπέυθυνοι για τις υποχρεώσεις τους.

Να εισαι εντελώς σίγουρη οτι πολλοι '' τα παίρνουν '' η όπως λέω εγω ''τα βρηκαν έτοιμα '' οπότε τα πράγματα ειναι πολύ πιο απλά !!!!

συμφωνω οτι με σωστη διαχειρηση των χρημάτων και με την επιθυμια και αγάπη για τα ταξίδια κόβεις απο καπου αλλου και κανεις και το κεφι σου ..

Σαφεστατα τα ταξίδια ειναι πλεόν φθηνότερα λόγω αεροπορικών προσφορών και ξενοδοχείων και γιατι πολλοι κάνουν προσωπικές εκπτώσεις στην ''ποιότητα '' για να κανουν καποια ταξίδια και
αυτο όμως ειναι υποκειμενικό διότι το θέμα '' ταξίδι ''' ο καθενας το βλέπει διαφορετικά .
Κάποιος ταξιδέυει απο ανάγκη και καποιος μόνο για προσωπικη ευχαρίστηση :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προφανώς αλλάζουν οι προτεραιότητες και το ταξίδι ή οι διακοπές μπαίνουν στον πάτο της λίστας. Το βλέπουμε να γίνεται καθημερινά τριγύρω μας και είναι θλιβερό.
Θλιβερό δεν είναι να μη μπορείς να πας ταξίδι.Θλιβερό είναι να μη μπορείς να ταΐσεις την οικογένειά σου ή να μένεις στο δρόμο.

Δεν αναφέρομαι προσωπικά στο σχόλιό σου -δεν μπήκα στο φόρουμ για να προσβάλλω κανέναν- απλώς καλό είναι γενικώς να μην ξεχνάμε ποιά είναι τα πραγματικά προβλήματα των συνανθρώπων μας και πολλών εκ των χωρών που επισκεπτόμαστε.

Είναι προφανές πως όλοι μας λατρεύουμε τα ταξίδια,αλλιώς τι κάνουμε εδώ,αλλά υπάρχουν πολύ σπουδαιότερα αγαθά στη ζωή που για μας μπορεί να είναι δεδομένα όχι όμως και για άλλους.

Δεν λέω βέβαια να πεινάσουμε όλοι,ίσα ίσα προσδοκώ μια κοινωνία που το μεγαλύτερό της πρόβλημα θα είναι "που να πάω το επόμενο ταξίδι μου;". :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τι γίνεται όμως όταν χάνεις τη δουλειά σου ή όταν το εισόδημά σου συρρικνώνεται δραματικά; Προφανώς αλλάζουν οι προτεραιότητες και το ταξίδι ή οι διακοπές μπαίνουν στον πάτο της λίστας. Το βλέπουμε να γίνεται καθημερινά τριγύρω μας και είναι θλιβερό.

Είναι προφανές πως όλοι μας λατρεύουμε τα ταξίδια,αλλιώς τι κάνουμε εδώ,αλλά υπάρχουν πολύ σπουδαιότερα αγαθά στη ζωή που για μας μπορεί να είναι δεδομένα όχι όμως και για άλλους.

... Ή, παραφράζοντας ελάχιστα τον Αίσωπο:

"Των οικιών ημών εμπιμπραμένων, ημείς άδομεν"
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
44
Likes
140
Θλιβερό δεν είναι να μη μπορείς να πας ταξίδι.Θλιβερό είναι να μη μπορείς να ταΐσεις την οικογένειά σου ή να μένεις στο δρόμο.

Δεν αναφέρομαι προσωπικά στο σχόλιό σου -δεν μπήκα στο φόρουμ για να προσβάλλω κανέναν- απλώς καλό είναι γενικώς να μην ξεχνάμε ποιά είναι τα πραγματικά προβλήματα των συνανθρώπων μας και πολλών εκ των χωρών που επισκεπτόμαστε.

Είναι προφανές πως όλοι μας λατρεύουμε τα ταξίδια,αλλιώς τι κάνουμε εδώ,αλλά υπάρχουν πολύ σπουδαιότερα αγαθά στη ζωή που για μας μπορεί να είναι δεδομένα όχι όμως και για άλλους.

Δεν λέω βέβαια να πεινάσουμε όλοι,ίσα ίσα προσδοκώ μια κοινωνία που το μεγαλύτερό της πρόβλημα θα είναι "που να πάω το επόμενο ταξίδι μου;". :)
Εσκεμμένα αφαίρεσες την πρώτη σειρά της παραγράφου και παρερμήνευσες το νόημα της. Προφανώς και το να χάνεις τη δουλειά σου είναι το θλιβερό και όχι το να μην κάνεις ταξίδια ή διακοπές. Στο πνεύμα των καιρών κάποιοι έχετε λυμένο το ζωνάρι για να την "πείτε" στον άλλον.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω διευκρίνησα πως δεν είχα σκοπό εσένα αλλά γενικότερα τη θεώρηση όλων ΜΑΣ γύρω από τα ταξίδια και ίσως να διακρίνεις και την αυτοκριτική μου στα μηνύματά μου.

Αν πάντως πιστεύεις ότι είχα στόχο εσένα,δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σε μεταπείσω ούτε θα μπω σε προσωπική αντιπαράθεση.
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Δεν είμαστε με τα καλά μας. Τι καλύτερες προσφορές? Κι άλλο?

Έτσι θα γίνει και εδώ. Θα πηγαίνουμε στο πρακτορείο που πουλάει μαζικά Ντουμπάι, Τυνησία και Πατάγια και θα κάνουμε διακοπές, όπως τόσοι και τόσοι άλλοι ευρωπαίοι.
Καλά που το κατάλαβες ότι δεν είσαι με τα καλά σου. Γιατί στο τέλος κατέληξες να μιλάς για προσφορές από τα πρακτορεία.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω προσωπικα δεν σκοπευω να κοψω τιποτα...
εδω και 2-3 χρονια εχω κοψει τα σαβ/κα στην ελλαδα ειτε σε χειμερινους ειτε καλοκαιρινους προορισμους...φετος θα κοψω εντελως κ beach-bar, εστω κ για εναν καφε, εκοψα και τους καφεδες στα χιονοδρομικα....με δυο λογια θα κοψω απο παντου αλλα οχι απο τα ταξιδια...

μισθωτος ειμαι και εγω κ η γυναικα μου, και μαλιστα χαμηλομισθοι σχετικα...

αλλα τα ταξιδια δεν θα τα κοψουμε....ισως αν θελουμε πχ να παμε για σκι στην Αυστρια, να παμε σε ενα πιο μικρο-οικογενειακο-φθηνο χιονοδρομικο και οχι στα σουπερ χλιδατα ακριβα, αλλα ουτως ή αλλως αυτο κανουμε...

παντως εγω το μονο που φοβαμαι , ειναι αυτο που ειπε ενας φιλος παραπανω...μια ενδεχομενη εξοδος απο το Ευρω...τοτε ισως χρειαστει να κοψω ενα ταξιδι, λογω υποτιμησης του νομισματος κλπ...αλλα τα ταξιδια δεν θα τα κοψω...μπορει να παω κ εγω ενα καλοκαιρι σε ενα all-incl, στον Αγ. Δομηνικο, στην κουβα, ή στην ... Τουρκια...αλλα τα ταξιδια δεν κοβονται....παρτε το αποφαση...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
εγω προσωπικα δεν σκοπευω να κοψω τιποτα...
εδω και 2-3 χρονια εχω κοψει τα σαβ/κα στην ελλαδα ειτε σε χειμερινους ειτε καλοκαιρινους προορισμους...φετος θα κοψω εντελως κ beach-bar, εστω κ για εναν καφε, εκοψα και τους καφεδες στα χιονοδρομικα....με δυο λογια θα κοψω απο παντου αλλα οχι απο τα ταξιδια...

μισθωτος ειμαι και εγω κ η γυναικα μου, και μαλιστα χαμηλομισθοι σχετικα...

αλλα τα ταξιδια δεν θα τα κοψουμε....ισως αν θελουμε πχ να παμε για σκι στην Αυστρια, να παμε σε ενα πιο μικρο-οικογενειακο-φθηνο χιονοδρομικο και οχι στα σουπερ χλιδατα ακριβα, αλλα ουτως ή αλλως αυτο κανουμε...

παντως εγω το μονο που φοβαμαι , ειναι αυτο που ειπε ενας φιλος παραπανω...μια ενδεχομενη εξοδος απο το Ευρω...τοτε ισως χρειαστει να κοψω ενα ταξιδι, λογω υποτιμησης του νομισματος κλπ...αλλα τα ταξιδια δεν θα τα κοψω...μπορει να παω κ εγω ενα καλοκαιρι σε ενα all-incl, στον Αγ. Δομηνικο, στην κουβα, ή στην ... Τουρκια...αλλα τα ταξιδια δεν κοβονται....παρτε το αποφαση...
κλασικο δηλαδη παράδειγμα στερησεις στοιχειωδών πραγμάτων( βλέπε πχ καφέ !!!) για να κάνει ντε και καλά καποιος ενα ταξίδι !!!

αυτο το τελευταίο
'' αλλα τα ταξιδια δεν θα τα κοψω...μπορει να παω κ εγω ενα καλοκαιρι σε ενα all-incl, στον Αγ. Δομηνικο, στην κουβα, ή στην ... Τουρκια...αλλα τα ταξιδια δεν κοβονται....παρτε το αποφαση...''

το εξηγεις λιγάκι :shock:. δηλαδη στα all στον Δομηνικο ,κούβα κτλ θα πας τσάμπα χωρίς χρήματα η μηπως ειναι φθηνα ???? εκει δεν θες χρηματα

άλλαξε τουλάχιστον το edit σου !! περασε η γρίπη :haha::haha:
 

PENNY

Member
Μηνύματα
8
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Ταξίδι-Όνειρο
Kuramathi
θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων που έχει κάθε άνθρωπος.Εγώ προσωπικά προτιμώ να αφήνω χρήματα στην άκρη με σκοπό να κάνω 3-4 ταξίδια τον χρόνο παρά να τα χαλάω σε ψώνια κα. Από την άλλη,λόγω κρίσης,οι αεροπορικές εταιρείες έχουν καλές προσφορές σε εισιτήρια.Αν κάποιος θέλει να περιορίσει το κόστος του ταξιδιού μπορεί να κλείσει για καθημερινές και όχι ΣΚ και αργίες.Τελικά θέληση για ταξίδια να υπάρχει και όλα τα υπόλοιπα γίνονται.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Αν κάποιος θέλει να περιορίσει το κόστος του ταξιδιού μπορεί να κλείσει για καθημερινές και όχι ΣΚ και αργίες.Τελικά θέληση για ταξίδια να υπάρχει και όλα τα υπόλοιπα γίνονται.
αυτο προυποθέτει όμως να εχεις την άνεση να φευγεις όποτε θέλεις !! πράγμα που δεν το μπορούν πολλοι
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.127
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
κλασικο δηλαδη παράδειγμα στερησεις στοιχειωδών πραγμάτων( βλέπε πχ καφέ !!!) για να κάνει ντε και καλά καποιος ενα ταξίδι !!!
Θα συμφωνήσω και θα συμπληρώσω οτι αν είναι να περνάω όλο το χρόνο πιεσμένα για να πάω ένα ταξίδι καλύτερα να μην πάω.Να μιζεριάσω δηλαδή στην καθημερινότητα μου κόβωντας στοιχειώδη πράγματα μου φαίνεται υπερβολή.Γιατί δε ζω μόνο τις 5-10 μέρες του ταξιδιού, ζω και τις υπολοιπες του έτους και προτιμώ η ποιότητα της ζωής μου να είναι έστω υποφερτή παρά μίζερη μόνο και μόνο για ένα ταξίδι.Τέλειο είναι το ταξίδι αλλά να μπορώ να ανταπεξέλθω και στα υπόλοιπα.Τωρα βέβαια ο καθένας σκεφτεται αλλιώς..τι να πω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom