Πόσα ταξίδια το χρόνο; Τι γίνεται τώρα με την κρίση;

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.640
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
είμαι διατεθειμένη να κόψω ακόμη καί το τσιγάρο, την δεύτερη καθημερινή μου ανάγκη μετά το φαγητό, προκειμένου να μην στερηθώ τα ταξίδια μου.
Μού φαίνεται αδιανόητο να περάσουν δύο τρείς μήνες χωρίς να ταξιδέψω, είναι ανάγκη ζωής γιά μένα καί όχι πολυτέλεια.
Αν θές κάτι πολύ, πάντα βρίσκεις τρόπο να το κάνεις καί όπως είπαν προλαλήσαντες, κάτι θα κόψεις, κάτι θα μειώσεις αποστάσεις καί χρόνο, κάτι ψάχνοντας τις ευκαιρίες, θα το κάνεις το ταξίδι.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ορισμενους σας βλεπω πολυ χαλαρους.Αποψεις,σαν της Ρενατας δεν θα πω καν στον κοπο να τις σχολιασω.
Αλλα το ταξιδι μου το καλοκαιρι θελω να το κανω,παρολες τις υποχρεωσεις ή τα αλλα πραγματα που θελω να κανω.Ομως,Χριστουγεννα και Πασχα δεν πηγαμε και δεν θα παμε πουθενα,ενω θα θελαμε.
Θελω να πιστευω οτι 1 ή 2 ταξιδια το χρονο οτι θα τα κανω,θεου θελοντος.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.127
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εγω αυτό που βλέπω σε εμένα είναι οτι το ταξιδάκι μου θα το πάω απλά θα μειώσω τις ημέρες σε 4-5 και όχι σε 6-7 που συνήθιζα μέχρι τώρα.Περίπου είμαι στα 2 ταξίδια στο εξωτερικό και 1-2 εντός Ελλάδας ανά έτος.Αυτή τη χρονία έχω κάνει ήδη το ένα ταξιδάκι πριν λίγες μέρες στη Γαλλία.Το επόμενο θα είναι καλώς εχόντων των πραγμάτων στην Αίγυπτο.Βέβαια ακόμη πιστεύω δεν έχουμε δει τίποτα και τα μεγαλύτερα ζόρια έρχονται με περισσότερες περικοπές ...Αναμένουμε...Επίσης θα ήθελα να πώ οτι πραγματικά υπάρχουν άνθρωποι (εγώ τουλάχιστον έχω ζωντανά παραδείγματα) που δεν μπορούν να πάνε ούτε διακοπές το καλοκαίρι έστω για 3-4 ημέρες κάτι που οι περισσότεροι από εδώ το θεωρουμε αυτονόητο.Καλό θα ήταν να μην κρίνουμε , γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι ξένοι, είναι οι φίλοι μας, οι συγγενείς μας, οι γειτονές μας.Επίσης είναι και θέμα προτεραιοτήτων.Για εμένα μπορεί να είναι προτεραιότητα το ταξίδι για άλλους είναι κάτι άλλο.Ο καθένας διαλέγει να ξοδεύει τα χρήματά του όπως νομίζει και όπως θέλει.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Και σε ποιον δεν αρέσουν τα ταξίδια άραγε ??
Το θεμα χρημα-ταξίδια ειναι όμως καθαρα θέμα προτεραιοτήτων για εμένα προσωπικά και ειδικα όταν εχεις οικογένεια.
Ζυγίζω τα πράγματα θέτω τις προτεραιότητες μου καλυπτω τις βασικές μου υποχρεώσεις και εφόσον περισσέυει χρήμα πάμε και τα ταξιδάκια μας άνετα και όμορφα .
Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα στερησω απο την οικογένεια μου βασικά πράγματα για να εξοικονομίσω χρήματα για να παω ντε και καλά μόνο ταξίδια ......

Μεσα εδω στο forum υπάρχουν άνθρωποι χωρις οικογένειακές υποχρεώσεις , γονεις με παιδιά ,άτομα που ταξιδέυουν λόγο δουλειάς ,άτομα με μεγάλη οικονομική άνεση
άτομα που βιώνουν την κρίση ,άτομα που δεν εχουν παρει χαμπάρι καν τι γινετε γυρω τους .....
Το πράγμα ειναι απλό...... υπάρχει χρήμα διαθέσιμο ? πας ταξίδια ...δεν υπαρχει καθεσαι στο σπίτι σου η στο εξοχικό σου και σκαλίζεις τον κήπο σου

προσωπικά προτειμώ να περιορίσω εντελώς τα ΠΣΚ εντός Ελλάδος ( στα οποία χαλάς με το έτσι θελω ενα τσουβάλι λεφτά )
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Εγώ μέσα στα πλαίσια της "κρίσης" αποφάσισα να περιορίσω τα ΠΣΚ εντός Ελλάδας, στα οποία όπως είπε και ο Χρήστος χαλάς πολλά λεφτά ( δυσανάλογα της εμπειρίας που αποκομίζεις), αποφάσισα να επισκέφτομαι πιο ταχτικά το χωριό μου στη Μάνη που έχει πολλά ανεξερεύνητα μέρη, και από εξωτερικό να επισκεφτώ πόλεις που έχω κόσμο να με φιλοξενήσει (οπότε γλυτώνω το ξενοδοχείο), καθώς και πιο οικονομικούς περιορισμούς ( τους οποίους δεν θα σκεφτόμουν να επισκεφτώ, πχ. Βοσνία, Ρουμανία και τέτοια). Για παράδειγμα έψαχνα να πάω κάπου Αγίου Πνεύματος. Βρήκα ένα λογικό εισιτήριο για Ρώμη, όμως τα ξενοδοχεία ήταν απλησίαστα και εξωφρενικές τιμές! Οπότε αποφασίσαμε να μη στερηθούμε το ταξίδι αλλά να πάμε Ρουμανία, που το εισιτήριο είναι πιο φθηνό και θα μας φύγουν τα μισά χρήματα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
καθώς και πιο οικονομικούς περιορισμούς ( τους οποίους δεν θα σκεφτόμουν να επισκεφτώ, πχ. Βοσνία, Ρουμανία και τέτοια). Για παράδειγμα έψαχνα να πάω κάπου Αγίου Πνεύματος. Βρήκα ένα λογικό εισιτήριο για Ρώμη, όμως τα ξενοδοχεία ήταν απλησίαστα και εξωφρενικές τιμές! Οπότε αποφασίσαμε να μη στερηθούμε το ταξίδι αλλά να πάμε Ρουμανία, που το εισιτήριο είναι πιο φθηνό και θα μας φύγουν τα μισά χρήματα.
Eντελώς λάθος λογική... αν δεν έχεις ή δεν πας ή μαζεύεις για να πας κάπου που πραγματικά θέλεις αργότερα... δεν πας κάπου μέτρια επειδή είναι φτηνά για να πεις πως έκανες ένα ταξίδι...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και σε ποιον δεν αρέσουν τα ταξίδια άραγε ??
Το θεμα χρημα-ταξίδια ειναι όμως καθαρα θέμα προτεραιοτήτων για εμένα προσωπικά και ειδικα όταν εχεις οικογένεια.
Ζυγίζω τα πράγματα θέτω τις προτεραιότητες μου καλυπτω τις βασικές μου υποχρεώσεις και εφόσον περισσέυει χρήμα πάμε και τα ταξιδάκια μας άνετα και όμορφα .
Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα στερησω απο την οικογένεια μου βασικά πράγματα για να εξοικονομίσω χρήματα για να παω ντε και καλά μόνο ταξίδια ......

Μεσα εδω στο forum υπάρχουν άνθρωποι χωρις οικογένειακές υποχρεώσεις , γονεις με παιδιά ,άτομα που ταξιδέυουν λόγο δουλειάς ,άτομα με μεγάλη οικονομική άνεση
άτομα που βιώνουν την κρίση ,άτομα που δεν εχουν παρει χαμπάρι καν τι γινετε γυρω τους .....
Το πράγμα ειναι απλό...... υπάρχει χρήμα διαθέσιμο ? πας ταξίδια ...δεν υπαρχει καθεσαι στο σπίτι σου η στο εξοχικό σου και σκαλίζεις τον κήπο σου

προσωπικά προτειμώ να περιορίσω εντελώς τα ΠΣΚ εντός Ελλάδος ( στα οποία χαλάς με το έτσι θελω ενα τσουβάλι λεφτά )
Με καλυψες απολυτα Χρηστο .Και εγω θα προτιμουσα να μην παω καπου στην Ελλαδα και να διαλεξω εξωτερικο.Δεν εχω αναβαλει το προγραμματισμενο ταξιδι στη Ρωμη μετα το Πασχα (παρολο που οι περικοπες στο Δημοσιο τομεα ανακοινωθηκαν μια μολις μερα μετα το κλεισιμο των εισητηριων-γ@#@ την ατυχια μου)...αλλα εν οψη των νεων μετρων που αναμενονται τον Ιουνιο ..ειμαστε λιγο σε σταση αναμονης για τα καλοκαιρινα μας σχεδια.Απο την αλλη βεβαια επειδη τα ταξιδια για πολλους απο μας ειναι εθισμος ..πιστευω οτι χρειαζεται συνετη διαχειριση ..πρωτα θα καλυφθουν τα λειτουργικα βασικα εξοδα της οικογενειας ..και αποταμιευση σε ο,τι απομενει ..αν απομενει ...για ταξιδια.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσωπικά θεωρώ ότι με ένα ταξίδι το χρόνο είμαι ικανοποιημένος,χωρίς να παρεμβαίνω στα άλλα πάθη που έχω.Κι εγώ έχω περιορίσει είναι η αλήθεια τα ΠΣΚ εντός,που σου φεύγει πολύ χρήμα αν και μερικές φορές είναι αναγκαία για να ξελαμπικάρεις λιγάκι.

Τώρα που σκέφτομαι να κάνω κι ένα παιδί όμως.....ειλικρινά τα βλέπω δύσκολα και στεναχωριέμαι γιατί δεν θέλω να πέσω κάτω από αυτό το ένα ταξιδάκι ανά έτος.Η γυναίκα μου πάλι,πιο αισιόδοξη από εμένα,ισχυρίζεται ότι πάλι θα τα καταφέρουμε με κάποιο τρόπο.Εύχομαι να έχει δίκιο.

Και φυσικά τα λεφτά των ταξιδιών είναι πάντα αποταμιευμένα χρήματα και ποτέ ανοίγματα με κάρτες και δάνεια.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ακριβώς ότι απομείνει,αφού καλύψουμε τις βασικές μας ανάγκες,το διαθέτουμε για ταξίδι,όσο εθισμένοι κι αν δηλώνουμε.
Συμφωνώ μαζί σας και προσθέτω.Μήπως η ερώτηση για κάποιους από μας πρέπει ν αντιστραφεί??
Κάθε πόσα χρόνια θα κάνετε ταξίδι??:haha:
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.127
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Eντελώς λάθος λογική... αν δεν έχεις ή δεν πας ή μαζεύεις για να πας κάπου που πραγματικά θέλεις αργότερα... δεν πας κάπου μέτρια επειδή είναι φτηνά για να πεις πως έκανες ένα ταξίδι...
Θα συμφωνήσω απόλυτα!!
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Σίγουρα η οικονομική κρίση θα επηρεάσει όχι μόνο τα ταξίδια των συν-φορουμιτών, αλλά και γενικότερα τον τουρισμό. Αφενός κάποιος θα έχει μικρότερο προϋπολογισμό λόγω μείωσης μισθού και αφετέρου η ακρίβεια θα περιορίσει την οικονομική του δυνατότητα. Νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις θα γίνουν περικοπές και στα επαγγελματικά ταξίδια. Ήδη η εταιρεία στην οποία εργάζομαι προωθεί ένα τέτοιο πλάνο (μάλλον οι υπεύθυνοι είδαν την ταινία με τον Κλούνεϊ).
Όσον αφορά τις επιλογές του καθενός για το ταξίδι, αυτές είναι εντελώς προσωπικές. Καταλαβαίνω απόλυτα κάποιον που θα μαζέψει να πάει ένα ταξίδι που πραγματικά θέλει, όσο και κάποιον που επιλέγει ένα φθηνότερο προορισμό. Επίσης το να περιορίσεις τα ΠΣΚ εντός Ελλάδος είναι μια λύση, αλλά τώρα που καλοκαιριάζει, εμένα προσωπικά δεν με κρατάει η Αθήνα.
Για να κλείσω με κάτι ελπιδοφόρο, όταν δουν (αεροπορικές εταιρείες, ξενοδοχεία κλπ) ότι ο κόσμος δαπανά συνολικά λιγότερα χρήματα για τα ταξίδια, μπορεί να καταφύγουν σε καλύτερες προσφορές για να προσελκύσουν το ενδιαφέρον του, οπότε θα χρειάζεται καλύτερος προγραμματισμός και περισσότερο ψάξιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom