Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.776
Likes
44.320
Να κάνω δύο επισημάνσεις σε αυτό: Αν προκύψει αρνητική διαφορά φόρου, το ποσό δεν πιστώνεται αυτόματα στην κάρτα σου. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την Aegean για να γίνει refund.
Εδώ μια παρένθεση. Η κυβέρνηση προχώρησε σε αλλαγές στους φόρους αεροδρομίων με ισχύ από 1η Νοεμβρίου, Συγκεκριμένα οι κρατικοί φόροι αεροδρομίων μειώνονται κατά 9€ με ταυτόχρονη αύξηση των φόρων του Ελευθερίου Βενιζέλος κατά 6,75€ και των αεροδρομίων της Fraport κατά 10,17€ (η Fraport αυξάνει και το τέλος ασφαλείας κατά 1€), είδηση που έχει εντέχνως αποσιωπηθεί.
Αν λοιπόν κάνεις αλλαγή υφιστάμενης κράτησης για ημερομηνία μετά τη 1η Νοεμβρίου, η Aegean θα χρεώσει την αύξηση του Ελ. Βενιζέλος (8,37€ με τον ΦΠΑ) και τον αεροδρομίων της Fraport και θα εμφανίσει το 9€ του κρατικού φόρου ως πιστωτικό, χωρίς να γίνεται συμψηφισμός. Έτσι θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο για να γίνει refund! Δοκιμασμένο δις.
Δοκιμαζοντας αλλαγη στη μεταβαση, επειδη ακριβως αλλαξαν οι φοροι και υπαρχει αρνητικο υπολοιπο, μου βγαζει error ενω υπαρχει διαθεσιμοτητα θεσεων. Αν δοκιμασω το ιδιο για την επιστροφη, μια χαρα γινεται η αλλαγη επειδη οι φοροι απο εξωτερικο δεν αλλαξαν..
Καλα θα παει κι αυτο.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
310
Likes
1.016
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
23 ανα κωδικο κρατησης ανα ατομο. Αν εβαλες σε εναν κωδικο κρατησης και τη μεταβαση και την επιστροφη, τοτε με 23 ευρω καθαρισες και τα δυο σκελη.
Και τα miles επιστρέφονται στον λογαριασμό μας στο ακέραιο;
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
310
Likes
1.016
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Επίσημη ανακοίνωση δεν έχει βγει ακόμα..
Βλέπω όλες τις πτήσεις της Αιγαίου με - 30% λιγότερα μίλια στην εξαργύρωση μέσω του Miles & Bonus....!
Economy και Business.
το είδα και εγώ, πριν δύο ημέρες έκλεισα εισητήρια με επιστροφή για δύο άτομα (ένας κωδικός κράτησης), εάν το πρόγραμμα μου επιτρέψει να αλλάξω ημ/νίες θα μου επιστραφούν τα επιπλέον μίλια που ξόδεψα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.776
Likes
44.320
το είδα και εγώ, πριν δύο ημέρες έκλεισα εισητήρια με επιστροφή για δύο άτομα (ένας κωδικός κράτησης), εάν το πρόγραμμα μου επιτρέψει να αλλάξω ημ/νίες θα μου επιστραφούν τα επιπλέον μίλια που ξόδεψα;
Ναι
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.926
Likes
7.627
το είδα και εγώ, πριν δύο ημέρες έκλεισα εισητήρια με επιστροφή για δύο άτομα (ένας κωδικός κράτησης), εάν το πρόγραμμα μου επιτρέψει να αλλάξω ημ/νίες θα μου επιστραφούν τα επιπλέον μίλια που ξόδεψα;
Προς το παρόν δεν επιτρέπει αλλαγή πτήσεων από το σαιτ για κρατήσεις με την αιγαίου στις δίκιες της κατηγορίες, φλεξ και μπίζνες οπού τα μίλια είναι η μειωμένα η περισσότερα από τα κανονικά της συμμαχίας .
Επιτρέπει όμως αλλαγές για κρατήσεις που έγιναν με το σηματάκι staralliance στην ίδια κατηγορία χωρίς μείωση μιλίων.
Μονό τηλεφωνικά λοιπόν προς το παρόν και να τους εξηγήσεις ότι είναι αδύνατη η διαχείριση κράτησης από την ιστοσελίδα για να μην χρεώσουν το τέλος εξυπηρέτησης και βέβαια να σιγουρέψεις ότι η καινούρια κράτηση θα είναι με λιγότερα μίλια.
 

Яна

Member
Μηνύματα
307
Likes
328
Έκλεισα και εγώ προχθές εισιτήρια με μίλια για 4 άτομα. Είναι κατηγορία flex. Όταν πας να τα κλείσεις λέει απεριόριστες αλλαγές. Μπορώ να τα ακυρωσω δωρεάν; (Για να τα ξανακλεισω φυσικά με μειωμένα μίλια). Δεν το βλέπω καπου. Άλλες διαθέσιμες ημερομηνίες δεν έχει για να το μετακινήσω. Αλλά βρε παιδιά. Χωρίς να έχω κάνει ακύρωση, μου βγάζει για την ίδια ημερομηνία άλλα 4 εισιτηρια. Σύνολο 8 διαθέσιμα με μίλια. Είναι δυνατόν?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.776
Likes
44.320
Έκλεισα και εγώ προχθές εισιτήρια με μίλια για 4 άτομα. Είναι κατηγορία flex. Όταν πας να τα κλείσεις λέει απεριόριστες αλλαγές. Μπορώ να τα ακυρωσω δωρεάν; (Για να τα ξανακλεισω φυσικά με μειωμένα μίλια). Δεν το βλέπω καπου. Άλλες διαθέσιμες ημερομηνίες δεν έχει για να το μετακινήσω. Αλλά βρε παιδιά. Χωρίς να έχω κάνει ακύρωση, μου βγάζει για την ίδια ημερομηνία άλλα 4 εισιτηρια. Σύνολο 8 διαθέσιμα με μίλια. Είναι δυνατόν?
Ναι αν ειναι περιοδος που το αεροπλανο πηγαινοερχεται μισογεματο.
Εγω που κοιταξα για αλλαγη ημερομηνιας σε καλοκαιρινα μηπως και παρω πισω μιλια, δεν βρισκω διαθεσιμοτητες σε κοντινες ημερομηνιες.
Δωρεαν ακυρωση δεν γινεται, κοστιζει 23 ευρω ανα ατομο. Αλλα κανεις δωρεαν αλλαγη ημερομηνιας και παιρνεις πισω 30% μιλια
 

Яна

Member
Μηνύματα
307
Likes
328
Ναι αν ειναι περιοδος που το αεροπλανο πηγαινοερχεται μισογεματο.
Εγω που κοιταξα για αλλαγη ημερομηνιας σε καλοκαιρινα μηπως και παρω πισω μιλια, δεν βρισκω διαθεσιμοτητες σε κοντινες ημερομηνιες.
Δωρεαν ακυρωση δεν γινεται, κοστιζει 23 ευρω ανα ατομο. Αλλα κανεις δωρεαν αλλαγη ημερομηνιας και παιρνεις πισω 30% μιλια
Ωραια. Άρα, δεν με συμφέρει. Δεν υπάρχει άλλη ημερομηνία διαθέσιμη. Είναι Πάσχα. Μισογεμάτο?! Τελοσπαντων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.776
Likes
44.320
Ωραια. Άρα, δεν με συμφέρει. Δεν υπάρχει άλλη ημερομηνία διαθέσιμη. Είναι Πάσχα. Μισογεμάτο?! Τελοσπαντων.
Αν απο 13.000 μιλια πεσεις στα 10.000 ανα διαδρομη μπορει για 23 ευρω να συμφερει. Κερδος 6 000 μιλια ειναι πολυ. Εγω αυτο το εχω κανει πριν καποια χρονια που βρηκα εξτρα διαθεσιμοτητες την ιδια μερα. Αν λεμε για 1000-1500 μιλια επιστροφη τοτε μαλλον οχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.586
Μηνύματα
902.535
Μέλη
39.328
Νεότερο μέλος
ChristossV

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom