Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.906
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.827
Likes
7.253
Εμεις πεταμε τις φρικτοτερες περιοδους που κλεινουν τα σχολεια και το rate ειναι 20 ευρω/1000 μιλια, καλυτερο απο τα μακρινα.
Δεν μπορώ να κατανοήσω πως κοστολογείτε μίλια, δυσκολεύομαι.
Για μένα αν θέλω να πάω κάπου, υπολογίζω ότι τα μίλια είναι τόσα, οι φόροι είναι τόσοι κλείνω γεια σας.
Δεν μπορώ να υπολογίσω κόστος μιλιών φορών πραγματικής τιμής εισιτηρίων.

Βάζω όμως τους φόρους και πόσο επιπλέον κοστίζει ένα εισιτήριο και πόσα μίλια χρειάζεται.
Αν για Ευρώπη παράδειγμα χρειάζεται να ξοδεύω 80 εύρω ανά διαδρομή και με μίλια είναι 35 συν τα μίλια, πληρώνω γιατί με τα υπόλοιπα 40 εύρω δεν θα μπορώ με τίποτε να αποκτήσω 7000 μίλια για παράδειγμα και τα χρησιμοποιώ εκεί που πραγματικά με εξυπηρετούν.
Έτσι τα υπολογίζω.
Δεν ξέρω αν είναι λάθος η σωστό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.906
Δεν μπορώ να κατανοήσω πως κοστολογείτε μίλια, δυσκολεύομαι.
Για μένα αν θέλω να πάω κάπου, υπολογίζω ότι τα μίλια είναι τόσα, οι φόροι είναι τόσοι κλείνω γεια σας.
Δεν μπορώ να υπολογίσω κόστος μιλιών φορών πραγματικής τιμής εισιτηρίων.

Βάζω όμως τους φόρους και πόσο επιπλέον κοστίζει ένα εισιτήριο και πόσα μίλια χρειάζεται.
Αν για Ευρώπη παράδειγμα χρειάζεται να ξοδεύω 80 εύρω ανά διαδρομή και με μίλια είναι 35 συν τα μίλια, πληρώνω γιατί με τα υπόλοιπα 40 εύρω δεν θα μπορώ με τίποτε να αποκτήσω 7000 μίλια για παράδειγμα και τα χρησιμοποιώ εκεί που πραγματικά με εξυπηρετούν.
Έτσι τα υπολογίζω.
Δεν ξέρω αν είναι λάθος η σωστό.
Oταν κλειινω 2 μηνες πριν και το εισιτηριο κοστιζει 200 ευρω αλλα πληρωνω 30 δεν ειναι φανερο ποιο ειναι το rate αν δινω 9000 μιλια? Υπολογιζω τι βλεπω τη στιγμη της κρατησης.
πχ εχω κλεισει απο το καλοκαιρι με επιστροφη Νικαια για το φθινοπωρο και αντι για 350 ευρω δινω 60 με μολις 14.000 μιλια.
Κανενα μακρινο ταξιδι δεν δινει τοσο καλο rate εξαργυρωσης.
Για εισιτηρια των 40-50 ευρω δεν καιω μιλια φυσικα. Το rate 10.000 ως 13. 000 μιλια για 20-30 ευρω οφελος ειναι κλοπη.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.827
Likes
7.253
T
Oταν κλειινω 2 μηνες πριν και το εισιτηριο κοστιζει 200 ευρω αλλα πληρωνω 30 δεν ειναι φανερο ποιο ειναι το rate αν δινω 9000 μιλια? Υπολογιζω τι βλεπω τη στιγμη της κρατησης.
πχ εχω κλεισει απο το καλοκαιρι με επιστροφη Νικαια για το φθινοπωρο και αντι για 350 ευρω δινω 60 με μολις 14.000 μιλια.
Κανενα μακρινο ταξιδι δεν δινει τοσο καλο rate εξαργυρωσης.
Για εισιτηρια των 40-50 ευρω δεν καιω μιλια φυσικα. Το rate 10.000 ως 13. 000 μιλια για 20-30 ευρω οφελος ειναι κλοπη.
Το rate δεν Μπορώ να κατανοήσω πω βγαίνει , ας μου εξηγήσει κάποιος με απλα μαθηματικά για να το ξέρω. Το διαιρείτε και τι υπολογίζετε;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.811
Likes
1.168
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
T

Το rate δεν Μπορώ να κατανοήσω πω βγαίνει , ας μου εξηγήσει κάποιος με απλα μαθηματικά για να το ξέρω. Το διαιρείτε και τι υπολογίζετε;
ειναι ενα εισητηριο που το θελεις και κοστιζει 300ευρω, αν χρειαζεσαι 50ευρω και 10χιλιαδες μιλια τοτε εξαργυρωνεις τα μιλια σου κερδιζοντας 250ευρω στην χιλιαδα βγαινει 25ευρω, φανταζομαι δεν θα το εξαργυρωσεις το ιδιο εισητηριο αν εχει 80ευρω αγορα να δωσεις 50ευρω φορους και να κερδισεις μολις 30 ευρω για 10000 μιλια..... (3ευρω η χιλιαδα εδω)
στην πρωτη περιπτωση εχεις ενα καλο rate 25 ανα χιλιαδα
στην δευτερη ενα χαλια 3ευρω η χιλιαδα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.906
T

Το rate δεν Μπορώ να κατανοήσω πω βγαίνει , ας μου εξηγήσει κάποιος με απλα μαθηματικά για να το ξέρω. Το διαιρείτε και τι υπολογίζετε;
Αφαιρεις τον φορο και διαιρεις το ποσο του ναυλου με τα μιλια που εδωσες.
Ειδικα στα ευρωπαικα που οι φοροι πανω κατω ειναι 30 ευρω και βγαινουν απο την εξισωση, ειναι πολυ ευκολο να υπολογισεις το rate.
Αυτο δεν παιζει στα διηπειρωτικα που ο παραγοντας των φορων αρχιζει να εχει σημασια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.827
Likes
7.253
ειναι ενα εισητηριο που το θελεις και κοστιζει 300ευρω, αν χρειαζεσαι 50ευρω και 10χιλιαδες μιλια τοτε εξαργυρωνεις τα μιλια σου κερδιζοντας 250ευρω στην χιλιαδα βγαινει 25ευρω, φανταζομαι δεν θα το εξαργυρωσεις το ιδιο εισητηριο αν εχει 80ευρω αγορα να δωσεις 50ευρω φορους και να κερδισεις μολις 30 ευρω για 10000 μιλια..... (3ευρω η χιλιαδα εδω)
στην πρωτη περιπτωση εχεις ενα καλο rate 25 ανα χιλιαδα
στην δευτερη ενα χαλια 3ευρω η χιλιαδα
Κατανοητό, διαιρείς το ποσό μείον τους φόρους με τς μίλια που χρειάζονται και πολλαπλασιάσεις Χ 1000 Για να δεις τη χιλιάδα. Τα εισιτήρια που αγοραζω εγω δίνουν ένα rate τοτε, απο 40 μέχρι 90 ευρώ η και πολυ περισσότερο στη χιλιάδα. Αλλα δεν το βλέπω έτσι. Τα.μίλια μου δίνουν τη δυνατότητα να κάνω πτήσεις που διαφορετικα δεν θα μπορούσα, αλλα και να μπορούσα δεν θα ξόδευαν τόσα χρήματα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.827
Likes
7.253
Αφαιρεις τον φορο και διαιρεις το ποσο του ναυλου με τα μιλια που εδωσες.
Ειδικα στα ευρωπαικα που οι φοροι πανω κατω ειναι 30 ευρω και βγαινουν απο την εξισωση, ειναι πολυ ευκολο να υπολογισεις το rate.
Αυτο δεν παιζει στα διηπειρωτικα που ο παραγοντας των φορων αρχιζει να εχει σημασια.
Ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.906
Κατανοητό, διαιρείς το ποσό μείον τους φόρους με τς μίλια που χρειάζονται και πολλαπλασιάσεις Χ 1000 Για να δεις τη χιλιάδα. Τα εισιτήρια που αγοραζω εγω δίνουν ένα rate τοτε, απο 40 μέχρι 90 ευρώ η και πολυ περισσότερο στη χιλιάδα. Αλλα δεν το βλέπω έτσι. Τα.μίλια μου δίνουν τη δυνατότητα να κάνω πτήσεις που διαφορετικα δεν θα μπορούσα, αλλα και να μπορούσα δεν θα ξόδευαν τόσα χρήματα.
Ετσι το βλεπουν οι περισσοτεροι.
Ομως εγω το βλεπω αλλιως. Με 90.000 μιλια τον χρονο περιπου βγαζω 10 εισιτηρια με 300 ευρω σε φορους και κανω περισσοτερους απο εναν ανθρωπους χαρουμενους βγαζοντας τους εισιτηρια. Και αυτο μετραει για μενα. Πολλες φορες τα δωρεαν εισιτηρια ειναι το δωρο μου αντι να κανω δωρο 300 ευρω.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.827
Likes
7.253
Ετσι το βλεπουν οι περισσοτεροι.
Ομως εγω το βλεπω αλλιως. Με 90.000 μιλια τον χρονο περιπου βγαζω 10 εισιτηρια με 300 ευρω σε φορους και κανω περισσοτερους απο εναν ανθρωπους χαρουμενους βγαζοντας τους εισιτηρια. Και αυτο μετραει για μενα. Πολλες φορες τα δωρεαν εισιτηρια ειναι το δωρο μου.
Θα συμφωνήσω απόλυτα,
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.326
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom