Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

europexplorer

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Οι Τούρκοι πάντως δεν έχουν κ τραγικές τιμές στα award τους. Σίγουρα όχι το τσάμπα της Singapore αλλά και όχι τη ληστεία από Λουφτβάφε και Αιγύπτιους.
παντως να πω κατι για Lufthansa επειδη γνωριζω απο πρωτο χερι:
Δε φταιει η εταιρεια. δεν ειναι καν επιλογη της. εχει τεραστιες χρεωσεις απο το αεροδρομιο της Φρανκφουρτης και σαν να μην εφτανε αυτο, πολλους φορους απεναντι στο κρατος οι οποιοι αυξηθηκαν και αλλο φετος με τους λεγομενους "πρασινους φορους" που υπαρχουν μονο στην Γερμανια απο οσο φαινεται. Γνωριζω πως η εταιρεια δεν βγαζει ευρω στο ναυλο μεχρι τα 105 ευρω. απο 105 αρχιζει και βγαζει κερδη. Τραγικο. Η εταιρεια παει για χρεοκοπια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.587
Likes
29.696
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι Τούρκοι πάντως δεν έχουν κ τραγικές τιμές στα award τους. Σίγουρα όχι το τσάμπα της Singapore αλλά και όχι τη ληστεία από Λουφτβάφε και Αιγύπτιους.
Ξανατσέκαρέ το. 500 € μου ζητάγανε για ενα πηγαινέλα Dushanbe σε Business (σε economy και με legs aegean καπου το πραγμα εκλογικεύτηκε).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.587
Likes
29.696
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παντως να πω κατι για Lufthansa επειδη γνωριζω απο πρωτο χερι:
Δε φταιει η εταιρεια. δεν ειναι καν επιλογη της. εχει τεραστιες χρεωσεις απο το αεροδρομιο της Φρανκφουρτης και σαν να μην εφτανε αυτο, πολλους φορους απεναντι στο κρατος οι οποιοι αυξηθηκαν και αλλο φετος με τους λεγομενους "πρασινους φορους" που υπαρχουν μονο στην Γερμανια απο οσο φαινεται. Γνωριζω πως η εταιρεια δεν βγαζει ευρω στο ναυλο μεχρι τα 105 ευρω. απο 105 αρχιζει και βγαζει κερδη. Τραγικο. Η εταιρεια παει για χρεοκοπια.
Είσαι σίγουρος/η γι αυτό; Αν δεις την ανάλυση των φόρων, ένα μεγαλο τμήμα είναι ο Επίναυλος Καυσίμων (κωδικός YQ), που φυσικά δεν είναι φόρος αλλα δική τους χρέωση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.457
Likes
9.419
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ξανατσέκαρέ το. 500 € μου ζητάγανε για ενα πηγαινέλα Dushanbe σε Business (σε economy και με legs aegean καπου το πραγμα εκλογικεύτηκε).
Εψαξες πολυ για τετοιο παραδειγμα? Που ως γνωστο κανουν ουρες οι ελληνες να κλεισουν…
Προφανως προσφορα και ζητηση. Σχεδον ολη την αφρικη τη δινουν με 100-150€business/σκελος απο αθηνα, σιγκαπουρη 110€economy/σκελος κλπ. Σιγουρα πολυ πιο λογικοι απο γερμανοεγυφτιους οπως σωστα αναφερθηκε. Ποτε βρισκεις διαθεσιμοτητα ειναι βεβαια αλλη πονεμενη συζητηση.
 
  • Like
Reactions: GTS

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
SKG-BOG διακεκριμένη 300 εύρω ανά διαδρομή περίπου. Δεν βλέπω κάποια διάφορα μεταξύ των Τούρκων και το γερμανικό γκέτο; Η μάλλον βλέπω οι Τούρκοι άρχισαν να γίνονται ακριβότεροι.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Οι Νότιο Αφρικάνοι, South African Airways περνάνε αυτόματα την επιπλέον βαλίτσα στους δικαιούχους της χρυσής βαθμίδα της αιγαίου, μετά την αγορά κανονικού εισιτηρίου.

Όσοι δε κοιτάνε για αγορά εισιτηρίου με μίλια, με την εν λόγω εταιρεία θα δουν ότι έχουν τσουχτερούς φόρους που μερικές φορές υπερβαίνουν την τιμή ενός κανονικού εισιτηρίου.


IMG_6462AF56BA88-1.jpeg
 

nick07

Member
Μηνύματα
345
Likes
636
Για ταξίδι μαδρίτη 4-ήμερο 28/10, δεν έβγαζε εισητήρια με εξαργύρωση. Πήγα αναγκαστηκά κανονικά και εξαργύρωσα 39000 μίλια για 170 ευρώ. Δεν ξέρω αν ήταν καλή η ανταλλαγή αλλά πήγα με το τριήμερο της προσφοράς....
Δεν ειναι καθολου καλη η ανταλλαγη αλλα και μιλια προσφατα που εξαργυρωσα μου στοιχισαν 30,000 μιλια για 150 ευρω που επισης ειναι κακη εξαργυρωση. Αλλα για Ευρωπη και ειδικα με μετεπιβιβαση Αθηνα δεν εχω βρει κ τιποτα της προκοπης. Ειτε δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα ή μονο 13+ χιλιαδες μιλια στις πιο οικονομικες πτησεις που βγαζει κατω απο 1 σεντ το μιλι.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
243
Likes
121
Καλησπέρα. Θέλω να κλείνω πτήση μα Lufthansa με ενδιάμεσο σταθμό στη Γερμανία. Κοιτάζω το site της Aegean και λέει τα μίλια που συγκεντρώνει κανείς ανάλογα με το booking class . Πχ στη business γράφει 1000 flat miles για το booking class Z. Δηλαδή τα μίλια θα είναι 1000*4 εφόσον μιλάμε για πτήση με επιστροφή με ενδιάμεσο σταθμό; Ή είναι *2 ;

Επίσης μου φαίνεται περίεργο που είναι στάνταρ τα μίλια ανάλογα με το booking class. Δηλαδή αν κάποιος κλείσει Φρανκφούρτη Νέα Υόρκη μπορεί να είναι τα ίδια ακριβώς μίλια με το Φρανκφούρτη Λονδίνο αν έχουν το ίδιο booking class?

αναφέρομαι σε περίπτωση που μπει η miles and bonus κάρτα της Aegean (όχι ο miles and more)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.587
Likes
29.696
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα. Θέλω να κλείνω πτήση μα Lufthansa με ενδιάμεσο σταθμό στη Γερμανία. Κοιτάζω το site της Aegean και λέει τα μίλια που συγκεντρώνει κανείς ανάλογα με το booking class . Πχ στη business γράφει 1000 flat miles για το booking class Z. Δηλαδή τα μίλια θα είναι 1000*4 εφόσον μιλάμε για πτήση με επιστροφή με ενδιάμεσο σταθμό; Ή είναι *2 ;

Επίσης μου φαίνεται περίεργο που είναι στάνταρ τα μίλια ανάλογα με το booking class. Δηλαδή αν κάποιος κλείσει Φρανκφούρτη Νέα Υόρκη μπορεί να είναι τα ίδια ακριβώς μίλια με το Φρανκφούρτη Λονδίνο αν έχουν το ίδιο booking class?

αναφέρομαι σε περίπτωση που μπει η miles and bonus κάρτα της Aegean (όχι ο miles and more)
Το ποσό αυτό είναι για πτήσεις εσωτερικού στη Γερμανία. Για Ευρωπαϊκούς και άλλους διεθνείς προορισμούς υπάρχουν άλλες ταρίφες. Στο πάνω μέρος της σελίδας που κοιτάς έχει 3 tabs, διάλεξε αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
243
Likes
121
Ευχαριστώ πολύ δεν το είχα δει αυτό.
Στους ευρωπαικούς προορισμούς που γράφει πάλι flat miles με το booking class , σε πτήση με ανταποκριση ξέρει κάποιος αν δίνει τα μίλια Χ2;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.587
Likes
29.696
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ πολύ δεν το είχα δει αυτό.
Στους ευρωπαικούς προορισμούς που γράφει πάλι flat miles με το booking class , σε πτήση με ανταποκριση ξέρει κάποιος αν δίνει τα μίλια Χ2;
Καθε πτήση δινει μιλια χωριστά. Δεν ξερω αν είναι x2, επειδή το booking class ενίοτε αλλάζει. Αλλα ναι, θα παρεις μιλια απο τέσσερις πτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom