Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Maria Kremm

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα. Σκεφτομαι ταξίδι βορεια ιταλια με το γιο μου 13 ετών και θέλω προτάσεις που συμφερει διαμονή από Μπολονια για να δούμε Δολομιτες και λιμνη γκαρδα η αν μπορούμε να συνδυάσουμε και κάτι άλλο. θα έχουμε περίπου 5 μέρες. Οχι πολλές. Με προτεραιότητα φύση δραστηριότητα σε λιμνες, ποδήλατο στη λίμνη γκαρδα, κτλ. Θελει να δει βουνά και ωραία τοπία. Πως λέτε να κινηθουμε και με το θέμα αμάξι είναι καλύτερα να κλείσουμε εκεί αν όχι όλες τις μέρες η από εδω; υπάρχει κάτι που συμφερει περισσότερο και δε γνωρίζω...; Ριξτε τα φώτα σας αν θέλετε.. :) Καλως σας βρήκα. Λεω άφιξη κι επιστροφή από Μπολονια μάλλον. Η διαμονή με μπερδεύει. Δολομιτες υπαρχει κάτι ενδιαφέρον για διαμονή ώστε να έχουμε μια μέρα στο βουνό.. ; Να δούμε ηλιοβασίλεμα η ανατολή; παιζει αυτό η δε μν είναι ευκολο; Η αν μπορούμε να πάμε με γκρουπ μήπως είναι καλύτερα αντί να είμαστε 2 άτομα εκεί για διαμονη; Για πείτε γνώμες... δεν έχω εικόνα από εκεί καθόλου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.573
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα. Οι μέρες που έχετε για αυτά που θελετε να δείτε είναι λίγες όντως. Τι εποχή θα πάτε;
 

Maria Kremm

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα. Οι μέρες που έχετε για αυτά που θελετε να δείτε είναι λίγες όντως. Τι εποχή θα πάτε;
Τελη Ιουλίου. Δε με πειράζει να δω και λιγότερα. Προσπαθω να είμαι συγκεκριμένη γιατί όντως είναι πολλά. Για διαμονή Δε ξέρω τι να επιλέξω. Ειδα και κάτι κάμπινγκ bangalows.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.573
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τελη Ιουλίου. Δε με πειράζει να δω και λιγότερα. Προσπαθω να είμαι συγκεκριμένη γιατί όντως είναι πολλά. Για διαμονή Δε ξέρω τι να επιλέξω. Ειδα και κάτι κάμπινγκ bangalows.
Δεν έχω μείνει ακόμα σε κάμπινγκ στην Ιταλία αλλά σε επόμενο οδικό θα το κοιτάξω σοβαρά. Είναι μία λύση για πιο οικονομική διαμονή για όποιον κάνει κάμπινγκ ούτως ή άλλως.

Καλύτερα λιγότερα αλλά να τα δείτε και να τα ευχαριστηθείτε ! Το αυτοκίνητο εγώ θα το κανονιζα πριν φτάσω εκεί για να κερδίσω χρόνο κιόλας. Δεν έχω νοικιάσει σε Ιταλία αλλά υπάρχει αυτο το νήμα και αυτό το νήμα που μπορείς να πάρεις ιδέες.

Εγώ θα έκανα δύο διανυκτερευσεις στη Γκαρντα (μία νότια πχ Σιρμιονε και μία βόρεια πχ Ριβα) και δύο τριγύρω απο Μπολζανο με καθημερινή εναλλαγή διανυκτερευσεων για να κερδίσω χρόνο γενικά και για την επιστροφή απο Μπολόνια. Έχει σημασία τι ώρα φτάνετε και τι ώρα φεύγετε βέβαια...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.871
Likes
16.269
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Λέω και εγώ να οργανώσω ένα οδικό στην βόρεια Ιταλία για τα μέσα Σεπτεμβρίου. Σκέφτομαι να κλείσω με μίλια ή πόντους το Θεσσαλονίκη- Μιλάνο να κάνουμε μια διανυκτέρευση εκεί, με τρένο να πάμε για 2 μέρες Βερόνα που δεν έχουμε ξαναπάει και από εκεί να νοικιάσω αυτοκίνητο και να ανέβουμε στην λίμνη Μολβένο για ένα τριήμερο και τέλος να επιστρέψουμε για μία διανυκτέρευση στο Μπέργκαμο για παράδοση του αυτοκινήτου και επιστροφή στην Θεσσαλονίκη από εκεί με Ράιαν.
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για κεντρική διαμονή στην Βερόνα και εάν γνωρίζει κάποιος μέρη που αξίζουν επίσκεψης γύρω από την λίμνη Μολβένο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.871
Likes
16.269
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχει κανείς άποψη από τα χωριά της λίμνης Iseo. Έχει μείνει κανείς σε κάποιο;;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.573
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχει κανείς άποψη από τα χωριά της λίμνης Iseo. Έχει μείνει κανείς σε κάποιο;;
Δεν έχω μείνει σε κάποιο απο τα χωριά της πάρα πολύ όμορφης λίμνης Iseo αλλά έχω επισκεφτεί κάποια απο αυτά στο βόρειο κομμάτι της λίμνης. Είχα μείνει στο Breno στη κοιλάδα Camonica και επισκέφτηκα το Pisogne, το οποίο είναι ιδανικό για εσας για διαμονή καθώς είναι flat, επίσης επισκέφτηκα το Lovere που είναι κουκλίστικο και το Cislano που είναι πιο ορεινό. Αν θες να δεις εικόνες ή κάτι άλλο, υπάρχει η ιστορία που έχω γράψει και αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, ευχαρίστως.

Το νότιο κομμάτι της λίμνης είναι εξίσου ενδιαφέρον (το είχα μελετήσει και αυτό), αλλά δεν μου χωρούσε στο πρόγραμμα...έπρεπε να διαλέξω.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.871
Likes
16.269
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δεν έχω μείνει σε κάποιο απο τα χωριά της πάρα πολύ όμορφης λίμνης Iseo αλλά έχω επισκεφτεί κάποια απο αυτά στο βόρειο κομμάτι της λίμνης. Είχα μείνει στο Breno στη κοιλάδα Camonica και επισκέφτηκα το Pisogne, το οποίο είναι ιδανικό για εσας για διαμονή καθώς είναι flat, επίσης επισκέφτηκα το Lovere που είναι κουκλίστικο και το Cislano που είναι πιο ορεινό. Αν θες να δεις εικόνες ή κάτι άλλο, υπάρχει η ιστορία που έχω γράψει και αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, ευχαρίστως.

Το νότιο κομμάτι της λίμνης είναι εξίσου ενδιαφέρον (το είχα μελετήσει και αυτό), αλλά δεν μου χωρούσε στο πρόγραμμα...έπρεπε να διαλέξω.

Έχω κάνει κράτηση στο Sale Marasino για 2 βράδια και μετά ψάχνοντας είδα και τα 2 πρώτα που αναφέρεις και είμαι σε δίλημμα, γι αυτό ρωτάω αν κάποιος ξέρει την περιοχή. Θύμισε μου τον τίτλο της ιστορίας σου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.573
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω κάνει κράτηση στο Sale Marasino για 2 βράδια και μετά ψάχνοντας είδα και τα 2 πρώτα που αναφέρεις και είμαι σε δίλημμα, γι αυτό ρωτάω αν κάποιος ξέρει την περιοχή. Θύμισε μου τον τίτλο της ιστορίας σου.
Το Sale Marasino είναι πιο μεγάλο και έχει απέναντι το νησάκι που θα ήθελα να δω στάνταρ, αλλά δεν μου χωρούσαν όλα αυτά. Δεν ξέρω αν είναι επίπεδο ή όχι, αλλά μου φαίνεται καλή βάση για τη λίμνη. Το Pisogne και το Lovere είναι πιο μικροί και πιο ήσυχοι οικισμοί. Τουλάχιστον εγώ τα βρήκα ήσυχα καθώς είχα πάει το 2021...

Νότια και πολύ κοντά του οικισμού Iseo (νότια στη λίμνη) υπάρχει η περιοχή Franciacorta με τους αμπελώνες και τα οινοποιία!

Η ιστορία είναι αυτή, ενότητα 8
Ιταλία - Ανάμεσα στα λόγια και τη πράξη υπάρχει….το πέλαγος! Οδοιπορικό στη Β.Ιταλία
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
90
Likes
137
@makisg Δεν ξέρω εάν σε πρόλαβα και έκλεισες ήδη αλλά μόλις γύρισα από ένα ταξίδι παραπλήσιο Μιλάνο - Βερόνα - Βενετία - Ρώμη. Σε μια μέρα στο Μιλάνο βλέπεις τα βασικά, ίσως να μην αξίζει μια διανυκτέρευση εκεί. Έχει τακτικά δρομολόγια με τραίνο για Βερόνα την οποία και προτείνω ως βάση για τις εξορμήσεις σου στα πέριξ. Το πρόβλημα στη Βερόνα που είναι τουριστική αλλά πανέμορφη πόλη είναι να βρεις σε καλή τιμή ξενοδοχείο κοντά σχετικά στο ιστορικό κέντρο και στο σιδηροδρομικό σταθμό για τις μετακινήσεις. Την πρώτη φορά είχα μείνει στο Hotel Firenze και την δεύτερη στο Hotel Martini. Πολύ καλά και τα δύο με επικράτηση του Martini (λίγο πιο οικονομικό) με καλύτερο και πλούσιο πρωινό αλλά λίγο πιο πολύ περπάτημα για το κέντρο. Και στα δύο πας κέντρο με τα πόδια. Δεν χρειάζεσαι λεωφορείο στη Βερόνα εκτός εάν πας κάπου περιφερειακά. Από Βερόνα μπορείς να πας ημερήσιες με τραίνο Βενετία, Μπολόνια, λίμνη Garda. Τώρα για να πας σε εκείνο το γραφικό χωριουδάκι το Sirmione στη λίμνη δεν πάει τραίνο μόνο με αυτοκίνητο η τοπικό λεωφορείο. Για τα αξιοθέατα έχει το κάστρο του Castellveccio, την αρένα, το ρολόι στην είσοδο, ένα πύργο στο κεντρο (δεν λέει και κάτι), την Βασιλική της Αγίας Αναστασίας, τους τάφους των Scalieri και φυσικά την καταπληκτική θέα από το κάστρο του San Pietro ! Επίσης η κλασική τουριστική παγίδα με το μπαλκόνι της Ιουλιέτας :) Δεν λέει εκτός εάν πας για χαβαλε να βγάλεις φωτογραφία να χουφτωνεις το άγαλμα της για γούρι ....έτσι λένε. Για φαγητό μπορώ να σου προτείνω δύο καλές πιτσαρίες και ένα μαγαζάκι με φρέσκα ζυμαρικά. Για νερά και διάφορα έχει Aldi σε κεντρικό σημείο. Εννοείται δοκίμασε το Αpperol το πίνουν σαν τρελλοί όλοι εκεί απόγευμα/βράδυ. Ότι αλλο θελεις ρωτα :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.871
Likes
16.269
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@Pilgrim σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Σε όλα αυτά που αναφέρεις έχω πάει, εκτός από την Βερόνα. Στο Μιλάνο έχω πάει πάρα πολλές φορές αλλά μάλλον δεν βολεύει στο τωρινό πρόγραμμα. Προσανατολιζομαι να πάω Μπέργκαμο και από εκεί Βερόνα για 2 βράδια να ανέβω στην λίμνη Μολβένο για άλλα 2 και μετά άλλα 2 σε κάποιο χωριό της λίμνης Ιζεο.
Θα τσεκαρω τα ξενοδοχεία που έγραψες της Βερόνα και όταν έχεις χρόνο γράψε και τις προτάσεις σου για φαγητό.
 

bill1007

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα. Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Μιλάνο με άφιξη στις 26/10 και αναχώρηση στις 30/10. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε επιπλέον Κόμο και έπειτα Βερόνα και λίμνη Γκάρντα. Πόσες μέρες να αφιερώσουμε Μιλάνο και πόσες να μοιράσουμε στους άλλους προορισμούς; Πώς θα μπορουσαμε να διαμορφωσουμε το προγραμμα;

Υ.Γ. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.438
Μέλη
39.250
Νεότερο μέλος
sofiamts

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom