Προτάσεις για τριήμερο 28ης

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπερα. Λόγω του κακού οδικού δικτύου κ της μεγαλύτερης απόστασης από τις Σερρες, σκεφτόμαστε μήπως αντί για τα Τζουμέρκα πάμε στο Διον κ τη γύρω περιοχή για το τριήμερο της 28ης. Θα έχουμε κ παιδί 5 ετών μαζί. Τι να επιλέξουμε Τζουμέρκα ή Διον; Στη περιοχή γύρω από το Διον τι άλλο έχει ενδιαφέρον; Ευχαριστω
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Καλησπέρα , μετά την απογοήτευση που φάγαμε με τα καταλύματα για 28η Οκτωβρίου που δεν έχουν διαμονή ούτε για αστείο και επειδή είχαμε ξεσηκωθεί για 3ήμερο αποφασίσαμε να πάμε το ακριβώς προηγούμενο ! Έχουμε καταλήξει μεταξύ 3 προορισμών επειδή σε κανέναν δεν έχουμε πάει : Τρίκαλα Κόρινθιας, Επτάλοφο, Καρπενήσι. Ξέρω τις διάφορες για απόσταση κτλ (ξεκινάμε από Αθήνα). Κάτι άλλο ως επιχείρημα που θα μας βοηθούσε να αποφασίσουμε ; Τι προτινετε ; Ευχαριστώ !
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
308
Likes
147
Τριήμερο (που θα είναι τετραήμερο) γιατί θα φύγουμε από Πέμπτη. Αφετηρία Δυτική Μακεδονία και ξεχωρίσαμε Θεσσαλονίκη, Βόλο και Πάτρα. Και στα τρία έχουμε πάει, πιο πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη (2024), μετά στην Πάτρα (2018) και Βόλο (2012 ή το πολύ 2015), δεν το θυμάμαι καλά.
Δε θέλουμε να είναι πάρα πολύ μακριά (πέραν των 4 ωρών), γιατί θα φύγουμε 2-3 το μεσημέρι, ε να μη βραδιάσουμε μέχρι να φτάσουμε.
Σκεφτήκαμε και Μεσολόγγι και Ναύπακτο, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνεται από κόσμο.
Θέλουμε κόσμο και κίνηση (να αλλάξουμε παραστάσεις από την καθημερινότητα), αλλά να μη γίνεται και χαμός και περιμένουμε με τις ώρες να παραγγείλουμε ή να βρούμε τραπέζι για καφέ.
Το ενδεχόμενο για Άρτα ή Σέρρες πώς το βλέπετε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.522
Likes
50.404
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Σκεφτήκαμε και Μεσολόγγι και Ναύπακτο, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνεται από κόσμο.
Ούτε εγώ ξέρω τι θα γίνεται από κόσμο, η Ναύπακτος πάντως αποτελεί εξαιρετική επιλογή και ωραία βάση για διπλανές περιηγήσεις.
Σέρρες πώς το βλέπετε;
Δε το βλέπουμε. Καλό φαγητό, κάποια νυχτερινή ζωή, ως εκεί. Σαν πόλη δε λέει.

Γενικώς είναι λίγο αργά, θα έλεγα όπου κι αν καταλήξετε να ξεκινήσετε πρωτίστως από την εύρεση διαμονής και κατόπιν αυτού να καταλήξετε σε προορισμό.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
308
Likes
147
Ούτε εγώ ξέρω τι θα γίνεται από κόσμο, η Ναύπακτος πάντως αποτελεί εξαιρετική επιλογή και ωραία βάση για διπλανές περιηγήσεις.
Ναι ξέρω, έχω πάει 3-4 φορές ως τώρα και τέτοια τριήμερα έχει αρκετό κόσμο.
Δε το βλέπουμε. Καλό φαγητό, κάποια νυχτερινή ζωή, ως εκεί. Σαν πόλη δε λέει.
Δηλαδή να μην το σκεφτούμε καν.
Γενικώς είναι λίγο αργά, θα έλεγα όπου κι αν καταλήξετε να ξεκινήσετε πρωτίστως από την εύρεση διαμονής και κατόπιν αυτού να καταλήξετε σε προορισμό.
Ναι το ξέρω ότι είναι αργά, απλά τώρα προέκυψε η συνεννόηση.
Μάλλον θα κοιτάξουμε για αυτά τα τρία Θεσσαλονίκη, Βόλος, Πάτρα και όποιο προκύψει. Ποιο θα έλεγες να βάζαμε προτεραιότητα;
Επίσης να βάλω στο "παιχνίδι" και Λάρισα, Τρίκαλα (δεν αναφέρω καν Καλαμπάκα - Μετέωρα γιατί προφανώς θα γίνεται πανικός);
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τριήμερο (που θα είναι τετραήμερο) γιατί θα φύγουμε από Πέμπτη. Αφετηρία Δυτική Μακεδονία και ξεχωρίσαμε Θεσσαλονίκη, Βόλο και Πάτρα. Και στα τρία έχουμε πάει, πιο πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη (2024), μετά στην Πάτρα (2018) και Βόλο (2012 ή το πολύ 2015), δεν το θυμάμαι καλά.
Δε θέλουμε να είναι πάρα πολύ μακριά (πέραν των 4 ωρών), γιατί θα φύγουμε 2-3 το μεσημέρι, ε να μη βραδιάσουμε μέχρι να φτάσουμε.
Σκεφτήκαμε και Μεσολόγγι και Ναύπακτο, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνεται από κόσμο.
Θέλουμε κόσμο και κίνηση (να αλλάξουμε παραστάσεις από την καθημερινότητα), αλλά να μη γίνεται και χαμός και περιμένουμε με τις ώρες να παραγγείλουμε ή να βρούμε τραπέζι για καφέ.
Το ενδεχόμενο για Άρτα ή Σέρρες πώς το βλέπετε;
Καβάλα διαμονή και ημερήσιες σε Ξάνθη και Δράμα.
Όμορφες πόλεις με πολλές επιλογές.
Μπορείς όμως να μοιράσεις και τις διαμονές 2 σε Σέρρες και 2 στην Καβάλα ή Ξάνθη.
Από Σέρρες βλέπεις την λίμνη Κερκίνη, κάνεις βαρκάδα στη λίμνη και πας και στο φανταστικό σπήλαιο της Αλιστράτης!! Στην πόλη θα αφιερώσεις λίγες ώρες ουσιαστικά και μπορείς να ανέβεις και στο Μοναστήρι του Τιμίου Προδρόμου που είναι εντυπωσιακό!
Η Δράμα είναι για λίγες ώρες και έχει όμορφα σημεία και στη μισή ώρα είναι το ξεχωριστό σπήλαιο Μαρά που είναι σε φανταστικό φυσικό τοπίο (ψάξτο).
Η Καβάλα και η Ξάνθη σίγουρα θέλουν από μία μέρα για να τις απολαύσεις.
Γεμίζεις άνετα ένα τετραήμερο με 4 πόλεις και μπόλικα αξιοθέατα!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.522
Likes
50.404
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Δηλαδή να μην το σκεφτούμε καν.
Δε θέλω να 'μαι κι απόλυτος, έχει πραγματάκια τριγύρω, Κερκίνη, Ποροΐα, Στρυμώνα, Άγκιστρο, αλλά δε θα χαράμιζα τετραήμερο.
Μάλλον θα κοιτάξουμε για αυτά τα τρία Θεσσαλονίκη, Βόλος, Πάτρα και όποιο προκύψει. Ποιο θα έλεγες να βάζαμε προτεραιότητα;
Πάτρα δεν έχω πάει αν και θέλω πολύ, δεν έχω άποψη. Ο Βόλος είναι σταθερή αξία με κοντινές εξορμήσεις, όπως και η Θεσσαλονίκη φυσικά αν και τα τελευταία χρόνια πάντα λείπω αυτό το τριήμερο. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι μιλάμε για μαζεμένες αργίες θα φέρει στην πόλη και στα μαγαζιά της πολύ κόσμο με ότι σημαίνει αυτό. Για τουρισμό δείχνει καλή επιλογή, με τα υπέρ και τα κατά του.
Επίσης να βάλω στο "παιχνίδι" και Λάρισα, Τρίκαλα (δεν αναφέρω καν Καλαμπάκα - Μετέωρα γιατί προφανώς θα γίνεται πανικός);
Λάρισα επίσης για νύχτα κατά κύριο λόγο. Στα υπόλοιπα προφανώς και θα γίνεται χαμός, είναι λογικό.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.468
Likes
8.068
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σκεφτήκαμε και Μεσολόγγι και Ναύπακτο, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνεται από κόσμο.
Το συγκεκριμένο τριήμερο στην Ναύπακτο, λόγω του πολιούχου της πόλης Αγίου Δημητρίου, υπάρχουν τς «παζάρια». Στην πόλη θα έχει πολύ κόσμο, στους παραλιακούς δρόμους θα υπάρχουν άπειρες σούβλες με γουρουνόπουλα και όλα τα μαγαζιά θα είναι ανοιχτά.
Δύσκολα για ξενοδοχείο και τις ώρες αιχμής το τραπέζι στο εστιατόριο επίσης.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
308
Likes
147
Καβάλα διαμονή και ημερήσιες σε Ξάνθη και Δράμα.
Όμορφες πόλεις με πολλές επιλογές.
Μπορείς όμως να μοιράσεις και τις διαμονές 2 σε Σέρρες και 2 στην Καβάλα ή Ξάνθη.
Από Σέρρες βλέπεις την λίμνη Κερκίνη, κάνεις βαρκάδα στη λίμνη και πας και στο φανταστικό σπήλαιο της Αλιστράτης!! Στην πόλη θα αφιερώσεις λίγες ώρες ουσιαστικά και μπορείς να ανέβεις και στο Μοναστήρι του Τιμίου Προδρόμου που είναι εντυπωσιακό!
Η Δράμα είναι για λίγες ώρες και έχει όμορφα σημεία και στη μισή ώρα είναι το ξεχωριστό σπήλαιο Μαρά που είναι σε φανταστικό φυσικό τοπίο (ψάξτο).
Η Καβάλα και η Ξάνθη σίγουρα θέλουν από μία μέρα για να τις απολαύσεις.
Γεμίζεις άνετα ένα τετραήμερο με 4 πόλεις και μπόλικα αξιοθέατα!
Καλημέρα
Δράμα πήγαμε πέρυσι και μείναμε 4 μέρες τα Χριστούγεννα ώστε να δούμε και την Ονειρούπολη. Στο σπήλαιο Μαρά δεν πήγαμε οπότε θα το έχουμε στα υπόψη μας αν πάνε προς τα εκεί. Καβάλα και Ξάνθη έχουμε πάει αλλά ειδικά Καβάλα θα το ξανασκεφτούν. Ίσως θα ήταν καλή επιλογή Σέρρες 2 μέρες και Καβάλα άλλες δύο. Βέβαια οι δύο πρώτες είναι μιάμιση γιατί βραδάκι της πρώτης μέρας θα φτάσουμε.

Δε θέλω να 'μαι κι απόλυτος, έχει πραγματάκια τριγύρω, Κερκίνη, Ποροΐα, Στρυμώνα, Άγκιστρο, αλλά δε θα χαράμιζα τετραήμερο.
Ίσως και να έχεις δίκιο οπότε ίσως είναι καλύτερα να το συνδυάσουμε και με μια άλλη πόλη.
Πάτρα δεν έχω πάει αν και θέλω πολύ, δεν έχω άποψη. Ο Βόλος είναι σταθερή αξία με κοντινές εξορμήσεις, όπως και η Θεσσαλονίκη φυσικά αν και τα τελευταία χρόνια πάντα λείπω αυτό το τριήμερο. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι μιλάμε για μαζεμένες αργίες θα φέρει στην πόλη και στα μαγαζιά της πολύ κόσμο με ότι σημαίνει αυτό. Για τουρισμό δείχνει καλή επιλογή, με τα υπέρ και τα κατά του.
Πάτρα τη σκεφτόμαστε πολύ και έχουμε να πάμε από τις απόκριες του 2019. Βλέπω ότι θα έχει και αρκετά υψηλές θερμοκρασίες οπότε θα είμαστε πιο άνετα. Θεσσαλονίκη πηγαίνουμε συχνά και μάλλον δύσκολα θα βρούμε ξενοδοχείο. Λάρισα μάλλον κάποια άλλη στιγμή θα πάμε, οπότε σαν επιλογή μένει και ο Βόλος.
Το συγκεκριμένο τριήμερο στην Ναύπακτο, λόγω του πολιούχου της πόλης Αγίου Δημητρίου, υπάρχουν τς «παζάρια». Στην πόλη θα έχει πολύ κόσμο, στους παραλιακούς δρόμους θα υπάρχουν άπειρες σούβλες με γουρουνόπουλα και όλα τα μαγαζιά θα είναι ανοιχτά.
Δύσκολα για ξενοδοχείο και τις ώρες αιχμής το τραπέζι στο εστιατόριο επίσης.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και αν δεν καταφέρουμε να πάμε φέτος θα το σκεφτούμε για κάποια άλλη χρονιά. Γενικά η Ναύπακτος από το 2008 που πήγα πρώτη φορά είναι πάντα στις επιλογές μου και μου αρέσει πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.583
Μηνύματα
902.342
Μέλη
39.323
Νεότερο μέλος
Giwrgosfox7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom