Προτάσεις για βιβλία

fotast

Member
Μηνύματα
9.609
Likes
14.820
Έχετε υπόψη σας κάποιο βιβλίο, που εκτυλίσσεται στην Πράγα ή σχετίζεται με αυτή?
Στην τωρινή εποχή η παλαιότερα;Για παλαιότερα υπάρχει του Φίλιπ Κερ το Μοιραία Πράγα.Αστυνομικό μυθυστόρημα που βασίζεται σε ιστορικό γεγονός(δολοφονία Χάιντριχ).
 

duty_free

Member
Μηνύματα
949
Likes
3.652
Έχετε υπόψη σας κάποιο βιβλίο, που εκτυλίσσεται στην Πράγα ή σχετίζεται με αυτή?

John Banville, Prague Pictures: Portrait Of A City.


καλλιεπης sui generis ταξιδιωτικος οδηγος και ημερολογιο

Δεον, δεονδεστατο για την ακριβεια, για παρεα στις βολτες στην πολη.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.207
Likes
4.137
John Banville, Prague Pictures: Portrait Of A City.

καλλιεπης sui generis ταξιδιωτικος οδηγος και ημερολογιο

Δεον, δεονδεστατο για την ακριβεια, για παρεα στις βολτες στην πολη.
Όχι ταξιδιωτικό οδηγό, αλλά λογοτεχνικό βιβλίο, κατά προτίμηση κλασικό. Κάτι π.χ. σε Κάφκα, που δεν τον έχω διαβάσει και ποτέ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.748
Likes
44.223
Όχι ταξιδιωτικό οδηγό, αλλά λογοτεχνικό βιβλίο, κατά προτίμηση κλασικό. Κάτι π.χ. σε Κάφκα, που δεν τον έχω διαβάσει και ποτέ;
O Καφκα δεν εγραψε ακριβως ποτε για την Πραγα, αλλα ο,τι και να διαβασεις ειναι αριστουργημα. Συνηθως οι πρωταρηδες στο στιλ του ξεκινανε με τη Μεταμορφωση. Δες τη Δικη σε ταινια, κι αν το παλεψεις πας και στο βιβλιο.
Φυσικα μπορεις να διαβασεις και Μιλαν Κουντερα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
949
Likes
3.652
Όχι ταξιδιωτικό οδηγό, αλλά λογοτεχνικό βιβλίο, κατά προτίμηση κλασικό. Κάτι π.χ. σε Κάφκα, που δεν τον έχω διαβάσει και ποτέ;
δεν ειναι ταξιδιωτικος οδηγος. το θεωρώ ιδανικο για πράγα.
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
55
Likes
355
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ


νοοοοτ





Μα ποιος ειμὶ εγὼ να ομιλὴσω περὶ του Ρὸθ• ένας ταπεινός αναγνώστης εὶμαι, ποὺ βαρέθηκα νὰ διαβὰζω αθλητικιὰ εφημερὶς και καζαμίες και εὶπα να τηνε δὼ ολίγον κουλτούρα να φύγουμε. Και ερριξα μια ματια στον περι ου ο λογος.

Εν αρχή ην «το βυζὶ» που μὲ τρὰβηξε μὰλλον (τί μὰλλον; κυρίως και αποκλειστικώς) το εξώφυλλο, θεωρώντας ὸτι είναι μια πραγματεία περὶ του γυναικείου στήθους, μια εκλεπτυσμενη, εξωραϊσμένη, σιλωαμίως βαπτισθείσα σε καλλιεπεια και αβαγκαρντισμο, πορνογραφια απευθυνόμενη σε γιγαντομαστολάγνους. Και που το όταν διαβασα, εσκεφθην: wtf ανέγνωσα τώρα, ουτε για παρωδια του γνωστου τσεχοεβραιου κομπλέξα δεν κανει*! Κατόπιν μου ειπωθηκε από Ροθίφιλους : ναι οκ έχεις δικιο, επιασες το πιο γτπκ εργο του, για σπεύσε στο θέατρο του Σάμπαθ.

Έκλεισα εισιτήριο, νταξει, γουσταρα, ωραίο, αλλά πολύ σουσουρο, παχύς αχός, εξατμιζομενα ταχύτερα κι από βρεφική πορδη και τελικά συγκατάβαση θα εισπράτταμε μέχρι κι από πριμιτιφ καλλιτέχνας της τσαπους. Τοτενες ήταν που σκέφτηκα με ανακούφιση ότι θα γλυτωνάριζα από την μαζική αγορά των όχι ολίγων έργων του Ρόθ, διότι ψυχαναγκαστικός ων όταν αντιλαμβάνομαι ότι κεφαρω κάποιον/κάποια συγγραφέα μπαίνω στο τριπάκι αγοράς των τα πάντα όλα του/της.

Μέχρι που μου εγινε δώρο (πρωτοχρονιατικο) το «ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΙΓΜΑ» από το ατομο μάλιστα που ηξερε την αποψη μου για τα πριν δύο - το μαγάς κυρ πρόεδρε ή το αφήνεις ξεσκέπαστο;

Και σε παρακαλώ ξεκίνησε το , διάβασε τις τρεις πρώτες σελίδες εστω, δώσον μία ευκαιρία, δεν θα στο έλεγα εάν μη πέποιθα...

Κάτι τέτοια ήκουσα!

Και για να μη χαλάω το σκηνικό σορόπι, μου είπα:

Και δεν αναπαράγεται, ας το ξεκινήσω, ας διαβάσω λίγο , ας πράξω χάρη , δεν μου ζητήθηκε τέλος πάντων να γίνω ασκούμενος εργάτης στην υπηρεσία οδοποιΐας σε δήμον τίνα του νομου Αιτωλοακαρνανίας.

Αλλά και πάλι , σύντροφοι και συντρόφισσες συμφορουμιται τε και συμφορουμίτισσαι, ο Ροθ δεν είναι καν στη φάση διπόλου ή θα τον λαντρέψεις ή θα ντο μισήσεις• εμφιλοχωρεί το μέγα ενδεχόμενο να σε αφήσει αδιαφορο και να μην θυμάσαι καν ότι ασχολήθηκες ποτές μαζί του.

Πολύ κριμας...



* Συνεπως και το διχως άλλο η κριτικη από τους The New York Times Book Review πως ειναι «Το καλύτερο βιβλίο του Ροθ μέχρι σήμερα... Έξυπνο, εξεζητημένο, υπέροχο, δαιμόνιο, και πολύ μα πολύ αστείο» κατατάσσεται στις συνέπειες της χρονίας χρησης φαρμακευτικης κανναβεως με τετραϋδροκανναβινόλη.
"Επιχείρηση Σαυλωκ" αφού είσαι λάτρης. Ε΄χει αρκετή "δράση" το συγκεκριμένο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
6.498
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Όχι ταξιδιωτικό οδηγό, αλλά λογοτεχνικό βιβλίο, κατά προτίμηση κλασικό. Κάτι π.χ. σε Κάφκα, που δεν τον έχω διαβάσει και ποτέ;
Αυτόν θα σου έλεγα αλλά περί Πράγας δεν γράφει στα βιβλία του. Πάρτε τη 'Δίκη" του αν αποφασίσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.570
Μηνύματα
901.731
Μέλη
39.311
Νεότερο μέλος
Ειρήνη Δ

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom