Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Georgie

Member
Μηνύματα
69
Likes
310
Δεν χρειάζεται να το αναβάλεις, σε δυο βδομάδες μπορείς να πάρεις μια καλή γεύση (το μόνο κακό είναι ότι 2 στις 15 μέρες θα τις φας στα αεροπλάνα. Από τις 13 μέρες, 5 στο Μέξικο Σίτυ, σου μείναν 8.

Επιλογή 1. Κάνεις με λεωφορεία κοντινές διαδρομές από Μέξικο Σίτυ, όπως Γκουαναχουάτο, Σαν Μιγκέλ ντε Αγιέντε, Πουέμπλα... Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά τη βρίσκω λιγότερο ενδιαφέρουσα από τις επόμενες, απλώς πιο εύκολη κι οικονομική (κι από χρήμα κι από χρόνο, ενδεχομένως) , καθώς δεν χρειάζεται να μπλέκεις με αεροπλάνα.

Επιλογή 2. Από την πρωτεύουσα κατεβαίνεις Οαχάκα, μάλλον η ομορφότερη πόλη της χώρας απ' όσες είδα, αν και κάπως εξευγενισμένη, πίνεις τα μεσκάλ σου, περπατάς στην πόλη, ανακαλύπτεις μικρά χωριά που δεν μιλάνε καν ισπανικά, φυλές, πας και σε κάναν αρχαιολογικό χώρο. Από εκεί μπορείς να κατέβεις προς Σαν Κριστομπάλ ντα λας Κάσας, άλλη πανέμορφη πόλη και σε ακόμη εντονότερο βαθμό εξωτική, στα ορια του αλλόκοτου, με την καλύτερη φύση, ομολογουμένως, της χώρας και κατά τη γνώμη μου τους καλύτερους ναούς. Από 4 μέρες στην καθεμιά. Αυτό γίνεται και με λεωφορεία (αν έχετε αντοχές) και με αεροπλάνα.

Επιλογή 3. Αεροπλάνο για Κανκούν (ή για Μέριδα, αν και φαντάζομαι θα είναι πιο ακριβά, ενώ η απόσταση από Κανκούν προς γειτονικές πόλεις δεν είναι και τόσο τρομακτική και μετά παίρνεις λεωφορείο από το αεροδρόμιο ή την πόλη). Εκεί εξερευνάς χερσόνησο του Γιουκατάν, π.χ. Μέριδα (φοβερή ατμόσφαιρα τα βράδια), Βαγιαδολίδ (όμορφο αλλά όχι άχαστο), έχει και γραφικά χωριά ή αρχαιολογικούς χώρους που τα προσεγγίζεις εύκολα, ενώ μπορείς να ρίξεις και τις βουτιές σου στις φυσικές πισίνες ή στα νέρα της Καραϊβικής/του Κόλπου του Μεξικού.

Για μένα πιο ενδιαφέρουσα είναι η δεύτερη επιλογή, με μικρή διαφορά από την τρίτη, και σίγουρα λιγότερο τουριστική την εποχή των Χριστουγέννων. Από την άλλη, ίσως πιο ξεκούραστη να είναι η τρίτη, καθώς δεν θα σε φάνε οι μετακινήσεις κι είναι ίσως πιο εύκολο να βρεις διεθνείς πτήσεις προς/από Μέξικο Σίτυ και Κανκούν σε σύγκριση με άλλες πόλεις (κι όσο περιορίσεις τις εσωτερικές μετακινήσεις τόσο περισσότερο χρόνο για εξερεύνηση ή και ξεκούραση θα έχεις).
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
Ψάχνω να βρω ένα μπουσουλα το πώς και πού θα πάμε. Το ευκολότερο είναι και η πτήση για Mexico city. Και η επιλογή για Oaxaca άκρως ενδιαφέρουσα . Απλά έλεγα να κολλήσω και τη χερσόνησο Γιουτακαν αλλά είναι δύσκολο.
Και πάλι σε ευχαριστώ
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.678
Βλεπω πολλες και καλες προτασεις αλλα δεν ξερω αν μερικες ειναι πραγματοποιησημες λογω χρονου, γιατι αλλο η θεωρια κ΄το ψαξιμο στο google κ αλλο οι αποστασεις και η ταλαιπα! Πολλα χρονια πριν (26 με 27) το Μεξικο>Γουαναχουατο μας ειχε παρει η διαδρομη τα 2/3 της νυχτας με το λεωφορειο (βραδυνη αναχωρηση) και ειχαμε φτασει ξημερωματα! Βεβαια εμας δεν μας χαλασε γιατι ο τελικος προορισμος ητανε Γουαδαλαχαρα/Πουερτο Βαγιαρτα. Η χρονικη διαρκεια ειναι ακομα η ιδια! Η η Estrella Blanca ή η ΕΤΝ ταξιδευει εκει, απο εταιρειες λεωφορειων, η δε ADO ειναι νοτια του Μεξικου. Δλδ γυρω στις 5 ωρες. Το ταξιδι μπορει να πραγματοποιηθει με αφιξη πολη Μεξικου, αναχωρηση Μεριδα η Κανκουν. Φτηνοτερη επιλογη για μενα ειναι Κανκουν με εταιρειες αλλες απο εκτος την Aeromexico. Την τελευταια την εβρισκα φτηνη απο Αμστερνταμ. Κατηφοριζεις Oaxaca, τρως 2-3 μερες, και απο κει μετα απο κει, επιστροφη με πτηση για Μεριδα η Κανκουν. Περυσι Μαρτη εκανα και τη διαδρομη Πουμπλα>Παλενκε με το βραδυνο λεωφοεια κανα 12ωρο, πολυτελεια, μονο παλτο θελει λογω κλιματιστικου! Με Μεριδα το κεντρο σου ή η Βαλαδολιντ. Αναφερομαι για κατευθειαν πτησεις, οχι μεσω πολης Μεξικου, γιατι τρως αλλη μια μερα! Απο Γουαχακα εχει για Μεριδα νμζ κατευθειαν εχει η Volaris. Οσο για το δρομολογιο Αγιος Χριστοφορος>Γουαχακα ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ, θα πρεπει να'ναι ζορικο γιατι εχει μπολικα βουνα. Εχω κανει το Κανκουν>Αγιος Χριστφορος>Καμπετσε>Μεριδα και ητανε το κοματι Κανκουν>Αγιος Χριστοφορος ζορικο! Δυστυχως δεν μου ανοιγει το site κ'το app της ADO για να ειμαι πιο ακριβης στην χρονικη διαρκεια, πιστευω κανα 6ωρο, για Γουαχακα, δεδομενου οτι απο το αεροδρομιο του Μεξικου για Πουεμπλά θελεις κανα 2 ωρο (περυσι το εκανα και το 2019). Βεβαια σα θελεις τη Πουεμπλα τηνε βλεπεις χοντρα ψιλα σε 1/2 η 1 μερα και συνεχιζεις με το βραδυνο λεωφορειο για Γουαχακα. Οσο για τα μπανια στη θαλασσα στο Γιουκαταν/Κιντανα Ρο, αυτο θα ειναι επιτρεπτο σα δεν εχει φυκια! Απο οτι ακουω μονο στο ισλα Μουχερες ειναι καθαρη η παραλια, υπαρχουν σαιτς να πληροφορηθεις, γιατι αυτο αλλαζει ( Red de Monitoreo del Sargazo).

Στις 2 βδομαδες που εχεις, γυρω γυρω απο την πολη του Μεξικου δεν σε εξυπηρετει, εσυ πρεπει να κατηφορισεις απο Μεξικο για Κανκουν η Μεριδα!

Καλο σου σχεδιασμο κ'ταξιδια!
 
Last edited:

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
133
Likes
350
Αν εχεις 15 μερες ξοδεψε σιγουρα 5 μερες Μεξικο Σιτυ και απο εκει αεροπορικως στο αεροσρομιο στο κανκουν. Αν δεν θες κανκουν μεσα απο το αεροδρομιο παρε το πρωτο λεογωρειο για πλαγια ντελ καρμεν ειναι περιπου μια ωρα αποσταση .10 μερες στη ριβιερα μαγια εχεις να δεις πολλα και οι αποστασεις ειναι πολυ κοντινες συνηθως μια ωρα απο οπουδηποτε για Βαγιαδολιδ (Τσιτσεν Ιτζα) Τουλουμ κτλ.Οαχακα και σαν Κριστομπαλ αστο για το επομενο ταξιδι σαν εκρεμοτητα να δεις την πλευρα του Ειρηνικου.Το θεμα ειναι να το απολαυσεις και να μην σε τρωει το αγχος και οι μεγαλες αποστασεις.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπας .
 

giota235

Member
Μηνύματα
199
Likes
465
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Καλησπέρα σας! Για όποιον γνωρίζει. Θα πάω στο Μεξικό τον Ιανουάριο, Μεξικό Σιτι, Οαχακα, Σαν Κριστομπαλ και Κουιντανα Ρου. Θέλω τη γνώμη σας για τη διαμονή στην Κουιντανα Ρου, ποιο μέρος θα μπορούσε να είναι η βάση μας για να δούμε Τσιτσεν Ιτζα, Βαγιαδολιδ κλπ. Το Κανκούν νομίζω είναι υπέρ τουριστικό, το ίδιο ισχύει και για την Playa del Carmen? Πού θα προτείνατε; Ιδανικα θα ήθελα ένα μερος που θα βρίσκεται σε ανεκτή απόσταση από τα μέρη που προανάφερα χωρις να επιβαρυνθει οσο είναι εφικτό το πρόγραμμα μας από τις ήδη πολλες μετακινησεις. Ειμαστε μια οικογένεια με ένα μωρό που θα είναι λιγότερο από 2 έτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων πολύ!
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
133
Likes
350
Καλησπέρα σας! Για όποιον γνωρίζει. Θα πάω στο Μεξικό τον Ιανουάριο, Μεξικό Σιτι, Οαχακα, Σαν Κριστομπαλ και Κουιντανα Ρου. Θέλω τη γνώμη σας για τη διαμονή στην Κουιντανα Ρου, ποιο μέρος θα μπορούσε να είναι η βάση μας για να δούμε Τσιτσεν Ιτζα, Βαγιαδολιδ κλπ. Το Κανκούν νομίζω είναι υπέρ τουριστικό, το ίδιο ισχύει και για την Playa del Carmen? Πού θα προτείνατε; Ιδανικα θα ήθελα ένα μερος που θα βρίσκεται σε ανεκτή απόσταση από τα μέρη που προανάφερα χωρις να επιβαρυνθει οσο είναι εφικτό το πρόγραμμα μας από τις ήδη πολλες μετακινησεις. Ειμαστε μια οικογένεια με ένα μωρό που θα είναι λιγότερο από 2 έτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων πολύ!
Εγω θα σου προτεινα Πλαγια ντελ Καρμεν ειναι στη μεση μεταξυ κανκουν και τουλουμ μια ωρα αποσταση απο το καθενα με το λεοφωρειο και μια ωρα απο Βαγιαδολιδ που ειναι το ορμητηριογια τσιτσεν ιτζα.
Στην Πλαγια ντελ καρμεν μπορεις να μενεις λιγα τετραγωνα απο την παραλια (εγω ειχα βρει χοστελ με 12 € ) στα 50 μετρα στην Quinta avenida που ειναι ο πεζοδρομος διπλα στην παραλια , εκει εχει θα ακους συνεχεια αμερικανικα εχει hard rock cafe starbucks etc.
φυσικα η πλαγια ειναι πολυ ποιο φτηνη απο τουλουμ οπου εκει θα πρεπει να μενεις στην πολη του Τουλουμ και να μετακινεισαι με μεταφορικο μεσο η ποδηλατο για να φτασεις στην παραλια.
Το τουλουμ αξιζει για μια μονοημερη γτ να μεινεις στα lodge στην παραλια θα σου στοιχισει πολλα.
Επισης μια χρησιμη πληροφορια στο Τουλουμ για να μην παρευε ταξι και σας πιασουν τον .. στην avenida tulun υπαρχει ενα information center ρωτηστε εκει που φευγουν τα βανακια για την παραλια , πρεπει να πληρωσα 30 πεσος 1 και κατι ευρω και αναχωρουν καθε 20 λεπτα και ο σκοπος ειναι να πηγαινουν τους εργαζομενους στην Zona Hotelera.
 

giota235

Member
Μηνύματα
199
Likes
465
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Εγω θα σου προτεινα Πλαγια ντελ Καρμεν ειναι στη μεση μεταξυ κανκουν και τουλουμ μια ωρα αποσταση απο το καθενα με το λεοφωρειο και μια ωρα απο Βαγιαδολιδ που ειναι το ορμητηριογια τσιτσεν ιτζα.
Στην Πλαγια ντελ καρμεν μπορεις να μενεις λιγα τετραγωνα απο την παραλια (εγω ειχα βρει χοστελ με 12 € ) στα 50 μετρα στην Quinta avenida που ειναι ο πεζοδρομος διπλα στην παραλια , εκει εχει θα ακους συνεχεια αμερικανικα εχει hard rock cafe starbucks etc.
φυσικα η πλαγια ειναι πολυ ποιο φτηνη απο τουλουμ οπου εκει θα πρεπει να μενεις στην πολη του Τουλουμ και να μετακινεισαι με μεταφορικο μεσο η ποδηλατο για να φτασεις στην παραλια.
Το τουλουμ αξιζει για μια μονοημερη γτ να μεινεις στα lodge στην παραλια θα σου στοιχισει πολλα.
Επισης μια χρησιμη πληροφορια στο Τουλουμ για να μην παρευε ταξι και σας πιασουν τον .. στην avenida tulun υπαρχει ενα information center ρωτηστε εκει που φευγουν τα βανακια για την παραλια , πρεπει να πληρωσα 30 πεσος 1 και κατι ευρω και αναχωρουν καθε 20 λεπτα και ο σκοπος ειναι να πηγαινουν τους εργαζομενους στην Zona Hotelera.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Τείνω κ εγώ προς Πλαγια δελ Καρμεν επειδή είναι κοντά σε όλα. Μια τελευταία ερώτηση, σας ως μέρος η Πλαγια ή είναι πολύ τουριστική;
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
133
Likes
350
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Τείνω κ εγώ προς Πλαγια δελ Καρμεν επειδή είναι κοντά σε όλα. Μια τελευταία ερώτηση, σας ως μέρος η Πλαγια ή είναι πολύ τουριστική;
Και το κανκουν ειναι πολυ τουριστικο και το τουλουμ (πολυ περισσοτερο απο την Πλαγια)αλλα ειναι και πολυ ποιο ακριβα απο την Πλαγια συν του οτι η πλαγια ειναι στη μεση απο ολα αυτα.Η ολη φασαρια ειναι στην Quinta avenida περα απο αυτη θα εισαι ποιο χαλαρα και φυσικα πηγαινεις με τα ποδια στην παραλια.
 

giota235

Member
Μηνύματα
199
Likes
465
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Και το κανκουν ειναι πολυ τουριστικο και το τουλουμ (πολυ περισσοτερο απο την Πλαγια)αλλα ειναι και πολυ ποιο ακριβα απο την Πλαγια συν του οτι η πλαγια ειναι στη μεση απο ολα αυτα.Η ολη φασαρια ειναι στην Quinta avenida περα απο αυτη θα εισαι ποιο χαλαρα και φυσικα πηγαινεις με τα ποδια στην παραλια.
Έκλεισα μόλις στην Πλαγια Δελ Καρμεν κατάλυμα. Να είστε καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom