Πολιτισμικό Σοκ!

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
348
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Πολιτιστικο σοκ παθαινω καθε φορα που πλησιαζω διαβαση πεζων σε Ευρωπαικη χωρα και βλεπω τα αυτοκινητα να κοκκαλωνουν...
Αλλα αντιθετα, για να δειξουμε το χαρακτηρα μας, πριν χρονια στην Κοπεγχαγη προσπαθουσαμε να πεισουμε εναν Δανο να περασει το δρομο μπροστα στο Δημαρχειο χωρις να περιμενει το φαναρι. Ηταν εντεκα περιπου, βραδυ καθημερινης και το πλησιεστερο αυτοκινητο ηταν μαλλον στο Μαλμο... Ενιωθε σα να'χε κανει επανασταση!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πολιτιστικο σοκ παθαινω καθε φορα που πλησιαζω διαβαση πεζων σε Ευρωπαικη χωρα και βλεπω τα αυτοκινητα να κοκκαλωνουν...
Αλλα αντιθετα, για να δειξουμε το χαρακτηρα μας, πριν χρονια στην Κοπεγχαγη προσπαθουσαμε να πεισουμε εναν Δανο να περασει το δρομο μπροστα στο Δημαρχειο χωρις να περιμενει το φαναρι. Ηταν εντεκα περιπου, βραδυ καθημερινης και το πλησιεστερο αυτοκινητο ηταν μαλλον στο Μαλμο... Ενιωθε σα να'χε κανει επανασταση!
Πολιτισμικό σοκ παθαίνουν αρκετοί Ευρωπαίοι όταν έρχονται στη χώρα μας.

Θυμάμαι ένα φιλο μας από το Λουξεμβούργο, που σε κεντρικές αρτηρίες (πχ έξω από το λιμάνι..) σταματούσε πολύ φυσικά για να περάσουν οι πεζοί... το κορνάρισμα και τα μπινελίκια που έτρωγε δεν μπορούσε καθόλου να το καταλάβει!


Ον τοπικ: Πολιτισμικό σοκ παθαίνω στα στενά πίσω από την Ομόνοια.. :(
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πολιτισμικο σοκ επαθα στην Αιγυπτο και μονο εκει...στο Εντ- φου μου ειναι δυσκολο να διατυπωσω οτι ακριβως ειδα.....τη τοση βρομια...
επισης στο αεροδρομιο του Ασουαν....μεσα στη χλιδα κυριολεκτικα λες και εμπαινες σε μουσειο και να βλεπω ενστολους αξιωματικους να ζητιανευουν και να σε παρακαλανε για ενα ευρω.....
Βεβαια μπροστα σε ολα αυτα που διαβασα....αυτα που εγραψα ειναι απλα πταίσμα...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ενα άλλο πολιτισμικό σοκ που επαθα είναι στην Ισπανία στα διαφορα μπαράκια..ζητάς για παραδειγμα ένα johnny με κοκα κόλα και σου φέρνουν ενα ποτήρι με δειγμα ουισκιού (και καλά μεζούρα) και ένα μπουκάλι κοκα κόλα δίπλα!! είναι δυνατον?!?:mad:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
πολιτισμικό εκτός συνόρων δεν εχω πάθει ακόμα ...έπαθα διάφορα ....δεν ξέρω αν συγκαταλέγονται στο πολιτισμικό ,δεν νομίζω
το μόνο πολιτισμικό σοκ που μπορώ να πω οτι ζω κάθε μέρα είναι η ζωή στην Αθήνα
να θέλεις να πας στην Καισαριανή ας πούμε...λέμε τώρα από Ηλιούπολη 8 το πρωί ...δεν συζηταμε να έχει γίνει ατυχημα στον Καρέα ή να ψιλοβρέχει....δεν λέμε να έχει απεργία το μετρο ή τα λεωφορεία..
όλες τις τελευταίες κοσμοθεωρίες μου τις ανεπτυξα 8 το πρωι
εκει δε που σοκαριστηκα πληρως ήταν οταν τράκαραν δύο αυτοκίνητα ...και βγαίνει ο μπροστινός...κουστουμαρισμένος κλπ 34 -35 χρονών από ένα καινούριο καλογυαλισμένο audi και δείχνει στην κοπελιά που έπεσε απο πισω τον προφυλακτήρα του....
-βλέπεις εδω ...μου εκανες ζημιά
-μα δεν έχει τίποτα ...ούτε γραντζουνιά...
-αυτές εδω τις μικρές κουκιδες τις βλέπεις?είναι από την πινακίδα σου θα μου κάνεις δήλωση
Σοκαριστηκα παιδιά πραγματικα και νομιζω ηταν πολιτισμικό
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.983
Likes
27.947
Ενα άλλο πολιτισμικό σοκ που επαθα είναι στην Ισπανία στα διαφορα μπαράκια..ζητάς για παραδειγμα ένα johnny με κοκα κόλα και σου φέρνουν ενα ποτήρι με δειγμα ουισκιού (και καλά μεζούρα) και ένα μπουκάλι κοκα κόλα δίπλα!! είναι δυνατον?!?:mad:
ειναι αυτο πολιτισμικο σοκ?????:shock:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πολιτισμικό σοκ παθαίνουν αρκετοί Ευρωπαίοι όταν έρχονται στη χώρα μας.
Πολιτισμικό σοκ, ε? Χμμμμ... Για να δούμε: Έχετε προσπαθήσει να διασχίσετε δρόμο στη Σαϊγκόν? Πάρτε μια ιδέα τι θα αντιμετωπίσετε...

 
Last edited by a moderator:

mariath

Member
Μηνύματα
2.269
Likes
6.452
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πολιτισμικό σοκ, ε? Χμμμμ... Για να δούμε: Έχετε προσπαθήσει να διασχίσετε δρόμο στη Σαϊγκόν? Πάρτε μια ιδέα τι θα αντιμετωπίσετε...
Αυτό δεν είναι πολιτισμικό σοκ, αυτό είναι extreme sport :shock:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
ειναι αυτο πολιτισμικο σοκ?????:shock:
Κοίτα πολιτισμικό σοκ παθαίνεις με ότιδήποτε διαφορετικό βλέπεις από τη δική σου καθημερινότητα και τρόπο ζωής. όποτε όπως μπορείς να σοκάριστείς πολιτισμικά με την φτώχεια των άλλων, με τις αθλιες συνθήκες των συνανθρώπων μας (όπως έγραψα πιο πριν) ετσι μπορείς να σοκαριστείς και με την κουλτούρα άλλων ανθρώπων όπως είναι και η διασκέδαση όταν είναι διαφορετική από τη δική σου. Ολα είναι πολιτισμός!!
Το ίδιο σοκάρομαι και όταν βλέπω τα παιδιά της γειτονιας να καιγονται στα ουφάδικα με τα ηλεκτρονικά μέχρι τα ξημερώματα...αντί να κάνουν οτιδήποτε άλλο πιο δημιουργικό.....
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
316
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πολιτισμικό σοκ, ε? Χμμμμ... Για να δούμε: Έχετε προσπαθήσει να διασχίσετε δρόμο στη Σαϊγκόν? Πάρτε μια ιδέα τι θα αντιμετωπίσετε...

[URL="
a street in Vietnam...[/URL]
Xαχαχαχα αυτο ναι ειναι πολιτισμικο σοκ...φανηκε να ανακουφιστηκε ο τυπας στο τελος!!!:D

ένα άλλο πολιτισμικο σοκ θυμαμαι ηταν στον καναδα οπου καναμε ταξιδι με τους γονεις μου με το αμαξι στα βορεια του Vancouver οπου μας χαλαει το αμαξι σε κατι ερημιες μιας και μας αρεσει να μην πηγαινουμε απο εθνικους οδους και ξαφνικα ακουμε μια φωνη...ΡΕΕΕΕΕ ποιος ειναι απο τη σπαρτη ρεεεεε???? (η αδερφη μου φοραγε μια μπλουζα που εγραφε Σπάρταθλον...δωρο απο εναν αθλητη φιλο της) εεε ναι εκει μεσα στην ερημια με τα ελατα να συναντησεις ελληνα....μας εδωσε βενζινη,φαγητο τελειος ο τυπας!!!
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Xαχαχαχα αυτο ναι ειναι πολιτισμικο σοκ...φανηκε να ανακουφιστηκε ο τυπας στο τελος!!!:D

ένα άλλο πολιτισμικο σοκ θυμαμαι ηταν στον καναδα οπου καναμε ταξιδι με τους γονεις μου με το αμαξι στα βορεια του Vancouver οπου μας χαλαει το αμαξι σε κατι ερημιες μιας και μας αρεσει να μην πηγαινουμε απο εθνικους οδους και ξαφνικα ακουμε μια φωνη...ΡΕΕΕΕΕ ποιος ειναι απο τη σπαρτη ρεεεεε???? (η αδερφη μου φοραγε μια μπλουζα που εγραφε Σπάρταθλον...δωρο απο εναν αθλητη φιλο της) εεε ναι εκει μεσα στην ερημια με τα ελατα να συναντησεις ελληνα....μας εδωσε βενζινη,φαγητο τελειος ο τυπας!!!
Kατι παρομοιο μου ετυχε στην Αιγυπτο στο ναο του Καρνακ....μολις κατεβηκα απο το λεοφωρειο στο παρκινκ ακουω μια δυνατη φωνη
ΕΥΗΗΗΗΗΗΗΗ !!!!λεω δεν ειναι δυνατον να με γνωριζουν οι Αιγυπτιοι....εγω δεν ξερω κανενα....και ξαφνικα εντοπιζω μια χωριανη μου που ειχε ερθει την ιδια ωρα με αλλη παρεα και ειχα πανω απο δεκα χρονια να τη δω......!!!! αν ειχαμε δωσει ραντεβου στο χωριο μου σιγουρα θα ειχαμε χαθει.......:cool::cool::cool:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Νομίζω ήταν πριν 4 χρόνια στο σταθμό του Πειραιά, καταχείμωνο. Πρωί και πήγαινα να πάρω το λεωφορείο για να πάω στο γραφείο. Εκανε κρύο. Μια γιαγιά ετών 90+ άστεγη να κοιμάται πάνω στο παγκάκι της στάσης. Με πρόσεξε που την κοιτούσα, μου θύμιζε απίστευτα την γιαγιά μου και ίσως γι' αυτό να το θυμάμαι τόσο έντονα. Εβγαλα από τη τσάντα μου το κρουασάν που είχα για κολατσιό και της το έδωσα. Δεν το έφαγε, το έβαλε μέσα σε μια σακούλα. Από κείνο το πρωί την έβλεπα καθημερινά να κοιμάται στο παγκάκι μέχρι που χιόνισε στην Αθήνα. Εκείνη τη μέρα δεν πήγα για δουλειά. Πήγα όμως την επομένη, όπου ανοίξαν οι δρόμοι. Η γιαγιά εξαφανισμένη. Δεν την ξαναείδα. Και υποθέτω ότι, με τόσο κρύο που έκανε τότε, η γιαγιά δεν τα κατάφερε... Πολιτισμένη μου Ελλάδα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom