Ποιό είναι το ομορφότερο Αεροδρόμιο;;

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Θυμαμαι πάντα τη προσγείωση στο αεροδρομιο της Τάμπα, εκατοντάδες μικρές λίμνες, βλάστηση και η ακτή του Τάμπα μπει, υπερθέαμα! και το ιδιο αεροδρομιο πανέμορφο με το τρενάκι του λες και εισαι σε παιδικη χαρά!
Επίσης και το νιουαρκ και σαν κτηριο αλλα κυριως για τις πανοραμικες αποψεις της Νέας Υόρκης (τουλαχιστον πριν τους δίδυμους, τώρα δεν ξερω τη διαδικασία ακολουθουν στη προσγείωση).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Χριστέ μου, απολαμβάνετε εδώ μέσα τις φιλονικίες...
Babaduma, διάβασα το σχόλιό σου και δεν ήξερα από πού μου 'ρθε!
Αφού ξαναδιάβασα το δικό μου, για να δω τι σε εκνεύρισε τόσο.
Εξηγώ:
Το περιστατικό που περιέγραψα για τη Συρία ανήκει στις δικές μου εμπειρίες. Επομένως, δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις. Όντως, αγόρασα ένα πλακάκι που είχε ένα άστρο στο κέντρο και μου αφαιρέθηκε στο αεροδρόμιο, με τη δικαιολογία ότι πρόκειται για τη σημαία του Ισραήλ. Αυτό, βέβαια, ήταν και το μοναδικό σπάσιμο που είχα σε αυτή την κατά τα άλλα εξαιρετική εκδρομή.

Όσο για την Υεμένη, όντως, αυτά που έγραψα είναι παρεξηγήσιμα.
Οι φίλοι που μου έδωσαν το feedback την επισκέφθηκαν το '99, πράγμα που όφειλα να είχα διευκρινίσει. Και, επίσης, έκανα και ένα μικρό λάθος στη στίξη, που άθελά μου, αλλοίωσε το ύφος μου. Αυτό που είπα είναι ''Ισχύει babaduma.'', ενώ αυτό που ήθελα να πω είναι ''Ισχύει babaduma;''.
Kαι, τέλος, έχε υπόψιν σου ότι προσέχω πάντοτε τί λέω και σε ποιόν: έγραψα ''για κάποιον ανεξήγητο λόγο, μου θυμίζεις...''. Ο λόγος είναι ανεξήγητος, διότι ούτε το άβατάρ σου μοιάζει ούτε και η φρασεολογία σου. Απλώς, έσπευσες να με παρεξηγήσεις και να δαγκώσεις. Εννοείται ότι η Ζήνα ήταν μία από τις πιο τραγελαφικές τηλεοπτικές σειρές, άλλωστε.
Ποιός σου είπε αγαπητέ ότι παρεξηγήθηκα ή θύμωσα? :shock:

Αυτά που έγραψα επ' ουδενί έχουν να κάνουν με σένα αλλά με όσους προπαγανδίζουν/λένε/γράφουν άσχετα και δημιουργούν στρεβλές εντυπώσεις. Θεώρησα ότι αυτά που έγραψες σου είχαν μεταφερθεί (ή είχες δει/διαβάσει/ακούσει κάπου) και απλά τα παρέθεσες. Και, προς αποκατάσταση της αλήθειας (όπως τουλάχιστον την έχω βιώσει εγώ και ίσχυε την περίοδο που επισκέφθηκα τη χώρα - δηλαδή πριν 3 μήνες) έγραψα ό,τι έγραψα.

Το δικό σου περιστατικό κατάλαβα ότι έγινε στη Συρία και δεν το σχολίασα, ούτε το αμφισβήτησα καθόσον δεν έχω επισκεφθεί τη Συρία για να έχω ιδία άποψη.

Τέλος, για το άβαταρ, δεν κατάλαβα τον συσχετισμό, έκανα ένα σχόλιο για τη συγκεκριμένη σειρά και έδωσα στοιχεία για το τι/πού να αναζητήσεις. Πού το μεμπτό ή εριστικό?

Καμμία όρεξη δεν έχω για καυγά και ούτε παρεξηγούμαι τόσο εύκολα. Σιγά μην καυγαδίσω για τέτοια πράγματα. Το αν κάνουμε μερικές φορές κάποια "εσωτερικά" αστεία και πειράγματα με ανθρώπους που γνωρίζουμε (βλέπε σχόλιο προς taver) είναι άλλο θέμα και οι περισσότεροι ως τέτοια τα εισπράττουν. Μην ανησυχείς, νέος είσαι στο φόρουμ, γρήγορα θα μπεις και συ στο "κλίμα"! :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα από το CPH. Έγραψε κάποιος πραπάνω ότι είναι από τα ομορφότερα? Ένα χάλι είναι, δυσλειτουργικό κακέκτυπο του ARN...
Πάω για boarding τώρα - αν καταφέρω δηλαδή να βρω την πύλη...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Καλησπέρα από το CPH. Έγραψε κάποιος πραπάνω ότι είναι από τα ομορφότερα? Ένα χάλι είναι, δυσλειτουργικό κακέκτυπο του ARN...
Πάω για boarding τώρα - αν καταφέρω δηλαδή να βρω την πύλη...
Επιτέλους! Μα, εντελώς σωστός;! Συμφωνώ και στο ARN τμήμα.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Από εξωτερικής αισθητικής (σχεδόν Καντιανής αν γίνει αναφορά στο sublime) σίγουρα το πιο εντυπωσιακό αεδρόμιο για εμένα αυτή τη στιγμή είναι Terminal 3 του Capital. Βέβαια υποφέρει απο αυτό που για εμένα υποφέρει γενικότερα η Κίνα. Δεν έχει αυτό το "κάτι" πλην του μεγεθούς και της αισθητικής που θα σε κάνει σαν ταξιδίωτη να πείς ότι κάπως σε άγγιξε (+ το γεγονός ότι έχει απίστευτα χάλια μεταναστευτικούς υπαλλήλους σε σημείο που σε κάνουν να μισήσεις το αεροδρόμιο).

Μετά σίγουρα και το Dulles και το Denver είναι πανέμορφα εξωτερικά, και πάρα πολύ ενδιαφέρον αρχιτεκτονικά, αλλά εάν κάνεις transit δεν θα σου αφήσόυν θετική εικόνα απο άποψη υπηρεσιών (όπως σχεδών όλα τα Αμερικάνικα αεροδρόμια) και άν εκεί είναι ο τελικός προορισμός σου τότε καταλαβαίνεις τι πάει να πεί στου dialou ti mana.

Απο Ευρώπη μεριά το Terminal 4 του Barajas σίγουρα πολύ όμορφο αλλά και πάλι χάνει ως αναφορά τις υπηρεσίες. Το Bilbao εξίσου εξαιρετικό απο άποψη αισθητικής και αρχιτεκτονικής φιλοσοφίας αλλά είναι άδικη η σύγκριση με μεγαλύτερα αεροδρόμια (προς τα τελευταία).

Για ιστορικούς και ρομαντικούς λόγους σίγουρα κερδίζει το TWA terminal στο JFK το οποίο είναι πανέμορφο.

Ως αναφορά απογείωση/προσγείωση το San Diego και το London City απο άποψη skyline (αν και υπάρχουν και άλλα εντυπωσιακά για διαφορετικούς λόγους πχ. Palm Springs).

Για άποψη arrivals/immigration βρήκα το καινούργιο του DEL εξαιρετικό/ότι καλύτερο έχω δει (παρότι έχω κακή εμπειρία με το αεροδρόμιο γενικότερα αισθητικά ήταν πολύ καλό). Και τα τοτέμ στο Vancouver εξαιρετικά αν και τα βλέπεις σε όλο το αεροδρόμιο μέσα και έξω αλλά παραμένει ωραίο touch όταν φτάνεις.

Τα καλύτερα/ομορφότερα lounges για εμένα είναι σίγουρα τα first class της BA και Qantas στο LHR και SYD αντίστοιχα (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...).

Τέλος σαν πιο λειτουργικό και παράλληλα όμορφο και ενδιαφέρον (χώρις να το λές πανέμορφο ή αρχιτεκτονικά αξεπέραστο) για εμένα είναι το HGK (και η λίστα συνεχίζετε με BKK/SIN/KUL...)

Ελπίζω να μην ξέχασα κανένα.
 

Attachments

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
εγω θα πω,koh samui,απιστεφτο αεροδρομιο !!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.971
Likes
15.479
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εμενα μ'αρεσει πολυ το αεροδρομιο της Ζυριχης. Ειχα μια φορα καθυστερηση 8 ωρων και με κρατησε απασχολημενη χωρις να βαρεθω ( ειναι και ο ναος της σοκολατας)
επισης μ'αρεσει του Λας Βεγκας .... εχει και σαλατες απο βιολογικα λαχανικα ( ασχετο )

Το πιο απαισιο ειναι ασυζητητι της Παρου και με ελαχιστα δρομολογια
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κατά την γνώμη μου, και μετά από πάρα πολλή σκέψη είναι το SKG!
1. Είναι κοντά στη θάλασσα, ο αεροδιάδρομος δε, πάνω στη θάλασσα.
2. Είναι ηλιολουστο αεροδρόμιο, μιας και τόση συζήτηση έγινε το φυσικό φως
3. Απίστευτα ατμοσφιρικό τα πρωινά, με τόση ομίχλη γύρω γύρω
4. Είναι ένα ρετρώ αεροδρόμιο, περπατάς στον εξω καποια μέτρα για να φτάσεις στο αεροπλάνο, εννοείται δεν υπαρχουν φυσούνες κτλ.
5. Δεν προκειται ποτέ μα ποτέ να ρωτήσεις "Από ποιό terminal φεύγουμε?", είναι μικρό και δεν χάνεσαι με τίποτα!
6. Μπορείς να πιείς φραπέ.
7. Μπορείς σε πολύωρες καθυστερήσεις, να αγοράσεις τσουρεκάκι τερκενλή να γλυκαθείς.
8.....
9...
10...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Κατά την γνώμη μου, και μετά από πάρα πολλή σκέψη είναι το SKG!
1. Είναι κοντά στη θάλασσα, ο αεροδιάδρομος δε, πάνω στη θάλασσα.
2. Είναι ηλιολουστο αεροδρόμιο, μιας και τόση συζήτηση έγινε το φυσικό φως
3. Απίστευτα ατμοσφιρικό τα πρωινά, με τόση ομίχλη γύρω γύρω
4. Είναι ένα ρετρώ αεροδρόμιο, περπατάς στον εξω καποια μέτρα για να φτάσεις στο αεροπλάνο, εννοείται δεν υπαρχουν φυσούνες κτλ.
5. Δεν προκειται ποτέ μα ποτέ να ρωτήσεις "Από ποιό terminal φεύγουμε?", είναι μικρό και δεν χάνεσαι με τίποτα!
6. Μπορείς να πιείς φραπέ.
7. Μπορείς σε πολύωρες καθυστερήσεις, να αγοράσεις τσουρεκάκι τερκενλή να γλυκαθείς.
8.....
9...
10...
αχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα θανατηφόρο:clap:
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Βασικά νόμιζα ότι εννοούσαμε από μέσα πως είναι. Αλλά βλέπω μόνο εξωτερικές φωτος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.368
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom