Ποιό είναι το ομορφότερο Αεροδρόμιο;;

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Από τα αεροδρόμια που έχω περάσει, όπως είπε και ο Traveller, θα ξεχωρίσω μόνο ένα στην Ευρώπη, όχι τόσο όσον αφορά την ομορφιά αλλά περισσότερο για το επίπεδο παροχών και αυτό είναι της Φρανκφούρτης. Από 'κεί και πέρα, τα καινούργια αεροδρόμια της Ασίας κερδίζουν κατά κράτος:

Στην πρώτη θέση by far ομορφότερο είναι το αεροδρόμιο του Koh Samui στην Ταϋλάνδη. Μικρό, κουκλίστικο, απόλυτα εναρμονισμένο με το περιβάλλον, φιλικό στον "χρήστη", πραγματική απόλαυση. Θα τολμούσα να πω ότι αξίζει να επισκεφθεί κανείς το νησί μόνο και μόνο για το αεροδρόμιό του.

Τα καινούργια αεροδρόμια της Μαλαισίας βρίσκονται, επίσης, ψηλά: KLIA (Κουάλα Λουμπούρ), Κουάλα Τερενγκάνου (υπέροχο αρχιτεκτονικό δείγμα με έντονα μουσουλμανικά στοιχεία), Κουτσίνγκ (όμορφο, σύγχρονο, λειτουργικό). Το αεροδρόμιο του Μπάριο στα Kelabit Highlands, στην καρδιά του Βόρνεο, είναι μια εμπειρία από μόνο του σε όλα: Η πτήση (αεροσκάφος και διαδρομή), η τοποθεσία, η κατασκευή του, οι υπηρεσίες του.

Από τα "μεγάλα" αεροδρόμια, θα έβαζα κι εγώ στην πρώτη θέση το Τσάνγκι της Σινγκαπούρης. Κερδίζει άνετα εκείνο του Ντουμπάι σε σχέση με την φιλικότητα και σεβασμό στον χρήστη που ανέφερα πιο πάνω.

Και να κάνω και μια (προβοκατόρικη; ) αναφορά στα χειρότερα: JFK number one. Δεύτερο της Τζακάρτα (εκτός από το νέο terminal αποκλειστικά για τις πτήσεις της Air Asia που είναι πολύ ωραίο). Αυτά...

Α, συγγνώμη, ξέχασα τις πρόσφατες εμπειρίες: Σαναά και Ασμάρα, επίσης πάτοι.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.003
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Η Ασια εχει τα ωραιοτερα αεροδρομια νομιζω και συμφωνω με τον babaduba οτι το JFK ειναι μακραν το χειροτερο (απ οσα εχουμε δει)
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Είναι γεγονός ότι η Ασία έχει τα καλύτερα αεροδρόμια...
Είχα ακούσει για το αεροδρόμιο της Σαναά κι εγώ. Μου είπαν ότι ήταν σαν τα αεροδρόμια της Συρίας: ο πάτος του πάτου. Σου αφαιρούν αντικείμενα, γιατί ''μοιάζουν'' ή τους ''θυμίζουν'' το Ισραήλ!
Έχασα ένα από τα ωραιότερα πλακάκια που έχω ανακαλύψει ποτέ μου!
Μου είπαν, επίσης, όταν θέλησα να πάω στην Υεμένη ότι είναι τόσο πίσω απ'την αρκούδα που βγάζεις φωτογραφία και σου πετάνε πέτρες. Ισχύει Babaduma(το όνομα και το avatar δένουν τέλεια, btw). Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, νιώθω ότι απευθύνομαι σε ήρωα από τη Xena, The Warrior Princess!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ας σημειώσουμε και τη φανταστική προσγείωση στο SDU...

Δεν περίμενα το HKG να αρέσει στον Traveller, έτσι όπως πηγαίναμε για την πύλη με τη γλώσσα έξω....

Αυτά που θέλω από εν αεροδρόμιο, μου τα παρέχει καλύτερα απ' όλα όσα χρησιμοποιώ συχνά το ZRH (δηλαδή συγκοινωνίες, γρήγορη παραλαβή αποσκεών, πρόσβαση σε ATM, πολιτισμένο check-in, lounges, γρήγορη πρόσβαση στα Gates), γι αυτό και το ψηφίζω.
Κατά τα άλλα, αδιαφορώ για την αισθητική των terminals (που ότι και να κάνουν θα είναι εξ' ορισμού κρύοι τεράστιοι χώροι), και δεν έχω επαρκή στοιχεία για να κρίνω όλα τα αεροδρόμια, ιδίως όσα δεν έχω ταξιδέψει 4-5 φορές τουλάχιστο...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σου αφαιρούν αντικείμενα, γιατί ''μοιάζουν'' ή τους ''θυμίζουν'' το Ισραήλ!

Να δούμε τι άλλες μ#$5@ θ' ακούσουμε! Τα αντικείμενα που ψάχνουν δε διαφέρουν από εκείνα που ψάχνουν και σε άλλες αραβικές χώρες και όχι μόνον, δηλαδή: κυρίως αναπτήρες, σπίρτα, μπαταρίες. Αν αυτά "θυμίζουν" Ισραήλ, τότε ΟΚ.

Μου είπαν, επίσης, όταν θέλησα να πάω στην Υεμένη ότι είναι τόσο πίσω απ'την αρκούδα που βγάζεις φωτογραφία και σου πετάνε πέτρες.

Άλλη μ#@$%! Λίγοι είναι αυτοί που αρνούνται, κάποιοι κάθονται αλλά μετά ζητούν μπαξίσι (αλλά κι αν δεν δώσεις δεν τρέχει και τίποτα) και οι περισσότεροι αδιαφορούν ή και ποζάρουν ακόμη (μη σου πω ότι ζητούν και να φωτογραφηθούν μαζί σου). Προκειμένου για τις γυναίκες, όμως, εκεί ναι, δε θέλουν να φωτογραφίζονται και είναι δικαιολογημένο λόγω της θρησκείας τους την οποία οφείλεις να σεβαστείς.

Ισχύει Babaduma (το όνομα και το avatar δένουν τέλεια, btw). Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, νιώθω ότι απευθύνομαι σε ήρωα από τη Xena, The Warrior Princess!

Δυστυχώς η συγκεκριμένη ηρωίδα, μου ήταν ιδιαιτέρως απεχθής όποτε έπεφτε κατά τύχη το μάτι μου στην τηλεόραση την ώρα που έπαιζε τους "άθλους" της. Προφανώς λόγω χάσματος ηλικίας (του κοινού στο οποίο απευθύνονταν αλλά και δικής μας: εσού και εμού) αλλά και του γελοίου της θεματολογίας (sorry, αλλά για μένα τέτοιο ήταν). Αν ποντάριζες στον Σαντοκάν και τους Κουρσάρους της Μαλαισίας θα είχες πολύ περισσότερες πιθανότητες να κερδίσεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κατά τα άλλα, αδιαφορώ για την αισθητική των terminals (που ότι και να κάνουν θα είναι εξ' ορισμού κρύοι τεράστιοι χώροι), και δεν έχω επαρκή στοιχεία για να κρίνω όλα τα αεροδρόμια, ιδίως όσα δεν έχω ταξιδέψει 4-5 φορές τουλάχιστο...
!!!!!! Και τι "ομορφιά" μπορεί να έχουν όλ' αυτά που ανέφερες (εκτός παράθεσης)?

(Για το υπογραμισμένο): Καθόλου εξ ορισμού, καθόλου κρύοι, καθόλου τεράστιοι για τα μικρά αεροδρόμια που ανέφερα (και κυρίως του Σαμούι)...

Αλλά, έτσι κι αλλιώς, οι απαιτήσεις μου από σένα είναι περιορισμένες: Τι να περιμένει κανείς από έναν techno-freak και λάτρη των κλουβιών των σύγχρονων μητροπόλεων? :bleh:
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Χριστέ μου, απολαμβάνετε εδώ μέσα τις φιλονικίες...
Babaduma, διάβασα το σχόλιό σου και δεν ήξερα από πού μου 'ρθε!
Αφού ξαναδιάβασα το δικό μου, για να δω τι σε εκνεύρισε τόσο.
Εξηγώ:
Το περιστατικό που περιέγραψα για τη Συρία ανήκει στις δικές μου εμπειρίες. Επομένως, δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις. Όντως, αγόρασα ένα πλακάκι που είχε ένα άστρο στο κέντρο και μου αφαιρέθηκε στο αεροδρόμιο, με τη δικαιολογία ότι πρόκειται για τη σημαία του Ισραήλ. Αυτό, βέβαια, ήταν και το μοναδικό σπάσιμο που είχα σε αυτή την κατά τα άλλα εξαιρετική εκδρομή.

Όσο για την Υεμένη, όντως, αυτά που έγραψα είναι παρεξηγήσιμα.
Οι φίλοι που μου έδωσαν το feedback την επισκέφθηκαν το '99, πράγμα που όφειλα να είχα διευκρινίσει. Και, επίσης, έκανα και ένα μικρό λάθος στη στίξη, που άθελά μου, αλλοίωσε το ύφος μου. Αυτό που είπα είναι ''Ισχύει babaduma.'', ενώ αυτό που ήθελα να πω είναι ''Ισχύει babaduma;''.
Kαι, τέλος, έχε υπόψιν σου ότι προσέχω πάντοτε τί λέω και σε ποιόν: έγραψα ''για κάποιον ανεξήγητο λόγο, μου θυμίζεις...''. Ο λόγος είναι ανεξήγητος, διότι ούτε το άβατάρ σου μοιάζει ούτε και η φρασεολογία σου. Απλώς, έσπευσες να με παρεξηγήσεις και να δαγκώσεις. Εννοείται ότι η Ζήνα ήταν μία από τις πιο τραγελαφικές τηλεοπτικές σειρές, άλλωστε.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.567
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Aνάλογα με τα κριτήρια που βάζεις αναφέρεσαι σε διαφορετικά αεροδρόμια.Εγώ θεωρώ οτι το πιο όμορφο κυριολέκτικά κουκλίστικο αεροδρόμιο είναι στο koh samui στη Ταυλάνδη.Ειναι κάτι ιδιαίτερο.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Μου έχετε εξάψει τη φαντασία με αυτό το koh samui... Φωτογραφίες υπάρχουν να δούμε;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ναι, τις έχω δει τις φωτογραφίες από το google ρε...
Δικές τους, λέω, αν έχουν...
Μου φαίνεται ωραίο, αλλά με έναν τρόπο που με παραπέμπει σε διαφημιστικές καμπάνιες τύπου 'Μalaysia, Truly Asia' κλπ
 

Joanna

Member
Μηνύματα
199
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Συμφωνω με τον babaduma..το αεροδρόμιο του ko samui είναι για μένα, το ομορφότερο όσων έχω πάει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.369
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom