Βοσνία-Ερζεγοβίνη Πληροφορίες για 9ημερο ταξίδι

chris.s

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Καλημέρα. Διαβάζω χρόνια το forum και είμαι εντυπωσιασμένος για το πόσες πληροφορίες μπορεί να βρει κανείς για την πιο μακρινή χώρα. Ωστόσο σε προηγούμενα ταξίδια Σερβία και Βουλγαρία, έβλεπα ότι παρότι κατακλύζονται από Έλληνες επισκέπτες, συχνά δεν υπάρχει ο αντίστοιχος όγκος πληροφοριών. Έτσι λοιπόν και για το επόμενο ταξίδι στη Βοσνία, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία κα συστάσεις για μια 9ημερη επίσκεψη στις αρχές του Ιούλη. Ξεκινώντας από το Μόσταρ και επιστρέφοντας από το Σαράγεβο, τι επιλογές έχει κάποιος χωρίς αυτοκίνητο; Ο σχεδιασμός μου είναι να ταξιδέψω με τρένο, και ενδιάμεσα να μείνω ενα διήμερο στο konjic. Δεν με ενδιαφέρουν τόσο αστικά τοπία. Θα μου άρεσαν μικρές πόλεις ή χωριά δίπλα σε ποτάμια, όπως trebinje, Βισεγκραντ, jajce, αλλά δυσκολεύομαι στις μετακινήσεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.487
Likes
14.510
Χρόνια το φόρουμ αλλά μερικές φωτογραφίες ή εντυπώσεις από τα ταξίδια(Σερβία,Βουλγαρία κτλ) δεν πόσταρες... ;) Για ξανακοιτάξετο το....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.742
Likes
11.873
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο jajce μπορείς να πας με λεωφορείο από Σαράγεβο (εγώ έτσι είχα πάει), αλλά επειδή είναι αρκετές οι ώρες θα πρότεινα να διανυκτερεύσεις εκεί και να μην το κάνεις μονοήμερη.
 

chris.s

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Χρόνια το φόρουμ αλλά μερικές φωτογραφίες ή εντυπώσεις από τα ταξίδια(Σερβία,Βουλγαρία κτλ) δεν πόσταρες... ;) Για ξανακοιτάξετο το....
Κάποιοι έχουν ανεβάσει το επίπεδο των ιστοριών, τις διαβάζουμε σαν βιβλία, όποτε είναι δυσκολη η αρχή!
 

chris.s

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Καλησπέρα, έχω διαβάσει το θέμα. Για μόσταρ και Σαραγεβο είναι αρκετές οι πληροφορίες. Στο θέμα της μετακίνησης δυσκολεύουν τα πράγματα, καθότι δεν οδηγώ, γι' αυτό ψάχνω αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία από πόλη προσβάσιμη.
 
Μηνύματα
64
Likes
327
Καλησπέρα, έχω διαβάσει το θέμα. Για μόσταρ και Σαραγεβο είναι αρκετές οι πληροφορίες. Στο θέμα της μετακίνησης δυσκολεύουν τα πράγματα, καθότι δεν οδηγώ, γι' αυτό ψάχνω αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία από πόλη προσβάσιμη.
Στα Βαλκάνια γενικά υπάρχουν βέβαια τρένα, αλλά όχι ιδιαίτερα γρήγορα. Χτύπα στο google (λέω τώρα) "Sarajevo to Mostar". Θα σου βγουν διάφοροι ιστότοποι, εγώ έχω συμβουλευτεί το rome2rio. Καλό, σου δείχνει όλους τους τρόπους που μπορείς να κάνεις την διαδρομή και με αρκετές λεπτομέρειες :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom