Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

Ναγια Μ.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Θα κρατουσα 5 μερες για Μπανγκοκ και τις υπολοιπες για Σαμουι, Πουκετ, Κραμπι. Το πώς ακριβως θα χωρισεις τις μερες στις παραλιες εξαρταται απο τα γουστα σου…Εγω π.χ. θα αφιερωνα τις λιγοτερες ή και καθολου μερες στο Πουκετ.
Που προτείνεις να μείνω στο καθένα;
 

Spark

Member
Μηνύματα
126
Likes
1.288
Θα παμε 25 μερες τον Ιανουαριο και θα ηθελα να μου προτεινετε ποσες μερες να αφιερωσουμε στο καθε ενα. Θα παμε Μπανγκοκ, Κοι σαμουι, Πουκετ, Κραμπι.
ευχαριστω πολυ
Γεια σου Ναγια, σε Ταϊλάνδη πήγα εφέτος, είναι καλή επιλογή να πας τον Ιανουάριο, για τα μέρη που αναφέρεις γράφω πως η Μπανγκοκ δεν μου άρεσε καθόλου επειδή ολόγυρα και μέσα στην πόλη βρίσκεται ο πιο βρώμικος ποταμός που βρωμάει διότι εκεί καταλήγουν όλες οι αποχετεύσεις.
Στην Μπανγκοκ δες ναούς και το μεγάλο βούδα και φύγε τρέχοντας για τα νησιά.

Ανάλογα τι θέλει ο κάθε ένας τα νησιά Σαμουι, Πουκετ, Κραμπι είναι τα πιο τουριστικά, το Σαμουι είναι το πιο όμορφο-ήσυχο είναι η δική μου επιλογή, εκεί θα έμενα 20 μέρες στην παραλία σε ενοικιαζόμενα μπάγκαλοου, αλλά εξαρτάται τι ζητάς, εάν θέλεις πισίνα και γκουρμέ φαγητό ίσως πας σε ξενοδοχείο.

Τα Κράμπι έχουν μικρό ενδιαφέρον αξίζει να περάσεις 1-2 μέρες, το Πουκέτ έχει νυχτερινή ζωή, εμένα μου άρεσαν οι πόρνες που μαζεύονται εκεί από όλο τον κόσμο, είδα απο την Ρωσία από την Ουκρανία κα, πηγαίνουν εκεί όπως έρχονται εδώ στην Ελλάδα και πάνε Μύκονο :bleh:

παραθέτω μερικές φωτογραφίες μου απο εκεί:
το βρωμοπόταμο της Μπανγκοκ
061.jpg

οι εξωτικές παραλίες γεμάτες με τουρίστες
128.jpg

141.jpg

να πας να ταίσεις τους ελέφαντες ζαχαροκάλαμα
205.jpg

μπορεί να θέλεις να κάνεις zip-line ωραίο και ασφαλές, το προτείνω
221.jpg

218.jpg

ε δες και καναν Βούδα, έχει παντού
069.jpg
 

Ναγια Μ.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σου Ναγια, σε Ταϊλάνδη πήγα εφέτος, είναι καλή επιλογή να πας τον Ιανουάριο, για τα μέρη που αναφέρεις γράφω πως η Μπανγκοκ δεν μου άρεσε καθόλου επειδή ολόγυρα και μέσα στην πόλη βρίσκεται ο πιο βρώμικος ποταμός που βρωμάει διότι εκεί καταλήγουν όλες οι αποχετεύσεις.
Στην Μπανγκοκ δες ναούς και το μεγάλο βούδα και φύγε τρέχοντας για τα νησιά.

Ανάλογα τι θέλει ο κάθε ένας τα νησιά Σαμουι, Πουκετ, Κραμπι είναι τα πιο τουριστικά, το Σαμουι είναι το πιο όμορφο-ήσυχο είναι η δική μου επιλογή, εκεί θα έμενα 20 μέρες στην παραλία σε ενοικιαζόμενα μπάγκαλοου, αλλά εξαρτάται τι ζητάς, εάν θέλεις πισίνα και γκουρμέ φαγητό ίσως πας σε ξενοδοχείο.

Τα Κράμπι έχουν μικρό ενδιαφέρον αξίζει να περάσεις 1-2 μέρες, το Πουκέτ έχει νυχτερινή ζωή, εμένα μου άρεσαν οι πόρνες που μαζεύονται εκεί από όλο τον κόσμο, είδα απο την Ρωσία από την Ουκρανία κα, πηγαίνουν εκεί όπως έρχονται εδώ στην Ελλάδα και πάνε Μύκονο :bleh:

παραθέτω μερικές φωτογραφίες μου απο εκεί:
το βρωμοπόταμο της Μπανγκοκ
View attachment 471222
οι εξωτικές παραλίες γεμάτες με τουρίστες
View attachment 471223
View attachment 471224
να πας να ταίσεις τους ελέφαντες ζαχαροκάλαμα
View attachment 471225
μπορεί να θέλεις να κάνεις zip-line ωραίο και ασφαλές, το προτείνω
View attachment 471227
View attachment 471228
ε δες και καναν Βούδα, έχει παντού
View attachment 471229
Ευχαριστώ πολύ για τις τόσο αναλυτικές συμβουλές 🙂 Άρα να μην κλείσω τίποτα από booking? Να πάω και να δω από κοντά τι μου αρέσει ή τοτε θα τα βρω πανάκριβα; Εσυ πως το έκανες;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.861
Likes
9.801
Θα πρεπει να σου απαντησει καποιος που εχει πιο επικαιροποιημενες πληροφοριες γιατι εγω εχω παει μερικα χρονια πριν
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.985
Likes
20.067
Εγώ πλην Μπανγκοκ δε θα εμένα ούτε σε Σαμουι ούτε σε Πουκετ. Υπάρχουν πολλά νησάκια τα οποία και πιο όμορφα είναι (Σαμουι πολύ μέτριο) και λιγότερο κόσμο θα έχουν. Επιλογές πολλές, ψάξτε τα ένα ένα στο κόλπο που είναι το Πουκετ κ νοτιότερα.
 

Arictea

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σας,

Σκέφτομαι με τον άντρα μου να παμε ταξίδι τον Ιανουάριο Ταϊλάνδη. Λέμε γυρω 14-15 μέρες. 3 βράδια Μπανγκόκ - 3 βράδια τσανγκ μαι ίσως και Τσανγκ Ράι μετά 3 βράδια koh samui και τέλος 3-4 πουκετ.

Πιστεύεται είναι καλή η σειρά η παραπάνω για να παμε σε όλα? Από θέμα μετακίνησης λέγαμε όλα να γίνουν με εσωτερικές πτησεις. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Επίσης για εκδρομές από πουκετ λέγαμε μια μονοήμερη phi Phi και άλλη μονοήμερη James bond. Όλες γενικά τις μονοήμερες θα τις βρω εκεί όταν πάω να τις κλείσω?

Επίσης για όλους τους ναούς και μνημεία σε όλες τις περιοχές πως θα μετακινούμαι? Θα πηγαίνω με ταξί η τουκ τουκ?

Γενικά οποιοδήποτε tip ευπρόσδεκτο. Έχουμε κάνει πολλά ταξίδια εντός Ευρώπης αλλά εκτός Πρώτη φορά θα παμε.
 
  • Like
Reactions: KoR

annoulita100

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.290
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Πιστεύεται είναι καλή η σειρά η παραπάνω για να παμε σε όλα? Από θέμα μετακίνησης λέγαμε όλα να γίνουν με εσωτερικές πτησεις
Καλησπέρα!
Εγώ θα ξεκινουσα με Βορρά, έπειτα νησί και θα άφηνα στο τέλος την Bangkok (από την οποία φαντάζομαι επιστρέφετε Ελλάδα.) Καλύτερα να διαλέξετε μία πλευρά, είτε Σαμουι είτε Πουκετ ,για να δώσετε μέρες στο νησί και να το χαρείτε!
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος
Μια χαρά οι εσωτερικές πτήσεις, είναι πολύ οικονομικές!
Επίσης για εκδρομές από πουκετ λέγαμε μια μονοήμερη phi Phi και άλλη μονοήμερη James bond. Όλες γενικά τις μονοήμερες θα τις βρω εκεί όταν πάω να τις κλείσω?
Θα σου πρότεινα στα Πι Πι να δώσετε μία διανυκτέρευση. Να το απολαύσετε το νησάκι νωρίς το πρωί που θα ξυπνήσετε χωρίς τον κακό χαμό των τουριστών. Ναι θα τα βρεις όλα εκεί πολύ εύκολα και γρήγορα!
Επίσης για όλους τους ναούς και μνημεία σε όλες τις περιοχές πως θα μετακινούμαι? Θα πηγαίνω με ταξί η τουκ τουκ?
Είτε ταξί είτε τουκ τουκ μην ξεχάσετε να κάνετε παζάρι. Κυρίως οι τουκτουκτζηδες ζητάνε ότι θέλουνε!!
Να περάσετε όμορφα!!
 

Arictea

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα γυρίσουμε απο Πουκέτ μετά Αθήνα. Είναι πάνω κάτω ίδια η τιμή στα αεροπορικά με επιστροφή από Μπανγκοκ.

Από φαγητό θα έχουμε κάποιο πρόβλημα; Έχω διαβάσει δεν κάνει να πιούμε νερό. Το φαγητό στα εστιατόρια είναι safe? από street food?

Οι εσωτερικές πτήσεις δεν είναι και τόσο φθηνές θες γύρω 100και για την καθεμία. Το σκέφτομαι και για τρένο να ψάξω αλλά θα χάνουμε ώρες...

Επίσης από Βορρά είναι καλά να μείνουμε chiang mai? ή και Rai; έχεις να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα γιa βορρά; το chiang rai αξίζει; Επίσης ξέρεις κάποιο πάρκο ελεφάντων;
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.290
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα γυρίσουμε απο Πουκέτ μετά Αθήνα. Είναι πάνω κάτω ίδια η τιμή στα αεροπορικά με επιστροφή από Μπανγκοκ.

Από φαγητό θα έχουμε κάποιο πρόβλημα; Έχω διαβάσει δεν κάνει να πιούμε νερό. Το φαγητό στα εστιατόρια είναι safe? από street food?

Οι εσωτερικές πτήσεις δεν είναι και τόσο φθηνές θες γύρω 100και για την καθεμία. Το σκέφτομαι και για τρένο να ψάξω αλλά θα χάνουμε ώρες...

Επίσης από Βορρά είναι καλά να μείνουμε chiang mai? ή και Rai; έχεις να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα γιa βορρά; το chiang rai αξίζει; Επίσης ξέρεις κάποιο πάρκο ελεφάντων;
Οπότε ξεκινήστε με Bangkok, μετά Βορρά και μετά Πουκετ. Το Σαμουι θα το έκανα σε άλλο ταξίδι. Το Πουκετ και η πλευρά του έχει ψωμί.
Ταξίδι στην Ασία σημαίνει νερό εμφιαλωμένο! Σε μία τόσο τουριστική χώρα όσο η Ταϊλάνδη θεωρητικά είναι safe τα εστιατόρια. Και λέω θεωρητικά γιατί εγώ που είμαι λάτρης του Asian street food σε όλα μου τα ταξίδια δεν έπαθα τίποτα και την πάτησα από κυριλέ εστιατόριο στο Πουκετ... Με λίγη προσοχή πάντως και τηρώντας βασικούς κανόνες υγιεινής είναι οκ, μην αγχώνεσαι!
Δεν ξέρω για τρένο. Αεροπλάνο και πάλι αεροπλάνο!Αν και δεν έχω πετύχει ποτέ τέτοιες τιμές(100σταρια). Έχει αρκετές loco αεροπορικές που μπορείς να ψάξεις. Τύπου nok air. Ενδεικτικά, Bangkok - Chiang Mai τον Ιανουάριο δίνει γύρω στο 30αρι (το άτομο). Και Chiang Mai - Phuket περίπου 70. Ψαξτο λιγάκι!
 

KoR

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπέρα,

Οργανώνουμε ένα παρόμοιο ταξίδι με την οικογένεια την περίοδο των Χριστουγέννων. Το πρόγραμμα ως τώρα περιλαμβανει Bangkok, Kanchanaburi, Chiang Rai, Chiang Mai, Koh Chang, Koh Kood και Koh Mak. Δυστυχώς τα εισιτήρια για τις εσωτερικές πτήσεις έχουν ξεφύγει απότομα τις τελευταίες μέρες. Εχετε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη εταιρεία με αυτοκινητα/βανακια; Θα έχουμε και τον 3 χρονών υιό μαζί μας. Θα γράψουμε σίγουρα ιστορία όταν επιστρέψουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom