Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

Hayate

Member
Μηνύματα
932
Likes
6.004
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Για Πάρμα ποια είναι η γνώμη σας??Έχω μια μερα κενό και σκέφτομαι είτε Ραβέννα, είτε Μόντενα-Παρμα ...
 

foliasi

Member
Μηνύματα
14
Likes
23
Για Πάρμα ποια είναι η γνώμη σας??Έχω μια μερα κενό και σκέφτομαι είτε Ραβέννα, είτε Μόντενα-Παρμα ...
Να 'πω κάτι;; 😏 Πάρμα δεν πήγαμε, αλλά σε όλα τα πέριξ ναι. Μετά λύπης μου βλέπω ότι λείπει η Φεράρα απ' τις επιλογές σας. Αυτή η πόλη είναι μαγεία! Είναι έρωτας!!! Στη θέση σας θα έκανα (ξανά) το Μοντένα - Φεράρα!!!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
932
Likes
6.004
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ε το Μοντενα-Παρμα είναι στην ίδια κατεύθυνση αλλά από ότι καταλαβαίνω η Φεράρα προτείνεται περισσότερο οπότε ίσως αφιερώσω εκεί ολόκληρη τη μέρα... Ευχαριστώ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.906
Likes
12.834
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι κι εγώ δεν θα πρότεινα το Μόντενα - Φερράρα σε μια μέρα, αλλά αυτές οι δυο μου άρεσαν πολύ. Προφανώς και η Πάρμα, αλλά όχι τόσο.
 

stelios18120

Member
Μηνύματα
8
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια Ιταλία 🇮🇹
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα παιδιά
Σε 2 μέρες είναι το ταξίδι μου για Μπολόνια,θα κάτσω 3 μέρες λόγω δουλειάς (τα απογευματα ειμαι free οποτε θα εξερευνήσω την πολη,λογικα θα προλαβω σε 3 γεματα απογευματα και βραδια) και μετά θα έχω άλλες 3 free days. Λέω να πάω 1 μέρα Ferrara, 1 μέρα συνδυασμό modena και mantova και άλλη 1 Verona. Τι λέτε εσείς? Η πείτε μου κανένα άλλο πρόγραμμα 3ημερο να δω με ηρεμία 2-3 κοντινές πόλεις. Ευχαριστώ ✌🇮🇹
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.579
Likes
4.158
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρα παιδιά
Σε 2 μέρες είναι το ταξίδι μου για Μπολόνια,θα κάτσω 3 μέρες λόγω δουλειάς (τα απογευματα ειμαι free οποτε θα εξερευνήσω την πολη,λογικα θα προλαβω σε 3 γεματα απογευματα και βραδια) και μετά θα έχω άλλες 3 free days. Λέω να πάω 1 μέρα Ferrara, 1 μέρα συνδυασμό modena και mantova και άλλη 1 Verona. Τι λέτε εσείς? Η πείτε μου κανένα άλλο πρόγραμμα 3ημερο να δω με ηρεμία 2-3 κοντινές πόλεις. Ευχαριστώ ✌🇮🇹
Φλωρεντια φυσικα. 40' ειναι με το τραινο.
 

stelios18120

Member
Μηνύματα
8
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια Ιταλία 🇮🇹
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα με φτάσει πιστεύεις 1 μόνο μέρα για Φλωρεντία? Θεωρώ ότι έχει υπερβολικά πολλά αξιοθέατα για να προλάβω (χωρις να τρέχω) και αυτός είναι ο λόγος που δεν το συμπεριέλαβα στις πόλεις που λέω να πάω να δω (κατά τα άλλα πανέμορφη,οι φίλοι μου έχουν πει μακράν η ομορφότερη πόλη της Ιταλίας)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.579
Likes
4.158
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Θα με φτάσει πιστεύεις 1 μόνο μέρα για Φλωρεντία? Θεωρώ ότι έχει υπερβολικά πολλά αξιοθέατα για να προλάβω (χωρις να τρέχω) και αυτός είναι ο λόγος που δεν το συμπεριέλαβα στις πόλεις που λέω να πάω να δω (κατά τα άλλα πανέμορφη,οι φίλοι μου έχουν πει μακράν η ομορφότερη πόλη της Ιταλίας)
Εξαρταται. Αν δεν μπεις σε μουσεια, μπορεις να δεις το ιστορικο κεντρο κ να πας μεχρι την πλατεια μικελαντζελο για να δεις τη θεα της πολης. Αν θες κ μουσεια γιατι οχι 2 μερες; 3 δεν θα εχεις ελευθερες;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.906
Likes
12.834
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα με φτάσει πιστεύεις 1 μόνο μέρα για Φλωρεντία? Θεωρώ ότι έχει υπερβολικά πολλά αξιοθέατα για να προλάβω (χωρις να τρέχω) και αυτός είναι ο λόγος που δεν το συμπεριέλαβα στις πόλεις που λέω να πάω να δω (κατά τα άλλα πανέμορφη,οι φίλοι μου έχουν πει μακράν η ομορφότερη πόλη της Ιταλίας)
Για εμένα σωστά το σκέφτεσαι. Μείνε στο αρχικό πλάνο των κοντινών πιο μικρών πόλεων.

H Montena είναι πολύ ωραία αλλά στο γυρισμό πάλι θα πρέπει να αλλάξεις τρένο στη Modena οπότε θα σου πάρει περισσότερη ώρα. Modena - Parma είναι πιο κλασικός συνδυασμός.
 

stelios18120

Member
Μηνύματα
8
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια Ιταλία 🇮🇹
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εξαρταται. Αν δεν μπεις σε μουσεια, μπορεις να δεις το ιστορικο κεντρο κ να πας μεχρι την πλατεια μικελαντζελο για να δεις τη θεα της πολης. Αν θες κ μουσεια γιατι οχι 2 μερες; 3 δεν θα εχεις ελευθερες;
Ναι 3 ελεύθερες,καθαρες μερες θα έχω. Απλά σκεφτόμουν να δω 4 πόλεις στο χαλαρό (λογω μικροτερου μεγέθους με οχι τοσα πολλα αξιοθέατα) (ferrara,Montana,mantova,verona) αντί για την μεγάλη με πολλά αξιοθέατα. Δεν ξέρω,πραγματικά είμαι σε δίλημμα.
 

stelios18120

Member
Μηνύματα
8
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια Ιταλία 🇮🇹
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για εμένα σωστά το σκέφτεσαι. Μείνε στο αρχικό πλάνο των κοντινών πιο μικρών πόλεων.

H Montena είναι πολύ ωραία αλλά στο γυρισμό πάλι θα πρέπει να αλλάξεις τρένο στη Modena οπότε θα σου πάρει περισσότερη ώρα. Modena - Parma είναι πιο κλασικός συνδυασμός.
Αυτό σκέφτηκα. Κοντινές (μιση ώρα ανά πολη) μικρές και με σχετικά λίγα αξιοθέατα ώστε να δω 3-4. Γιατί αυτές οι μεγάλες πόλεις πχ Φλωρεντία, θεωρώ ότι θέλουν τον χρόνο τους.Να πας σε κανένα σπουδαίο μουσείο,πινακοθηκη,κεντρικές πλατείες,τεραστιες εκκλησιες,παλάτια, γέφυρες κτλπ θέλουν πολύ χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.444
Μέλη
39.251
Νεότερο μέλος
SotiriosV

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom