Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.138
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχει κανείς κανένα tip να μειώσω λίγο το budget?
Ευχαριστώ πολύ 👍
Χοστελ μη το σκέφτεσαι. Μπες σε κοιτώνα με λίγα άτομα.
Μόνο εμείς στην Ελλάδα έχουμε προκατάληψη με τον προσωπικό μας χώρο, γεμάτα απο κόσμο ολων των ηλικιών είναι, δε θα πάθεις κάτι για μερικές μέρες, ίσα ίσα θα εξοικονομήσεις χρήματα κ μπορεί να γνωρίσεις κ άλλα άτομα που ταξιδεύουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω
Έχω να ταξιδέψω στην Μπολόνια της Ιταλίας και μπήκα να δω για διαμονή και αεροπορικά για τις 20 μέχρι 27 Σεπτεμβρίου. (23 με 27 είναι η έκθεση cersaie που με ενδιαφέρει λόγω της δουλειάς μου,και είπα να πάω 3 μέρες πριν ώστε να μείνω λίγο παραπάνω να κάνω καμιά βόλτα κτλπ)
Γιατί είναι όλα τόσο ακριβά??? Διαμονή κάτω από 100€ δεν παίζει πουθενά,ούτε booking ούτε airbnb, αεροπορικά αν θέλω φθηνα του στυλ 100-130€ πρέπει να πάω είτε νύχτα,είτε με ανταπόκριση (ούτε καν)
Τι γίνεται? Γιατί είναι όλα τόσο επανω? Φταίει η περίοδος που θα πάω επειδή λογικά έχει τουρισμό?
Έχει κανείς κανένα tip να μειώσω λίγο το budget?
Ευχαριστώ πολύ 👍
(Sorry για το μεγάλο μήνυμα)
Εγω δεν θα προτεινω χοστελ σε κοιτωνες γιατι με ενοχλουν ολοι ακομη κι αν αναπνεουν αλλα εχουμε μεινει καποιες φορες σε χοστελ σε ιδιωτικο δωματιο και ηταν μια χαρα.
Αλλιως μια λυση ειναι να μεινεις πιο εξω κι οχι κεντρικα. Η τιμη πεφτει παντα.
 
Μηνύματα
79
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Καλημέρα στην ομάδα,

Προσπαθούμε να βρούμε κατάλυμα στη Μπολόνια για οικογενειακό ταξιδι 5 ατόμων 17 με 21 Οκτωβρίου. Το μπάτζετ γύρω στα 200 ευρώ το βράδυ και σχετικά κεντρικά. Παρακαλούμε τα φώτα σας.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
933
Likes
2.104
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλημέρα στην ομάδα,

Προσπαθούμε να βρούμε κατάλυμα στη Μπολόνια για οικογενειακό ταξιδι 5 ατόμων 17 με 21 Οκτωβρίου. Το μπάτζετ γύρω στα 200 ευρώ το βράδυ και σχετικά κεντρικά. Παρακαλούμε τα φώτα σας.
Με μια απλή αναζήτηση στο booking:
a quattro passi, Μπολόνια, Ιταλία
&
Lovely Apartment nel centro storico di Bologna, Μπολόνια, Ιταλία
 

peter85

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλημέρα σας,
έχω κλείσει με τη γυναίκα μου και τον 6-χρονο γιο μου να πάμε Μπολόνια 19/02/2025 (φτάνουμε μεσημέρι)- 24/02 (φεύγουμε πρωι).
Θα είναι το πρώτο ταξίδι με αεροπλάνο για τον μικρό και το περιμένει πως και πως ...

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες αν αξίζει να μείνουμε Μπολόνια ή να πάμε και σε διπλανές πόλεις ?
Γενικά σκεφτόμουν να πάμε πχ σε κάποιο μουσείο για φερράρι ή ντουκάτι .. κάτι που να το βρει ενδιαφέρον ..

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ πολύ
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
159
Likes
126
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
να μείνετε 2 μερες Μπολόνια για ωραίες βόλτες ,αρχιγυμνασιο και φαγητό και τις υπόλοιπες αλλου .με τρένο ολα ειναι σε απόσταση αναπνοής Φλωρεντία, Βερονα ,Φεραρα ,Μοντενα ακόμα και Βενετία, πολλές επιλογες .Εμείς το Απρίλιο πηγαμε Μπολόνια και αυθημερον Βερόνα με το τρενο,αν ειχα τα παιδια θα χτυπαγα μια Gardaland να ξετρελαθούν .Αλλα και Μπολόνια με γυρω πόλεις Φεραρα ,Μοντενα (που δυσκολα θα ξαναπας) και μουσειο Ferrari και Ντουκατι ωραιο ακουγεται
 

gusboc

Member
Μηνύματα
37
Likes
161
Καλημέρα σας,
έχω κλείσει με τη γυναίκα μου και τον 6-χρονο γιο μου να πάμε Μπολόνια 19/02/2025 (φτάνουμε μεσημέρι)- 24/02 (φεύγουμε πρωι).
Θα είναι το πρώτο ταξίδι με αεροπλάνο για τον μικρό και το περιμένει πως και πως ...

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες αν αξίζει να μείνουμε Μπολόνια ή να πάμε και σε διπλανές πόλεις ?
Γενικά σκεφτόμουν να πάμε πχ σε κάποιο μουσείο για φερράρι ή ντουκάτι .. κάτι που να το βρει ενδιαφέρον ..

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ πολύ
Αφού ταξιδεύει πρώτη φορά με αεροπλάνο το παιδί, να έχεις υπόψη σου ότι πιθανότατα να τον πονάνε λίγο τα αυτιά του στην προσγείωση, οπότε φρόντισε να έχετε μαζί σας τσίχλα να του δώσετε να μασήσει τότε...
Ο δικός μου αν και 12 πλέον, και μετά από 4-5 ταξίδια με αεροπλάνο, ακόμα τον πονάνε τα αυτιά του
 

foliasi

Member
Μηνύματα
14
Likes
23
Καλημέρα σας,
έχω κλείσει με τη γυναίκα μου και τον 6-χρονο γιο μου να πάμε Μπολόνια 19/02/2025 (φτάνουμε μεσημέρι)- 24/02 (φεύγουμε πρωι).
Θα είναι το πρώτο ταξίδι με αεροπλάνο για τον μικρό και το περιμένει πως και πως ...

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες αν αξίζει να μείνουμε Μπολόνια ή να πάμε και σε διπλανές πόλεις ?
Γενικά σκεφτόμουν να πάμε πχ σε κάποιο μουσείο για φερράρι ή ντουκάτι .. κάτι που να το βρει ενδιαφέρον ..

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ πολύ
Καλημέρα στην ομάδα,

Προσπαθούμε να βρούμε κατάλυμα στη Μπολόνια για οικογενειακό ταξιδι 5 ατόμων 17 με 21 Οκτωβρίου. Το μπάτζετ γύρω στα 200 ευρώ το βράδυ και σχετικά κεντρικά. Παρακαλούμε τα φώτα σας.

Πέρυσι μείναμε 10 μέρες σε ένα κατάλυμα σε ένα χωριό δίπλα στην Μπολόνια, το San Pietro in Casale, το οποίο και χρησιμοποιήσαμε σαν ορμητήριο για τα ταξίδια μας σε όλο το Βόρειο κομμάτι της χώρας καθώς βρίσκεται σε απόσταση 2' με τα πόδια από τον σταθμό του τρένου που ενώνεται με όλες τις βασικές πόλεις!! Η ίδια η Μπολόνια δε, είναι στα 15' και αποφεύγεις τη βαβούρα του κέντρου. Τα παιδιά, οι ιδιοκτήτες, ζουν στον πάνω όροφο με τα δυο τους παιδάκια και νοικιάζουν τον κάτω όροφο που είναι ένα κανονικότατο σπίτι με τα όλα του. Είναι χρέος μου να πω, ότι η έκφραση "σαν το σπίτι μας" πήρε το νόημά της σε όλη της την διάσταση. Φτάσαμε να μας κάνουν το τραπέζι σπίτι τους για αποχαιρετισμό την τελευταία βραδιά και να έχουμε διατηρήσει μια υπέροχη φιλία απ' το πουθενά! Όσες φορές κι αν πάω Μπολόνια θα μένω εκεί και μόνο εκεί... Αστραφτερό, βολικότατο, οικονομικότατο! Και συνδέεται άμεσα με το αεροδρόμιο. Παίρνεις το τρένο απ' το αεροδρόμιο και σε αφήνει έξω απ' το σπίτι. Ρίξε μια ματιά:

Συγκρότημα ενοικιαζόμενων καταλυμάτων · San Pietro in Casale · ★4,88 · 2 υπνοδωμάτια · 3 κρεβάτια · 1 μπάνιο


Εγω δεν θα προτεινω χοστελ σε κοιτωνες γιατι με ενοχλουν ολοι ακομη κι αν αναπνεουν αλλα εχουμε μεινει καποιες φορες σε χοστελ σε ιδιωτικο δωματιο και ηταν μια χαρα.
Αλλιως μια λυση ειναι να μεινεις πιο εξω κι οχι κεντρικα. Η τιμη πεφτει παντα.
Η απάντηση αφορούσε αρχικά άλλο ποστ, πιο οικογενειακού στυλ, αλλά ίσως να σε βοηθήσει! Ετοίμαζαν κι ένα πιο μικρό χώρο πέρυσι, δίπλα στο άλλο...
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Η Ραβένα με τα παλαιοχριστιανικά μνημεία Ουνεσκο μας άρεσε πολύ και δεν είχε τον τουριστικό χαμό διπλανών πόλεων.

Εκτός ιστορικού κέντρου έχει βέβαια κάτι πανάθλιες πολυκατοικίες όπως οι περισσότερες πόλεις.

Άλλη επιλογή μας ήταν η Μοδενα με τον καθεδρικό και τον πύργο της,επίσης μνημεία Ουνεσκο και σχετικά ήσυχο μέρος για τα δεδομένα της Ιταλίας.

Ωστόσο δεν ξέρω αν αυτά θα αρέσουν σε παιδάκι...ο πύργος μπορεί...

Το καλύτερο θα ήταν η Gardaland αλλά αφού είναι κλειστή....
 
Last edited:

gusboc

Member
Μηνύματα
37
Likes
161
Πως πάμε σε Μόντενα & Ραβέννα από την Μπολόνια? Με τρένο?
Και για τις αποστάσεις από Μπολόνια μιλάμε? Μέχρι 1 ώρα πχ?
---->
Σύμφωνα με το google maps, και τα 2 παραπάνω είναι κοντά με τρένο (μισή με μια ώρα), όπως επίσης και η Φλωρεντία
 
Last edited:

foliasi

Member
Μηνύματα
14
Likes
23
Πως πάμε σε Μόντενα & Ραβέννα από την Μπολόνια? Με τρένο?
Και για τις αποστάσεις από Μπολόνια μιλάμε? Μέχρι 1 ώρα πχ?
---->
Σύμφωνα με το google maps, και τα 2 παραπάνω είναι κοντά με τρένο (μισή με μια ώρα), όπως επίσης και η Φλωρεντία
https://www.lefrecce.it/Channels.Website.WEB/
Μπες εδώ. Κυριολεκτικά μας έσωσε πέρυσι!!! Χωρίς κρυφές χρεώσεις και με απίστευτα μειωμένες τιμές για τα παιδιά (έως και δωρεάν απ' ότι θυμάμαι μέχρι κάποια ηλικία). Βάζεις τον προορισμό εκκίνησης και τον προορισμό άφιξης και σου βγάζει όλα τα διαθέσιμα δρομολόγια. Απόλυτα αξιόπιστο. Δεν είχαμε ουδέποτε ουδεμία καθυστέρηση και γυρίσαμε οικογενειακώς όλον τον Βορρά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom